Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

[04] Podcast: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?

  • Mamo Pracuj Podcast
  • 9 grudnia 2019
  • 5 MIN. CZYTANIA
jak zbudować relację z rekruterem? dwie kobiety podające sobie rękę
Dowiedz się jak zbudować relację z rekruterem już podczas pierwszej rozmowy przez telefon. Jak dobrze wypaść już na samym początku? A co jeśli rekruter zadzwoni do Ciebie gdy jesteś na zakupach lub na placu zabaw z dzieckiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w 4 odcinku naszego podcastu. Posłuchaj koniecznie.
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[04] Podcast: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?
Loading
/

Jak zbudować dobrą relację z rekruterem i jak mieć rekrutera po swojej stronie?

Zapraszamy Cię do wysłuchania czwartego odcinka naszego podcastu. Dzisiaj opowiemy jak zbudować dobrą relację z rekruterem i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Posłuchaj też 3. odcinka podcastu: Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Rekruter też człowiek

Rekruter jest profesjonalistą, który ma za zadanie zatrudnić najlepszego pracownika dla firmy. Jest też człowiekiem, który ma emocje i czasem ciężki dzień w pracy.

Aplikując do danej firmy, możesz od pierwszej chwili budować pozytywny obraz swojej osoby i „zapunktować” przed rozmową kwalifikacyjną.

Czy wysyłać list motywacyjny?

Jeśli w ogłoszeniu jest mowa o CV – wyślij tylko ten dokument. Jeśli pracodawca prosi Cię o list motywacyjny czy np portfolio z pracami – prześlij kompletną dokumentację.

Dostarcz to, czego oczekuje osoba, która będzie z Tobą rozmawiać. Pokaż swój profesjonalizm, zaangażowanie i to, że zależy Ci na tej pracy. Nie rozdrażniaj rekrutera niekompletnym zgłoszeniem.

Jak ułatwić pracę rekruterowi?

Ułatwij pracę rekruterowi i prześlij takie dokumenty, z jakimi najlepiej będzie mu się pracowało. Jeśli dodajesz załączniki – niech będą to formaty dokumentów powszechnie stosowane i „otwieralne” (np. pdf).

Podaj dane kontaktowe i sprawdź koniecznie, czy do adresu e-mail nie wkradła się literówka, albo czy w numerze telefonu nie poprzestawiała się kolejność cyfr.

Poproś kogoś bliskiego o sprawdzenie dokumentu właśnie pod kątem tych danych osobowych. Nie chciałabyś stracić szansy na wymarzoną pracę przez głupią literówkę w adresie e-mail, prawda?

Odbieraj telefon i sprawdzaj maile. Skoro podałaś określony adres e-mail w aplikacji – sprawdzaj go regularnie, bo rekruter może się z Tobą kontaktować w ten sposób. Oddzwaniaj na nieodebrane połączenia, bo może to była właśnie rozmowa z Twojej przyszłej pracy.

[FM_form id=”5″]

Nie mogę teraz rozmawiać – co powiedzieć rekruterowi?

To zupełnie naturalne, że rekruter może zadzwonić do Ciebie w nieodpowiednim czasie. Nie siedzisz przecież w domu 24/7 czekając na kontakt. Możesz być na placu zabaw z dzieckiem, możesz być na zakupach czy gotować obiad.

Nie bój się asertywnie powiedzieć – cieszę się, że pani / pan dzwoni, ale nie mogę teraz rozmawiać. I koniecznie umów się na ponowny kontakt w nieodległym terminie.

Jeśli to Ty masz zaproponować termin rozmowy – pamiętaj, że rekruterzy zwykle pracują w dni robocze od 9 do 17. Nie umawiaj się na rozmowę 21.00, ani na weekend, bo tak jest dla Ciebie najwygodniej.

Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze przez telefon?

Wyraź radość z rozmowy. Postaraj się rozmawiać naturalnie, autentycznie. Bądź konkretna i sympatyczna.

Jak się lepiej przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli masz już wyznaczony termin spotkania i znasz nazwisko osoby, z którą się spotkasz – nie wahaj się wyszukać tej osoby na LinkedIn. Zobacz jakie ma doświadczenie, czym się interesuje. Postaraj się jak najlepiej poznać tę osobę.

Zobacz jakie kontakty na LinkedIn ma rekruter. Czy zna kogoś z Twoich znajomych? Zapytaj ich o to, jak możesz się lepiej przygotować do rozmowy z tą osobą.

Przygotowanie merytoryczne do rozmowy – przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, jakie mogą paść podczas spotkania – o Twoje doświadczenie, sukcesy, czy powody zmiany pracy.

Ale też dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz, jakie ma wartości, itp. Zajrzyj na stronę firmową, przejrzyj kanały social media.

Nie mogę przyjść na rozmowę kwalifikacyjną – co powiedzieć?

Jedną z największych problemów rekruterów jest to, że kandydaci nie przychodzą na umówione spotkania i często nie dają w ogóle znać, że się nie pojawią.

Masz prawo odwołać spotkanie. Może coś ważnego się wydarzyło i nie możesz przybyć na umówioną godzinę. Może w międzyczasie dostałaś inną ofertę pracy, lub po prostu zmieniłaś zdanie. To wszystko jest ok.

Ważne, żebyś jak najszybciej dała znać, że nie przyjdziesz. Buduj dobrą relację, bo dzisiaj rekruter pracuje dla firmy X, ale za jakiś czas może spotkacie się na innej rekrutacji, w firmie Y.

Co mówić, a czego nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czy to w przypadku dokumentów, czy właśnie odwołania spotkania w ostatniej chwili – liczy się szczerość.

Nie warto kłamać i zatajać informacji. Nie snuj opowieści, które nie są prawdziwe. Szczerość na rozmowie kwalifikacyjnej nie oznacza wcale, że musisz z detalami opowiadać o wszystkim.

Dowiedz się więcej jak przedstawić w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem.

O co zapytać rekrutera na rozmowie?

Koniecznie zadawaj pytania rekruterowi! Nie bój się tego. Dowiedz się, dopytaj o to, co jest niejasne. Rozmowa to dobre miejsce i czas by zapytać o elastyczne godziny pracy, pracę na część etatu – nawet jeśli tych informacji nie było w ogłoszeniu.

Z naszego doświadczenia wynika, że co do zasady oferty są na cały etat, tak są napisane, ale rekruterzy z pełną elatycznością podchodzą do pytań kandydatów o np. niepełny etat.

Nie rezygnuj nigdy z oferty z takiego powodu, że elastyczne godziny czy możliwość home office nie jest wpisana w treści ogłoszenia. Zapytaj o to na rozmowie.

Posłuchaj 2. odcinka naszego podcastu: Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Dowiedz się więcej:

Jakie kompetencje miękkie ma każda mama, które pomogą zdobyć wymarzoną pracę?

5 rzeczy, o których warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Czy chcesz, żebyśmy nagrały kolejne odcinki podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz?

To był ostatni odcinek, jaki miałyśmy zaplanowany na 2019 rok. Daj znać koniecznie, czy chcesz nas usłyszeć w 2020 roku!

Zdjęcie: 123rf

Załączniki

  • mp3MP04
    Wielkość pliku: 17 MB

Zobacz więcej

artykuł
ulgi i świadczenia dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 12 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Iza Kłodzińska
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Joanna Gotfryd
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Wadecka
  • 5 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content