Czego szukasz

Jak skutecznie szukać pracy w sieci?

Prawie każdy człowiek przynajmniej raz w życiu szuka pracy. Czasem poszukiwania te są krótkie, czasem wręcz przeciwnie – bardzo długie. Zależne jest to od bardzo wielu czynników. Jak skutecznie szukać pracy?

młoda dziewczyna pracuje na laptopie

Internet – skarbnica pracy

W dzisiejszych czasach, kiedy pomyślimy o poszukiwaniu pracy, kierujemy się do internetu. To tam robimy wstępny research – pierwsze badanie, jakie obecnie oferty pracy kierują do nas potencjalni pracodawcy.

Można też poznać kwoty, jakie zarabia się na poszczególnych stanowiskach, w danych miejscach kraju. To duże ułatwienie szczególnie dla kogoś początkującego w trudnej sztuce poszukiwania pracy. Praca to przywilej, ale i konieczność. Bez niej trudno wyobrazić sobie normalne życie. Warto dobrze wybrać ścieżkę edukacji, aby praca była dla nas jak najmniej męcząca, a jeśli to możliwe – żeby była przyjemnością.

Cały kraj

Dużą zaletą poszukiwania pracy na serwisach ogłoszeniowych w internecie jest fakt, że znajdują się tam oferty pracy z całej Polski, a nawet z całego świata. Nie musimy już jechać osobiście do odległego miasta. Poszukiwanie pracy odbywa się z własnych czterech ścian. Nawet rozmowy kwalifikacyjne przeprowadza się teraz przez Internet!

Osoba prowadząca rekrutację albo sam właściciel firmy lub nasz przyszły przełożony rozmawia z nami poprzez komunikator internetowy. Nie oznacza to wcale, że do takiej rozmowy nie trzeba się przygotować. Trzeba być przygotowanym, jak na zwykłą rozmowę w cztery oczy.

Rewolucja

Internet przyniósł bardzo dużą rewolucję w zakresie poszukiwania pracy. Nagle wiele ofert, dotychczas niedostępnych, stało się jak na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba już jechać do innego miasta lub chodzić ulicą w poszukiwaniu kartek na wystawach sklepów i biur – chociaż i tak niektórzy dzisiaj postępują i skutecznie zdobywają zatrudnienie.

Teraz wystarczy zasiąść w fotelu i odpalić komputer – a tam, w sieci, znajduje się mnóstwo ogłoszeń, w tym zapewne to, które przyniesie nam wymarzoną pracę pod względem stanowiska, pensji i szefa oraz współpracowników.

Dodatkowo, wiele agencji pracy uruchomiło własne portale z ogłoszeniami o pracę – przykładem takiego działania może być GrupaProgres i jej portal MojProgres.pl, w którym agregowane są oferty pracy w podziale na wszystkie miasta w Polsce.

Uwaga, uwaga

Aby jednak tak się stało, trzeba być ostrożnym i podczas poszukiwania pracy w sieci kierować się pewnymi zasadami. Absolutnie nie wysyłajmy nigdy nikomu poznanemu w sieci, ani potencjalnemu pracodawcy skanu dokumentów.

W ten sposób, skanując i wysyłając dowód osobisty, wiele osób padło ofiarą przestępstw, oszustw i wyłudzeń. Jeżeli mamy z ogłoszenia udać się w jakieś miejsce, sprawdźmy, czy nie jest to miejsce potencjalnie niebezpiecznie, odludne.

W takim przypadku zachowajmy zdrowy rozsądek. Jak szukać pracy? To pytanie zadaje sobie wiele ludzi, szczególnie w takim momencie życia, kiedy chce się tę pracę zmienić lub też podjąć ją pierwszy raz w życiu.

Często można spotkać się wśród bezrobotnych ze stwierdzeniem, że szukanie pracy to praca na cały etat – zajmuje bowiem kilka godzin dziennie. Z pewnością długie bezskuteczne poszukiwanie pracy potrafi wpędzić człowieka w depresję. Jednak z pomocą przychodzi Internet i serwisy ogłoszeniowe, które są ogromną pomocą.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie