Czego szukasz

[17] Podcast: Depresja i samotność wśród uchodźców i imigrantów – jak sobie z nią radzić – Grow UP

Około 10 milionów ludzi, głównie kobiet i dzieci, zostało zmuszonych do szukania schronienia w innych krajach w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. To wiąże się z takimi problemami, jak “poczucie winy, objawy depresja i wysoki poziom stresu” – podkreśla ekspertka. Dużym problemem dla tej grupy osób są trudności z wejściem na rynek pracy w nowym kraju. O tym wszystkim opowiedziała Julia Lysak. Posłuchaj podcastu, który powstał w ramach naszego projektu Grow UP.

UA

Близько 10 мільйонів людей, переважно жінок і дітей, були змушені шукати притулку в інших країнах через початок війни в Україні. Це призводить до таких проблем, як „почуття провини, депресивні симптоми та високий рівень стресу”, підкреслює експертка. Великою проблемою для цієї групи людей є складність виходу на ринок праці в новій країні. Про все це розповіла Юлія Лисак. Слухайте подкаст, який був створений в рамках нашого проекту Grow UP.

Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[17] Podcast: Depresja i samotność wśród uchodźców i imigrantów – jak sobie z nią radzić – Grow UP
/

Depresja i samotność wśród uchodźców i imigrantów

Emigracja sama w sobie nie jest procesem łatwym, a wymuszona nagłą sytuacją, narzuca własną specyfikę przebiegu adaptacji do nowych okoliczności i obciąża stan psychiczny przymusowych emigrantów.

Ten podcast jest dla osób, które chcą wiedzieć:

  • jak poprawić swój stan psychiczny,
  • jak zmniejszyć wpływu stresu na codzienne życie,
  • jak przygotować się psychicznie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Kim jest nasza ekspertka?

Julia Lysak

Julia Lysak jest ukraińską psycholożką i art-terapeutką z ponad 18-letnim doświadczeniem. W trakcie swojej kariery zawodowej doskonaliła umiejętności w pracy z rodzinami i dziećmi adopcyjnymi. W życiu osobistym jest żoną i matką 8 wspaniałych dzieci. Z powodu wybuchu wojny na Ukrainie tymczasowo przeprowadziła się z rodziną do Polski.

Grow UP – wzrastaj zawodowo z nami!

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [8] Podcast – Brakująca połowa dziejów, czyli o roli kobiet we wszystkich aspektach życia

Odcinek [10] Podcast – Wsparcie w powrocie do pracy po przerwie. Cenne wskazówki dla mam i nie tylko!

Odcinek [14] PodcastCV i LinkedIn – niezbędne narzędzia w poszukiwaniu pracy – Grow UP

Odcinek [15] Podcast – Formy zatrudnienia i prowadzenie biznesu okiem księgowej

Odcinek [16] Podcast Rozmowa kwalifikacyjna bez stresu – wskazówki doświadczonej rekruterki – Grow UP

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Program Grow UP jest współfinansowany przez American Red Cross przy współpracy z Mercy Corps.

UA

[17] Подкаст: Депресія та самотність серед біженців та мігрантів – як з цим справлятися – Grow UP

Депресія та самотність серед біженців та іммігрантів

Еміграція сама по собі є непростим процесом, а коли вона вимушена через надзвичайні обставини, то накладає свої особливості на перебіг адаптації до нових обставин та накладає навантаження на психічний стан вимушених емігрантів.

Цей подкаст для тих, хто хоче знати

  • як покращити свій психічний стан
  • як зменшити вплив стресу на повсякденне життя
  • як психологічно підготуватися до співбесіди при працевлаштуванні.

Хто наша експертка?

Julia Lysak

Юлія Лисак – українська психологиня та арт-терапевтка з більш ніж 18-річним досвідом роботи. Протягом своєї кар’єри вона відточувала свої навички в роботі з сім’ями та прийомними дітьми. В особистому житті – дружина та мати 8 чудових дітей. У зв’язку з початком війни в Україні тимчасово переїхала з сім’єю до Польщі.

Grow UP – зростайте професійно з нами!

Слухайте інші наші подкасти:

Випуск [8] Подкаст – Відсутня половина історії, або роль жінок у всіх аспектах життя

Випуск [10] Подкаст – Підтримка при поверненні до роботи після перерви. Цінні поради для мам і не тільки!

Випуск [14] ПодкастCV та LinkedIn – важливі інструменти у пошуку роботи – Grow UP

Випуск [15] ПодкастФорми зайнятості та ведення бізнесу очима бухгалтера

Випуск [16] Подкаст: Співбесіда без стресу – поради досвідченої рекрутерки – Grow UP

А також усі ті, які ми записали для вас:

Подкаст Mamo Pracuj, jeśli chcesz – слухайте випуски, які ми вже записали для вас!

Програма Grow UP фінансується Американським Червоним Хрестом у партнерстві з Mercy Corps.

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Koszt wyprawki dla noworodka – kupować używane czy nowe?

Skompletowanie całej wyprawki dla noworodka to duże wyzwanie dla przyszłych rodziców. Ile kosztuje wyprawka dla noworodka obecnie? Co powinno się w niej znaleźć, a jakie produkty są opcjonalne?
Wyprawka dla noworodka - ile kosztuje?

Od czego zależy koszt wyprawki?

Do porodu zostało niewiele czasu, a w domu trwają gorączkowe przygotowania na powitanie nowego członka rodziny. A może zostało jeszcze wiele tygodni, ale lubicie być gotowi na długo przed czasem? W każdej z tych sytuacji warto polegać na prostych zasadach. Stworzeniu własnej listy potrzebnych rzeczy lub wydrukowaniu dostępnych w sieci wyprawek. Inaczej będzie też wyglądało przygotowanie wyprawki, gdy znamy i nie znamy płci dziecka. Lub gdy przyszła mama jest w ciąży mnogiej albo zaplanowane jest cesarskie cięcie. Co powinno znaleźć się w torbie podróżnej do szpitala, a co ma czekać na maleństwo w domu?

Zakup wyprawki na pierwsze i kolejne dziecko

Koszt wyprawki dla noworodka zależy między innymi od tego, co już mamy w domu. Łóżeczko niemowlęce, fotelik samochodowy czy komplet ubranek po starszym rodzeństwie to spora oszczędność. Jeśli przygotowujemy się do przyjścia na świat pierwszego dziecka, należy wziąć pod uwagę wyższe koszty wyprawki. Łóżeczko dla noworodka kosztuje około 1500 złotych. Wanienka to kolejne 200 złotych, a za fotelik do auta zapłacimy od 400 do 800 złotych. Kompletując wyprawkę, warto zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo dziecka kosztuje i nie zawsze należy kupować rzeczy z drugiej ręki. Do cen produktów z wyższej półki wliczają się koszty badań i uzyskania certyfikatów bezpieczeństwa.

Komplet niezbędnych rzeczy na sali porodowej

Wiele rodziców decyduje się na spokojne przygotowanie wyprawki do szpitala na długo przed rozwiązaniem. Takie rozwiązanie pozwoli wybrać produkty dobrej jakości w korzystnej cenie. Dla świeżo upieczonej mamy najważniejsze będą komfortowe ubrania do wyjścia, kosmetyki, wkładki higieniczne poporodowe, wkładki i kompresy laktacyjne. Na maluszka powinny czekać chusteczki nawilżające, miękki kocyk, dodatkowy komplet ubranek i pieluszki. Całość wyprawki do szpitala powinna zamknąć się w kwocie 500 – 1000 złotych.

Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Koszty wyprawki dla noworodka, składającej się z nowych i solidnych rzeczy szybko się zwraca. Podczas gdy wiele z używanych rzeczy trzeba będzie prędzej czy później wymienić. Na stronie https://noskinoski.pl/collections/wyprawka znajdziesz nie tylko dokładny kosztorys, pod który będzie można podpiąć budżet domowy, ale też wiele praktycznych porad dotyczących przygotowania do powitania niemowlaka w swojej rodzinie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Wolne na poszukiwanie pracy – kiedy Twój pracownik może z niego skorzystać?

Droga zawodowa bywa bardzo wyboista i nieprzewidywalna. Zmiana pracy zwykle wiąże się z wieloma wyzwaniami i rzutuje nie tylko na sytuację zawodową, ale i osobistą. Tym bardziej, jeśli została wymuszona przez zwolnienie. Na szczęście Kodeks pracy w pewien sposób łagodzi niektóre negatywne skutki zwolnienia i przewiduje dla pracownika wsparcie w trudnej sytuacji, m.in. zapewniając czas na znalezienie nowego źródła utrzymania.
Pracownicy w czasie rekrutacji

Ile dni wolnych przysługuje na znalezienie pracy po zwolnieniu?

Artykuł 37 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownik w okresie wypowiedzenia ma prawo do skorzystania z wolnego na poszukiwanie nowego miejsca pracy. Przy czym nie traci w tym czasie prawa do otrzymywania wynagrodzenia w niezmienionej wysokości. Liczba dni przeznaczonych na poszukiwanie pracy przysługująca danemu pracownikowi jest uzależniona od czasu trwania okresu wypowiedzenia. Jeśli jest on krótszy niż dwa tygodnie, wolne od pracy nie ma zastosowania. W przeciwnym razie zwolnionemu należą się:

  • dwa dni płatnego wolnego – w przypadku okresu wypowiedzenia trwającego od 2 tygodni do miesiąca,
  • trzy dni płatnego wolnego – jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące.

Dodajmy, że 3 dni wolne na poszukiwanie nowej pracy dotyczą też osób ze skróconym 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. To na przykład zwolnieni w wyniku upadłości/likwidacji firmy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Chociaż Kodeks pracy przewiduje możliwość uzyskania dodatkowych płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy, nie jest to rozwiązanie dostępne dla każdego. Ustawodawca zastrzega, że wolne ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zwolnienia decyzją pracodawcy. Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z inicjatywy pracownika, nie ma on prawa do ubiegania się o dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowego stanowiska pracy. Należy też wyraźnie zaznaczyć, że płatne dni wolnego są udzielane na wniosek pracownika, a nie nabywane obligatoryjnie. Jeśli więc pracownik nie wystosuje wniosku o udzielenie wolnego, nie zyska możliwości skorzystania z niego.

W mniej komfortowej sytuacji są również pracownicy zatrudnieni na okres próbny. W ich przypadku okres wypowiedzenia wynosi mniej niż dwa tygodnie (dotyczy to umów próbnych obowiązujących przez okres od 2 tygodni do 3 miesięcy). Jak wynika z zapisów Kodeksu pracy – wówczas również nie ma możliwości skorzystania z wolnego na poszukiwanie pracy. Więcej o obowiązkach pracowników i pracodawców – nie tylko w kontekście wypowiedzenia – przeczytasz na portalu dla przedsiębiorców Firmove.pl.

Dni wolne na poszukiwanie pracy a wynagrodzenie

Zgodnie z §5 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy prawo do skorzystania z dni wolnego na poszukiwanie nowego stanowiska pracy nie wpływa na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Za dni wolne przeznaczone na poszukiwanie nowego zatrudnienia przysługuje wynagrodzenie obliczane na takich samych zasadach jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Z tym zastrzeżeniem, że składniki oblicza się na podstawie miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie. Co ważne, nieskorzystanie z dni wolnych nie uprawnia pracownika do otrzymania rekompensaty w żadnej formie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: