Czego szukasz

Przemoc domowa. Gdzie szukać pomocy?

Jak poradzić sobie z trudną sytuacją, gdy w czasie pandemii jest się zamkniętą w domu razem ze swoim oprawcą? Gdy nie ma gdzie uciec i wołanie o pomoc Gdzie szukać wsparcia lub realnej pomocy? Co zrobić, gdy nie jesteś w stanie dłużej walczyć?

młoda dziewczyna siedzi na parapecie okna

Wsparcie w internecie

Na wielu portalach i na facebookowych fanpage’ach uruchomione są czaty lub podane adresy mailowe, napisz, opisz w jakim położeniu się znajdujesz, po drugiej stronie czekają ludzie gotowi by Ci pomóc. Jeśli nie jesteś gotowa na kontakt skorzystaj z zamieszczonych na stronach rad i wskazówek co możesz zrobić by uchronić siebie i bliskich przed agresją, jak uciec od przemocy w domu.

Sprawdź:

Otwórz się na pomoc

Najtrudniejszy jest pierwszy krok by otworzyć się na pomoc, poprosić o nią, przyznać przed sobą i przed kimś, że jesteś ofiarą przemocy.
Jeśli się zdecydujesz napisz maila, skorzystaj z czatów albo zadzwoń na specjalną linię, tam uzyskasz wsparcie.

  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie: 800 12 00 02
  • Kryzysowy Telefon Zaufania: 116 123
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
  • Feminoteka: tel. 888 88 33 88, [email protected]
  • Poradnia pogotowia Niebieska Linia: [email protected]

A w sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się, zadzwoń pod numer 112 lub 997, wezwij pomoc.

Poinformuj też inne osoby o tym czego doświadczasz: dzieci, zaufaną sąsiadkę, nauczycielkę lub kogoś z rodziny. Ustalcie sygnał alarmowy by ta osoba mogła Ci pomóc.

Ucieczka

Niestety w czasie Pandemii wiele opcji do ucieczki zostaje zamkniętych, jeśli jednak masz dokąd uciec albo nie jesteś w stanie dłużej przebywać w domu z oprawcą to już wcześniej miej przygotowane najważniejsze, niezbędne rzeczy, takie jak:
ważne dokumenty np. paszport, dowód osobisty, leki, telefon, pieniądze/ karta płatnicza, ładowarka, numery ważnych telefonów, klucze do domu, obdukcje lekarskie (jeśli masz), numery kont bankowych (zapisane), bielizna na zmianę, szczoteczka do zębów, środki ochronne potrzebne w czasie epidemii: maseczki ochronne, rękawiczki, małe opakowanie płynu do dezynfekcji (jeśli masz je w domu).

Pomóżmy!

Wszyscy możemy przyczynić się do pomocy ofiarom przemocy w rodzinie, podpiszmy petycje:

Nie bądźmy głusi na cudze dramaty, jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, wiesz o jej przypadkach przypadkach albo jesteś pewny, że ktoś takiej doświadcza nie pozostawaj bierny – zaproponuj albo wezwij pomoc.

Przeczytaj także: Przemoc w rodzinie w czasie pandemii. Jak sobie z nią poradzić?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie