Czego szukasz

[08] Podcast: Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia

„(…) jeszcze sto lat wcześniej pomysł, że kobieta może mieć jakiekolwiek ambicje zawodowe, a już zwłaszcza równie ważne jak mężowskie, wydawałby się zupełnie niedorzeczny” – pisze Anna Kowalczyk w swojej książce pt. “Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”. I choć od tego czasu wiele się zmieniło, nadal istnieje kod kulturowy dotyczący kobiet i ich roli w społeczeństwie, który pomimo postępu, w kluczowych aspektach pozostaje niezmienny. Jak to możliwe? Zapraszamy na wywiad Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej.

Anna Kowalczyk
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[08] Podcast: Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia
/

Czasem zmiana zaczyna się od prostego uświadomienia sobie, że moja praca też jest ważna

Z Anną Kowalczyk rozmawiamy roli kobiet we wszystkich aspektach życia, także o tym, jak wygląda obecnie sytuacja kobiet na rynku pracy i jaki jest jej kontekst historyczny. Szukamy odpowiedzi na pytania: czy zmiana jest możliwa? Jak musimy postępować aby czerpiąc lekcje z przeszłości, nadać naszej rzeczywistości zupełnie nowy kształt?

Anna Kowalczyk

Posłuchaj!

Czego dowiesz się z tego podcastu?

  • Jakie uwarunkowania wpływają na fakt, że rola kobiet w wielu aspektach życia, ciągle nie jest doceniania?
  • Czy przekonania na temat kobiet i „kobiecej natury” wpływają na sytuację kobiet na rynku pracy?
  • Jakie są prognozy odnośnie sytuacji kobiet na rynku pracy w kontekście pandemii?
  • Jaka będzie przyszłość oraz jaka jest przeszłość(!) kobiet w branży IT?
  • Co musi się zmienić, aby kobiety mogły w pełni realizować swój zawodowy potencjał?

Serdecznie zapraszamy!

Anna Kowalczyk

Kim jest Anna Kowalczyk?

Absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim i studiów MBA na Uniwersytecie Gdańskim. Pracowała jako dziennikarka związana m.in. z Akademickim Radiem KAMPUS, Radiem PiN, Polskim Radiem, „Przekrojem”. Od 2014 do 2015 roku pełniła rolę redaktorki naczelnej serwisu internetowego „Mamadu”. Założycielka bloga kobiecego Boska Matka. W latach 2015–2017 felietonistka serwisu Polki.pl. Autorka pięcioodcinkowego serialu dokumentalnego „Teraz Polka!” realizowanego dla tego portalu. Od 2017 roku jej felietony ukazują się w serwisie „Wysokie Obcasy”. Felietonistka magazynu „Wysokie Obcasy PRACA”. Współwłaścicielka agencji kreatywnej Flamink.

W 2018 roku opublikowała książkę „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”, z ilustracjami Marty Frej. Książka wyrosła z pomysłu napisania reportażu historycznego o macierzyństwie i opiece okołoporodowej w Polsce, jednak ostatecznie zmieniła się w książkę historyczną o roli kobiet. Autorka opisuje ją jako abecadło czy vademecum historii kobiet na ziemiach polskich. W recenzjach chwalono książkę m.in. za podejmowanie ważnego tematu w sposób przystępny, za sprawne połączenie wiedzy akademickiej z interesującą opowieścią, a także za trafny dobór ilustratorki oraz użycie przystępnego języka do opisu złożonych procesów historycznych.

Zespół MamoPracuj

Posłuchaj naszych innych podcastów:

1 odcinek – Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem?

2 odcinek – Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

3 odcinek – Co powinnaś wiedzieć o social mediach zanim zaczniesz szukać pracy?

(źródło: Wikipedia)

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zdjęcia: Edyta Gonet

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa mama i żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka podróży i pysznego jedzenia.

Jesień z Przedsiębiorczymi Krakowiankami: Kariera Kobiet

Jesień już puka do drzwi - więc zamierzamy osłodzić Ci długie wieczory i przygotowałyśmy dla Ciebie coś wyjątkowego. Przed nami kolejna odsłona programu "Przedsiębiorcze Krakowianki" – naszej misji podnoszenia kompetencji zawodowych i inspirującego wsparcia dla każdej kobiety pragnącej poszerzać swoje horyzonty. Dołącz już teraz!

Jesień z Przedsiębiorczymi Krakowiankami: Kariera Kobiet

Jeśli myślisz o tym, aby wzmocnić swoje umiejętności, pozyskać nową wiedzę i zdobyć większą pewność siebie na rynku pracy, to świetnie trafiłaś. Nasz cykl szkoleń online został stworzony z myślą o Tobie – wszystkie ambitne Krakowianki znajdą tu coś dla siebie!

Zapisz się!

Czego możesz się spodziewać?

  • 5 webinarów – ekspertki poprowadzą interaktywne sesje, dzieląc się wiedzą z obszarów, które są kluczowe dla sukcesu w dzisiejszym biznesowym świecie – UWAGA! Spotykamy się online w pażdziernikowe poniedziałki o godzinie 20.00.
  • Spotkanie stacjonarne – doskonała okazja do nawiązania wartościowych kontaktów, wymiany doświadczeń i zainspirowania się historiami innych silnych kobiet – już teraz zapisz w kalendarzu datę 27 listopada, o szczegółach będziemy Cię informować!
  • Wsparcie społeczności: niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej kariery, czy już masz doświadczenie w biznesie, nasza społeczność otworzy przed Tobą drzwi do cennych relacji i wsparcia. Razem tworzymy siłę!

Rozpocznij tą jesienną podróż w stronę swojego rozwoju zawodowego razem z nami. Zapraszamy do świata Przedsiębiorczych Krakowianek – tam, gdzie Twoje cele stają się osiągalne, a Twoje umiejętności nabierają blasku!

Zaplanowane webinary:

Webinar 1 – „I am a…”
Jak odświeżyć znajomość języka obcego po przerwie, jak się uczyć w domu?

  • Kiedy: 2 października, godz. 20.00
  • Ekspertka: Natalia Pura, Eklektika

Webinar 2 – „Could you tell me more about…?”
CV i rozmowa rekrutacyjna po angielsku – nie daj się zaskoczyć!

  • Kiedy: 9 października, godz. 20.00
  • Ekspertka: Alina Gamza

Webinar 3 – „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”
Poznaj moc Linkedina i zadbaj o swoją obecność w Internecie

  • Kiedy: 16 października, godz. 20.00
  • Ekspertka: Anna Łabno-Kucharska

Webinar 4 – „Świat w tabeli
Excel dla początkujących i/lub średniozaawansowanych – tricks&tips

  • Kiedy: 23 października, godz. 20.00
  • Ekspertka: Urszula Jarosz

Webinar 5 – „Współpracuj skuteczniej”
Narzędzia do pracy online – Google docs, Spreadsheets, Formularze, Keep, Jamboard

  • Kiedy: 30 października, godz. 20.00
  • Ekspertka: Paulina Polak

Program realizowany jest przez Fundację Mamo Pracuj na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa.

W ramach wspólnych działań w 2022 roku powstał raport z badania o sytuacji zawodowej kobiet, do przeczytania którego serdecznie zapraszamy!

Dołącz do naszego programu, rozwijaj swoje umiejętności i daj sobie szansę na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Jesień to doskonały moment, aby inwestować w siebie i swoją karierę.

Nie czekaj, dołącz do Przedsiębiorczych Krakowianek już teraz!

Przeczytaj regulamin!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Wspiera zespół komunikacji Mamo Pracuj i wszystkie działania zwiększające zaangażowanie kobiet w życie społeczne i publiczne. Wierzy, że świat oparty na różnorodności będzie lepszym miejscem. Po godzinach pływa w syrenim ogonie, nurkuje i czyta biografie. Uwielbia podróżować bez planu.

Kolposkopia a rak szyjki macicy – jakie są zalecenia?

Rak szyjki macicy wciąż zbiera tragiczne żniwo. Według danych statystycznych, diagnozę: rak na szyjce macicy, słyszy co roku blisko 4 tysiące kobiet w Polsce. Niestety, około połowa z nich umiera. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dowiedz się jakie są zalecania do przeprowadzenia kolposkopii. Zachęcamy gorąco do lektury!
Ginekolożka wykonująca profilaktykę raka szyjki macicy

Blisko 4 tysiące kobiet w Polsce co roku słyszy diagnozę: rak szyjki macicy. Połowa z nich umiera. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badania cytologicznego, testu na HPV oraz badania kolposkopowego. To kluczowe działania w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Wirus HPV

Pacjentki borykają się z rozmaitymi chorobami narządów rodnych. Jak podkreślają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea, w tradycyjnym badaniu cytologicznym nie można jednak wykryć wszystkich podejrzanych zmian w obrębie dróg rodnych.

Zapamiętaj, że cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy, jednak czułość tego badania wynosi od 45-70%. Bardzo dobrym uzupełnieniem badania cytologicznego jest test na HPV. Warto wiedzieć, że za prawie wszystkie przypadki zachorowania na raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Pamiętaj także przy tym, że wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się podczas współżycia seksualnego. Tymczasem stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatywy nie chroni w 100 procentach przed zakażeniem HPV.

Celem badania cytologicznego jest sprawdzenie, czy w obrębie tarczy i kanału szyjki macicy znajdują się nieprawidłowe komórki. Badanie kolposkopowe jest bardziej precyzyjne od badania cytologicznego. Co ważne, kolposkopia jest badaniem pomocnym w wykrywaniu zmian przednowotworowych i zmian nowotworowych na szyjce macicy.

Czy wiesz, że jeśli masz nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, to Twój ginekolog skieruje Cię na badanie kolposkopii, aby precyzyjniej ocenić zmiany w obrębie szyjki macicy?

Na czym polega kolposkopia?

Badanie kolposkopowe odbywa się na fotelu ginekologicznym. Polega na ocenie nabłonka szyjki macicy, dolnej części kanału szyjki macicy, pochwy i sromu za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego mikroskopu z funkcją kamery. Umożliwia ono ocenę szyjki macicy, pochwy i sromu w dużym powiększeniu.

Kolposkopia to badanie szyjki macicy w dużym powiększeniu. Badanie, które pozwala na dokładną ocenę szyjki macicy, a także stanu narządów rodnych.

Badanie kolposkopii, inaczej wziernikowanie szyjki macicy, pozwala wykryć nieprawidłowości na szyjce macicy. W tym także stan przedrakowy i raka szyjki macicy – zwracają uwagę specjaliści z Centrum FemiMea.

Jak przebiega badanie kolposkopii?

Ginekolog wprowadza do pochwy wziernik dopochwowy. Następnie, korzystając z kolposkopu, ocenia nabłonek uzyskując trójwymiarowy i powiększony obraz szyjki macicy i pochwy. Kolposkopia pochwy inaczej nazywa się vaginoskopią, a kolposkopia sromu to inaczej vulwoskopia. Lekarz za pomocą kolposkopu ocenia nabłonek szyjki macicy i naczynia krwionośne.

W następnym etapie badania przemywa się szyjkę macicy roztworem kwasu octowego. Wówczas pojawiają się charakterystyczne zmiany, dzięki którym można dostrzec obecność zmian chorobowych szyjki macicy. W trakcie badania lekarz często pobiera wycinek tkanki do badania histopatologicznego, jeśli zauważył obecność podejrzanych obszarów.

Jakie są zalecenia do wykonania kolposkopii?

Badaniu powinny poddać się pacjentki, u których stwierdzono:

  • nieprawidłowy wynik cytologii,
  • nawracające infekcje pochwy,
  • infekcję jednym z 14 wysokoonkogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego HPV,
  • zmiany o charakterze kłykcin w obrębie sromu,
  • tzw. „nadżerki” na szyjce macicy.

Kolposkopia to badanie zalecane także w obserwacji szyjki macicy np. po zabiegu konizacji, czyli jako badanie kontrolne – podkreślają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

– Kolposkopia jest uznawana za jedną z najlepszych metod do identyfikacji miejsc podwyższonego ryzyka wystąpienia nowotworu oraz pobrania materiału do badania histopatologicznego – dodają specjaliści. Badanie kolposkopowe nie jest bolesne. Pacjentka może jednak odczuwać lekki dyskomfort w trakcie umieszczania w drogach rodnych wziernika – uspokajają lekarze ginekolodzy z Centrum FemiMea.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik kolposkopii?

Wyniki kolposkopii pacjentka otrzymuje po zakończeniu badania. Na wynik badania histopatologicznego pobranych wycinków trzeba poczekać około 2 tygodnie – tłumaczy dr n med Wojciech Homola wykonujący na co dzień kolposkopię w centrum FemiMea. Co ważne, kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym i może być wykonywana wielokrotnie.

– Czy kolposkopia w ciąży jest dozwolona? – pytają nasze pacjentki.
– Ciąża nie stanowi przeciwwskazań do zabiegu kolposkopii – zapewniają lekarze ginekolodzy z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea. W przypadku kobiet w ciąży wskazaniami do wykonania badania kolposkopowego są nieprawidłowości w cytologii bądź dodatni wynik testu HPV – zaznaczają nasi rozmówcy.

Pamiętaj, że do badania kolposkopowego nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, zanim zgłosisz się na badanie.

Zalecenia przed zabiegiem

Kilka dni przed badaniem kolposkopowym nie wolno:

  • wykonywać irygacji pochwy,
  • poddawać się badaniu ginekologicznemu.

Warto przy tym zapamiętać, że kolposkopii nie wolno wykonywać w trakcie leczenia przeciwzapalnego i w czasie miesiączki.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: