Czego szukasz

[04] Podcast: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?

Dowiedz się jak zbudować relację z rekruterem już podczas pierwszej rozmowy przez telefon. Jak dobrze wypaść już na samym początku? A co jeśli rekruter zadzwoni do Ciebie gdy jesteś na zakupach lub na placu zabaw z dzieckiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w 4 odcinku naszego podcastu. Posłuchaj koniecznie.

jak zbudować relację z rekruterem?
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[04] Podcast: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?
Loading
/

Jak zbudować dobrą relację z rekruterem i jak mieć rekrutera po swojej stronie?

Zapraszamy Cię do wysłuchania czwartego odcinka naszego podcastu. Dzisiaj opowiemy jak zbudować dobrą relację z rekruterem i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Posłuchaj też 3. odcinka podcastu: Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Rekruter też człowiek

Rekruter jest profesjonalistą, który ma za zadanie zatrudnić najlepszego pracownika dla firmy. Jest też człowiekiem, który ma emocje i czasem ciężki dzień w pracy.

Aplikując do danej firmy, możesz od pierwszej chwili budować pozytywny obraz swojej osoby i „zapunktować” przed rozmową kwalifikacyjną.

Czy wysyłać list motywacyjny?

Jeśli w ogłoszeniu jest mowa o CV – wyślij tylko ten dokument. Jeśli pracodawca prosi Cię o list motywacyjny czy np portfolio z pracami – prześlij kompletną dokumentację.

Dostarcz to, czego oczekuje osoba, która będzie z Tobą rozmawiać. Pokaż swój profesjonalizm, zaangażowanie i to, że zależy Ci na tej pracy. Nie rozdrażniaj rekrutera niekompletnym zgłoszeniem.

Jak ułatwić pracę rekruterowi?

Ułatwij pracę rekruterowi i prześlij takie dokumenty, z jakimi najlepiej będzie mu się pracowało. Jeśli dodajesz załączniki – niech będą to formaty dokumentów powszechnie stosowane i „otwieralne” (np. pdf).

Podaj dane kontaktowe i sprawdź koniecznie, czy do adresu e-mail nie wkradła się literówka, albo czy w numerze telefonu nie poprzestawiała się kolejność cyfr.

Poproś kogoś bliskiego o sprawdzenie dokumentu właśnie pod kątem tych danych osobowych. Nie chciałabyś stracić szansy na wymarzoną pracę przez głupią literówkę w adresie e-mail, prawda?

Odbieraj telefon i sprawdzaj maile. Skoro podałaś określony adres e-mail w aplikacji – sprawdzaj go regularnie, bo rekruter może się z Tobą kontaktować w ten sposób. Oddzwaniaj na nieodebrane połączenia, bo może to była właśnie rozmowa z Twojej przyszłej pracy.

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Nie mogę teraz rozmawiać – co powiedzieć rekruterowi?

To zupełnie naturalne, że rekruter może zadzwonić do Ciebie w nieodpowiednim czasie. Nie siedzisz przecież w domu 24/7 czekając na kontakt. Możesz być na placu zabaw z dzieckiem, możesz być na zakupach czy gotować obiad.

Nie bój się asertywnie powiedzieć – cieszę się, że pani / pan dzwoni, ale nie mogę teraz rozmawiać. I koniecznie umów się na ponowny kontakt w nieodległym terminie.

Jeśli to Ty masz zaproponować termin rozmowy – pamiętaj, że rekruterzy zwykle pracują w dni robocze od 9 do 17. Nie umawiaj się na rozmowę 21.00, ani na weekend, bo tak jest dla Ciebie najwygodniej.

Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze przez telefon?

Wyraź radość z rozmowy. Postaraj się rozmawiać naturalnie, autentycznie. Bądź konkretna i sympatyczna.

Jak się lepiej przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli masz już wyznaczony termin spotkania i znasz nazwisko osoby, z którą się spotkasz – nie wahaj się wyszukać tej osoby na LinkedIn. Zobacz jakie ma doświadczenie, czym się interesuje. Postaraj się jak najlepiej poznać tę osobę.

Zobacz jakie kontakty na LinkedIn ma rekruter. Czy zna kogoś z Twoich znajomych? Zapytaj ich o to, jak możesz się lepiej przygotować do rozmowy z tą osobą.

Przygotowanie merytoryczne do rozmowy – przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, jakie mogą paść podczas spotkania – o Twoje doświadczenie, sukcesy, czy powody zmiany pracy.

Ale też dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz, jakie ma wartości, itp. Zajrzyj na stronę firmową, przejrzyj kanały social media.

Nie mogę przyjść na rozmowę kwalifikacyjną – co powiedzieć?

Jedną z największych problemów rekruterów jest to, że kandydaci nie przychodzą na umówione spotkania i często nie dają w ogóle znać, że się nie pojawią.

Masz prawo odwołać spotkanie. Może coś ważnego się wydarzyło i nie możesz przybyć na umówioną godzinę. Może w międzyczasie dostałaś inną ofertę pracy, lub po prostu zmieniłaś zdanie. To wszystko jest ok.

Ważne, żebyś jak najszybciej dała znać, że nie przyjdziesz. Buduj dobrą relację, bo dzisiaj rekruter pracuje dla firmy X, ale za jakiś czas może spotkacie się na innej rekrutacji, w firmie Y.

Co mówić, a czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czy to w przypadku dokumentów, czy właśnie odwołania spotkania w ostatniej chwili – liczy się szczerość.

Nie warto kłamać i zatajać informacji. Nie snuj opowieści, które nie są prawdziwe. Szczerość na rozmowie kwalifikacyjnej nie oznacza wcale, że musisz z detalami opowiadać o wszystkim.

Dowiedz się więcej jak przedstawić w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem.

O co zapytać rekrutera na rozmowie?

Koniecznie zadawaj pytania rekruterowi! Nie bój się tego. Dowiedz się, dopytaj o to, co jest niejasne. Rozmowa to dobre miejsce i czas by zapytać o elastyczne godziny pracy, pracę na część etatu – nawet jeśli tych informacji nie było w ogłoszeniu.

Z naszego doświadczenia wynika, że co do zasady oferty są na cały etat, tak są napisane, ale rekruterzy z pełną elatycznością podchodzą do pytań kandydatów o np. niepełny etat.

Nie rezygnuj nigdy z oferty z takiego powodu, że elastyczne godziny czy możliwość home office nie jest wpisana w treści ogłoszenia. Zapytaj o to na rozmowie.

Posłuchaj 2. odcinka naszego podcastu: Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Dowiedz się więcej:

Jakie kompetencje miękkie ma każda mama, które pomogą zdobyć wymarzoną pracę?

5 rzeczy, o których warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Czy chcesz, żebyśmy nagrały kolejne odcinki podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz?

To był ostatni odcinek, jaki miałyśmy zaplanowany na 2019 rok. Daj znać koniecznie, czy chcesz nas usłyszeć w 2020 roku!

Zdjęcie: 123rf

Załączniki

  • mp3 MP04
    Wielkość pliku: 17 MB
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Brak Ci pewności siebie w rozmowie rekrutacyjnej do IT? MockIT ma na to rozwiązanie

Jesteś gotowa na start w branży IT, ale brakuje Ci pewności siebie przed rekrutacją? Poznaj historię Oli i Radka, założycieli MockIT, którzy przełamują bariery i pomagają początkującym osiągnąć sukces w IT! Jak? Masz szansę porozmawiać z prawdziwymi programistami z najlepszych firm technologicznych. Czytaj dalej i dowiedz się, jak przygotować się do technicznej rozmowy rekrutacyjnej z MockIT.
MockIT próbne rozmowy rekrutacyjne

Olu, Radku, MockIT to wyjątkowe rozwiązanie, które oferuje próbne techniczne rozmowy rekrutacyjne do branży IT, które prowadzone są przez programistów z wieloletnim doświadczeniem.

Wasza oferta naprawdę wyróżnia się na rynku, tym bardziej, że oprócz samej rozmowy, oferujecie dodatkowo profesjonalny feedback ekspercki, ale także szansę na znalezienie pracy, przez to, że pracodawcy mogą mieć wgląd w raporty z rozmów. Co skłoniło Was do skupienia się na przygotowywaniu programistów do rozmów kwalifikacyjnych?

O: Głównie sytuacja na rynku. Ofert juniorskich bądź stażowych jest bardzo mało, podczas gdy liczba chętnych jest bardzo duża. Już samo dostanie zaproszenia na rozmowę jest ogromnym sukcesem. I stąd właśnie pomysł na MockIT. Chcieliśmy stworzyć usługę, która maksymalnie odwzoruje prawdziwą rozmowę rekrutacyjną, umożliwiając przygotowanie się do tej jednej rozmowy, na którą udało nam się zdobyć zaproszenie.

R: Pamiętam, jak sam szukałem pierwszej pracy w IT. Po wysłaniu kilkudziesięciu CV otrzymałem jedną odpowiedź. Moje przygotowania do rozmowy polegały na google’owaniu fraz takich jak: „Pytania rekrutacyjne z JS”. Po przejrzeniu kilku stron z pytaniami czułem się naprawdę nieźle przygotowany. Niestety, rozmowa nie poszła po mojej myśli. Stresowałem się dużo bardziej niż przewidywałem i już na pierwsze kilka pytań odpowiedziałem niepoprawnie. Cała rozmowa zakończyła się po 30 minutach… z oczywistym skutkiem. 

Później, zdałem sobie sprawę, że na większość pytań znałem odpowiedź. Stres sprawił, że czułem się sparaliżowany i miałem pustkę w głowie. Brakowało mi też praktyki w przekazywaniu posiadanej wiedzy na głos. Gdyby wtedy na rynku istniała platforma podobna do MockIT, to na pewno skorzystałbym z takiej próbnej rozmowy.

Zauważyliście jakieś konkretne wyzwania związane z rekrutacją w branży IT?

O: Postaram się na to pytanie odpowiedzieć na przykładzie. Załóżmy taką sytuację – otrzymujemy zaproszenie na rozmowę techniczną na pozycję Junior JavaScript Developera. I tutaj pojawia się pierwsze i największe wyzwanie: jak się do niej przygotować? Od tego pytania, jak efekt domina rodzą się nowe: do jakiego typu pytań się przygotowywać? Pytania wiedzowe czy może live coding? Na poziomie juniorskim liczba zaproszeń na rozmowy jest znikoma więc do przygotowań trzeba się naprawdę przyłożyć.

„Skąd mam wiedzieć jaki typ pytań będę miała na tej konkretnej rozmowie?” zapyta pewnie niejedna z Was. Są sposoby, żeby spróbować się tego dowiedzieć. W wolnej chwili spójrzcie na wpis na naszym blogu. On na pewno nieco Wam w tym pomoże.

R: Według mnie największym wyzwaniem związanym z rekrutacją w branży IT jest brak możliwości interakcji z prawdziwymi rekruterami. Jak wcześniej wspomniałem, można przypomnieć sobie całą teorię oraz przejrzeć najpopularniejsze pytania z danej technologii. Jednak nic nie zastąpi rozmowy z doświadczonym rekruterem, który będzie dociekał i szukał luk w naszych odpowiedziach. W końcu jednym z zadań rekrutera jest wyłapywanie nieścisłości w naszych odpowiedziach i zadawanie niewygodnych pytań.

Przygotuj się do technicznej rozmowy rekrutacyjnej z MockIT

Dlaczego warto skorzystać z MockIT? Czy moglibyście opowiedzieć, jak wygląda typowy proces przeprowadzania próbnej rozmowy technicznej na platformie MockIT? Czym te rozmowy różnią się od standardowych rekrutacyjnych? Bo w końcu, to nie tylko krótka próba profesjonalnej rozmowy. To przecież też doświadczenie, które wzmacnia pewność siebie użytkowników.

O: Przede wszystkim zależy nam, aby rozmowa była maksymalnie dopasowana do kandydata. Dlatego podczas umawiania rozmowy, poza wyborem terminu i głównej technologii, dajemy możliwość określenia poziomu rozmowy (Junior/Mid/Senior) i subtechnologii (takich jak React w JavaScript czy Spring w Javie). 

Podczas rozmowy rekruter koncentruje się na sprawdzeniu 4 obszarów: 

  • umiejętności techniczne, 
  • podejście do rozwiązywania problemów, 
  • komunikacja, 
  • dotychczasowe doświadczenie (niekoniecznie komercyjne) i projekty. 

Jest jednak coś co na pewno różni rozmowy w MockIT od “standardowych rozmów rekrutacyjnych” to przede wszystkim feedback i nastawienie do kandydata. W MockIT chcemy, aby każda osoba po odbytej rozmowie była świadoma swojego poziomu i przygotowania do rzeczywistych rozmów. Znała swoje mocne strony oraz obszary do poprawy. Wiedziała, w jakim kierunku się rozwijać. Niestety rzadko zdarza się, aby po prawdziwej rozmowie rekrutacyjnej otrzymać jakkolwiek wartościowy feedback.

Na naszej stronie można obejrzeć nagranie z przykładowej rozmowy w MockIT oraz znaleźć dodatkowe informacje o procesie umawiania rozmów.

Jakie umiejętności obecnie postrzegacie za kluczowe w branży IT?

R: Na początek – umiejętności techniczne. Bez tego ani rusz. Ponadto, znajomość tylko języka programowania, bez żadnego frameworka czy dodatkowych bibliotek to często za mało. Nawet na pozycję juniora. Ważna jest też zdolność do szybkiego uczenia się nowych technologii. Bycie otwartym na zmiany. W końcu rynek jest nieprzewidywalny i nigdy nie wiadomo, co będzie na topie za jakiś czas. 

Z kolei wśród umiejętności miękkich szczególnie cenne są zdolności komunikacyjne. W zespole, w którym wszystkie osoby skutecznie się komunikują, problemy rozwiązują się szybciej i rzadziej dochodzi do niedomówień. Ale to nie wszystko, równie istotne są takie umiejętności jak wychodzenie z inicjatywą czy otwartość na konstruktywną krytykę.

Jakie konkretne aspekty uwzględniane są w feedbacku po próbnych rozmowach technicznych?

R: Nasz feedback koncentruje się na czterech aspektach, które są też istotne w procesie rekrutacyjnym do branży IT.

1. Doświadczenie i projekty – analizuje dotychczasowe, nie tylko komercyjne, doświadczenie kandydata oraz projekty, nad którymi pracował. Ocena projektów to często wstępna weryfikacja kandydatów podczas rekrutacji. Ważne jest więc, aby GitHubowe projekty kandydatów stały na wysokim poziomie.

2. Umiejętności techniczne – najbardziej rozbudowana sekcja feedbacku. Ocenia zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczne zdolności kandydata w stosowaniu konkretnych technologii. Rekruterzy opisują, czy odpowiedzi na zadane pytania zostały udzielone poprawnie oraz jakie błędy popełnił kandydat. Dodatkowo, dzielą się tam również ogólnymi spostrzeżeniami na temat wiedzy kandydata.

3. Rozwiązywanie problemów – ocenia zdolność kandydata do logicznego myślenia i znajdowania rozwiązań problemów pojawiających się w pracy w branży IT.

4. Komunikacja – pozwala zrozumieć, jak kandydat radzi sobie z przekazywaniem swoich myśli i współpracą z innymi w zespole. To krytyczny element, który wpływa na efektywność pracy zespołowej, a tym samym sukces projektu.

W feedbacku znajdziemy również podsumowanie rozmowy zawierające ocenę rekrutera względem przygotowania kandydata do rekrutacji na dane stanowisko oraz uwagi, często wskazujące możliwe kierunki rozwoju.

Wróćmy na moment do bardzo ciekawego obszaru Waszej usługi – raportów z rozmów, które mogą trafić do pracodawców. Jakie informacje zawierają te raporty i w jaki sposób mogą one wpłynąć na dalszy rozwój zawodowy kandydatów?

O: Raport, który udostępniamy pracodawcom jest zbliżony do feedbacku, który rekruter przesyła kandydatowi po rozmowie. Jedyną różnicą pomiędzy raportem a feedbackiem, jest to, że w raporcie nie ma podsumowania rozmowy. 

Aplikując na stanowiska juniorskie kandydaci muszą konkurować z dziesiątkami innych osób. CV aplikujących osób różnią się niewielkimi detalami. Łatwo jest zwyczajnie utonąć w tym tłumie. Pracodawcom ciężko jest dokonać selekcji. Kandydatom z kolei, trudno się wyróżnić. 

Raporty udostępniane firmom są korzystne dla obydwu stron. Pracodawca posiada znacznie więcej cenniejszych informacji podczas selekcji, a kandydat zyskuje przewagę nad innymi aplikantami – już na wstępie może zaprezentować swoje umiejętności techniczne zweryfikowane przez doświadczonego programistę-rekrutera MockIT. 

Oczywiście, kandydaci mają możliwość usunięcia swoich raportów z bazy – w końcu komuś mogło nie pójść na rozmowie tak, jakby sobie tego życzył, bądź po prostu znajdzie już pracę i trzymanie raportu w naszej bazie nie będzie potrzebne.  

Jakimi radami podzielilibyście się z kobietami, zwłaszcza mamami, planującymi karierę w branży technologicznej?

O: Przede wszystkim, że nie ma się czego bać i warto dążyć do wyznaczonych sobie celów. Myślę, że kluczowym czynnikiem jest też nastawienie, z jakim podchodzimy do pracy w tej branży oraz pewność siebie. Dlatego warto nad tymi rzeczami stale pracować. Nie wiem czy jestem szczęściarą, ale do tej pory we wszystkich zespołach, w których pracowałam, nie doświadczyłam żadnych nieprzyjemności. Życzę, aby wszystkim czytelniczkom, też się tak udało! 🙂 

Bardzo dziękuję Wam za rozmowę 😉

O: Również dziękujemy za rozmowę. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy na próbną rozmowę w MockIT.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Współpraca reklamowa.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Studentka socjologii. Zawodowo - wspiera działania Mamo Pracuj i Talenti oraz zdobywa wiedzę na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Ostatnie miesiące spędziła nad oceanem, studiując w słonecznej Portugalii. Marzy o dalszych podróżach i odkrywaniu uroków świata.

[18] Podcast: Macierzyństwo bez lukru

Dzisiejszy epizod podcastu będzie poświęcony macierzyństwu, a konkretniej jego rzeczywistości i temu, co kryje się za fasadą idealizowanego obrazu. Czy macierzyństwo zawsze jest usłane różami, czy raczej towarzyszy mu wiele trudności i wyzwań, do których nie zawsze chcemy się publicznie przyznać? Dzisiaj, razem z naszą gościnią Sylwią Schlegel, postanowiłyśmy porozmawiać o tych mniej cukierkowych aspektach macierzyństwa i odciążyć trochę nasze matczyne ramiona.
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[18] Podcast: Macierzyństwo bez lukru
Loading
/

Podcast: Macierzyństwo bez lukru

Nie będziemy lukrować i opowiadać, jak lekko i gładko jest być codziennie mamą dwóch energicznych chłopców. Wysłuchaj prawdziwej historii, w której możesz odnaleźć również swoje rozczarowanie i zmęczenie, ale też radości i sukcesy. Może historia Sylwii pomoże spojrzeć Ci łagodniej na Twoje oblicze macierzyństwa, odpuścić czasem sobie i być lepszą dla siebie. Po to powstała ta rozmowa.

Macierzyństwo to nie bułka z masłem – to ciężka praca, pełna wysiłku i emocji. Bywa też pełne radości i wspaniałych chwil, ale także smutków i trudności. Nie ma sensu udawać, że zawsze jest bajkowo, gdy rzeczywistość często przynosi plamy na ubraniach, brudną podłogę, ogromne zmęczenie i stosy nieuprasowanego prania. Chcemy, aby ta rozmowa była dla Ciebie oddechem od codzienności, momentem wyzwolenia od presji i napięcia, dała Ci wyrozumiałość i spokój.

Posłuchaj podcastu!

Kim jest nasza rozmówczyni?

Sylwia Schlegel – mama dwóch chłopców – bliźniaków, studentka pedagogiki. W tak zwanym międzyczasie poświęca się wszystkiemu, co kreatywne. Wytrwale poszukuje swojego miejsca w życiu, celebrując picie kawy i zachwycając się pięknem otaczającego świata. Na co dzień wspiera działania Fundacji Mamo Pracuj w komunikacji.

Sylwia Schlegel
Sylwia Schlegel

Kilka słów o prowadzącej:

Ewa Moskalik Pieper – żona Marka i mama dwóch nastolatków. Od ponad siedmiu lat redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Lubi swoją pracę i gdy się w niej dużo dzieje. Ceni sobie rozmowy z ludźmi. Uwielbia słuchać muzyki, szczególnie tej skomponowanej do filmów, a kino i fotografia to dwie pasje, które towarzyszą jej od dzieciństwa. Najlepiej odpoczywa nad morzem.

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [12/1] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, portalach pracy, rekrutacji i innych ważnych tematach (Cz.1)

Odcinek [12/2] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, job boardach, rekrutacji i innych ważnych tematach. (Cz.2)

Odcinek [13] Podcast – Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Wsparcie realizacji: Borys Moskalik-Pieper

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: