Czego szukasz

[05] Podcast: Plusy i minusy pracy zdalnej. Czy znasz je wszystkie?

Chcesz wiedzieć jak wygląda praca zdalna? W jakie zawody możesz wykonywać z domu? A także poznać pułapki pracy zdalnej? Na te i inne pytania odpowiadamy w piątym odcinku podcastu. Sprawdź koniecznie!

plusy i minusy pracy zdalnej
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[05] Podcast: Plusy i minusy pracy zdalnej. Czy znasz je wszystkie?
/

Plusy i minusy pracy zdalnej

Praca zdalna jest coraz bardziej popularna. A świat nowych technologii otwiera coraz więcej możliwości. Zespół Mamo Pracuj również na co dzień wykonuje swoje zadania zdalnie.

Na bazie własnych doświadczeń Asia i Ania w najnowszym podcaście opowiedziały o tym, jak wygląda ich praca zdalna od kuchni.

 • Jakie są jej plusy i minusy?
 • Na jakie możecie natrafić pułapki i jak sobie z nimi radzić?
 • Jak się zorganizować i gdzie szukać pracy zdalnej?

Posłuchaj też 4. odcinka podcastu: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?

Jaką pracę można wykonywać zdalnie?

To pytanie często zadają nam nasze czytelniczki. A możliwości mamy sporo. Zdalnie można wykonywać:

 • prace administracyjno-biurowe,
 • prace związaną z branżą IT (np. tester, programista, data scientist),
 • usługi ( usługi księgowe, usługi wirtualnej asystentki, tłumaczenia, lekcje online np. z języka obcego, grafika, copywriting, transkrypcje tekstów, obróbka video, audio, wyszukiwanie informacji, obsługa social mediów itp.)

Dobrze jest się zastanowić jakie posiadamy kompetencje, które można by było wykonać zdalnie. A ewentualnie w przyszłości się przebranżowić.

Przeczytaj także: Gdzie szukać pracy zdalnej i w jakich zawodach?

Jak zorganizować sobie miejsce do pracy zdalnej w domu?

Jeśli praca zdalna, to biuro w zaciszu własnego domu byłoby idealne. Ale można również pracować z innego miejsca w domu. Ważne są tutaj pewne zasady i standardy:

 • wydzielone miejsce w domu ( idealnie jeżeli jest to właśnie osobny pokój),
 • ustalenie wspólnie z najbliższymi kwestie opieki do dziecka,
 • ustalenie sobie czasu/godzin pracy, na ile to tylko możliwe,
 • zakomunikowanie innym, że np od 8:00 do 13:00 jesteś w pracy ( pomimo tego, że jesteś w domu),
 • podzielenie pracy na solo jak i w zespole ( jeżeli pracujesz w zespole),
 • ustalenie zasad pracy/współpracy,
 • wypracowanie samodyscypliny.

Przeczytaj także: Czy praca zdalna to dobre rozwiązanie dla mamy?

Minusy pracy zdalnej

Praca zdalna choć ma sporo zalet, nie jest wolna od pułapek. Przede wszystkim dotyczą one:

 • komunikacji (na komunikatorach skróty myślowe, brak bezpośredniego kontaktu, niedomówienia),
 • czas pracy, należy ustalić kiedy jesteś w pracy, żeby nie siedzieć cały dzień,
 • osamotnienie – jak sobie radzić? Wychodzić do ludzi, do biura, na spotkania branżowe,
 • zajmowanie się domowymi obowiązkami w czasie przeznaczonym na pracę.

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Pracy zdalnej można szukać m.in. na naszym portalu Mamo Pracuj, w naszym dziale ofert pracy. Ale również warto podczas rozmów rekrutacyjnych pytać, czy na stanowisku, o które się ubiegacie jest możliwość pracy zdalnej (przynajmniej częściowo).

Praca zdalna daje wiele wspaniałych możliwości. Na pewno możemy zaoszczędzić czas na dojazdach, czy staniu w korkach. Możemy dostosować sobie godziny pracy do własnego stylu życia, czy potrzeb rodziny. Chyba, że pracujesz w zespole, to wtedy możesz mieć wyznaczony czas kiedy powinnaś być w pracy. Jednak i tak zyskujesz cenny czas.

Praca zdalna często może być wykonywana z różnych miejsc. Dla rodziców jest to też dobra opcja w razie choroby dziecka. Jesteś wtedy z dzieckiem, a zadania wykonujesz wtedy, kiedy to jest możliwe (np. wieczorem, albo wcześnie rano).

Teraz już wiesz jakie są plusy i minusy pracy zdalnej. Myślisz, że to rozwiązanie dla Ciebie?

Przeczytaj także: Telepraca możliwa na wniosek pracownika – bardziej elastyczne zasady

Zdjęcie: Pixabay.com

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

5 sportowych zadań do wykonania z dzieckiem

Zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości aktywności fizycznej jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju, zdrowia i samopoczucia psychicznego. Wszechobecne fast foody, a także uzależnienie od cyberprzestrzeni powodują nadmierną otyłość, wycofanie, spadek energii, problemy z koncentracją czy kompulsywność. Dzięki wpajaniu przez rodziców zainteresowania sportem kształtuje się osobowość, ambicję i motywację u dzieci. Najlepszą formą zainteresowania pociechy sportem są zabawy ruchowe.
 sport z dzieckiem

Dobry przykład idzie z góry 

Biorący odpowiedzialność za przyszłość swoich dzieci dorośli nie powinni ograniczać się tylko do posyłania pociech na treningi, ale również dawać im dobry przykład. Wspólne spędzanie czasu na aktywności fizycznej jest najlepszym spoiwem rodzinnych więzi. Rowerowe wycieczkirzucanie do koszapiłka nożna czy tenis stołowy to najbardziej dostępne i atrakcyjne dla starszych i młodszych rodzaje sportowych wyzwań. Pośród rodzajów akcesoriów wykorzystywanych do wspólnych zabaw są takie, które łatwo można zastąpić, ale też i takie, bez których ani rusz. 

Najprostsze zabawy ruchowe

1. Slalom między przeszkodami na rowerze lub hulajnodze to pierwsze z zadań, jakie najłatwiej zorganizować. Rozstawione w odpowiednich odległościach kosze na śmieci, donice, krzesła czy kartony posłużą za przeszkody, a stoper czy zwykły zegarek odmierzał będzie osiągnięcia czasowe maluchów i dorosłych. To wyzwanie, które szybko się nie znudzi, a dodatkowo rozwijać będzie koncentrację, równowagę i ambicję u najmłodszych. Ta zabawa sprawdzi się również dla kochających jazdę na rolkach lub wrotkach.

zabawy ruchowe z dzieckiem tata z synem

2. Kolejnym sportowym wyzwaniem jest jak najdłuższe odbijanie pingpongowej piłeczki przez parę zawodników. Mogą to być dowolnie dobrane duety np. mama z synem, a tata z córką. Duety mogą rywalizować o wybór wieczornego filmu czy rodzaju pizzy. Szukając stołu do ping-ponga, warto zajrzeć na: stoły do ping-ponga na Prosportowy.pl. Znaleźć tam można atrakcyjną ofertę nierujnującą domowego budżetu. Odbijanie pingpongowej piłeczki to zadanie zwiększające wydolność fizyczną, koncentrację i zdolności manualne. 

3. Ruchomy kosz to zręcznościowe wyzwanie dla parzystej liczby graczy. Punkty zdobywa zarówno rzucający piłką, jak i zawodnik będący ruchomym celem. Za kosz może posłużyć średniej wielkości karton, kosz na śmieci, hula-hop, który zostanie przywiązany do pleców jednego z grających. Piłka powinna być stosunkowo lekka, tak żeby nie zrobiła krzywdy graczom. Dla utrudnienia kosz porusza się tyłem do rzucających piłką. Jeśli ktoś trafi, zdobywa punkt, jeśli nie – nagroda zostanie przyznana graczowi z celem. 

4. Ringo to gumowe kółko, z którego pomocą przygotować można wiele sportowych wyzwań. Jednym z nich będzie wkopanie w ziemię kija i wrzucenie na niego jak największej liczby kół. Kolejnym, wymagającym jednoczesnego zaangażowania minimum dwóch par, jest podział na rzucającego i zbierającego. Jeden z zawodników rzuca ringo, a drugi trzymając kij, stara się je na niego złapać. Wygrywa oczywiście drużyna, której udało się zebrać najwięcej kółek. 

5. Zabawą, która właściwie nie wymaga dodatkowych sportowych akcesoriów, jest zwinny lider. Tutaj warto zebrać nie tylko rodzinę, ale również kolegów czy sąsiadów. Im większa liczba uczestników, tym gra robi się weselsza. Wykorzystując wycieczkę do lasu lub ukształtowanie bliskiego terenu oraz jego naturalne przeszkody, biegnący jako pierwszy – lider – narzuca wyzwania: podskoki, slalom między drzewami, skok nad przeszkodą, przejście pod niskimi gałęziami itp. Lider powinien zmieniać się dość często, żeby każdy mógł wykazać się kreatywnością.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Regulamin Konkursu “Mamo, zadbaj o siebie”

Regulamin Konkursu “Mamo, zadbaj o siebie”

§1 Postanowienia ogólne

1. Niniejszy Regulamin Konkursu “Mamo, zadbaj o siebie” (dalej: “Regulamin”) określa zasady organizacji i udziału w konkursie “Mamo, zadbaj o siebie” (dalej: “Konkurs”), a także zasady wyłaniania zwycięzcy Konkursu i realizacji nagrody.

2. Konkurs organizowany jest na fanpage https://www.facebook.com/MamoPracuj. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Mamo Pracuj, z siedzibą w Krakowie, ul. Zamknięta 10 lok 1.5, 30-554 Kraków (dalej: “Organizator konkursu”).

3. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowy przebieg Konkursu. Wszelkie roszczenia związane z Konkursem należy kierować wyłącznie do Organizatora konkursu.

4. Fundatorem nagrody w Konkursie jest Sieć Laboratoriów Diagnostyka S.A. ul. Prof. Michała Życzkowskiego 16, 31-864 Kraków (dalej: “Fundator nagrody”).

5. Konkurs organizowany jest wyłącznie za pośrednictwem portalu internetowego Facebook w formie komentarzy pod postem na fanpage https://www.facebook.com/MamoPracuj.

6. Udział w konkursie jest nieodpłatny.

7. Czas trwania konkursu: 26 maja 2022 r. do 31 maja 2022 r. W wyjątkowych sytuacjach Organizator konkursu może przedłużyć lub przerwać trwanie Konkursu, w określonym przez siebie zakresie, o czym poinformuje Uczestników na fanpage wskazanym w §1 pkt 2 Regulaminu.

8. Celem konkursu jest nagrodzenie pięciu czytelników portalu mamopracuj.pl i zapewnienie każdemu z pięciu nagrodzonych Laureatów, vouchera na Pakiet Badań dla Kobiet (dalej: “Nagroda”).

9. Z ważnych przyczyn, wskazany w ust. 9 lit. b lub c powyżej zakres Nagrody może zostać zmodyfikowany, a w szczególności ograniczony, przez Organizatora konkursu lub Fundatora nagrody.

§2 Uczestnicy

1. Uczestnikiem Konkursu może być wyłącznie:

pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która posiada konto osobiste w serwisie Facebook i która zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu Facebooka, znajdującego pod adresem: https://www.facebook.com/legal/terms (dalej: “Uczestnik”).

2. Przystępując do konkursu Uczestnik wyraża zgodę na rozpowszechnianie treści swojego zgłoszenia w obrębie fanpage’a: https://www.facebook.com/MamoPracuj.

3. Przystępując do Konkursu Uczestnik potwierdza, że:

a) akceptuje postanowienia Regulaminu oraz wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych w zakresie i w celach wskazanych w Regulaminie,

b) zwalnia Facebook z wszelkiej odpowiedzialności związanej z Konkursem.

4. Pracownicy Fundacji Mamo Pracuj nie mogą brać udziału w Konkursie.

§3 Zasady Konkursu

1. Aby wziąć udział w Konkursie należy skomentować post konkursowy zamieszczony na fanpage https://www.facebook.com/MamoPracuj udzielając odpowiedzi na zadanie konkursowe:

Podaj nam swój przepis na dbanie o siebie – pokaż/opisz, jak Ty to robisz, tak żeby inni mogli z tego skorzystać, opisz czego potrzebujesz, takie must have, które przyda się też innej mamie, Twoja instrukcja dbania o siebie i swoje zdrowie.” (dalej: “Zgłoszenie”). Liczy się pomysł, historia, “lekkie pióro”, humor i Twoja kreatywność.

2. Zgłoszenie może być opublikowane w dowolnej formie możliwej do udostępnienia na Facebooku, np. w formie opisu historii albo zdjęcia z opisem – liczy się kreatywność Uczestnika.
3. Każdy Uczestnik jest uprawniony do dowolnej liczby Zgłoszeń, pod warunkiem dokonywania ich z jednego profilu osobowego na Facebooku.
4. Organizator konkursu poinformuje o zwycięzcy Konkursu (dalej: “Laureat”) na swoim profilu na Facebooku https://www.facebook.com/MamoPracuj, w osobnym poście, w przeciągu tygodnia od ogłoszenia wyników, podając imię oraz nazwisko lub nick, których Laureat użył przy publikacji Zgłoszenia.

§4 Nagrody

1. Laureat Konkursu otrzymuje Nagrodę. Organizator konkursu przewiduje przyznanie Laureatowi jednego z pięciu voucherów z Pakietem Badań dla Kobiet.

2. Jury (w skład, którego będą wchodzić osoby wybrane przez Organizatora konkursu, dalej: “Jury”) będzie oceniało przede wszystkim:

a) zgodność Zgłoszenia z tematyką Konkursu,

b) oryginalność i kreatywność Zgłoszenia,

c) “lekkość pióra” w opisanej historii.

3. Laureat zobowiązany jest do przesłania swoich danych adresowych do wysyłki Nagrody na adres e-mail, podany w poście informującym o wyniku Konkursu.
4. Niepodanie przez Laureata danych adresowych, o których mowa powyżej, w terminie 7 dni od dnia opublikowania wyników 4. Konkursu, oznacza rezygnację Laureata z prawa do Nagrody i powoduje wygaśnięcie wszelkich roszczeń Laureata z tego tytułu wobec Organizatora konkursu.
5. Uprawnienie do Nagrody nie może być przeniesione na osobę trzecią, a Nagroda nie podlega zamianie na inną formę, w szczególności na nagrodę pieniężną.
6. Nagroda zostanie przesłana przez Fundatora nagrody na adres wskazany przez Laureata.
7. W przypadku niezgłoszenia się Laureata po odbiór Nagrody w wyznaczonym 7 dniowym terminie od dnia opublikowania wyników Konkursu, Nagroda zostanie przekazana innemu Uczestnikowi, na podstawie decyzji Jury.
8. Kolejnego Laureata, wybranego przez Jury stosowanie do ust. 9 powyżej, obowiązują takie same zasady odnośnie do odbioru i zgłoszenia się po Nagrodę, jak pierwszego Laureata.

§5 Prawa Autorskie i inne

1. Przystępując do Konkursu, Uczestnik oświadcza, że jest autorem i posiada majątkowe prawa autorskie do treści, zdjęć, obrazów lub innych utworów, które zgłasza w Konkursie, oraz że nie naruszają one praw osób trzecich.

2. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do weryfikacji kont Uczestników na Facebooku, a także weryfikacji prac, głosów i komentarzy pod kątem ich zgodności z prawem, z Regulaminem lub z regulaminem portalu Mamo Pracuj lub regulaminem Facebooka oraz do usuwania komentarzy niezgodnych z prawem lub z postanowieniami któregokolwiek z powyższych dokumentów.

3. W przypadku uzasadnionego podejrzenia naruszenia prawa, w tym naruszenia majątkowych praw autorskich lub innych praw osób trzecich lub dokonania naruszeń Regulaminu lub regulaminu Facebooka, Organizator konkursu może podjąć decyzję o zdyskwalifikowaniu Zgłoszenia lub Zgłoszeń Uczestnika w Konkursie.

4. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do unieważnienia Konkursu z ważnych przyczyn.

5. Z dniem wydania Nagrody, Laureat przenosi nieodpłatnie na Organizatora konkursu majątkowe prawa autorskie do Zgłoszenia, na następujących polach eksploatacji:

 • w zakresie utrwalania i zwielokrotniania – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy Zgłoszenia, w tym techniką drukarską, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
 • w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału Zgłoszenia;
 • w zakresie rozpowszechniania w sposób inny niż określony w pkt 2 powyżej – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie Zgłoszenia w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, wpisania do pamięci komputera, udostępnienia za pośrednictwem sieci komputerowych, w tym Internetu oraz druku, na co Organizator konkursu wyraża zgodę.

§6 Przetwarzanie danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej: „RODO”), informujemy, że:

Administratorem danych osobowych Uczestnika Konkursu jest Fundacja Mamo Pracuj, ul. Zamknięta 10 lok.1.5, 30-554 Kraków (dalej: „Fundacja”).

Fundacja posiada wyznaczonego inspektora ochrony danych osobowych, z którym można się skontaktować e-mailem: [email protected]

Celem przetwarzania danych osobowych Uczestnika przez Fundację jest organizacja i przeprowadzenie Konkursu

Podanie danych osobowych przez Uczestnika jest dobrowolne (art. 6 ust. 1 lit. a RODO), ale konieczne w celu wzięcia udziału w Konkursie.

Fundacja będzie przetwarzała następujące dane osobowe Uczestników: imię, nazwisko, nick.

Fundacja będzie przetwarzała ponadto następujące dane osobowe Uczestnika, który został Laureatem, w celu wysłania Nagrody oraz dokonania rozliczeń podatkowych w związku z przyznaniem Nagrody:

a) adres do korespondencji (wysyłki Nagrody) oraz adres email,

Uczestnikowi i Laureatowi przysługuje prawo do żądania od Fundacji dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych osobowych.

Uczestnikowi i Laureatowi przysługuje prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania danych osobowych przed cofnięciem zgody.

Dane osobowe Uczestników, po zakończonym Konkursie, nie są przetwarzane przez Fundację. Wyjątek stanowią dane Laureata, które przetwarzane są wyłącznie w celach poinformowania o przyznanej Nagrodzie, wysyłki przyznanej Nagrody oraz dokonania niezbędnych rozliczeń podatkowych.

Uczestnikowi przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

§7 Reklamacje i postanowienia końcowe

1. Decyzja Jury o wyborze Laureata i przyznaniu Nagrody jest ostateczna i nie podlega zmianie ani zakwestionowaniu, chyba że Jury zdecyduje inaczej.

2. W kwestiach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych i inne obowiązujące przepisy prawa polskiego.

3. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu. Wszelkie zmiany Regulaminu są skuteczne od momentu ich opublikowania na stronie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: