ZAINSPIRUJ SIĘ
7 najczęstszych błędów, które możesz popełnić szukając pracy
- Anna Łabno - Kucharska
- 12 lipca 2018
- 4 MIN. CZYTANIA
Rynek pracownika i co z tego? Błędy przy szukaniu pracy.
Spotkałaś się ze stwierdzeniem, że mamy rynek pracownika? Że praca leży na ulicy, ale mało osób chce pracować? Że wystarczy chcieć i praca sama się znajdzie?
To wszystko prawda. Przynajmniej po części. Ale… no właśnie. Znów to „ale”.
Szukanie pracy nie zawsze jest szybkie i łatwe. Może też nie być przyjemne. Dużo zależy od tego, czy odpowiednio przygotujesz się do tego działania. Tak, tak – należy się do szukania pracy przygotować. I już to wymaga wysiłku. Jak to mówi moja mama: bez pracy nie ma kołaczy ?
Jeśli nie chcesz się odpowiednio przygotować, ponieważ nie masz czasu, nie chce Ci się, nie zawracasz sobie głowy głupotami itp. to przynajmniej pamiętaj o złotych zasadach, dzięki którym pracy na pewno nie dostaniesz.
1. Wysyłaj dziesiątki, setki takich samych CV.
Wszędzie, gdzie tylko się da. Pisz to samo, obojętnie na jakie stanowisko i do jakiej branży aplikujesz. Dodatkowo, nie wypełniaj formularza rekrutacyjnego, który jest dostępny dla osób zainteresowanych współpracą. A, i jak pracodawca wymaga listu motywacyjnego, to w żadnym wypadku nie dołączaj go do aplikacji. Przecież listy motywacyjne to przeżytek…
Zobacz także: 4 kroki do napisania skutecznego CV, które da Ci pracę
2. Zapomnij do jakiej firmy wysłałaś aplikację
Nie zanotuj sobie i na pewno zapomnij do jakiej firmy wysyłałaś dokumenty aplikacyjne. Nie zapisuj sobie na dysku ogłoszeń, na które odpowiadasz. A jeśli dzwoni rekruter powitaj go pełnym oburzenia głosem: „Ja na pewno do TAKIEJ firmy nie wysyłałam CV!”
Zobacz także: Zanim zaczniesz szukać pracy – ustal priorytety
3. Szukaj pobieżnie i szybko
Trać dużo czasu na przeszukiwanie wszystkich możliwych stron z ogłoszeniami o pracę. Przeszukuj je od 1 do ostatniej strony i z powrotem. Codziennie. I tylko wyłącznie w ten sposób szukaj pracy.
4. Przyjdź nieprzygotowana na rozmowę
Jeśli mimo to ktoś zaprosi Cię za rozmowę, przyjdź na nią nieprzygotowana. Ot tak z marszu, bez zastanowienia co warto powiedzieć i jak się zachować. Oczywiście nie bierz ze sobą dokumentów aplikacyjnych, referencji czy dyplomów. I nie przygotuj sobie listy pytań do rekrutera.
Zobacz także: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
5. Spóźnij się
Spóźnij się, zapomnij do jakiej firmy masz jechać. Zapomnij jak dana firma się nazywa i z kim jesteś umówiona na spotkanie.
Albo w ogóle zapomnij o spotkaniu i nie informuj rekrutera, że nie przyjdziesz. To jest niezwykle skuteczny sposób.
6. Przyjdź na rozmowę niestosownie ubrana.
Może to być dres, strój plażowy, suknia z trenem, minispódniczka i szpilki, w których nie umiesz się poruszać. Do wyboru, do koloru – o tak! Dużo kolorów, najlepiej mocnych i odblaskowych.
Zobacz także: Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
7. Nie dbaj o markę osobistą i social media
Neguj rolę mediów społecznościowych i marki osobistej w procesie poszukiwania zatrudnienia. Broń swojej opinii i nie słuchaj, że warto dbać o swój wizerunek w sieci, być na branżowych portalach oraz pojawiać się na spotkaniach networkingowych, żeby budować relacje z pracodawcami czy szukać potencjalnych klientów.
Zobacz także: Jak zadbać o swój wizerunek w social media?
Czy popełniłaś choć jeden z tych błędów przy szukaniu pracy? To teraz wiesz, co powinnaś w najbliższym czasie wyeliminować.
A co jeśli działasz dokładnie odwrotnie, a ciągle nie możesz otrzymać odpowiedniej dla Ciebie pracy? Zapraszam Cię na portal. Artykuły pisane przez nas, rekruterów czy doradców zawodowych to skarbnica wiedzy.
A jeśli chcesz, żebyśmy osobiście podzieliły się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem, już jesienią zapraszam Cię na kolejną edycję Kursu online Mamo Pracuj.
[FM_form id=”7″]
Zdjęcie: Storyblocks