Czego szukasz

[10] Podcast: Wsparcie w powrocie do pracy po przerwie. Cenne wskazówki dla mam i nie tylko!

Jak skutecznie i z pewnością realizować plan powrotu do pracy? Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o powrocie? Jak i kiedy najlepiej rozmawiać z pracodawcą o swoich planach? Na te i wiele innych pytań odpowiada Ewelina Marczewska, HR Manager we Franklin Templeton, w pełnej praktycznych wskazówek rozmowie z Agnieszką Czmyr-Kaczanowską z Fundacji Mamo Pracuj. Zapraszamy!

Powrót do pracy po przerwie
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[10] Podcast: Wsparcie w powrocie do pracy po przerwie. Cenne wskazówki dla mam i nie tylko!
/

Wsparcie w powrocie do pracy po przerwie. Cenne wskazówki dla mam i nie tylko!

Wiele stresu, mnóstwo pytań, dużo niepewności. To rzeczywistość mam wracających po przerwie do aktywności zawodowej. A przecież wcale nie musi tak być! W naszym kolejnym podcaście gościmy Ewelinę Marczewską – mamę oraz HR Manager zespołu konsultingowego w Franklin Templeton. Rozmawiamy o wsparciu kobiet w powrocie do pracy po przerwie i nie tylko mam!

Poznajemy perspektywę mamy, która oprócz swoich osobistych doświadczeń, doskonale zna realia powrotów do pracy z perspektywy zarządzania zespołami. Wspólnie zastanawiamy się, jak możemy przygotować się na powrót do pracy jako rodzice, ale także jako pracodawcy i managerowie pracujących rodziców. Podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia, jak zwiększyć swoją pewność siebie i wiele więcej!

Posłuchaj!

Czego dowiesz się z tego podcastu?

  • Jakie pytania warto zadać sobie przed powrotem do pracy?
  • W jaki sposób wzmocnić własną pewność siebie?
  • Jak zadbać o logistykę powrotu?
  • Dlaczego warto znać kodeks pracy wracając do pracy i skąd czerpać wiedzę?
  • Kiedy poinformować pracodawcę o planach powrotu?
  • Jak rozmawiać z pracodawcą na temat powrotu?
  • Czy da się połączyć urlop rodzicielski z pracę na niepełny etat?
  • Które rozwiązania najlepiej się sprawdzają?
  • Jak pracodawcy mogą przygotować się na ciążę, urlop i powrót do pracy pracowników?

Zapraszamy także do dyskusji na naszych profilu na LinkedIn oraz na Facebooku!

Słów kilka o prowadzących

Ewelina Marczewska HR Manager zespołu konsultingowego w Franklin Templeton

Ewelina Marczewska – HR Manager zespołu konsultingowego w Franklin Templeton, w codziennej pracy wspiera Liderów w efektywnym zarządzaniu i rozwoju pracowników. Prywatnie szczęśliwa mama dwójki cudownych dzieci. Miłośniczka dalekich podróży i dobrej kawy 😉 .

Po więcej informacji o firmie zapraszamy na stronę karierową i profil Franklin Templeton w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska – Employer Branding Manager i entuzjastka Diversity & Inclusion. Wspiera kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym oraz współpracuje z pracodawcami, którzy chcą tworzyć przyjazne miejsca pracy. Dzięki temu zmienia rynek pracy na bardziej przyjazny i otwarty dla kobiet. Obecnie rozwija nową markę Talenti.pl – banku talentów kobiet, której ideą jest pozytywnie namieszać na rynku rekrutacji.

Posłuchaj naszych innych podcastów:

6 odcinek – Czy franczyza to dobry sposób na biznes dla mamy?

7 odcinek – Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

8 odcinek – Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia

Więcej odcinków znajdziesz pod tym linkiem!

Zdjęcia: archiwum prywatne Eweliny Marczewskiej oraz Magdalena Trebert, Canva

Wsparcie realizacji: Zuzanna Piechowicz

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Uprawnienia kobiet w ciąży pracujących na umowach innych niż umowa o pracę

W przypadku zatrudnienia na umowie o pracę ciężarnej kobiecie przysługuje szereg uprawnień i przywilejów, które gwarantuje jej kodeks pracy. Inaczej wygląda jej sytuacja w przypadku świadczenia usług na umowie zlecenia, czy w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
uprawnienia kobiet w ciąży

Świadczenia pozafinansowe przysługujące kobietom w ciąży

Kobiecie w ciąży, pracującej na umowie cywilnoprawnej (najczęściej – umowie zlecenia), czy prowadzącej własną działalność gospodarczą, nie przysługują uprawnienia typowe dla ciężarnych pracownic pracujących na umowie o pracę. Zatem kobiety w ciąży, które nie są zatrudnione na umowie o pracę, nie skorzystają z ustawowo skróconego czasu pracy, dłuższych przerw w pracy, zakazu wypowiedzenia ciężarnej pracownicy przez pracodawcę umowy o pracę, czy pełnopłatnego zwolnienia z pracy na czas badań zleconych ciężarnej pracownicy przez lekarza – te uprawnienia reguluje bowiem Kodeks pracy. Oczywiście – nic nie stoi na przeszkodzie, aby „pracodawca” kobiety pracującej na umowie zlecenia czy „zatrudniający” ciężarną, która prowadzi działalność gospodarczą, przyznał takiej kobiecie podobne przywileje. Jest to jednak wyłącznie kwestia dobrej woli i porozumienia się obu stron, a nie obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Warto jednak pamiętać, że każdej kobiecie w ciąży (niezależnie od formy zatrudnienia) przysługuje m.in. prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, prawo do prowadzenia ciąży na NFZ oraz prawo do darmowego leczenia stomatologiczne. W zakresie praw rodzicielskich przysługuje każdej ciężarnej także darmowa pomoc prawna oraz opieka psychologiczna.

Świadczenia finansowe na umowie zlecenia

Umowa zlecenia (nazywana także umową o świadczenie usług) jest uregulowana przepisami kodeksu cywilnego, a nie Kodeksem pracy, a zatem zakres ewentualnego zabezpieczenia nie jest tożsamy z zakresem przysługującym kobiecie zatrudnionej na umowie o pracę. W związku z tym przysługujące uprawnienia zależą przede wszystkim od treści umowy jaka została zawarta ze zleceniodawcą.

Osoba związana umową zlecenia podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, rentowemu i emerytalnemu, ubezpieczenie chorobowe jest natomiast fakultatywne. Natomiast objęcie ubezpieczeniem chorobowym kobiety ciężarnej jest kluczowe, gdyż tylko ono uprawnia kobietę do otrzymywania zasiłku chorobowego (jeżeli kobieta korzysta z L4 jeszcze przed porodem) i macierzyńskiego (który przysługuje wyłącznie kobietom objętym ubezpieczeniem chorobowym w dniu porodu). Warto zatem złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym, a zleceniodawca nie może tego odmówić. Zasiłki chorobowy i macierzyński są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a miesięczny zasiłek wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku tzn. średnią wynagrodzeń otrzymywanych przez ostatnie 12 miesięcy. Zasiłek chorobowy przysługuje jednak dopiero po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a maksymalny czas przebywania na zasiłku chorobowym wynosi 270 dni. Co istotne – zasiłek macierzyński nie jest tożsamy z urlopem macierzyńskim, który w przypadku umowy zlecenia nie przysługuje. Innymi słowy – mimo braku prawa do urlopu macierzyńskiego (który przysługuje wyłącznie kobietom zatrudnionym na umowie o pracę), można otrzymywać zasiłek macierzyński – uzależniony wyłącznie od faktu opłacania składki chorobowej, a nie formy zatrudnienia kobiety.

W przypadku gdy zleceniobiorczyni nie spełnia wymagań do uzyskania zasiłku macierzyńskiego (tzn. w chwili porodu nie była objęta ubezpieczeniem chorobowym), przysługuje jej świadczenie rodzicielskie tzw. kosiniakowe, które jest wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez 52 tygodnie (w przypadku urodzenia 1 dziecka).

Z tytułu urodzenia dziecka kobiecie pracującej na umowie zlecenia przysługuje także jednorazowe świadczenie tzw. becikowe w wysokości 1000 zł, natomiast jest ono przyznawane tylko wtedy, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 1922 zł netto w przeliczeniu na osobę oraz pod warunkiem, że kobieta pozostawała pod opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Matka na zleceniu może ubiegać się również o zasiłek rodzinny, jeżeli dochód w rodzinie nie przekracza na osobę 674 zł. Kwota zasiłku w przypadku pobierania go na jedno dziecko wynosi 95 zł miesięcznie.

Przeczytaj także: Jakie formy pracy są dozwolone na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Świadczenia finansowe kobiet pracujących na umowie o dzieło

Co do zasady umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, a zatem kobieta w ciąży wykonująca dzieło nie będzie mogła skorzystać z uprawnień związanych z zasiłkami. Może jednak złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym i w takiej sytuacji po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia nabędzie ona prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Kosiniakowe, becikowe czy zasiłek rodzinny przysługują na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy zlecenia.

Przeczytaj także: Jestem na wychowawczym i zaszłam w ciążę? Jakie mam prawa?

Świadczenia finansowe w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej

Sytuacja kobiet w ciąży prowadzących działalność gospodarczą jest bardzo podobna do sytuacji kobiet w ciąży na umowie zlecenia. Przedsiębiorczyni może opłacać dobrowolne składki na ubezpieczenie chorobowe. Będą one podstawą ubiegania się o ewentualny zasiłek chorobowy oraz o zasiłek macierzyński, który przez cały okres wypłacania świadczenia będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku. Istotne jest, że kwota wypłacanego zasiłku macierzyńskiego wynosi minimum 1000 zł miesięcznie „na rękę”. Warto też wspomnieć, że w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (tj. przez 52 tygodnie od urodzenia dziecka) przedsiębiorczyni, która nie zdecyduje się na zawieszenie działalności, zobowiązana jest jedynie do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne – pozostałe składki są pokrywane z budżetu państwa.

Kosiniakowe, becikowe czy zasiłek rodzinny przysługują na takich samych zasadach jak w przypadkach opisanych powyżej.

Przeczytaj także: Własna działalność a urlop macierzyński i rodzicielski

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Adwokat oraz mama Basi – absolutnego wulkanu energii i Adama – ostoi pogody i spokoju. Prowadzi kancelarię adwokacką w Warszawie pod marką Milewska Legal. Wspiera od strony prawnej polskich i zagranicznych przedsiębiorców, a także fundacje i stowarzyszenia. Prywatnie miłośniczka podróży, jogi, lodów pistacjowych i języków obcych.

Agile Scrum Community onsite – społeczność, która dzieli się wiedzą

Wyobraź sobie przestrzeń, w której możesz spotkać osoby dzielące się wiedzą, doświadczeniem i wsparciem. Wyobraź sobie ludzi otwartych, inwestujących czas po to, żeby pomóc innym. Teraz wyobraź sobie, że jest to całkowicie darmowe i dostępne online na LinkedIn oraz onsite w wielu miastach Polski. Brzmi podejrzanie? Teraz pewnie szukasz kruczka. Pewnie chcą maila, aby potem spam wysyłać albo spróbują sprzedać mi cudowną patelnię. Nie! Nic z tych rzeczy! Agile/Scrum Community onsite oraz House of Talents działają w 100% non-profit.
Agile/Scrum Community onsite

O nas

Agile Scrum Community onsite to grupa ludzi tworzących społeczność opartą na dzieleniu się wiedzą. Częścią społeczności może zostać każdy, kto czuje, że jego serce bije w rytmie Agile. Są tutaj zarówno osoby doświadczone w roli Scrum Mastera, jak i osoby, które dopiero rozważają rozpoczęcie swojej agilowej przygody.

Spotkania społeczności Agile Scrum Community onsite odbywają się w wielu miastach Polski: w Warszawie, we Wrocławiu, w Bydgoszczy, w Krakowie, w Trójmieście, w Lublinie, w Katowicach, w Łodzi, w Toruniu, w Szczecinie, w Poznaniu. Organizujemy je co dwa tygodnie, na żywo, bez szczegółowej agendy. Spotkania są otwarte dla każdego chętnego, bez opłat czy wcześniejszej rezerwacji. Poruszamy bardzo różne tematy związane z naszą pracą, dzielimy się problemami oraz sukcesami, wzajemnie się wspieramy. Często gościmy osoby, które dopiero szukają swojej ścieżki zawodowej i pragną zostać Scrum Masterem. Służymy im radą skąd czerpać wiedzę, jak się przygotować do procesu rekrutacji oraz jak zacząć pracować z zespołem.

Prócz spotkań na żywo, działamy także w przestrzeni online. W ramach grupy House of Talents, członkowie organizują spotkania tematyczne, w trakcie których dzielimy się wiedzą na temat Scruma i nie tylko. Poza tym, cały czas zostajemy w kontakcie online wzajemnie się wspierając.

Znajdziesz nas na LinkedIn!

Agile/Scrum Community onsite

House of Talents

O tym, jak to się zaczęło

Grzegorz Marciniak, Agile Coach, zaczął wspierać indywidualne osoby rozpoczynające swoją przygodę ze Scrumem na portalu LinkedIn. Kiedy liczba jego Mentee urosła do sporych rozmiarów, a część z nich rozwinęła już swoje agilowe skrzydła, powstał pomysł spotkań na żywo. Tak powstały lokalne grupy Agile/Scrum Community onsite.

Dzielenie się wiedzą

Ten, kto pracuje jako Scrum Master, Agile Coach, Product Owner etc. wie, że praca ta polega na ciągłym podnoszeniu swoich kompetencji, na szukaniu najlepszych rozwiązań problemów, z jakimi przychodzi nam się mierzyć. Dlatego, dla tej grupy wymiana doświadczeń i wiedzy jest szczególnie cenna.

Model wymiany wiedzy i doświadczeń w naszej grupie jest oparty na pełnej swobodzie, otwartości i dowolności. Każdy członek grupy House of Talents może zaproponować temat spotkania. Jeśli znajdą się w grupie osoby zainteresowane dyskusją w tym temacie, wówczas spotkają się w wirtualnej przestrzeni.

Agile/Scrum Community onsite to swobodne spotkania osobiste o charakterze towarzyskim. Podczas spotkań onsite dzielimy się wiedzą, a poruszane tematy są bardzo zróżnicowane. Jedno jest pewne – jesteśmy otwarci i nie ma „głupich pytań”.

Praca zespołowa

Nasza społeczność to dzieło zespołowe. Nie ma wśród nas lidera. Są osoby mniej lub bardziej zaangażowane w tworzenie społeczności. Każdy daje z siebie tyle, ile może lub tyle, ile chce w danym momencie. Wśród nas są osoby doświadczone, które chętnie otoczą mentorską opieką przyszłych Scrum Masterów, są także osoby stawiające pierwsze kroki, które takiego wsparcia właśnie poszukują. Są stali bywalcy i osoby, które wpadają co jakiś czas. Jesteśmy samozarządzającym się zespołem, który sam reguluje swoje tempo pracy i dzieli zadania między członków na zasadzie pełnej dowolności. Naszym celem jest wzajemny rozwój i dobra zabawa. Niebawem odbędzie się nasze 100 spotkanie na żywo!

Wrocław Agile Scrum Community onsite

To lokalna grupa Agile Scrum Community onsite. Członkowie Agile Scrum Community Wrocław onsite spotykają się co dwa tygodnie. Bieżące informacje o dacie i miejscu spotkania znajdziesz w zaproszeniu na wydarzenie na LinkedIn.

Spotykamy się od marca 2022 roku. Na początku spotkania były bardzo kameralne, obecnie jest nas coraz więcej. Głównymi i jednymi z pierwszych organizatorek wrocławskich spotkań jest Małgorzata Pietras-Szewczyk – Scrum Masterka w Agora S.A. oraz Izabela Karwan – Scrum Masterka w Silky Coders.

Zapraszamy Cię na kolejne spotkanie onsite!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Moją pasją jest nauka oraz pogłębianie wiedzy o Agile. Uwielbiam się uczyć oraz nauczać innych. Jestem doktorem Nauk o Ziemi. Przez wiele lat pracowałam jako nauczyciel akademicki, jestem autorką kilkunastu prac naukowych, promotorką kilku bardzo dobrych prac inżynierskich, a także organizatorką cyklu konferencji naukowych. Posiadam także doświadczenie managera, przez siedem lat koordynowałam prace Instytutu na Uczelni Wyższej, byłam także członkinią zespołu kilku projektów naukowo-badawczych. Obecnie jestem Scrum Masterką w Agora S.A. W wolnym czasie współtworzę Agile/Scrum Community onsite oraz pielęgnuję swój domowy ogród.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: