ZAINSPIRUJ SIĘ
Wsparcie w internecie
Na wielu portalach i na facebookowych fanpage’ach uruchomione są czaty lub podane adresy mailowe, napisz, opisz w jakim położeniu się znajdujesz, po drugiej stronie czekają ludzie gotowi by Ci pomóc. Jeśli nie jesteś gotowa na kontakt skorzystaj z zamieszczonych na stronach rad i wskazówek co możesz zrobić by uchronić siebie i bliskich przed agresją, jak uciec od przemocy w domu.
Sprawdź:
- niebieskalinia.pl
- cpk.org.pl
- feminoteka.pl
- fdds.pl
- psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl
- nonlicet.pl
- zatrzymacprzemoc.pl
- e-mail do Centrum Praw Kobiet: pomoc, porady prawne i porady psychologiczne.
- Avon Alert
- Przewodnik Prawny Feminoteka
- Rzecznik Praw Obywatelskich – Przemoc domowa pomoc w epidemii
- Mapa miejsc pomocy dla kobiet, które doświadczają przemocy
- Baza specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie
- Pomoc dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie
- e-mail Feminoteka
- Aplikacja „Twój Parasol” – można ją pobrać na Google Play i Apple Store lub za pomocą QR kodów, dostępna jest też na stronie internetowej. Ma dwa tryby działania: ukryty i jawny.
- Sklep Rumianki i bratki. Ofiary przemocy mogą kontaktować się z firmą na Facebooku lub poprzez mail: [email protected]. Sklep działa w porozumieniu i ścisłej współpracy z Fundacją Centrum Praw Kobiet, na wiadomości odpowiadają psycholożki specjalizujące się w sprawach dotyczących przemocy domowej.
Otwórz się na pomoc
Najtrudniejszy jest pierwszy krok by otworzyć się na pomoc, poprosić o nią, przyznać przed sobą i przed kimś, że jesteś ofiarą przemocy.
Jeśli się zdecydujesz napisz maila, skorzystaj z czatów albo zadzwoń na specjalną linię, tam uzyskasz wsparcie.
- Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 12 00 02
- Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
- Feminoteka: tel. 888 88 33 88, [email protected]
- Poradnia pogotowia Niebieska Linia: [email protected]
A w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się, zadzwoń pod numer 112 lub 997, wezwij pomoc.
Poinformuj też inne osoby o tym czego doświadczasz: dzieci, zaufaną sąsiadkę, nauczycielkę lub kogoś z rodziny. Ustalcie sygnał alarmowy by ta osoba mogła Ci pomóc.
Ucieczka
Niestety w czasie Pandemii wiele opcji do ucieczki zostaje zamkniętych, jeśli jednak masz dokąd uciec albo nie jesteś w stanie dłużej przebywać w domu z oprawcą to już wcześniej miej przygotowane najważniejsze, niezbędne rzeczy, takie jak:
ważne dokumenty np. paszport, dowód osobisty, leki, telefon, pieniądze/ karta płatnicza, ładowarka, numery ważnych telefonów, klucze do domu, obdukcje lekarskie (jeśli masz), numery kont bankowych (zapisane), bielizna na zmianę, szczoteczka do zębów, środki ochronne potrzebne w czasie epidemii: maseczki ochronne, rękawiczki, małe opakowanie płynu do dezynfekcji (jeśli masz je w domu).
Pomóżmy!
Wszyscy możemy przyczynić się do pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, podpiszmy petycje:
Nie bądźmy głusi na cudze dramaty, jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, wiesz o jej przypadkach przypadkach albo jesteś pewny, że ktoś takiej doświadcza nie pozostawaj bierny – zaproponuj albo wezwij pomoc.
Przeczytaj także: Przemoc w rodzinie w czasie pandemii. Jak sobie z nią poradzić?
Zdjęcie: 123 rf