Czego szukasz

[16] Podcast: Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – wskazówki doświadczonej rekruterki – Grow UP

Czy na myśl o rozmowie rekrutacyjnej dopada Cię stres? A może jesteś gotowa przekonać się, że zamiast denerwować się, można solidnie się przygotować i stawić czoła wyzwaniu z pewnością siebie? Posłuchaj podcastu z Vitą Storozhyshyn, który powstał w ramach naszego projektu Grow UP i dowiedz się więcej!

UA
Думка про співбесіду з рекрутером викликає у вас стрес? Ви готові дізнатися, що замість того, щоб нервувати, можна добре підготуватися і впевнено зустріти виклик? Слухайте подкаст з Вітою Сторожишин від нашого проекту Grow UP та дізнайтеся більше!

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[16] Podcast: Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – wskazówki doświadczonej rekruterki – Grow UP
Loading
/

Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – wskazówki doświadczonej rekruterki

Nasz szesnasty podcast powstał w ramach Grow UP, kompleksowego projektu podnoszenia kompetencji zawodowych. Uczestnicy otrzymają profesjonalne wsparcie, a także możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z ekspertami.

Dzięki praktycznym wskazówkom od doświadczonej rekruterki, będziesz pewniejsza siebie i lepiej przygotowana do każdej rozmowy o pracę.

Posłuchaj podcastu i dowiedz się:

 • jak przebiega rozmowa o pracę?
 • co jest najważniejsze w rozmowie kwalifikacyjnej?
 • z jakich technik zmniejszania stresu możesz skorzystać przed i po rozmowie?
 • jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie?
 • jak rozmawiać o oczekiwaniach finansowych?
 • jak dobrze się zaprezentować na rozmowie on-line?

Kim jest nasza ekspertka?

Vita Storozhyshyn

Vita Storozhyshyn – Menadżerka ds. Rekrutacji – Officer w State Street Bank, która również pracowała jako Biznes partner w firmie Sherwin Williams oraz jako Rekruter w IBM. Vita jest pasjonatką Lean Management, Agile oraz Talent Sourcingu. Na co dzień wspiera kandydatów w drodze do ich zawodowego sukcesu.

Grow UP – wzrastaj zawodowo z nami!

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [12/1] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, portalach pracy, rekrutacji i innych ważnych tematach (Cz.1)

Odcinek [12/2] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, job boardach, rekrutacji i innych ważnych tematach. (Cz.2)

Odcinek [14] PodcastCV i LinkedIn – niezbędne narzędzia w poszukiwaniu pracy – Grow UP

Odcinek [15] Podcast – Formy zatrudnienia i prowadzenie biznesu okiem księgowej

Odcinek [17] Podcast – Depresja i samotność wśród uchodźców i imigrantów – jak sobie z nią radzić – Grow UP

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Program Grow UP jest współfinansowany przez American Red Cross przy współpracy z Mercy Corps.

UA

[16] Подкаст: Співбесіда без стресу – поради досвідченої рекрутерки – Grow UP

Наш шістнадцятий подкаст створено в рамках Grow UP – комплексного проекту з розвитку професійних навичок. Учасники отримають професійну підтримку, а також можливість скористатися індивідуальними консультаціями експертів.

Завдяки практичним порадам від досвідченого рекрутера ви будете впевненішими у собі та краще підготуєтесь до будь-якої співбесіди.

Слухайте подкаст і дізнайтеся:

 • як проходить співбесіда?
 • що є найважливішим на інтерв’ю?
 • які техніки зняття стресу можна використовувати до і після співбесіди?
 • як найкраще презентувати себе на розмові?
 • як говорити про фінансові очікування?
 • як добре презентувати себе на онлайн-співбесіді?

Хто наша експертка?

Vita Storozhyshyn

Віта Сторожишин – менеджер з підбору персоналу в State Street Bank, яка також працювала бізнес-партнеркою у Sherwin Williams та рекрутеркою в IBM. Віта захоплюється Lean Management, Agile та Talent Sourcing. Щодня вона підтримує кандидатів на шляху до професійного успіху.

Grow UP – зростайте професійно з нами!

Слухайте наші інші подкасти:

Випуск [12/1] Подкаст – Як шукати роботу, щоб її знайти? Тобто, резюме, портали з працевлаштування, рекрутинг та інші важливі теми (ч.1)

Випуск [12/2] Подкаст – Як шукати роботу, щоб її знайти? Тобто, про резюме, портали з працевлаштування, рекрутинг та інші важливі теми. (ч. 2)

Випуск [14] ПодкастCV та LinkedIn – важливі інструменти у пошуку роботи – Grow UP

Випуск [15] ПодкастФорми зайнятості та ведення бізнесу очима бухгалтера

Випуск [17] ПодкастДепресія та самотність серед біженців та мігрантів – як з цим справлятися – Grow UP

А також усі ті, які ми записали для вас:

Подкаст Mamo Pracuj, jeśli chcesz – слухайте випуски, які ми вже записали для вас!

Програма Grow UP фінансується Американським Червоним Хрестом у партнерстві з Mercy Corps.

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Od seniorki do managerki: jak awansować w branży IT?

Choć coraz więcej kobiet wkracza na technologiczną scenę, ich udział w stanowiskach kierowniczych wciąż pozostaje niski w porównaniu z mężczyznami. Jak przejść drogę od specjalistki do managerki i co zrobić, aby osiągnąć ten cel? Przeczytaj poniższy artykuł i zacznij planować swoją ścieżkę kariery!
awans w branży IT

Od seniorki do managerki: jak awansować w branży IT?

Wciąż istnieje deficyt kobiet na stanowiskach zarządzających w branży IT. Dlaczego tak się dzieje, skoro w Polsce jest więcej kobiet niż mężczyzn? Musimy przyjrzeć się temu zjawisku przez pryzmat stereotypów, różnic w wychowaniu i uprzedzeń płciowych. Kobiety w IT często otrzymują zbyt małe wsparcie, a czasem są po prostu niedostrzegalne w strukturach organizacyjnych. Liczby mówią same za siebie…

Jeśli masz ochotę to zmienić i podjąć wyzwanie zostania managerką, co możesz zrobić? Droga od początkującej specjalistki do managerki może być wyboista, ale z determinacją i odpowiednim podejściem jest to możliwe. Dowiedz się, czym różni się rola specjalistki od managerki, jakie umiejętności warto zdobyć i jak zyskać szanse na awans.

Różnica między specjalistką a managerką

Gdy porównujemy rolę specjalistki z rolą managerki w branży IT, warto zwrócić uwagę na trzy kluczowe obszary: specjalizację w dziedzinie, orientację na cele biznesowe oraz umiejętności interpersonalne.

Posiadanie specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny jest niezbędne dla stania się specjalistką. Jednak wraz z awansem na stanowisko kierownicze, należy oddalić się od specjalizacji w kierunku zarządzania.

W przypadku roli managerki, istotne jest skoncentrowanie się na osiąganiu celów biznesowych i zrozumienie, w jaki sposób praca zespołu przekłada się na wartość dla klienta oraz sukces organizacji.

Warto zauważyć, że oprócz umiejętności technicznych i biznesowych, coraz większe znaczenie mają umiejętności miękkie. Zarządzanie zespołem, rozwiązywanie konfliktów oraz efektywne komunikowanie się są kluczowe dla sukcesu managerki w dziedzinie technologii.

Poznaj tajniki przebranżowienia i rekrutacji do IT

Jak przyspieszyć swój awans?

 • Po pierwsze, ważne jest, abyś miała odwagę i gotowość do rozmowy z przełożonym o swoich aspiracjach zawodowych.
 • Po drugie, nie przestawaj się uczyć i podejmować inicjatywę, zachowując przy tym umiar i mądrość.
 • Nie zapominaj także o poszukiwaniu mentorów oraz umiejętności wyrażania własnych potrzeb.

Mimo że droga do awansu może być wyzwaniem, nie tracę wiary. Istnieje wiele sposobów na rozwój umiejętności przywódczych i osiągnięcie pożądanej pozycji kierowniczej. Kluczem jest ciągła determinacja w rozwijaniu się oraz korzystanie z dostępnych możliwości wsparcia.

Tekst został opracowany na podstawie materiałów z webinaru Talenti z serii „Tajniki rekrutacji” pt. „Od senior specjalistki do kierowniczki: jak osiągnąć awans?”

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Copywriterka, specjalistka ds. marketingu internetowego, autorka bloga społeczno-feministycznego "Rety kobiety". Ewa prowadzi firmę "Jasno piszę", tworząc najróżniejsze treści marketingowe: teksty na blog, content do social mediów, newslettery, naming czy scenariusze eventów. Kocha rozmowy z ludźmi, medytację oraz dubbingowanie (prowadzi kanał swoich zwierząt "Flamandowie" na Instagramie).

Projekt #MOCNIEJSZA: razem przeciwko przemocy

Gdy mówimy o przemocy, najczęściej na myśl przychodzi nam przemoc fizyczna lub psychiczna. Jednak istnieje jeszcze jedna, często pomijana i niewidoczna na pierwszy rzut oka forma krzywdzenia - przemoc ekonomiczna. Problem ten w różnym stopniu dotyka wielu kobiet w Polsce.

Projekt #MOCNIEJSZA: razem przeciwko przemocy

Jak podaje Niebieska Linia, ocena rozmiarów przemocy ekonomicznej jest wyjątkowo trudna do oszacowania. Dlaczego? Głównie z powodu niewystarczającej świadomości społecznej, tego, co kryje się pod tym pojęciem. Wiele ofiar nie zdaje sobie sprawy, że są krzywdzone ekonomicznie. Stereotypy dotyczące ról płciowych wciąż są obecne w różnych obszarach naszego życia, a w kwestii finansów mogą dotyczyć np. tradycyjnych wzorców rodzinnych czy historycznych norm. Nie pomaga również brak otwartych rozmów o finansach, które, choć tak obecne w naszym życiu, często są tematem tabu – o ile chętnie mówimy o cenach, zakupach, promocjach, to do rozmów o zarobkach, inwestowaniu, zarządzaniu budżetem podchodzimy z rezerwą.

Czym jest przemoc ekonomiczna?

Przemoc ekonomiczna może przybierać różne formy polegające na celowym pozbawianiu lub ograniczaniu dostępu do środków finansowych, uniemożliwieniu lub utrudnieniu podjęcia pracy zarobkowej, wymuszaniu podejmowania zobowiązań finansowych, czy pozostawaniu w zależności finansowej od innej osoby. Sprawca przemocy wykorzystuje swoją przewagę ekonomiczną, kontrolując finanse drugiej strony i wymuszając rodzaj uzależnienia. W konsekwencji ofiary często nie mają własnych dochodów, a wszelkie ich wydatki są ściśle nadzorowane i ograniczane.

Skala zjawiska

Przemoc domowa w Polsce pozostaje alarmującym problemem społecznym, tylko w 2020 roku odnotowano ponad 91 tys. wypełnionych formularzy Niebieskiej Karty, a jedynie około 5 tys. osób skorzystało ze specjalistycznego wsparcia ośrodków dla ofiar przemocy. To pokazuje ogromną lukę w dostępie do niezbędnej pomocy i wsparcia, zwłaszcza dla kobiet, które są najczęściej ofiarami tych dramatycznych sytuacji. Pełny wymiar przemocy ekonomicznej pozostaje jednak nieuchwytny, zwłaszcza że często nie jest ona rozpoznawana jako forma przemocy.

Badania potwierdzają jednak, że przemoc ekonomiczna często współwystępuje z innymi rodzajami przemocy. W Polsce sytuację ekonomiczną kobiet może lepiej oddać analiza rynku pracy. Z danych Eurostatu wynika, że aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, a przyczyną nieaktywności zawodowej ponad 75% kobiet jest opieka nad dziećmi czy inne obowiązki domowe. Tymczasem w krajach takich jak Szwecja, procent ten jest znacznie niższy.

Warto podkreślić, że istnieje wyraźna zależność między zatrudnieniem kobiety a występowaniem przemocy ekonomicznej, ale to nie oznacza, że tylko kobiety bez własnych dochodów są narażone na takie traktowanie. Przemoc ekonomiczna może dotknąć każdego, niezależnie od sytuacji finansowej, a wybór rezygnacji z pracy przez kobietę nie musi automatycznie wskazywać na jej zależność ekonomiczną czy przemoc w związku.

Łączymy siły, by wzmacniać kobiety

W odpowiedzi na te wyzwania, Serdeczna Fundacja Hearty wraz z partnerami takimi jak Fundacja Feminoteka i Fundacja Mamo Pracuj, rozpoczęła projekt #MOCNIEJSZA. Celem inicjatywy jest nie tylko zwiększenie dostępności pomocy, ale także wzmacnianie świadomości i edukowanie, by efektywnie przeciwdziałać temu zjawisku na różnych płaszczyznach.

Bezpłatna linia wsparcia: jednym z kluczowych elementów projektu jest bezpłatna linia telefoniczna dla ofiar przemocy domowej. Ta inicjatywa umożliwia kobietom szybki dostęp do niezbędnych informacji oraz wsparcia emocjonalnego w sytuacjach kryzysowych. Linia jest obsługiwana przez wykwalifikowane specjalistki, gotowe służyć pomocą i radą.

Wsparcie psychologiczne: projekt #MOCNIEJSZA kładzie duży nacisk na zdrowie psychiczne ofiar przemocy. W ramach wsparcia psychologicznego organizowane są regularne spotkania grupowe, które prowadzone są przez doświadczone terapeutki. Spotkania te mają na celu pomoc kobietom w przepracowaniu traumy i odzyskaniu równowagi emocjonalnej.

Pomoc prawna i zawodowa: Kolejnym ważnym elementem projektu jest zapewnienie wsparcia prawnego i zawodowego. Bezpłatne konsultacje prawne pomagają kobietom w nawigacji po skomplikowanym systemie prawnym, oferując doradztwo w sprawach rozwodowych, alimentacyjnych czy dotyczących opieki nad dziećmi. Dodatkowo, doradztwo zawodowe pomaga kobietom w planowaniu ich ścieżki kariery lub powrocie na rynek pracy, co jest kluczowe dla odzyskania niezależności finansowej.

Przemoc w rodzinie. Jak sobie z nią poradzić?

Kampania edukacyjna i narzędzia online: Fundacja Mamo Pracuj w ramach kampanii edukacyjnej prowadzi działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej o przemocy ekonomicznej. W ramach tych działań stworzone zostanie narzędzie, które pozwoli ocenić ryzyko wystąpienia przemocy ekonomicznej w życiu codziennym.

Mocniejsza – niezależna i pewna siebie

Zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy w rodzinie jest równie ważne, jak bezpośrednie wsparcie ofiar. Edukacja społeczna może przyczynić się do zmniejszenia stygmatyzacji ofiar i promować postawy wspierające osoby dotknięte przemocą. Projekt #MOCNIEJSZA, poprzez swoje zintegrowane podejście, stara się budować społeczeństwo, w którym przemoc nie znajduje żadnego usprawiedliwienia, a ofiary czują się bezpieczne i wspierane.

Działanie realizowane w ramach projektu #MOCNIEJSZA – Razem przeciwko przemocy, organizowanego przez Serdeczną Fundację Hearty we współpracy z Fundacją Feminoteka oraz Fundacją Mamo Pracuj, dzięki wsparciu Fundacji ZURICH.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Wspiera zespół komunikacji Mamo Pracuj i wszystkie działania zwiększające zaangażowanie kobiet w życie społeczne i publiczne. Wierzy, że świat oparty na różnorodności będzie lepszym miejscem. Po godzinach pływa w syrenim ogonie, nurkuje i czyta biografie. Uwielbia podróżować bez planu.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: