Czego szukasz

[06] Podcast: Czy franczyza to dobry sposób na biznes dla mamy?

Czy warto zakładać własny biznes w systemie franczyzowym i jak wybrać najlepszy biznes dla siebie? Jakiego kapitału będziesz potrzebować, żeby wystartować? Posłuchaj podcastu o franczyzie i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ffanczyzy.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[06] Podcast: Czy franczyza to dobry sposób na biznes dla mamy?
/

Czy franczyza to dobry sposób na biznes dla mamy?

W szóstym odcinku podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz poruszamy temat własnego biznesu – w modelu franczyzowym.

Odcinek powstał w ramach akcji Franczyza dla Mamy – sprawdzony pomysł na biznes dla mamy.

Franczyza to własny biznes zakładany i prowadzony we współpracy z doświadczonym partnerem. Franczyzobiorca działa pod określoną marką, dzięki czemu wykorzystuje potencjał dużej, już rozwiniętej marki i czerpie z niej zyski, dzieląc się z firmą macierzystą (franczyzodawcą) częścią zysków.

Wybierz najlepszą propozycję dla siebie – sprawdź pomysły Franczyza dla Mamy.

Gościem tego odcinka podcastu jest Agnieszka Słowik, która od wielu lat prowadzi portal Rynekfranczyzy.pl.

Z tego odcinka podcastu dowiesz się

 1. Co to jest franczyza?
 2. Jaki biznes można prowadzić w modelu franczyzowym? Jakie branże najczęściej w tym modelu pracują?
 3. Co dostajemy w zamian za opłaty licencyjne lub miesięczne, które płacimy franczyzodawcy? I od czego zależy wysokość tych opłat?
 4. Jaki budżet jest potrzebny, aby zacząć własny biznes franczyzowy?
 5. Jakie prawa i obowiązki mają franczyzobiorcy?
 6. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy franczyzowej i co taka umowa powinna zawierać?
 7. Jak znaleźć i wybrać dla siebie najlepszą franczyzę?

Posłuchaj podcastu i dowiedz się czy franczyza to może być najlepszy sposób na biznes dla Ciebie!

Zespół MamoPracuj

Przeczytaj więcej: Umowa franczyzowa – 4 elementy, na które musisz zwrócić uwagę

Poznaj biznesy, które lubią i prowadzą mamy takie jak Ty!

Akademia Bystrzak

Akademia JA

Cool-Turalny Maluch

DepilConcept

Early Stage

Edukido

Komputrilo

MathRiders

Nutty Scientists

SOCATOTS

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz – posłuchaj odcinka nr 5 – Plusy i minusy pracy zdalnej – czy znasz je wszystkie?

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Video: Warto mieć plan, ale trzeba słuchać siebie

O przebranżowieniu mówi się ostatnio bardzo dużo – i nie ma się co dziwić. To w ostatnim czasie temat bardzo popularny. Co więcej – bardzo obszerny. I najwyższy czas, aby przyjrzeć się mu z trochę innej perspektywy. Historia Joanny Jażdrzyk-Barańskiej z Equinix to dowód na to, że pracę w IT można znaleźć bazując na swoim dotychczasowym doświadczeniu, niekoniecznie związanym z branżą IT. Jak to zrobić? Obejrzyj nagranie webinaru.

Warto mieć plan, ale trzeba słuchać siebie

Nie jesteś czystą kartą

Łatwo powiedzieć, prawda? Na rozmowach rekrutacyjnych – jeśli już do nich dojdzie – pytają nas o doświadczenie w tym konkretnym obszarze, a przecież my dopiero zaczynamy w nowej branży. A co, gdyby tak do swojego przebranżowienia podejść trochę inaczej? Uczynić fundament ze swoich dotychczasowych doświadczeń i szukać pracy zgodnej z tym, co już umiemy i co nam dobrze wychodzi? Tak zrobiła bohaterka naszego spotkania, choć początkowo w ogóle nie myślała o karierze w branży IT.

Kogo gościliśmy?

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Joanną Jażdrzyk-Barańską, która opowiada o swoich zawodowych zwrotach akcji. Asia to mama 10-latki, obecnie pracuje w firmie Equinix na stanowisku Managerki ds. wsparcia transakcji sprzedaży i wraz ze swoim zespołem wspiera klientów wewnętrznych i zewnętrznych zlokalizowanych w wielu krajach w zakresie przygotowywania dokumentacji, weryfikacji ich poprawności oraz konfiguracji zamówień.

Rozmowę prowadziła Edyta Kapanowska z Fundacji Mamo Pracuj

A w nagraniu…

 • Zastanawiamy się, czy jest uniwersalny przepis na przebranżowienie i czy możemy go wrzucić w jakieś ramy;
 • Poznasz historię Joanny i dowiesz się, jak to się stało, że absolwentka dietetyki z doświadczeniem w branży deweloperskiej i telekomunikacyjnej trafiła do branży IT;
 • Dowiesz się, jak szukać pracy w innej branży bez dokonywania wielkiej rewolucji;
 • Poznasz dwie perspektywy dotyczące planowania i dowiesz się, czy warto planować;
 • Posłuchasz, jak sobie radzić z niepowodzeniami oraz w którym momencie warto wdrożyć plan B;
 • Dowiesz się, czym jest zwinność w procesie rozwoju kariery zawodowej oraz jak aplikować na oferty, kiedy staramy się o pracę w innej branży.

Warto mieć plan, ale…

No właśnie. Co, jeśli nam nie wychodzi? Mijają dni, tygodnie, miesiące, a my mamy wrażenie, że stoimy w miejscu. Jak w takiej sytuacji znaleźć w sobie siłę i uniknąć błędnych decyzji?

 • Weryfikować, sprawdzać, testować
 • Zatrzymać się, żeby dokonać ponownej samoanalizy.
 • Być otwartym na nowe możliwości.
 • Nie bać się niespodzianek, które nam niesie los – czasem najciekawsze zawodowe pivoty mogą być dziełem przypadku.

Kilka słów o firmie Equinix

To światowa firma zajmująca się infrastrukturą cyfrową. Łączy wiodące w branży organizacje z sektora finansów, produkcji, mobilności, transportu, administracji, opieki zdrowotnej i edukacji w świecie opartym na chmurze. Equinix to ponad 240 centrów danych na ponad 70 rynkach w 32 krajach na pięciu kontynentach (w tym w Warszawie).

Poznaj firmę i sprawdź oferty pracy, które znajdziesz pod profilem Equinix w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Logotyp Equinix
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama Wojtusia. Miłośniczka wędrówek górskich i rowerowych (zwłaszcza tych dalekich); uwielbiająca śpiew i taniec, mająca słabość do włoskiej kuchni. Ceni czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Z wykształcenia polonistka, doradczyni zawodowa i spec od employer brandingu. Marzy jej się rynek pracy bez stereotypów i uprzedzeń.

Przegląd stanowisk w branży finansowej. Ile możesz zarobić?

Dla niektórych z nas praca w szeroko pojętych finansach byłaby torturą. Nie brakuje jednak i takich kobiet, które w świecie cyfr, kwot i obliczeń czują się jak ryby w wodzie. Jeśli znajdujesz się w tej drugiej grupie, koniecznie sprawdź, jak aktualnie prezentuje się praca na rynku finansowym. Ile można zarobić i jakie warunki musisz spełnić, by zacząć pracować w określonych zawodach?
Kobieta przy laptopie

Księgowa

Na czym polega ta praca?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy, zajmowanie się fakturami, rozliczanie zobowiązań podatkowych, analizowanie rachunków oraz rozliczanie różnych należności firmy – to tylko niektóre z obowiązków księgowej. Jeśli dobrze czujesz się w świecie faktur, danych i liczb, umiesz myśleć analitycznie, jesteś rzetelna, dokładna i odporna na stres – masz duże szanse, aby odnieść sukces w tym zawodzie.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać księgową, nie musisz mieć wykształcenia wyższego – wystarczą kursy i szkolenia. Należy jednak mieć na uwadze, że w wielu firmach poszukujących kogoś na to stanowisko ukończenie studiów wyższych o profilu rachunkowym stanowi jedno z głównych wymagań.

Ile zarabia księgowa?

Z informacji zamieszczonych w serwisie wynagrodzenia.pl wynika, że księgowi zarabiają zazwyczaj od 4820 zł brutto do 7010 zł brutto miesięcznie (mediana 5800 zł). „Na rękę” księgowy lub księgowa otrzymuje zatem od 3600 zł do około 5000 zł.

Jeśli rozważasz karierę w księgowości, weź pod uwagę fakt, że choć obecnie zapotrzebowanie firm na takich specjalistów jest olbrzymie, prognozy dla tego zawodu nie są zbyt optymistyczne. Prawdopodobnie jako jeden z pierwszych zostanie on przynajmniej w dużej części zautomatyzowany.

Księgowi, którzy będą chcieli utrzymać się w branży, będą musieli stale się rozwijać, by móc wykorzystywać nowe rozwiązania technologiczne.

Analityk finansowy

Na czym polega ta praca?

Praca analityka finansowego pod wieloma względami zbliżona jest do pracy księgowej czy księgowego. Analityk stale analizuje wydatki i zyski przedsiębiorstwa, opracowuje raporty, a także tworzy plan, dzięki któremu firma ma szanse osiągnąć wysoki wskaźnik rentowności. Innymi słowy, osoba pracująca na tym stanowisku opracowuje budżet firmy, a później nad nim czuwa.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Szanse na pracę w tym zawodzie daje ukończenie studiów wyższych kierunkowych (bankowość, ekonomia, finanse). Niezbędne jest również biegłe posługiwanie się językiem angielskim, ponadto wskazane jest posiadanie certyfikatów zarządzania finansami.

Ile zarabia analityk finansowy?

Analitycy finansowi zarabiają całkiem przyzwoicie. Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, większość otrzymuje miesięcznie od 6700 zł do 9500 zł brutto, a 25% jeszcze więcej.

Doradca podatkowy

Na czym polega ta praca?

Można powiedzieć, że doradca podatkowy to zawód będący połączeniem zawodu adwokata i doradcy finansowego. Doradcy podatkowi zajmują się między innymi doradztwem w zakresie prawa podatkowego, reprezentują też klientów przed urzędem skarbowym oraz sądami administracyjnymi, przygotowują pisma dotyczące postępowań podatkowych, prowadzą księgi oraz przygotowują deklaracje podatkowe.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby móc pracować w tym zawodzie, musisz mieć wykształcenie wyższe. To jednak nie wszystko – niezbędne jest również zdanie specjalistycznego egzaminu – dopiero potem można zostać wpisanym na listę doradców podatkowych.

Ile zarabia doradca podatkowy?

Większość księgowych zarabia od 6500 zł brutto do ok. 9000 zł brutto, 25% zarabia mniej niż 6500 zł, 25% zarabia więcej niż 9000 zł. Mediana to 7500 brutto, czyli ok. 5400 zł netto.

Doradca finansowy

Na czym polega ta praca?

Doradca finansowy musi nie tylko świetnie odnajdować się w świecie liczb i mieć analityczny umysł, ale też być świetnie rozeznanym w zakresie aktualnych ofert bankowych, kredytowych czy ubezpieczeniowych. Innymi słowy – musi trzymać „rękę na pulsie” i stale aktualizować swoją wiedzę.

Do obowiązków doradcy finansowego należy bowiem pomaganie w podjęciu dobrej decyzji finansowej (najczęściej kredytowej). Doradca finansowy pomaga osobom fizycznym oraz firmom.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Zgodnie z polskim prawem doradca finansowy nie musi mieć ukończonych studiów wyższych, szkolenia czy kursy również są tylko opcjonalne. Jednak oczywiste jest, że osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym (finanse i rachunkowość, ekonomia, prawo), mają większe szanse na zdobycie pracy.

Ile zarabia doradca finansowy?

Według informacji zamieszczonych w serwisie wynagrodzenia.pl, większość doradców finansowych zarabia od 4120 zł brutto do 7880 zł brutto. Ok. 25% otrzymuje miesięcznie mniej niż 4120 zł, a około 25% – więcej.

Doradca inwestycyjny

Na czym polega ta praca?

Jak sama nazwa wskazuje, doradca inwestycyjny pomaga swoim klientom w inwestowaniu, czyli przedstawia katalog możliwych rozwiązań inwestycyjnych wraz z potencjalnymi korzyściami oraz ryzykiem. Dobry doradca nie tylko świetnie odnajduje się w świecie instrumentów finansowych, ale również doskonale radzi sobie w kontaktach z klientem, właściwie odczytując jego potrzeby czy oceniając gotowość do podejmowania ryzyka.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać doradcą inwestycyjnym, powinnaś mieć ukończone studia na kierunku związanym z ekonomią. To jednak nie wszystko – musisz również zdać kilkuetapowy, trudny egzamin na doradcę inwestycyjnego.

Ile zarabia doradca finansowy?

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, większość doradców inwestycyjnych zarabia od 6600 do około 15 tysięcy brutto. Aż 25% doradców miesięcznie otrzymuje jeszcze większe kwoty.

Agent ubezpieczeniowy

Na czym polega ta praca?

Agent ubezpieczeniowy, jak pewnie wiesz, odpowiedzialny jest za doradztwo w zakresie ubezpieczeń, pozyskiwanie nowych klientów oraz podpisywanie umów. Poza znajomością rynku osoba taka musi dobrze radzić sobie w kontaktach międzyludzkich – być otwarta, empatyczna, komunikatywna, musi też umieć odczytywać potrzeby swoich klientów.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz mieć co najmniej średnie wykształcenie, niezbędne jest również zdanie egzaminu państwowego, co umożliwi wpisanie cię do rejestru agentów ubezpieczeniowych.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Od 3830 zł brutto do 6140 zł brutto – tyle zarabia większość agentów ubezpieczeniowych. Mediana – jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, wynosi 4680 zł brutto.

Przeczytaj także: Jak się przygotować na powrót do pracy?

Kariera w finansach – jak zacząć?

Jeśli posiadasz wykształcenie wyższe na kierunku takim jak ekonomia, bankowość czy finanse i rachunkowość, to masz już bardzo ważną „bazę”. Pozostaje Ci zatem odświeżyć wiedzę – np. na kursach czy szkoleniach, oraz – jeśli wymaga tego dany zawód, zdać egzamin. Następny krok to oczywiście poszukiwanie pracy. Musisz liczyć się z tym, że jako osoba z małym albo żadnym doświadczeniem zaczniesz od stażu, a następnie będziesz pracować na stanowisku typu „junior” – co oczywiście wiąże się z niskimi zarobkami. Jeśli jednak będziesz dobrze sobie radzić, to pokonywanie kolejnych szczebli kariery w tego typu zawodach może przyjść ci niezwykle łatwo.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: