Czego szukasz

[01] Podcast: Jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem?

Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa, a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – posłuchaj naszego podcastu i dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.

przerwa w CV podcast
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[01] Podcast: Jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem?
/

Jak opisać w CV przerwę związaną z opieką nad dzieckiem – najważniejsze zasady

Z tego podcastu dowiesz się:

 • Jak przygotować CV zgodnie ze standardami?
 • Co wpisać w CV jeśli ostatni czas spędziłaś na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?
 • Czy i jak zakomunikować długą przerwę w pracy – np. 5-8 lat?
 • Czy wpisywać w CV przerwę, jeśli właśnie kończysz urlop macierzyński lub rodzicielski?
 • Jak przygotować się na pytania o przerwę w karierze podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
 • Całkowite przebranżowienie się – jak to pokazać w CV?
 • Jak pokazać brak udokumentowanego doświadczenia zawodowego? – wolontariat, współpracę z zaprzyjaźnioną firmą czy pomoc w firmie współmałżonka?

Przerwa w CV. Jak ją opisać? Przydatne linki:

Luka w CV? Sprawdź jak ją dobrze opisać? 

Długa przerw a CV? Zrób z niej atut na rozmowie! 

Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Jak znaleźć pracę w nowej branży? Poradnik krok po kroku

Niedozwolone pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Posłuchaj też drugiego odcinka podcastu Jak przygotować dziecko na powrót mamy do pracy?

Zdjęcie: Pixabay\

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Mamo, zadbaj o siebie i wygraj Pakiet Badań dla Kobiet od DIAGNOSTYKI

Mamo, zadbaj o siebie, to akcja, którą przygotowałyśmy dla Ciebie z okazji Dnia Matki, a do współpracy zaprosiłyśmy sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA. Już dzisiaj, na naszym profilu na FB, możesz wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania będzie jeden z pięciu voucherów z Pakietem Badań dla Kobiet. Mamo, zadbaj o siebie i weź udział w konkursie!
pakiet badań dla kobiet diagnostyka

Mamo, zadbaj o siebie – wygraj Pakiet Badań dla Kobiet od DIAGNOSTYKI

Świętuj z nami Dzień Matki i weź udział w akcji przygotowanej wspólnie z naszym partnerem akcji, siecią laboratoriów DIAGNOSTYKA. Już dzisiaj dołącz do naszej zabawy na naszym profilu na Facebooku, odpowiedz na konkursowe zadanie i wygraj jeden z pięciu voucherów z Pakietem Badań dla Kobiet.

Mamo, zadbaj o siebie i weź udział w konkursie!

Do wygrania z okazji Dnia Matki jest voucher na Pakiet Badań dla Kobiet. O to, jakie badania wchodzą w skład pakietu i dlaczego każda Mama powinna wykonać takie badania zapytałyśmy o ekspertkę z DIAGNOSTYKI, dr n. med. Beatę Skowron, Specjalistkę Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej i Konsultantkę ds. Informacji Medycznej.

Beato, zadam pytanie, na które chyba każda z nas, podejrzewam, zna odpowiedź, ale w zabieganiu trochę o tym zapominamy. Dlaczego warto się badać?

Każda Mama doskonale wie, że opieka nad dzieckiem/dziećmi niezależnie od wieku wymaga jej doskonałego zorganizowania i funkcjonowania „na pełnych obrotach”. Nawet niegroźna, kładąca do łóżka kilkudniowa infekcja, może być przyczyną kompletnej dezorganizacji rodzinnego życia i skrupulatnie układanego harmonogramu. Sposobem na zapobiegnięcie chorobowym niespodziankom, które mogą wybić nas z codziennego rytmu jest profilaktyka zdrowotna. Może ona polegać zarówno na suplementacji niezbędnych witamin, comiesięcznym samobadaniu piersi, regularnych wizytach u ginekologa, jak i kontrolnym wykonywaniu badań laboratoryjnych.

Przygotowany przez sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA – ogólny pakiet dla kobiet jest doskonałym narzędziem umożliwiającym ocenę stanu zdrowia Mamy w każdym wieku. Zawarte w nim badania umożliwiają skontrolowanie pracy wielu narządów i układów, zatem w sposób kompleksowy pozwalają sprawdzić funkcjonowanie Twojego całego organizmu.

Profilaktyczne wykonywanie badań laboratoryjnych pozwala na zwiększenie świadomości o stanie własnego zdrowia. Jest ze strony każdej Mamy bardzo odpowiedzialnym zachowaniem, pozwalającym na wychwycenie pewnych odchyleń jeszcze przed wystąpieniem doskwierających objawów klinicznych. Takie troskliwe postępowanie wobec samej siebie w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w wynikach badań, pozwala na szybkie reagowanie, podjęcie wczesnego leczenia, zahamowanie rozwoju choroby, skuteczne wyleczenie ewentualnych dolegliwości oraz co najważniejsze – powrót do codziennego, zorganizowanego i rodzinnego życia.

grafika akcji Mamo, zadbaj o siebie

Jakie konkretne badania wchodzą w skład pakietu, który będzie można wygrać w konkursie z okazji Dnia Matki?

Podstawowym badaniem pakietu jest morfologia krwi, czyli badanie, które skontroluje ogólną kondycję Twojego organizmu i układu krwionośnego. Wartości poszczególnych składowych kolejnego badanialipidogramu pozwolą ocenić metabolizm tłuszczy i określić poziom ryzyka chorób sercowo–naczyniowych np. miażdżycy. W ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych przydatne jest także badanie stężenia kwasu moczowego. Pomiar tego metabolitu stosuje się ponadto w diagnostyce dny moczanowej, będącej częstą przyczyną bólu stawów.

Istotnymi badaniami pakietu jest oznaczenie stężenia glukozy, które wykorzystuje się w diagnozowaniu zaburzeń metabolizmu węglowodanów (cukrów) czyli cukrzycy, jak i pomiar stężenia enzymów ALT i GGTP – przydatnych w ocenie pracy przewodu pokarmowego, konkretnie trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Pracę Twoich nerek skontrolujesz za pomocą zawartego w pakiecie stężenia kreatyniny we krwi i ogólnego badania moczu, umożliwiającego również wstępne rozpoznanie często występującej wśród kobiet dolegliwości – zakażenia układu moczowego.

Badanie stężenia białka CRP potwierdzi lub wykluczy obecność stanu zapalnego w Twoim organizmie. CRP jest markerem stanu zapalnego, głównie pochodzenia bakteryjnego. Jego podwyższoną wartość obserwuje się również w chorobach autoimmunizacyjnych oraz schorzeniach o charakterze zapalnym o etiologii innej niż bakteryjna. Kolejne badanie, czyli pomiar stężenia fibrynogenu, wykorzystuje się w diagnostyce zaburzeń funkcji wątroby, podejrzeniu zakrzepicy żylnej i zatorowości.

Czynnikiem regulującym krzepliwość krwi jest zawarty w pakiecie magnez, któremu przypisuje się istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, w procesie skurczu mięśni i w regulowaniu pracy przytarczyc (gruczołów odpowiedzialnych w organizmie za gospodarkę wapnia, wpływającą na stan Twoich kości). Witamina D to parametr co raz częściej oznaczany w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. To również uznany wskaźnik gospodarki wapniowo – fosforanowej i obrotu kostnego, ważny element diagnostyki osteoporozy, rozwijającej się w następstwie wygaszania czynności hormonalnej jajników (menopauzy).

Badaniem, które oceni czynność jajników jest uwzględniony w pakiecie pomiar stężenia hormonu FSH (Uwaga – pobranie krwi między 1-3 dniem cyklu). Jego wzrastające w czasie wartości są interpretowane jako obniżenie rezerwy jajnikowej, zmniejszone szanse na zajście w ciążę, oraz zbliżanie się kobiety do okresu menopauzy.
Uzupełnieniem powyższych badań jest pomiar stężenia TSH, hormonu regulującego pracę tarczycy, czyli gruczołu wpływającego na regularność cykli miesięcznych, tempo Twojego metabolizmu, stabilność masy ciała, wygląd skóry i włosów, ale także aspekty zdrowia psychicznego.

Warto pamiętać, o ograniczeniach pakietu: próbka krwi powinna być pobrana między 1-3 dniem cyklu (ze względu na badanie stężenia FSH), pobranie musi odbyć się na czczo i niezbędna jest dostarczenie próbki porannego moczu. Zobacz, jak pobrać próbkę do badania!

Dziękuję za rozmowę.

Spraw sobie prezent z okazji Dnia Matki i weź udział w naszym konkursie, który już dzisiaj rozpocznie się na naszym profilu na Facebooku.

Zapraszamy!

Zanim weźmiesz udział w konkursie koniecznie zapoznaj się z Regulaminem.

Zdjęcie: Canva

Grafika: Joanna Sieprawska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Praca zdalna zostanie uregulowana prawnie -Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy

Wiele z nas od dłuższego czasu pracuje na tzw. “home office”, korzystając z możliwości pracy zdalnej oferowanej przez pracodawcę. To właśnie do pracodawcy należała decyzja, o tym, czy w danej firmie będzie możliwość pracy w trybie zdalnym. Obowiązujący Kodeks Pracy nie zawiera regulacji prawnych dotyczących pracy zdalnej, lecz wkrótce ma to zmienić nowelizacja, której projekt został przyjęty przez Rząd. Przeczytaj, co zawiera projekt nowego Kodeksu pracy!
praca zdalna kodeks pracy

Praca zdalna – nowa definicja w Kodeksie pracy 

W obowiązującym obecnie Kodeksie pracy nie ma przepisów dotyczących pracy zdalnej. Możliwość wykonywania pracy poza miejscem pracy regulowały dotychczas przepisy Kodeksu pracy dotyczące telepracy. Pojęcie pracy zdalnej pojawiło się w przepisach rządowych wraz z wprowadzeniem stanu epidemii. Dotychczas jej zasady były oparte na tzw. ustawie covidowej. 

Regulacje prawne dotyczące pracy zdalnej mają być już w tym roku częścią znowelizowanego Kodeksu pracy, którego projekt przyjęta Rada Ministrów – o czym poinformowała Minister rodziny i polityki społecznej 

Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu pracy, to przede wszystkim uporządkowanie (przepisów). Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku, przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym” – powiedziała na konferencji minister Maląg.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera definicję pracy zdalnej jako wykonywanej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i jednocześnie uzgodnionym z pracodawcą.

Jakie rozwiązania w projekcie skierowano do rodziców?

“Możliwość wykonywania pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy – to główne założenie projektu ustawy przyjętego przez Radę Ministrów. – To z jednej strony odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a z drugiej – szansa na poprawę możliwości zatrudnienia m.in. rodziców małych dzieci “–powiedziała Pani Minister.

Projekt zakłada, iż pracodawca zobowiązany będzie do przyjęcia wniosku pracownika o możliwość pracy zdalnej, jeżeli:

 • pracownika – rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • pracownicę w ciąży,
 • pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,
 • pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Przeczytaj także: Jakie zmiany w ustawodawstwie (przepisach) czekają nas w 2022 roku?

Praca zdalna, a obowiązki pracodawcy.

Pracodawca zobowiązany będzie do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów oraz narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Przepisy nakładają także obowiązek pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Jednocześnie pracodawca będzie mógł pracownikowi odmówić pracy zdalnej w sytuacji, jeżeli jej wykonywanie nie będzie możliwe. Czy to ze względu na rodzaj pracy, czy organizację pracy. O czym będzie musiał poinformować pracownika, podając przyczynę odmowy.

Dodatkowe zmiany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy

Projekt przewiduje możliwość zarówno pracy całkowicie zdalnej, jak i hybrydowej. W zależności od potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Pracownik będzie też miał możliwość pracy zdalnej w szczególnych sytuacjach:

 • w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego,
 • stanu epidemii,
 • czy w sytuacji pożaru lub zalania w zakładzie pracy. 

W projekcie znajduje się również zapis, który umożliwia pracodawcy skontrolowanie trzeźwości pracownika. Również na obecność środków działających podobnie alkoholu. Oczywiście, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.

Zatwierdzony projekt nowelizacji Kodeksu pracy, trafi w najbliższym czasie pod obrady sejmu. Będziemy informować o nowych przepisach przyjętych przez Rząd. 

Źródło: gov.pl

Zdjęcie: Pexels.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: