[01] Podcast: Jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem?
Jeśli planujesz powrót do pracy, a ostatni rok, dwa, a może pięć spędziłaś opiekując się dziećmi – posłuchaj naszego podcastu i dowiedz się jak w CV opisać czas, który przeznaczyłaś dla rodziny.
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.
Mamo, zadbaj o siebie i wygraj Pakiet Badań dla Kobiet od DIAGNOSTYKI
Mamo, zadbaj o siebie, to akcja, którą przygotowałyśmy dla Ciebie z okazji Dnia Matki, a do współpracy zaprosiłyśmy sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA. Już dzisiaj, na naszym profilu na FB, możesz wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania będzie jeden z pięciu voucherów z Pakietem Badań dla Kobiet. Mamo, zadbaj o siebie i weź udział w konkursie!
Świętuj z nami Dzień Matki i weź udział w akcji przygotowanej wspólnie z naszym partnerem akcji, siecią laboratoriów DIAGNOSTYKA. Już dzisiaj dołącz do naszej zabawy na naszym profilu na Facebooku, odpowiedz na konkursowe zadanie i wygraj jeden z pięciu voucherów z Pakietem Badań dla Kobiet.
Do wygrania z okazji Dnia Matki jest voucher na Pakiet Badań dla Kobiet. O to, jakie badania wchodzą w skład pakietu i dlaczego każda Mama powinna wykonać takie badania zapytałyśmy o ekspertkę z DIAGNOSTYKI, dr n. med. Beatę Skowron, Specjalistkę Laboratoryjnej Diagnostyki Medycznej i Konsultantkę ds. Informacji Medycznej.
Beato, zadam pytanie, na które chyba każda z nas, podejrzewam, zna odpowiedź, ale w zabieganiu trochę o tym zapominamy. Dlaczego warto się badać?
Każda Mama doskonale wie, że opieka nad dzieckiem/dziećmi niezależnie od wieku wymaga jej doskonałego zorganizowania i funkcjonowania „na pełnych obrotach”. Nawet niegroźna, kładąca do łóżka kilkudniowa infekcja, może być przyczyną kompletnej dezorganizacji rodzinnego życia i skrupulatnie układanego harmonogramu. Sposobem na zapobiegnięcie chorobowym niespodziankom, które mogą wybić nas z codziennego rytmu jest profilaktyka zdrowotna. Może ona polegać zarówno na suplementacji niezbędnych witamin, comiesięcznym samobadaniu piersi, regularnych wizytach u ginekologa, jak i kontrolnym wykonywaniu badań laboratoryjnych.
Przygotowany przez sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA – ogólny pakiet dla kobiet jest doskonałym narzędziem umożliwiającym ocenę stanu zdrowia Mamy w każdym wieku. Zawarte w nim badania umożliwiają skontrolowanie pracy wielu narządów i układów, zatem w sposób kompleksowy pozwalają sprawdzić funkcjonowanie Twojego całego organizmu.
Profilaktyczne wykonywanie badań laboratoryjnych pozwala na zwiększenie świadomości o stanie własnego zdrowia. Jest ze strony każdej Mamy bardzo odpowiedzialnym zachowaniem, pozwalającym na wychwycenie pewnych odchyleń jeszcze przed wystąpieniem doskwierających objawów klinicznych. Takie troskliwe postępowanie wobec samej siebie w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w wynikach badań, pozwala na szybkie reagowanie, podjęcie wczesnego leczenia, zahamowanie rozwoju choroby, skuteczne wyleczenie ewentualnych dolegliwości oraz co najważniejsze – powrót do codziennego, zorganizowanego i rodzinnego życia.
Jakie konkretne badania wchodzą w skład pakietu, który będzie można wygrać w konkursie z okazji Dnia Matki?
Podstawowym badaniem pakietu jest morfologia krwi, czyli badanie, które skontroluje ogólną kondycję Twojego organizmu i układu krwionośnego. Wartości poszczególnych składowych kolejnego badania – lipidogramu pozwolą ocenić metabolizm tłuszczy i określić poziom ryzyka chorób sercowo–naczyniowych np. miażdżycy. W ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych przydatne jest także badanie stężenia kwasu moczowego. Pomiar tego metabolitu stosuje się ponadto w diagnostyce dny moczanowej, będącej częstą przyczyną bólu stawów.
Istotnymi badaniami pakietu jest oznaczenie stężenia glukozy, które wykorzystuje się w diagnozowaniu zaburzeń metabolizmu węglowodanów (cukrów) czyli cukrzycy, jak i pomiar stężeniaenzymów ALT i GGTP – przydatnych w ocenie pracy przewodu pokarmowego, konkretnie trzustki, wątroby i dróg żółciowych. Pracę Twoich nerek skontrolujesz za pomocą zawartego w pakiecie stężenia kreatyniny we krwi i ogólnego badania moczu, umożliwiającego również wstępne rozpoznanie często występującej wśród kobiet dolegliwości – zakażenia układu moczowego.
Badanie stężeniabiałka CRP potwierdzi lub wykluczy obecność stanu zapalnego w Twoim organizmie. CRP jest markerem stanu zapalnego, głównie pochodzenia bakteryjnego. Jego podwyższoną wartość obserwuje się również w chorobach autoimmunizacyjnych oraz schorzeniach o charakterze zapalnym o etiologii innej niż bakteryjna. Kolejne badanie, czyli pomiar stężenia fibrynogenu, wykorzystuje się w diagnostyce zaburzeń funkcji wątroby, podejrzeniu zakrzepicy żylnej i zatorowości.
Czynnikiem regulującym krzepliwość krwi jest zawarty w pakiecie magnez, któremu przypisuje się istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, w procesie skurczu mięśni i w regulowaniu pracy przytarczyc (gruczołów odpowiedzialnych w organizmie za gospodarkę wapnia, wpływającą na stan Twoich kości). Witamina D to parametr co raz częściej oznaczany w diagnostyce zaburzeń odporności i schorzeń o podłożu zapalnym lub autoimmunizacyjnym. To również uznany wskaźnik gospodarki wapniowo – fosforanowej i obrotu kostnego, ważny element diagnostyki osteoporozy, rozwijającej się w następstwie wygaszania czynności hormonalnej jajników (menopauzy).
Badaniem, które oceni czynność jajników jest uwzględniony w pakiecie pomiar stężenia hormonu FSH (Uwaga – pobranie krwi między 1-3 dniem cyklu). Jego wzrastające w czasie wartości są interpretowane jako obniżenie rezerwy jajnikowej, zmniejszone szanse na zajście w ciążę, oraz zbliżanie się kobiety do okresu menopauzy. Uzupełnieniem powyższych badań jest pomiar stężenia TSH, hormonu regulującego pracę tarczycy, czyli gruczołu wpływającego na regularność cykli miesięcznych, tempo Twojego metabolizmu, stabilność masy ciała, wygląd skóry i włosów, ale także aspekty zdrowia psychicznego.
Warto pamiętać, o ograniczeniach pakietu: próbka krwi powinna być pobrana między 1-3 dniem cyklu (ze względu na badanie stężenia FSH), pobranie musi odbyć się na czczo i niezbędna jest dostarczenie próbki porannego moczu. Zobacz, jak pobrać próbkę do badania!
Dziękuję za rozmowę.
Spraw sobie prezent z okazji Dnia Matki i weź udział w naszym konkursie, który już dzisiaj rozpocznie się na naszym profilu na Facebooku.
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Praca zdalna zostanie uregulowana prawnie -Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy
Wiele z nas od dłuższego czasu pracuje na tzw. “home office”, korzystając z możliwości pracy zdalnej oferowanej przez pracodawcę. To właśnie do pracodawcy należała decyzja, o tym, czy w danej firmie będzie możliwość pracy w trybie zdalnym. Obowiązujący Kodeks Pracy nie zawiera regulacji prawnych dotyczących pracy zdalnej, lecz wkrótce ma to zmienić nowelizacja, której projekt został przyjęty przez Rząd. Przeczytaj, co zawiera projekt nowego Kodeksu pracy!
W obowiązującym obecnie Kodeksie pracynie ma przepisów dotyczących pracy zdalnej. Możliwość wykonywania pracy poza miejscem pracy regulowały dotychczas przepisy Kodeksu pracy dotyczące telepracy. Pojęcie pracy zdalnej pojawiło się w przepisach rządowych wraz z wprowadzeniem stanu epidemii. Dotychczas jej zasady były oparte na tzw. ustawie covidowej.
Regulacje prawne dotyczące pracy zdalnej mają być już w tym roku częścią znowelizowanego Kodeksu pracy, którego projekt przyjęta Rada Ministrów – o czym poinformowała Minister rodziny i polityki społecznej
„Praca zdalna, która dziś została przyjęta przez Radę Ministrów i będzie wpisana do Kodeksu pracy, to przede wszystkim uporządkowanie (przepisów). Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. To porozumienie może być zawarte na początku, przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym” – powiedziała na konferencji minister Maląg.
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zawiera definicję pracy zdalnej jako wykonywanej całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i jednocześnie uzgodnionym z pracodawcą.
Jakie rozwiązania w projekcie skierowano do rodziców?
“Możliwość wykonywania pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy – to główne założenie projektu ustawy przyjętego przez Radę Ministrów. – To z jednej strony odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a z drugiej – szansa na poprawę możliwości zatrudnienia m.in.rodziców małych dzieci “–powiedziała Pani Minister.
Projekt zakłada, iż pracodawca zobowiązany będzie do przyjęcia wniosku pracownika o możliwość pracy zdalnej, jeżeli:
pracownika – rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
pracownicę w ciąży,
pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia,
pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Pracodawca zobowiązany będzie do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów oraz narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy. Przepisy nakładają także obowiązek pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
Jednocześnie pracodawca będzie mógł pracownikowi odmówić pracy zdalnej w sytuacji, jeżeli jej wykonywanie nie będzie możliwe. Czy to ze względu na rodzaj pracy, czy organizację pracy. O czym będzie musiał poinformować pracownika, podając przyczynę odmowy.
Dodatkowe zmiany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy
Projekt przewiduje możliwość zarówno pracy całkowicie zdalnej, jak i hybrydowej. W zależności od potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Pracownik będzie też miał możliwość pracy zdalnej w szczególnych sytuacjach:
czy w sytuacji pożaru lub zalania w zakładzie pracy.
W projekcie znajduje się również zapis, który umożliwia pracodawcy skontrolowanie trzeźwości pracownika. Również na obecność środków działających podobnie alkoholu. Oczywiście, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.
Zatwierdzony projekt nowelizacji Kodeksu pracy, trafi w najbliższym czasie pod obrady sejmu. Będziemy informować o nowych przepisach przyjętych przez Rząd.
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
My i nasi partnerzy wykorzystujemy technologie, takie jak pliki cookie w celu dostarczenia treści i funkcjonalności, którymi są zainteresowani nasi użytkownicy. Używamy plików cookie również w celach analitycznych i reklamowych. Zawsze możesz zmienić swoje preferencje w ustawieniach przeglądarki internetowej lub korzystając z przycisku - WIĘCEJ USTAWIEŃ.
Są to pliki, które są niezbędne do świadczenia usług i zapewnienia dostępności funkcjonalności, o które wyraźnie prosisz. Możemy korzystać z plików cookie i technologii monitorujących w celu zapobiegania nadużyciom, poprawy bezpieczeństwa, administracji systemem lub umożliwienia Tobie korzystania z funkcji obsługi płatności. Nie mamy obowiązku uzyskiwania Twojej zgody w związku z plikami cookie, które są absolutnie niezbędne.
Pliki cookie możemy również wykorzystywać do oceny wydajności naszej strony i podniesienia jakości treści oferowanych za jej pośrednictwem.
My i nasi partnerzy możemy korzystać z plików cookie, aby zaprezentować Tobie jak najlepiej dopasowane oferty, programy oraz reklamy. Reklamowe pliki cookie pozwalają nam przygotować ofertę, naszą i naszych partnerów, jak najlepiej dostosowaną do Ciebie i Twoich indywidualnych zainteresowań.