Czego szukasz

[08] Podcast: Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia

„(…) jeszcze sto lat wcześniej pomysł, że kobieta może mieć jakiekolwiek ambicje zawodowe, a już zwłaszcza równie ważne jak mężowskie, wydawałby się zupełnie niedorzeczny” – pisze Anna Kowalczyk w swojej książce pt. “Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”. I choć od tego czasu wiele się zmieniło, nadal istnieje kod kulturowy dotyczący kobiet i ich roli w społeczeństwie, który pomimo postępu, w kluczowych aspektach pozostaje niezmienny. Jak to możliwe? Zapraszamy na wywiad Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej.

Anna Kowalczyk
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[08] Podcast: Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia
Loading
/

Czasem zmiana zaczyna się od prostego uświadomienia sobie, że moja praca też jest ważna

Z Anną Kowalczyk rozmawiamy roli kobiet we wszystkich aspektach życia, także o tym, jak wygląda obecnie sytuacja kobiet na rynku pracy i jaki jest jej kontekst historyczny. Szukamy odpowiedzi na pytania: czy zmiana jest możliwa? Jak musimy postępować aby czerpiąc lekcje z przeszłości, nadać naszej rzeczywistości zupełnie nowy kształt?

Anna Kowalczyk

Posłuchaj!

Czego dowiesz się z tego podcastu?

  • Jakie uwarunkowania wpływają na fakt, że rola kobiet w wielu aspektach życia, ciągle nie jest doceniania?
  • Czy przekonania na temat kobiet i „kobiecej natury” wpływają na sytuację kobiet na rynku pracy?
  • Jakie są prognozy odnośnie sytuacji kobiet na rynku pracy w kontekście pandemii?
  • Jaka będzie przyszłość oraz jaka jest przeszłość(!) kobiet w branży IT?
  • Co musi się zmienić, aby kobiety mogły w pełni realizować swój zawodowy potencjał?

Serdecznie zapraszamy!

Anna Kowalczyk

Kim jest Anna Kowalczyk?

Absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim i studiów MBA na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała jako dziennikarka związana m.in. z Akademickim Radiem KAMPUS, Radiem PiN, Polskim Radiem, „Przekrojem”. Od 2014 do 2015 roku pełniła rolę redaktorki naczelnej serwisu internetowego „Mamadu”. Założycielka bloga kobiecego Boska Matka. W latach 2015–2017 felietonistka serwisu Polki.pl. Autorka pięcioodcinkowego serialu dokumentalnego „Teraz Polka!” realizowanego dla tego portalu. Od 2017 roku jej felietony ukazują się w serwisie „Wysokie Obcasy”. Felietonistka magazynu „Wysokie Obcasy PRACA”. Współwłaścicielka agencji kreatywnej Flamink.

W 2018 roku opublikowała książkę „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”, z ilustracjami Marty Frej. Książka wyrosła z pomysłu napisania reportażu historycznego o macierzyństwie i opiece okołoporodowej w Polsce, jednak ostatecznie zmieniła się w książkę historyczną o roli kobiet. Autorka opisuje ją jako abecadło czy vademecum historii kobiet na ziemiach polskich. W recenzjach chwalono książkę m.in. za podejmowanie ważnego tematu w sposób przystępny, za sprawne połączenie wiedzy akademickiej z interesującą opowieścią, a także za trafny dobór ilustratorki oraz użycie przystępnego języka do opisu złożonych procesów historycznych.

Zespół MamoPracuj

Posłuchaj naszych innych podcastów:

1 odcinek – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

2 odcinek – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

3 odcinek – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

(źródło: Wikipedia)

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zdjęcia: Edyta Gonet

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.

Kąpiel maluszka krok po kroku: kiedy i jak kąpać małe dziecko?

Kąpiel niemowlęcia lub małego dziecka nie powinna być stresująca ani dla maluszka, ani dla jego rodziców. Niestety zdarza się, że rodzice nieświadomie popełniają błędy, przez które utrzymanie higieny ich pociechy jest utrudnione. Pamiętaj o tym, że skóra najmłodszych jest delikatna i nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej bariery ochronnej, dlatego bardzo ważne jest, aby kąpiel dziecka była przemyślanym rytuałem, który wesprą dermokosmetyki odpowiednio dobrane do potrzeb skóry dziecka, na przykład te od Biodermy.
Kąpiel maluszka- mama i dziecko

O jakiej porze kąpać dziecko?

Jeśli chcesz, aby kąpiel malucha była przyjemnym rytuałem, najpierw ustal, jak często i o jakiej porze wykonywać tę czynność. Kąpiel niemowlęcia lub małego dziecka powinna być uzależniona od potrzeb skóry i preferencji zarówno malucha, jak i rodzica. W sezonie letnim kąpiel małego dziecka będzie konieczna częściej, ze względu na ilość wydzielanego potu. Częstsze kąpiele przydadzą się również, jeśli maluch sporo ulewa. Natomiast w przypadku maluchów, które podczas kąpieli nie są spokojne lub w sezonie zimowym, wystarczą 2-3 kąpiele w tygodniu.

Pora, o której dziecko jest kąpane, ma duże znaczenie. Wieczorna kąpiel wycisza malucha i pozwala mu się zrelaksować, a także, jeśli użyje się odpowiednich preparatów, koi jego wrażliwą skórę. Mycie dziecka przed spaniem to dobry pomysł, ponieważ przyzwyczaja się ono do tego, że jest to czynność poprzedzająca położenie się do łóżeczka. Wyznacz zatem stałą porę na kąpiel.

Zadbaj o komfort dziecka

Aby maluch czuł się komfortowo w kąpieli, musisz dopilnować tego, aby woda w wanience miała odpowiednią temperaturę. Zadbaj o to, by temperatura wody wynosiła od 37 do 37,5°C. Istotna jest także temperatura panująca w pomieszczeniu. W przypadku dużej różnicy między temperaturą wody przygotowanej do kąpieli a powietrzem maluch nie będzie czuł się komfortowo, dodatkowo grozić mu będzie także przeziębienie. Idealna temperatura powietrza podczas kąpieli niemowlęcia to 25 stopni Celsjusza. Kąpiel malucha powinna trwać 5-10 minut. Uważaj, aby woda nie wychłodziła się!

Zwróć uwagę na to, czy nie wlewasz zbyt mało lub zbyt dużo wody do wanienki. Jeśli jej poziom okaże się zbyt niski, to istnieje ryzyko wychłodzenia. Natomiast zbyt wysoki poziom wody może stwarzać zagrożenie podczas niekontrolowanych ruchów malucha. Przed myciem dziecka koniecznie przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria i produkty do higieny i pielęgnacji, aby niczego nie szukać, gdy dziecko będzie już w kąpieli. Nigdy nie zostawiaj niemowlęcia lub małego dziecka samego w wodzie!

Jak kąpać niemowlęta i małe dzieci?

Niemowlę należy ostrożnie włożyć do wanienki, trzymając jedną ręką pod główką, a drugą pod pupą. W kolejnym kroku powoli polewamy ciało dziecka wodą, zaczynając od stóp i kończąc na karku, unikając zalewania twarzy. Mycie przy użyciu odpowiedniego preparatu należy rozpocząć od obmycia brzuszka i szyi oraz okolic intymnych. Na końcu myje się głowę dziecka. Po kąpieli dokładnie spłukujemy ciało i głowę dziecka czystą wodą i wyjmujemy maluszka z wanienki, owijając go w delikatny ręcznik.

Nie myj buzi niemowlęcia w wannie. Możesz nalać wody do oczu i noska dziecka! Zajmij się twarzą malucha, gdy ten znajdzie się już na przewijaku. Do przemycia skóry użyj wacika, wody i żelu lub olejku do kąpieli dla niemowląt. Do tej grupy należą dermokosmetyki Bioderma z serii ABCDerm. Dzięki nim można odpowiednio zadbać o higienę dziecka, jednocześnie respektując potrzeby delikatnej skóry. Buzię nieco starszego dziecka myjemy podczas kąpiel i to od niej należy zacząć.
Jakie produkty do mycia i pielęgnacji skóry malucha sprawdzają się najlepiej?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że warto postawić na preparaty najwyższej jakości, dzięki którym można doskonale zadbać o higienę dziecka, a także zapewnić jego skórze kompleksową pielęgnację. Takie produkty działają z poszanowaniem delikatnej skóry na ciele i głowie niemowląt oraz małych dzieci. Pomyśl o produkcie typu 2w1, który nadaje się zarówno do mycia skóry, jak i do odświeżenia włosów malucha. Przykładem takiego preparatu jest ABCDerm Gel moussant, czyli łagodny żel myjący dla dzieci niemowląt, przeznaczony do włosów oraz całego ciała. Jest to preparat oczyszczający do spłukiwania, który nie zawiera składników naruszających barierę ochronną skóry. Żel jest dobrze tolerowany przez skórę i oczy oraz nadaje miękkość i sprężystość włosom.

Wypróbuj olejek do mycia

Wypróbuj też olejek do mycia – to idealna opcja, gdy chcemy odżywić skórę niemowlęcia już na etapie kąpieli, z racji tego, że ma ona szczególną tendencję do przesuszania się. Zastosowanie takiego produktu pozwala na zrezygnowanie z użycia balsamu po kąpieli, ponieważ pozostawi on skórę nawilżoną, odżywioną i zabezpieczoną przed podrażnieniami z zewnątrz. Szczególnie dobrze sprawdzają się lekkie formuły olejku lub kremu do mycia, które nie tworzą na skórze malucha tłustej i lepkiej warstwy. Produktem tego rodzaju jest na przykład Atoderm Huile de douche, zapewniający skórze dzieci i niemowląt całodobowe nawilżenie i natychmiastowe ukojenie. Produkt ten, podobnie jak inne dermokosmetyki Atoderm dla dzieci, może być stosowany w przypadku bardzo suchej i atopowej skóry.

Kąpiele mogą stać się przyjemnością dla malucha i rodziców, a także prewencją i wsparciem dla skóry dziecka – wystarczy tylko zrozumieć potrzeby dziecka i zastosować się do istotnych zaleceń. Wybór odpowiednich kosmetyków niekiedy ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa. Wypróbuj dermokosmetyki Bioderma, które idealnie trafiają w potrzeby delikatnej skóry maluchów!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Piknik w Ogrodzie Doświadczeń czy może ogród doświadczeń w projekcie „Piknik”?

4 miesiące pracy, 40 godzin przygotowań, 680 kubków wypitej kawy, 17 wolontariuszy dla ponad 2000 uśmiechów, doświadczenia wspólnoty i integracji. Zabawa, w którą warto inwestować. Jak i dlaczego? O tym opowie Karolina Olver z Cisco.
Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń


„Absolutnie niesamowite wydarzenie – miejsce idealne – przestronne, oferujące cień, słońce i mnóstwo atrakcji, łatwo dostępnych. Było absolutnie wszystko, czego można chcieć na letnim pikniku. Brawa dla zespołu – przygotowanie tego wszystkiego musiało wymagać dużo ciężkiej pracy!” Karolina, jak w Cisco robi się Letni Piknik, by dostać taki feedback?

Karolina Olver: To zdecydowanie wynik ciężkiej pracy całego zespołu! Wszyscy działają jako wolontariusze, wykonując zadania ponad codzienne obowiązki. Każdy ma różne, ciekawe pomysły. Mamy też osobę w zespole, która kiedyś zajmowała się tym profesjonalnie, co bardzo nam pomaga. Jesteśmy zarówno organizatorami, jak i uczestnikami, patrząc z dwóch perspektyw – wiemy, czego byśmy chcieli, a czego nie. Mamy również osoby w zespole takie jak ja, które same mają dzieci i wiedzą, co trzeba uwzględnić na takim pikniku, by dzieci dobrze się bawiły.

Bo to jest piknik dla całych rodzin, a nie tylko dla pracowników?

Tak, oczywiście. Na tym polega idea naszego pikniku.

Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń

OK, rozumiem. A z Twojego punktu widzenia jako organizatorki i uczestniczki, po co w ogóle inwestować czas, wysiłek i niemałe pieniądze w taki benefit jak organizacja letniego pikniku dla pracowników, a w zasadzie całych rodzin pracowników?

Piknik to doskonała okazja do nawiązania i wzmocnienia relacji między pracownikami w mniej formalnej atmosferze. Pomaga to budować zgrane zespoły i poprawia współpracę w codziennych obowiązkach. Poznajemy się nawzajem i swoich najbliższych. To wspaniały czas, by zapomnieć o pracy i skupić się na ludziach.

Czyli to taki benefit, który daje możliwość wzmocnić więzi między pracownikami na poziomie osobistym?

Tak, powiem więcej – uważam, że to jest najcenniejsza wartość tego wydarzenia. Tak samo, jak wzmocnienie więzi między pracownikami a firmą poprzez budowanie poczucia wspólnoty i integracji w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

To wydarzenie pokazuje, że firma dba nie tylko o swoich pracowników, ale także o ich rodziny, co przekłada się na zwiększenie lojalności, zaangażowania i satysfakcji z pracy.

Słuchając Cię myślę sobie, że to wydarzenie bardzo sprzyja zmniejszaniu dystansu między pracownikami – również tymi na stanowiskach liderskich. Ludzie mają możliwość poznać się nawzajem nie tylko przez pryzmat roli, którą pełnią w firmie, ale przede wszystkim jako osoby. Myślisz, że to się przekłada na codzienną pracę?

Tak, uważam, że rodzinny piknik organizowany przez pracodawcę może znacząco wpłynąć na codzienną pracę. Poznając się jako autentyczne osoby, a nie tylko przez pryzmat ról zawodowych i stanowiska wzrasta zaufanie, empatia i zrozumienie, co sprzyja lepszej komunikacji i współpracy w codziennych obowiązkach. Pracownicy, którzy mają silniejsze relacje, są bardziej skłonni do wspierania się nawzajem i efektywniejszej pracy zespołowej.

Jak jesteśmy przy pracy zespołowej 🙂 – wspomniałaś o grupie wolontariuszy, którzy stoją za organizacją pikniku. Kim oni są?

To duży i różnorodny zespół. W tym roku jest nas 17 osób. Pracujemy w różnych działach w Cisco, każdy ma inne umiejętności. Znamy się coraz lepiej i wiemy, kto ma jakie preferencje, dzięki czemu możemy skupić się na odpowiednich zadaniach. Każdy de facto wybiera sobie obszar, którym chciałby się zająć.

Zobacz profil Cisco w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty pracy!

Brzmi to wspaniale, skojarzyło mi się, że bazujecie na naturalnych talentach i może dlatego tak dobrze Wam wychodzi organizacja tego wydarzenia. 🙂

Nie myślałam o tym w ten sposób; a rzeczywiście to działa! Ja sama pracuję w Cisco od trzech lat i jest to mój drugi piknik, który organizuję. Zdecydowanie nie będzie to ostatni, ponieważ organizowanie takich wydarzeń jest dla mnie bardzo wciągające i benefity płynące z tego dla mnie osobiście są warte włożonego wysiłku. Dla mnie jest to bardzo ważne, ponieważ mój cały zespół wraz z menedżerem jest w USA. Dzięki byciu w zespole organizacyjnym tutaj czuję przynależność do czegoś tu, na miejscu, gdzie codziennie pracuję.

Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń

A jak można zostać wolontariuszem w zespole projektowym?

Na kilka sposobów! Najczęściej ktoś z zespołu dodaje nową osobę, która jest zainteresowana i automatycznie zaczyna uczestniczyć w spotkaniach. Kiedy wysyłamy ankiety z prośbą o feedback, pytamy też, czy ktoś chciałby dołączyć do organizacji kolejnych wydarzeń. Nasz email jest zawsze widoczny przy każdej komunikacji, więc można napisać do nas. Jako organizatorka ciągle poznaję kogoś nowego, kto dołącza do naszego zespołu organizacyjnego oraz osoby z Cisco, które chcą coś zorganizować na pikniku (np. zaśpiewać, zorganizować jogę czy gry sportowe). To jest super. Jesteśmy otwarci na różnorodność tak ludzi, jak i pomysłów.

Cisco chyba w ogóle takie właśnie jest? Pamiętam, kiedy rozmawiałam w zeszłym roku z Ramonem Tancinco – powiedział wtedy ważne słowa z punktu widzenia kultury organizacyjnej, jaką Cisco chce tworzyć: „every single human being brings something to the collective table” – to co mówisz Ty, jest dokładnie o tym.

Fajnie to widzieć tak realnie, w działaniu. Rzeczywiście tak myślę, że rodzinne pikniki budują pozytywną kulturę organizacyjną, poprawiają komunikację między działami, zwiększają motywację pracowników i wzmacniają wizerunek firmy jako troskliwego pracodawcy. Dzięki temu firma przyciąga nowe talenty, zatrzymuje obecnych pracowników i tworzy przyjazną atmosferę.

I to jest ta korzyść, która płynie dla pracodawcy z inwestycji w taki benefit! Od ilu lat Cisco w niego inwestuje?

Już około 10 lat, z przerwą w 2020 i 2021 z powodu pandemii.

To sporo czasu. Wiem, że potrzeba dużo godzin i dni, żeby piknik w takiej formie mógł się wydarzyć! Od czego w ogóle zaczyna się projekt pikniku?

Na początku zawsze jest budżet. 🙂 To pierwsza rzecz, na którą czekamy, by móc cokolwiek zorganizować. Potem zbieramy zespół, dzielimy obowiązki i organizujemy spotkania tygodniowe.

Z ciekawostek, policzyłam, że spędziliśmy na planowaniu pikniku tyle czasu, ile byśmy poświęcili na oglądaniu 109 odcinków „Przyjaciół”. 🙂

Ha! To informacja! I myślę, że zestawienie z serialem „Przyjaciele” też nie jest bez znaczenia. 🙂

Wielu wolontariuszy angażuje się, ponieważ widzą, ile pozytywnych emocji przynosi taki piknik pracownikom. Czujemy, że nasza praca jest tego warta i że zbliża nas jako zespół organizacyjny, więc chyba tak!

Letni Piknik Cisco w Ogrodzie Doświadczeń

Powiedz jeszcze Karolina czy są trudne momenty, wyzwania przy organizacji pikniku?

Co roku mamy to samo wyzwanie – jak zadowolić każdego, albo przynajmniej większość. 🙂 To bardzo trudne zadanie. Staramy się organizować różnorodne atrakcje, by każdy, z naszej różnorodnej społeczności Cisco znalazł coś dla siebie, ale to wciąż jest wyzwanie.

Na przykład, w zeszłym roku otrzymaliśmy opinie, że niektórym uczestnikom nie podobała się muzyka. W tym roku wprowadziliśmy „silent disco”, więc oprócz głównego DJ-a mamy DJ-ów na silent disco, gdzie każdy może w słuchawkach wybrać muzykę i do niej tańczyć. Staramy się również dobierać atrakcje odpowiednie dla dzieci w każdym wieku oraz organizować różnorodne warsztaty dla dorosłych.

Dlatego zawsze, po zakończeniu wydarzenia pytacie o feedback?

Zdecydowanie tak. Raz, że taka informacja zwrotna motywuje cały zespół do dalszego działania. A dwa – feedback w ogóle jest bardzo cenny, pomaga nam zrozumieć, co możemy poprawić w przyszłości. Staramy się wprowadzać wszelkie możliwe poprawki.
Przechodzimy zespołem przez każdy komentarz, podkreślając to, co możemy ulepszyć. Zanim zaczniemy organizować nowy piknik, przypominamy sobie, co było rok temu, co się podobało, a co nie i na tej podstawie działamy. Skupiamy się na konstruktywnych opiniach.

Ogród Doświadczeń, w którym odbył się tegoroczny piknik, wydaje się nie tylko miejscem, ale świetną metaforą tego wydarzenia tak z poziomu uczestników, jak i organizatorów! Gratuluję i życzę powodzenia w kolejnych latach. 🙂

Zajrzyj do profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty pracy!

Zdjęcia: Cisco Systems

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia psycholożka, trenerka umiejętności miękkich, absolwentka Szkoły Trenerów Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys w Krakowie, specjalistka HR. Mama 4 synów. Pasjonatka zmiany, rozwoju osobistego i rodzicielstwa w duchu idei Jespera Julla, związana z FamilyLab Polska. Razem z Mamo Pracuj uwrażliwia pracodawców na potrzeby swoich pracowników.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: