Czego szukasz

[07] Podcast: Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

„Teraz gasimy pożar, więc koszty schodzą na dalszy plan, i ta myśl powinna przyświecać wszystkim decyzjom podejmowanym w tym trudnym czasie”. To ważna konkluzja naszej rozmowy o wyzwaniach rynku pracy w trakcie i po pandemii. Druga, bardziej rewolucyjna dotyczy kobiet! Z Łukaszem Komudą, ekspertem rynku pracy rozmawia Agnieszka Czmyr-Kaczanowska w podcaście Mamo pracuj, jeśli chcesz!

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[07] Podcast: Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka
/

Rynek pracy w trakcie i po pandemii

„Do końca roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych może wynieść 3 mln” – na to nie mogliśmy się przygotować.

Z Łukaszem Komudą rozmawiamy o zupełnie nowym rynku pracy w trakcie pandemii. Rynku, który zmienił się w przeciągu kilku tygodni. Podjęliśmy także próbę wyobrażenia sobie rynku pracy, szczególnie w kontekście kobiet, w okresie nowego, wielkiego kryzysu jaki nas czeka.

Czego dowiesz się z podcastu?

 • Jak zmienił się rynek pracy i co to oznacza dla pracowników, pracodawców – słowem, dla każdego z nas?
 • Ile bezrobotnych może zarejestrować się do końca roku?
 • Jakie prognozy są już znane, na jakie pytania musimy jeszcze odpowiedzieć, aby zrozumieć obecną sytuację?
 • Kto ucierpi najbardziej w tym kryzysie?
 • Dlaczego kobiety będą bardziej poszkodowane w obecnej sytuacji?
 • Czy tarcza antykryzysowa wraz ze swoim wsparciem idzie w dobrym kierunku? Takim, który pozwoli przetrwać, albo odbić się wręcz od dna?
 • Porównując obecna sytuację do sytuacji poprzednich kryzysów gospodarczych, jakie są możliwe różnice i bardziej pozytywne aspekty?
 • Czy 500+ jest jakkolwiek zagrożone?
 • Co mogą zrobić decydenci?
 • Jakie działania możemy podjąć, aby rozpocząć wychodzenie z głębokiego kryzysu?
 • I w końcu, jak wykorzystać ten trudny czas, aby zaprocentował dla nas mimo wszystkich trudności?

Kim jest nasz ekspert?

Łukasz Komuda (ur. 1975) – Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. W latach 2009-2012, zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Businessman.pl”. Ekspert rynku pracy i redaktor portalu Rynekpracy.org w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Zajmuje się także obszarami demografii, ekonomii społecznej i dyskryminacją na rynku pracy.

Współpracuje m.in. z agencją zatrudnienia Randstad, Fundacją IDEA Rozwoju, Fundacją im. Róży Luksemburg, Fundacją Inicjatyw Strategicznych Instrat, Towarzystwem „Więź”, „Krytyką Polityczną” i OKO Press. Tłumacz z języka angielskiego – przełożył „Finanse po zawale. Od euforii finansowej do gospodarczego ładu” Paula Dembinskiego oraz „Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości” Simony Beretty i Paula Dembinskiego. Współautor gry fabularnej „Idée Fixe” w części opisującej rzeczywistość polityczną i gospodarczą Polski i świata ok. 2045 roku.

Zapraszamy do wysłuchania!

Zespół MamoPracuj

Sprawdź naszą bazę ofert pracy i zapisz się na newsletter z ofertami pracy!

Interesują Cię inne ważne teksty o sytuacji kobiet w okresie pandemii? Przeczytaj:

Zwolnienia i redukcje etatów – czy dotyczą mam na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Przegląd stanowisk w branży finansowej. Ile możesz zarobić?

Dla niektórych z nas praca w szeroko pojętych finansach byłaby torturą. Nie brakuje jednak i takich kobiet, które w świecie cyfr, kwot i obliczeń czują się jak ryby w wodzie. Jeśli znajdujesz się w tej drugiej grupie, koniecznie sprawdź, jak aktualnie prezentuje się praca na rynku finansowym. Ile można zarobić i jakie warunki musisz spełnić, by zacząć pracować w określonych zawodach?
Kobieta przy laptopie

Księgowa

Na czym polega ta praca?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy, zajmowanie się fakturami, rozliczanie zobowiązań podatkowych, analizowanie rachunków oraz rozliczanie różnych należności firmy – to tylko niektóre z obowiązków księgowej. Jeśli dobrze czujesz się w świecie faktur, danych i liczb, umiesz myśleć analitycznie, jesteś rzetelna, dokładna i odporna na stres – masz duże szanse, aby odnieść sukces w tym zawodzie.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać księgową, nie musisz mieć wykształcenia wyższego – wystarczą kursy i szkolenia. Należy jednak mieć na uwadze, że w wielu firmach poszukujących kogoś na to stanowisko ukończenie studiów wyższych o profilu rachunkowym stanowi jedno z głównych wymagań.

Ile zarabia księgowa?

Z informacji zamieszczonych w serwisie wynagrodzenia.pl wynika, że księgowi zarabiają zazwyczaj od 4820 zł brutto do 7010 zł brutto miesięcznie (mediana 5800 zł). „Na rękę” księgowy lub księgowa otrzymuje zatem od 3600 zł do około 5000 zł.

Jeśli rozważasz karierę w księgowości, weź pod uwagę fakt, że choć obecnie zapotrzebowanie firm na takich specjalistów jest olbrzymie, prognozy dla tego zawodu nie są zbyt optymistyczne. Prawdopodobnie jako jeden z pierwszych zostanie on przynajmniej w dużej części zautomatyzowany.

Księgowi, którzy będą chcieli utrzymać się w branży, będą musieli stale się rozwijać, by móc wykorzystywać nowe rozwiązania technologiczne.

Analityk finansowy

Na czym polega ta praca?

Praca analityka finansowego pod wieloma względami zbliżona jest do pracy księgowej czy księgowego. Analityk stale analizuje wydatki i zyski przedsiębiorstwa, opracowuje raporty, a także tworzy plan, dzięki któremu firma ma szanse osiągnąć wysoki wskaźnik rentowności. Innymi słowy, osoba pracująca na tym stanowisku opracowuje budżet firmy, a później nad nim czuwa.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Szanse na pracę w tym zawodzie daje ukończenie studiów wyższych kierunkowych (bankowość, ekonomia, finanse). Niezbędne jest również biegłe posługiwanie się językiem angielskim, ponadto wskazane jest posiadanie certyfikatów zarządzania finansami.

Ile zarabia analityk finansowy?

Analitycy finansowi zarabiają całkiem przyzwoicie. Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, większość otrzymuje miesięcznie od 6700 zł do 9500 zł brutto, a 25% jeszcze więcej.

Doradca podatkowy

Na czym polega ta praca?

Można powiedzieć, że doradca podatkowy to zawód będący połączeniem zawodu adwokata i doradcy finansowego. Doradcy podatkowi zajmują się między innymi doradztwem w zakresie prawa podatkowego, reprezentują też klientów przed urzędem skarbowym oraz sądami administracyjnymi, przygotowują pisma dotyczące postępowań podatkowych, prowadzą księgi oraz przygotowują deklaracje podatkowe.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby móc pracować w tym zawodzie, musisz mieć wykształcenie wyższe. To jednak nie wszystko – niezbędne jest również zdanie specjalistycznego egzaminu – dopiero potem można zostać wpisanym na listę doradców podatkowych.

Ile zarabia doradca podatkowy?

Większość księgowych zarabia od 6500 zł brutto do ok. 9000 zł brutto, 25% zarabia mniej niż 6500 zł, 25% zarabia więcej niż 9000 zł. Mediana to 7500 brutto, czyli ok. 5400 zł netto.

Doradca finansowy

Na czym polega ta praca?

Doradca finansowy musi nie tylko świetnie odnajdować się w świecie liczb i mieć analityczny umysł, ale też być świetnie rozeznanym w zakresie aktualnych ofert bankowych, kredytowych czy ubezpieczeniowych. Innymi słowy – musi trzymać „rękę na pulsie” i stale aktualizować swoją wiedzę.

Do obowiązków doradcy finansowego należy bowiem pomaganie w podjęciu dobrej decyzji finansowej (najczęściej kredytowej). Doradca finansowy pomaga osobom fizycznym oraz firmom.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Zgodnie z polskim prawem doradca finansowy nie musi mieć ukończonych studiów wyższych, szkolenia czy kursy również są tylko opcjonalne. Jednak oczywiste jest, że osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym (finanse i rachunkowość, ekonomia, prawo), mają większe szanse na zdobycie pracy.

Ile zarabia doradca finansowy?

Według informacji zamieszczonych w serwisie wynagrodzenia.pl, większość doradców finansowych zarabia od 4120 zł brutto do 7880 zł brutto. Ok. 25% otrzymuje miesięcznie mniej niż 4120 zł, a około 25% – więcej.

Doradca inwestycyjny

Na czym polega ta praca?

Jak sama nazwa wskazuje, doradca inwestycyjny pomaga swoim klientom w inwestowaniu, czyli przedstawia katalog możliwych rozwiązań inwestycyjnych wraz z potencjalnymi korzyściami oraz ryzykiem. Dobry doradca nie tylko świetnie odnajduje się w świecie instrumentów finansowych, ale również doskonale radzi sobie w kontaktach z klientem, właściwie odczytując jego potrzeby czy oceniając gotowość do podejmowania ryzyka.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać doradcą inwestycyjnym, powinnaś mieć ukończone studia na kierunku związanym z ekonomią. To jednak nie wszystko – musisz również zdać kilkuetapowy, trudny egzamin na doradcę inwestycyjnego.

Ile zarabia doradca finansowy?

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, większość doradców inwestycyjnych zarabia od 6600 do około 15 tysięcy brutto. Aż 25% doradców miesięcznie otrzymuje jeszcze większe kwoty.

Agent ubezpieczeniowy

Na czym polega ta praca?

Agent ubezpieczeniowy, jak pewnie wiesz, odpowiedzialny jest za doradztwo w zakresie ubezpieczeń, pozyskiwanie nowych klientów oraz podpisywanie umów. Poza znajomością rynku osoba taka musi dobrze radzić sobie w kontaktach międzyludzkich – być otwarta, empatyczna, komunikatywna, musi też umieć odczytywać potrzeby swoich klientów.

Jakie musisz mieć wykształcenie?

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, musisz mieć co najmniej średnie wykształcenie, niezbędne jest również zdanie egzaminu państwowego, co umożliwi wpisanie cię do rejestru agentów ubezpieczeniowych.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Od 3830 zł brutto do 6140 zł brutto – tyle zarabia większość agentów ubezpieczeniowych. Mediana – jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, wynosi 4680 zł brutto.

Przeczytaj także: Jak się przygotować na powrót do pracy?

Kariera w finansach – jak zacząć?

Jeśli posiadasz wykształcenie wyższe na kierunku takim jak ekonomia, bankowość czy finanse i rachunkowość, to masz już bardzo ważną „bazę”. Pozostaje Ci zatem odświeżyć wiedzę – np. na kursach czy szkoleniach, oraz – jeśli wymaga tego dany zawód, zdać egzamin. Następny krok to oczywiście poszukiwanie pracy. Musisz liczyć się z tym, że jako osoba z małym albo żadnym doświadczeniem zaczniesz od stażu, a następnie będziesz pracować na stanowisku typu „junior” – co oczywiście wiąże się z niskimi zarobkami. Jeśli jednak będziesz dobrze sobie radzić, to pokonywanie kolejnych szczebli kariery w tego typu zawodach może przyjść ci niezwykle łatwo.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

MOMstorie – Agnieszka Kałużna z Mamo Pracuj

Pewnego gorącego, czerwcowego popołudnia 2014 roku zmieniło się moje życie. Narodziłam się jako mama. Brzmi cholernie górnolotnie, ale tak to czułam! To było przełomowe doświadczenie! Czy to planowałam? Pewnie w głębi serca tak, ale i tak mnie to zaskoczyło. :) Mój synek był pyzaty, czarnowłosy, czerwonoskóry, pomarszczony i… piękny!! Poczułam zalewającą mnie falę szczęścia najgłębszego z możliwych (znów górnolotnie ;)). Pojawienie się na świecie dziecka nie jest porównywalne z żadnym ze znanych mi uczuć, więc niech będzie górnolotnie i słodko-pierdząco! A niech to! :)
MOMstorie - Agnieszka Kałużna

Moje macierzyństwo

Przez pierwsze trzy lata życia naszego syna wszystko było wspaniałe, cukierkowe, różowe, etc. Antek był przesłodki, jadł, jak marzenie, spał od-biedy-nieźle. Chodził ze mną do pracy, jeździł na próby, chodziliśmy na długie spacery, schudłam szybko i mieściłam się w ubrania z liceum, biust miałam, jak Pamela A. 😉 i w ogóle było „heaven”, he he.

A potem, pewnego jesiennego dnia, pojawiła się nasza śliczna, malutka córeczka i świat wywrócił się do góry nogami, bo nagle się okazało, że starszy brat jest zazdrosny, zaborczy i rozregulowany emocjonalnie (oczywiście to wszystko było normalne, na miejscu i tak-jak-powinno, ale jakoś mnie zaskoczyło). Nagle musiałam dorosnąć w tym macierzyństwie. Ogarnąć sytuację, która już nie była wcale taka przewidywalna. A ja byłam zmęczona, zestresowana i zagubiona. Ja? Zagubiona?? Hello! 

dzieci Agnieszki

Zaczęłam odpuszczać. Powoli. Baaardzo powoli uczyłam się nadawać sprawom priorytety… „bez tego ani rusz”, „poczytaj jak…”, „bez tego świat się nie zawali”, „dlaczego to w ogóle miało znaczenie??”. I poszło do przodu. Jak u Tuwima „najpierw powoli, jak żółw ociężale, ruszyła maszyna po szynach ospale…”. Szarpnęłam te rodzinne i macierzyńskie wagony z mozołem i jakoś tak krok za krokiem (koło za kołem 😉 ) ruszyło!

Pewnie, że jedziemy tym rodzicielskim pociągiem przez góry i doliny (bywa, że docieramy do dna Rowu Mariańskiego), czasem tniemy zakręty ostro na ręcznym, a czasem pędzimy szeroką autostradą do nieba, ale… jedziemy! Do przodu! I to się liczy ☺ 

Agnieszka z rodziną

Czym dla mnie jest macierzyństwo? 

Drogą. Czasem wyboistą, czasem asfaltową, ale zawsze z celem i… widokami ☺ 

Wyzwaniem. Mindsetem. Spełnieniem. Codziennością.

Jest lepkimi, czekoladowymi buziakami i krokodylimi łzami bezsilności. 

Jest bezwarunkową miłością zawartą w „kocham cię, mamusiu” i świdrującym w uszach wrzaskiem w reakcji na moje zdecydowane „nie”.

Jest sprzecznością i poukładaniem jednocześnie.

(mogłabym tak jeszcze długo ☺ )

dzieci Agnieszki

Co mi dało?

Dało mi siłę i pełnię. Dało mi bezwarunkową miłość i zaufanie. Dało mi mnie-mamę.

Jestem mamą i… mimo wszystko, nie zamieniłabym tego, na nic innego.

Czasem nie lubię macierzyństwa za bezsilność i brak jasnej „instrukcji” w sytuacjach kryzysowych.

Macierzyństwo bywa zaskakujące i trudne, ale jestem wdzięczna, że MOGĘ być zaskakiwaną i wystawianą na te trudności.

Przeczytaj także: MOMstorie – Agnieszka Pierzak z Mamo Pracuj

Agnieszka Kałużna z córką

Co powiedziałabyś sobie, gdy jeszcze nie byłaś mamą?

 • Wystarczy, że dasz dziecku bezwarunkową miłość i akceptację – reszta przyjdzie. 
 • Pamiętaj o sobie, o czasie dla samej siebie, o miejscu, gdzie możesz odpocząć i o ludziach, którzy pozwolą, żebyś się nie zajechała. 
 • Daj szansę partnerowi na to, żeby narodził się jako ojciec (może być na początku nieco nieporadny – daj mu szansę).
 • Bądź sobą, bo jesteś wspaniałą kobietą i będziesz równie wspaniałą mamą!
 • I pamiętaj: Tego, co było już nie ma. Tego, co będzie – jeszcze nie ma. Jest tylko tu i teraz.
Agnieszka Kałużna z synem

Zdjęcia: archiwum prywatne Agnieszki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Spełniająca się żona, mama urwisa i urwiski, przedsiębiorca, redaktorka, muzyk. Z wykształcenia rosjoznawczyni i wokalistka. Ostatnio odkryłam, że artystyczną pasję można realizować... piekąc torty! Kocham słowo pisane, dobrą kuchnię, podróże w nieznane i letnie burze. I mocno wierzę w to, że samorealizacja ma wiele odsłon, często równolegle występujących.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: