Czego szukasz

[03] Podcast: Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Jak wygląda szukanie pracy przez social media? Pamiętaj, że media społecznościowe mogą być Twoim prawdziwym sprzymierzeńcem w tym procesie. Sprawdź jak je wykorzystać i czego absolutnie nie powinnaś robić, by sobie nie zaszkodzić. Posłuchaj 3 odcinka naszego podcastu!

kobieta siedząca na łóżku z laptopem na kolanach
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[03] Podcast: Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?
/

Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

Zapraszamy na trzeci odcinek naszego podcastu. Dzisiaj opowiemy o roli social mediów przy szukaniu pracy.

Pierwszy odcinek podcastu – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dziećmi? – posłuchaj!

Social media – Twój sprzymierzeniec czy przeciwnik podczas szukania pracy?

Mówiąc o roli social mediów przy szukaniu pracy, nie mamy na myśli tylko LinkedIn czy Golden Line – serwisów z założenia zawodowych. Ważną rolę mogą odegrać również Twitter, Instagram czy Facebook.

Dzisiaj pracy szuka się przez internet – to jest wspaniałe źródło dotarcia do ciekawych ofert pracy.

1. W social mediach znajdziesz oferty pracy

Oferty pracy znajdziesz nie tylko na LinkedIn czy na Golden Line, ale także na Facebooku. Dzięki specjalnej funkcji Facebook Jobs możesz zapisać się na powiadomienia o interesujących Cię ofertach – dostaniesz je na maila lub przez Messengera.

Aplikując na taką ofertę – aplikujesz swoim profilem, a nie wysyłasz CV (przynajmniej na początku), potraktuj więc ten profil bardziej zawodowo.

Obserwuj posty osób prywatnych czy profile firm z branży, które Cię interesują. Dołącz do grup tematycznych – tam też pojawiają się ciekawe oferty pracy.

2. Wykorzystaj kontakty i znajomości z social mediów do szukania pracy

Obserwuj znajomych, pytaj ich o firmy i branże, które Cię interesują. Możesz napisać wprost, że szukasz pracy. Pamiętaj, że osoby z Twojej sieci kontaktów mają dostęp do zupełnie innych informacji i ofert pracy niż Ty.

Niech te osoby będą Twoimi sprzymierzeńcami podczas szukania pracy.

Na LinkediIn jest specjalna rubryka, gdzie możesz zaznaczyć, że szukasz nowych możliwości rozwoju zawodowego – dzięki temu rekruterzy szybciej Cię znajdą. A taki komunikat możesz skierować do wszystkich, oprócz Twojego obecnego pracodawcy.

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

3. Ucz się i bądź na bieżąco – korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach

Zdobywaj wiedzę z dziedziny, która Cię interesuje. Dołącz do grup tematycznych, branżowych na Facebooku czy LinkedIn. To świetna okazja by odświeżyć sobie niektóre informacje (np. jeśli wracasz do pracy po przerwie), lub zdobyć całkiem nową wiedzę, z branży, do której dopiero planujesz wejść.

W branżowych grupach dowiesz się o ciekawych spotkaniach, wystąpieniach i meetup’ach. Poznasz osoby, które działają w branży i które chętnie podzielą się swoją wiedzą i wsparciem. Zdobędziesz dostęp do wartościowych treści, artykułów czy oczywiście ofert pracy.

4. Niech social media będą Twoim sprzymierzeńcem

Zanim rekruter zadzwoni do Ciebie, dokładnie sprawdzi Twoje profile w social mediach. Także tych, które są uważane za prywatne – np. Facebooka. Nawet jeśli twój profil jest ustawiony jako prywatny – pamiętaj, że w sieci nic nie ginie i komentując, postując – zostawiasz po sobie ślad.

Rób to mądrze i pokaż się od pozytywnej strony. Niech Twój obraz w sieci wskazuje na sympatyczną, pomocną osobę, a nie na złośliwego hejtera, z którym nikt nie będzie chciał pracować.

Także Twoje prywatne zainteresowania – np. decoupage, gra na instrumencie czy miłość do gór – dużo o Tobie mówią i mogą mieć znaczenie przy zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

5. Działaj świadomie i z pomysłem

Korzystaj z wiedzy dostępnej w social mediach, świadomie buduj swój wizerunek – to wszystko sprawi, że social media będą Twoim sprzymierzeńcem podczas szukania pracy.

Posłuchaj drugiego odcinka podcastu Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Dowiedz się więcej i przeczytaj

Czy social media mogą pomóc znaleźć pracę?

Jak skutecznie szukać pracy w sieci?

7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić szukając pracy

Zapraszamy do wysłuchania 4 odcinka podcastu: Jak zbudować dobrą relację z rekruterem?

zdjęcie: Pixabay

Załączniki

  • mp3 MP03
    Wielkość pliku: 15 MB
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Skoki rozwojowe u dzieci

Pierwszy rok życia dziecka to czas bardzo dynamicznego rozwoju. Układ nerwowy nabiera zdolność odbierania i przetwarzania informacji ze świata zewnętrznego. To właśnie w tym okresie pojawia się siedem skoków rozwojowych, podczas których dziecko nabywa nowe umiejętności. Czym są skoki rozwojowe? Jak je rozpoznać?
Niemowlę

Czym jest skok rozwojowy?

Skok rozwojowy to moment, w trakcie którego w mózgu dziecka powstaje wiele nowych połączeń neuronalnych. Dochodzi do intensywnego dojrzewania układu nerwowego, dzięki czemu dzieci potrafi odczytać i przetworzyć znacznie większą liczbę informacji. Bodźce, które wcześniej docierały do mózgu dziecka przetwarzane były tylko w pewnym stopniu.

Wraz z rozwojem połączeń nerwowych, wzrasta zdolność przetwarzania informacji. Zmienia się również postrzeganie otaczającego świata.

Skok rozwojowy – jak go rozpoznać?

Skok rozwojowy u dziecka charakteryzuje się zmianą samopoczucia i zachowania. Rozwój systemu nerwowego sprawia, że maluch intensywniej zaczyna odbierać bodźce z otoczenia. Każdy skok rozwojowy poprzedzają określone zachowania. Dziecko ma potrzebę nieustannego, fizycznego kontaktu z mamą. Staje się bardziej marudne, płaczliwe i niespokojne. Mogą pojawić się problemy z zasypianiem i jedzeniem.

Przeczytaj także: Jak pielęgnować niemowlaka?

Kalendarz skoków rozwojowych u niemowląt

  • Pierwszy skok rozwojowy: 5 tydzień

Mniej więcej w 5 tygodniu życia, zdolność przetwarzania bodźców zewnętrznych znacznie się rozwija. Dziecko staje się bardziej aktywne po przebudzeniu, a czas czuwania między drzemkami wydłuża się. Niemowlę zaczyna się uśmiechać, skupia swój wzrok na przedmiotach znajdujących się w bliskiej odległości, a także nad pochylającymi się nad nim twarzami. Po 5 skoku rozwojowym dziecko bardziej świadomie reaguje na dźwięk czy światło – intensywne bodźce budzą jego niepokój.

  • Drugi skok rozwojowy: 7-9 tydzień

Kolejny skok rozwojowy następuje między 7 a 9 tygodniem po narodzinach. Niemowlę zaczyna kojarzyć wzorce, dostrzega powtarzalność czynności, łączy codzienne fakty. Zauważa, że po wieczornej kąpieli nadchodzi czas na sen. Odkrywa, że intensywniej może ruszać rękami i nogami – nieustannie nimi wymachuje. Zaczyna wydawać różne dźwięki, wsłuchiwać się w swój głos i głosy innych ludzi. Dzięki stale rozwijającemu się zmysłowi wzroku, intensywniej wpatruje się w twarze rodziców, a także koncentruje swój wzrok na ekspresji. Maluch jest w stanie utrzymać w rączce zabawkę.

  • Trzeci skok rozwojowy: 11-12 tydzień

W trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna zwracać większą uwagę na detale np. natężenie światła w pomieszczeniu. Dostrzega także różnicę w tonie głosu najbliższych. Lepsza koordynacja ruchowa pozwala maluchowi łapać przedmioty, które następnie wkłada do buzi. To właśnie w tym okresie dziecko zaczyna łączyć ruch oczu z ruchem głowy. Po trzecim skoku rozwojowym dziecko zaczyna lekko odpychać się nóżkami podczas leżenia w foteliku. Zaczyna głużyć, odkrywa pisk, co jest wstępem do gaworzenia.

  • Czwarty skok rozwojowy: 14-19 tydzień

Między 14 a 19 tygodniem dziecko przechodzi czwarty skok rozwojowy. To właśnie wtedy zaczyna rozumieć zależności przyczynowo skutkowe. Zauważa, że kiedy zacznie płakać, zostanie wzięte na ręce. Świadomie powtarza sekwencje, by osiągnąć oczekiwany efekt. Rozpoznaje swoje odbicie w lustrze, przekręca się z pleców na brzuch i odwrotnie. Po czwartym skoku rozwojowym dziecko zaczyna podpierać się na rączkach i podejmuje pierwsze próby raczkowania. Potrafi również przełożyć zabawki z rączki do rączki.

Przeczytaj także: Jak możesz dbać o siebie mając malutkie dziecko?

  • Piąty skok rozwojowy: 22-26 tydzień

Sześciomiesięczne dziecko zaczyna lepiej postrzegać świat, dostrzega odległość między przedmiotami. Pojawia się lęk separacyjny, czyli strach i obawa, w sytuacji, gdy rodzic znika z zasięgu wzroku. Maluch zaczyna się wstydzić, a czasami płaczem reaguje na osoby obce. Staje się coraz bardziej nieufny i lgnie do rodziców. Dziecko ma coraz większą świadomość tego, że przedmioty mogą znajdować się za, obok, nad lub pod. Coraz szybciej raczkuje, a niekiedy próbuje się nawet podnieść. Nieustannie rozwija się chwyt, a maluch staje się coraz sprawniejszy manualnie.

  • Szósty skok rozwojowy: 36 – 40 tydzień

To właśnie teraz następuje znaczny rozwój emocjonalny i poznawczy. Maluch zaczyna kategoryzować przedmioty – np. zauważa, które przedmioty służą do jedzenia. Dziecko rozwija chwyt, do którego używa palca wskazującego i kciuka. Maluch lubi gestykulować, a burzenie zbudowanej konstrukcji sprawia mu wielką przyjemność. 10 miesięczne dziecko zaczyna przejmować inicjatywę w zabawie.

  • Siódmy skok rozwojowy: 41- 46 tydzień

Tuż przed pierwszymi urodzinami ma miejsce siódmy skok rozwojowy. Dziecko kojarzy sekwencyjne zachowania – np. buty po zdjęciu chowamy do szafki, a klocki po zabawie wkładamy do pudełka. Maluch naśladuje odgłosy pojazdów i zwierząt, wskazuje palcem by pokazać, które przedmioty go interesują. Po siódmym skoku rozwojowym dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby malowania na kartce. 11 miesięczne maluchy zafascynowane są sortowaniem i segregowaniem. Świadomie zaczynają używać słowa „nie”, „pa pa” czy „mama”. Niektóre dzieci zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki.

Skoki rozwojowe u wcześniaków

By określić, kiedy u dzieci urodzonych przedwcześnie pojawią się skoki rozwojowe, pod uwagę należy wziąć datę porodu. Przykładowo, jeśli niemowlę przyszło na świat trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem, to pierwszy skok rozwojowy pojawi się u niego trzy tygodnie później, czyli nie około 5, a około 8 tygodnia życia. Następujące po sobie skoki będą analogicznie przesunięte. Należy mieć jednak na uwadze, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, a tym samym moment pojawienia się skoku rozwojowego może ulec przesunięciu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia chemiczka, z zamiłowania dziennikarka. Prywatnie szczęśliwa żona i spełniona mama.

Jak wybrać placówkę edukacyjną dla dziecka? O co pytać i kogo? Na cozwrócić uwagę przy wyborze przedszkola, szkoły?

Wybór placówki dla dziecka to jedno z trudniejszych wyzwań, z jakim przychodzi się zmierzyć rodzicom. To właśnie w przedszkolu czy szkole dziecko będzie spędzało większość dnia. Warto zadbać, by było to miejsce wyróżniające się wysokim poziomem kształcenia oraz dobrą atmosferą. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?
Tata trzymający córkę za rękę

Na co zwrócić uwagę wybierając placówkę edukacyjną dla dziecka?

Lokalizacja

Odległość od miejsca zamieszkania ma naprawdę ogromne znaczenie. Placówka edukacyjna znajdująca się w niedalekiej odległości od domu jest dobrym z kilku względów rozwiązaniem. Pozwoli zaoszczędzić czas związany z zawożeniem i odbieraniem dziecka z przedszkola czy szkoły. Kiedy dziecko podrośnie, samo będzie mogło wrócić po skończonych zajęciach do domu – nie będzie musiało czekać na rodziców, aż odbiorą je ze świetlicy.

Decydując się na placówkę w bliskiej lokalizacji domu, automatycznie zapewniamy dziecku większą szansę na podtrzymanie kontaktu z rówieśnikami mieszkającymi w okolicy. Wielkość placówki edukacyjnej Najlepszym przedszkolem dla dziecka będzie to niewielkie i kameralne. Z kolei wybierając szkołę dla dziecka warto wziąć pod uwagę, że im większy budynek, tym więcej sal i większe zaplecze sportowe, co umożliwia lepszy sposób ułożenia planu lekcji. W dużej szkole dzieci są bardziej anonimowe, jednak w tej mniejszej mogą liczyć na bardziej indywidualne podejście.

Poziom nauczania

Choć ranking szkoły odgrywa duże znaczenie, to nie jest najważniejszy. Publikowane w Internecie rankingi, opierają się na wynikach jakie otrzymali uczniowie z egzaminów końcowych. Im wyższa pozycja w rankingu, tym placówka uważana jest za bardziej prestiżową. Jednak równie ważna jak miejsce w rankingu, jest atmosfera panująca w szkole, a także kadra nauczycielska.

Kadra nauczycielska

Kadra nauczycielska jest jedną z ważniejszych kwestii jaką należy wziąć pod uwagę wybierając placówkę edukacyjną dla dziecka. Ciepła i sympatyczna przedszkolaka może sprawić, że maluch z chęcią będzie uczęszczał do przedszkola. Z kolei wysoki poziom
kształcenia, duża wiedza i zaangażowanie nauczycieli w szkole gwarantuje, że uczniowie łatwiej i szybciej przyswoją wiedzę. To kadra nauczycielska ma ogromny wpływ na atmosferę jaka panuje w danej placówce.

Zajęcia dodatkowe

Wybierając placówkę edukacyjną dla dziecka, a w szczególności szkołę, należy dokładnie przyjrzeć się zajęciom pozalekcyjnym. Jeśli placówka posiada w swojej ofercie zajęcia, dzięki którym dziecko mogłoby rozwijać swoje zainteresowania i rozszerzać umiejętności, na pewno warto dokładnie się jej przyjrzeć. Jeśli chłopiec interesuje się sportem, można wybrać szkołę, która stawia na aktywność fizyczną. Z kolei, jeśli dziecko lubi kontakt z kulturą, warto poszukać takiej placówki, która organizuje częste wycieczki do kina czy teatru. Kółko teatralne w szkole będzie dodatkowym plusem.

Liczebność klasy

Szkoły, w dzielnicach, w których mieszka dużo dzieci często są przepełnione. Klasy są bardzo liczne, co nie będzie miało korzystnego wpływu na dzieci nieśmiałe, skryte w sobie i te, nielubiące hałasu. Najlepiej, by liczba uczniów klasie nauczania początkowego (klasa 1-3) nie przekroczyła 26 dzieci. W niektórych szkołach dzieci chodzą na dwie zmiany – poranną i popołudniową. To także warto wziąć pod uwagę.

Świetlica

Wiele dzieci, przed lub po ukończeniu zajęć lekcyjnych spędza czas w świetlicy. Warto zwrócić uwagę w jakich godzinach szkolna świetlica jest otwarta i kto może do niej uczęszczać, a także jak wygląda jej wyposażenie. Czy dziecko może w niej swobodnie
odrobić lekcje lub zjeść posiłek. Warto zwrócić również uwagę czy jest wyposażona w książki i inne pomoce edukacyjne. Zapisując dziecko do przedszkola należy dokładnie zapoznać się z godzinami otwarcia i zamknięcia placówki. Powinniśmy także zapytać o dyżury w czasie ferii czy wakacji.

Przeczytaj także: Jak wspierać dziecko wracające do szkoły po przerwie?

Stołówka

Jeśli dziecko będzie jadło posiłki w przedszkolu lub szkole, warto zapoznać się z przykładowym menu. Należy sprawdzić czy obiady przygotowywane są na miejscu czy dowozi je firma cateringowa. Istotne są również godziny wydawania posiłków.

Opinie znajomych

Jeśli dzieci waszych znajomych uczęszczają do danej placówki edukacyjnej, warto zapytać ich o zdanie. To oni najlepiej wiedzą jakie są plusy, a jakie minusy. Opinia innego rodzica, czy starszych kolegów i koleżanek to najlepsza i najcenniejsza wskazówka.

Gdzie szukać informacji?

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać placówkę, dwie lub trzy, którymi w największym stopniu jesteśmy zainteresowani. Dobrze jest dokładnie zapoznać się ze stroną internetową i umieszczonymi na niej informacjami. Następnie razem z dzieckiem odwiedzamy placówki i sprawdzamy, jak funkcjonują, jak wyglądają od środka. Odczucia dziecka powinny być dla rodzica bardzo cenną wskazówką. Warto zwrócić uwagę na jego reakcję i na to jak czuje się w nowym miejscu. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ważne, by dziecko czuło się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli wybrana placówka nie wzbudziła waszego zaufania, nie zmuszajcie dziecka na siłę by do niej uczęszczało.

Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z dyrektorem lub nauczycielem, który pomoże znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania.

Przeczytaj także: Czego nauczysz się jako członek trójki klasowej lub przedszkolnej?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia chemiczka, z zamiłowania dziennikarka. Prywatnie szczęśliwa żona i spełniona mama.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: