Czego szukasz

[16] Podcast: Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – wskazówki doświadczonej rekruterki – Grow UP

Czy na myśl o rozmowie rekrutacyjnej dopada Cię stres? A może jesteś gotowa przekonać się, że zamiast denerwować się, można solidnie się przygotować i stawić czoła wyzwaniu z pewnością siebie? Posłuchaj podcastu z Vitą Storozhyshyn, który powstał w ramach naszego projektu Grow UP i dowiedz się więcej!

UA
Думка про співбесіду з рекрутером викликає у вас стрес? Ви готові дізнатися, що замість того, щоб нервувати, можна добре підготуватися і впевнено зустріти виклик? Слухайте подкаст з Вітою Сторожишин від нашого проекту Grow UP та дізнайтеся більше!

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[16] Podcast: Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – wskazówki doświadczonej rekruterki – Grow UP
/

Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – wskazówki doświadczonej rekruterki

Nasz szesnasty podcast powstał w ramach Grow UP, kompleksowego projektu podnoszenia kompetencji zawodowych. Uczestnicy otrzymają profesjonalne wsparcie, a także możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z ekspertami.

Dzięki praktycznym wskazówkom od doświadczonej rekruterki, będziesz pewniejsza siebie i lepiej przygotowana do każdej rozmowy o pracę.

Posłuchaj podcastu i dowiedz się:

  • jak przebiega rozmowa o pracę?
  • co jest najważniejsze w rozmowie kwalifikacyjnej?
  • z jakich technik zmniejszania stresu możesz skorzystać przed i po rozmowie?
  • jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie?
  • jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych?
  • jak dobrze się zaprezentować na rozmowie on-line?

Kim jest nasza ekspertka?

Vita Storozhyshyn

Vita Storozhyshyn – Menadżerka ds. Rekrutacji – Officer w State Street Bank, która również pracowała jako Biznes partner w firmie Sherwin Williams oraz jako Rekruter w IBM. Vita jest pasjonatką Lean Management, Agile oraz Talent Sourcingu. Na co dzień wspiera kandydatów w drodze do ich zawodowego sukcesu.

Grow UP – wzrastaj zawodowo z nami!

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [12/1] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, portalach pracy, rekrutacji i innych ważnych tematach (Cz.1)

Odcinek [12/2] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, job boardach, rekrutacji i innych ważnych tematach. (Cz.2)

Odcinek [14] PodcastCV i LinkedIn – niezbędne narzędzia w poszukiwaniu pracy – Grow UP

Odcinek [15] Podcast – Formy zatrudnienia i prowadzenie biznesu okiem księgowej

Odcinek [17] Podcast – Depresja i samotność wśród uchodźców i imigrantów – jak sobie z nią radzić – Grow UP

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Program Grow UP jest współfinansowany przez American Red Cross przy współpracy z Mercy Corps.

UA

[16] Подкаст: Співбесіда без стресу – поради досвідченої рекрутерки – Grow UP

Наш шістнадцятий подкаст створено в рамках Grow UP – комплексного проекту з розвитку професійних навичок. Учасники отримають професійну підтримку, а також можливість скористатися індивідуальними консультаціями експертів.

Завдяки практичним порадам від досвідченого рекрутера ви будете впевненішими у собі та краще підготуєтесь до будь-якої співбесіди.

Слухайте подкаст і дізнайтеся:

  • як проходить співбесіда?
  • що є найважливішим на інтерв’ю?
  • які техніки зняття стресу можна використовувати до і після співбесіди?
  • як найкраще презентувати себе на розмові?
  • як говорити про фінансові очікування?
  • як добре презентувати себе на онлайн-співбесіді?

Хто наша експертка?

Vita Storozhyshyn

Віта Сторожишин – менеджер з підбору персоналу в State Street Bank, яка також працювала бізнес-партнеркою у Sherwin Williams та рекрутеркою в IBM. Віта захоплюється Lean Management, Agile та Talent Sourcing. Щодня вона підтримує кандидатів на шляху до професійного успіху.

Grow UP – зростайте професійно з нами!

Слухайте наші інші подкасти:

Випуск [12/1] Подкаст – Як шукати роботу, щоб її знайти? Тобто, резюме, портали з працевлаштування, рекрутинг та інші важливі теми (ч.1)

Випуск [12/2] Подкаст – Як шукати роботу, щоб її знайти? Тобто, про резюме, портали з працевлаштування, рекрутинг та інші важливі теми. (ч. 2)

Випуск [14] ПодкастCV та LinkedIn – важливі інструменти у пошуку роботи – Grow UP

Випуск [15] ПодкастФорми зайнятості та ведення бізнесу очима бухгалтера

Випуск [17] ПодкастДепресія та самотність серед біженців та мігрантів – як з цим справлятися – Grow UP

А також усі ті, які ми записали для вас:

Подкаст Mamo Pracuj, jeśli chcesz – слухайте випуски, які ми вже записали для вас!

Програма Grow UP фінансується Американським Червоним Хрестом у партнерстві з Mercy Corps.

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Koszt wyprawki dla noworodka – kupować używane czy nowe?

Skompletowanie całej wyprawki dla noworodka to duże wyzwanie dla przyszłych rodziców. Ile kosztuje wyprawka dla noworodka obecnie? Co powinno się w niej znaleźć, a jakie produkty są opcjonalne?
Wyprawka dla noworodka - ile kosztuje?

Od czego zależy koszt wyprawki?

Do porodu zostało niewiele czasu, a w domu trwają gorączkowe przygotowania na powitanie nowego członka rodziny. A może zostało jeszcze wiele tygodni, ale lubicie być gotowi na długo przed czasem? W każdej z tych sytuacji warto polegać na prostych zasadach. Stworzeniu własnej listy potrzebnych rzeczy lub wydrukowaniu dostępnych w sieci wyprawek. Inaczej będzie też wyglądało przygotowanie wyprawki, gdy znamy i nie znamy płci dziecka. Lub gdy przyszła mama jest w ciąży mnogiej albo zaplanowane jest cesarskie cięcie. Co powinno znaleźć się w torbie podróżnej do szpitala, a co ma czekać na maleństwo w domu?

Zakup wyprawki na pierwsze i kolejne dziecko

Koszt wyprawki dla noworodka zależy między innymi od tego, co już mamy w domu. Łóżeczko niemowlęce, fotelik samochodowy czy komplet ubranek po starszym rodzeństwie to spora oszczędność. Jeśli przygotowujemy się do przyjścia na świat pierwszego dziecka, należy wziąć pod uwagę wyższe koszty wyprawki. Łóżeczko dla noworodka kosztuje około 1500 złotych. Wanienka to kolejne 200 złotych, a za fotelik do auta zapłacimy od 400 do 800 złotych. Kompletując wyprawkę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo dziecka kosztuje i nie zawsze należy kupować rzeczy z drugiej ręki. Do cen produktów z wyższej półki wliczają się koszty badań i uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa.

Komplet niezbędnych rzeczy na sali porodowej

Wiele rodziców decyduje się na spokojne przygotowanie wyprawki do szpitala na długo przed rozwiązaniem. Takie rozwiązanie pozwoli wybrać produkty dobrej jakości w korzystnej cenie. Dla świeżo upieczonej mamy najważniejsze będą komfortowe ubrania do wyjścia, kosmetyki, wkładki higieniczne poporodowe, wkładki i kompresy laktacyjne. Na maluszka powinny czekać chusteczki nawilżające, miękki kocyk, dodatkowy komplet ubranek i pieluszki. Całość wyprawki do szpitala powinna zamknąć się w kwocie 500 – 1000 złotych.

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Koszty wyprawki dla noworodka, składającej się z nowych i solidnych rzeczy szybko się zwraca. Podczas gdy wiele z używanych rzeczy trzeba będzie prędzej czy później wymienić. Na stronie https://noskinoski.pl/collections/wyprawka znajdziesz nie tylko dokładny kosztorys, pod który będzie można podpiąć budżet domowy, ale też wiele praktycznych porad dotyczących przygotowania do powitania niemowlaka w swojej rodzinie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Wolne na poszukiwanie pracy – kiedy Twój pracownik może z niego skorzystać?

Droga zawodowa bywa bardzo wyboista i nieprzewidywalna. Zmiana pracy zwykle wiąże się z wieloma wyzwaniami i rzutuje nie tylko na sytuację zawodową, ale i osobistą. Tym bardziej, jeśli została wymuszona przez zwolnienie. Na szczęście Kodeks pracy w pewien sposób łagodzi niektóre negatywne skutki zwolnienia i przewiduje dla pracownika wsparcie w trudnej sytuacji, m.in. zapewniając czas na znalezienie nowego źródła utrzymania.
Pracownicy w czasie rekrutacji

Ile dni wolnych przysługuje na znalezienie pracy po zwolnieniu?

Artykuł 37 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownik w okresie wypowiedzenia ma prawo do skorzystania z wolnego na poszukiwanie nowego miejsca pracy. Przy czym nie traci w tym czasie prawa do otrzymywania wynagrodzenia w niezmienionej wysokości. Liczba dni przeznaczonych na poszukiwanie pracy przysługująca danemu pracownikowi jest uzależniona od czasu trwania okresu wypowiedzenia. Jeśli jest on krótszy niż dwa tygodnie, wolne od pracy nie ma zastosowania. W przeciwnym razie zwolnionemu należą się:

  • dwa dni płatnego wolnego – w przypadku okresu wypowiedzenia trwającego od 2 tygodni do miesiąca,
  • trzy dni płatnego wolnego – jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Dodajmy, że 3 dni wolne na poszukiwanie nowej pracy dotyczą też osób ze skróconym 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. To na przykład zwolnieni w wyniku upadłości/likwidacji firmy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Chociaż Kodeks pracy przewiduje możliwość uzyskania dodatkowych płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie jest to rozwiązanie dostępne dla każdego. Ustawodawca zastrzega, że wolne ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zwolnienia decyzją pracodawcy. Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z inicjatywy pracownika, nie ma on prawa do ubiegania się o dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowego stanowiska pracy. Należy też wyraźnie zaznaczyć, że płatne dni wolnego są udzielane na wniosek pracownika, a nie nabywane obligatoryjnie. Jeśli więc pracownik nie wystosuje wniosku o udzielenie wolnego, nie zyska możliwości skorzystania z niego.

W mniej komfortowej sytuacji są również pracownicy zatrudnieni na okres próbny. W ich przypadku okres wypowiedzenia wynosi mniej niż dwa tygodnie (dotyczy to umów próbnych obowiązujących przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy). Jak wynika z zapisów Kodeksu pracy – wówczas również nie ma możliwości skorzystania z wolnego na poszukiwanie pracy. Więcej o obowiązkach pracowników i pracodawców – nie tylko w kontekście wypowiedzenia – przeczytasz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.pl.

Dni wolne na poszukiwanie pracy a wynagrodzenie

Zgodnie z §5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy prawo do skorzystania z dni wolnego na poszukiwanie nowego stanowiska pracy nie wpływa na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Za dni wolne przeznaczone na poszukiwanie nowego zatrudnienia przysługuje wynagrodzenie obliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Z tym zastrzeżeniem, że składniki oblicza się na podstawie miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie. Co ważne, nieskorzystanie z dni wolnych nie uprawnia pracownika do otrzymania rekompensaty w żadnej formie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: