ZAINSPIRUJ SIĘ
Ahoj przygodo!
Bycie mamą to niezwykła przygoda, wyzwanie. To radość z budowania bliskości z małym człowiekiem. Każdy dzień spędzony z dzieckiem to okazja do wzajemnego poznawania się, budowania relacji i wspierania w rozwoju ciekawego życia malca. Nowe umiejętności malca, jego uśmiech czy okazywana spontanicznie czułość to źródło radości i satysfakcji mamy.
Istnieje jednak jeszcze drugie oblicze macierzyństwa, również znane wielu mamom. To monotonia i rutyna, brak kontaktu z innymi dorosłymi, zmęczenie i trudności z zadbaniem o siebie.
Bycie mamą wymaga od kobiety efektywnego łączenia wielu ról. Bo być mamą to być kucharką, sprzątaczką, kelnerką, opiekunką, fotografem, stróżem, pielęgniarką, specjalistą ds. logistyki – wszystko to jednocześnie. Od tej roli nie ma urlopu – mamą jesteśmy całą dobę.
Ten na pierwszy rzut oka brak wyboru frustruje młode mamy. Potrzebują wolności i samostanowienia o swoim życiu. Na tym etapie kobiety często wskazują, że sprawy rodzinne zdominowały ich życie. A one pragną być zarówno dobrymi mamami, jak i aktywnie uczestniczyć w „normalnym” życiu, zdobywać nowe kompetencje, mieć kontakt z ludźmi.
Czy jest możliwe, by mamy małych dzieci czuły się spełnione i czerpały radość ze swojego życia nie tylko jako mamy, lecz również jako kobiety?
Przeczytaj także: Kobieta spełniona. Czyli jaka?
Halo, jestem tutaj!
Dla wielu kobiet ważny jest rozwój i możliwość realizowania się zawodowego. Łączą rolę matki z rolą pracownicy, menadżera czy przedsiębiorcy. Szukają takich zajęć, które pozwolą im optymalnie łączyć pracę zawodową z opieką nad dziećmi.
Współczesna mama wysoko ceni sobie elastyczny czas pracy i możliwość dostosowywania swego zaangażowania do indywidualnych potrzeb.
Co, jeśli pojawia się poczucie braku równowagi czy zachwiania balansu pomiędzy życiem osobistym/rodzinnym oraz zawodowym? Mamy chcą pracować i być aktywne. Jednocześnie zastanawiają się, jak skutecznie łączyć te obszary, tj. domowy i zawodowy, i nadal czuć się sobą i mieć radość z życia.
Przypomina mi się prastare powiedzenie: „z pustego i Salomon nie naleje”. O czym nam ono mówi w tym kontekście? Dziecko potrzebuje takiej matki, która ma pomysły i siły na wspólne zabawy. Która ma cierpliwość, by stale czytać tę sama książeczkę i odpowiadać na uporczywe pytania w ciekawy i otwarty sposób.
Przeczytaj także: 10 książek, które wspierają rozwój osobisty
Mama uśmiechnięta, zadowolona ze swojego życia to wielki dar dla dziecka. Czuje ona nie tylko radość i satysfakcję ze swojego życia, ale także ma więcej otwartości i empatii, by uczestniczyć w doświadczeniach dziecka z przedszkola lub też by przetrwać z malcem przez książkowy „bunt dwulatka”. Gdy jesteśmy napełnione życiem – mamy co dawać naszym dzieciom. Jeśli odczuwamy głównie frustracje i tęsknoty, również to uczucie braku dajemy dzieciom.
Pojawia się tu pytanie, jak uniknąć pułapki: zmęczona mama idzie do pracy i zmęczona wraca do domu? Zadbać o siebie? Dla każdej z nas zadbanie o siebie znaczy co innego. Dla jednych to jest właśnie praca zawodowa, inne potrzebują czasu dla samej siebie, bez myślenia o obowiązkach zawodowych i rodzinnych, inne jeszcze potrzebują raz na jakiś czas wyjechać i nabrać energii, zatęsknić za swoim życiem, by później czerpać i dawać pełnymi garściami.
[FM_form id=”7″]
Gdzie jestem i dokąd zmierzam?
Zachęcam Cię do zastanowienia się na poniższymi pytaniami:
- na ile w skali od 1 do 10 odczuwasz teraz satysfakcję ze swojego życia (gdzie 1 to całkowity brak satysfakcji, a 10 pełna satysfakcja)? (Narysuj na kartce papieru linię, zaznacz na niej skalę od 1 do 10 i wskaż, gdzie obecnie się widzisz.)
- na ile chciałabyś czuć satysfakcję ze swojego życia? (Zaznacz na kartce.)
- co musiałoby się zdarzyć, by obecna satysfakcja zwiększyła się o 1 w górę?
- co potrzebujesz zrobić, by tak się stało?
- kiedy to zrobisz? O co potrzebujesz wcześniej jeszcze zadbać?
Takie pytania jak powyżej warto zadawać sobie regularnie. Dlaczego? Aby zatrzymać się w pędzie codzienności i sprawdzić z samą sobą: jak się dzisiaj mam? w jakim stopniu TERAZ czerpię satysfakcję z życia? ile satysfakcji CHCĘ czerpać?
Świadomość tego, gdzie teraz jestem, a gdzie chcę być, to dobry początek planowania zmiany ku nowemu życiu, bardziej zgodnemu z potrzebami. Kluczem do zmiany jednak jest odkrycie potrzeby, zrozumienie jej, przyjęcie i zaplanowanie działania, a potem konsekwentna realizacja. Nie zawsze rzeczy zmieniają się od razu. Niejednokrotnie jest to proces, gdzie krok po kroku zbliżamy się do tego, czego potrzebujemy dla siebie samych i co jest dla nas ważne.
Zachęcam mamy do zadbania o siebie poprzez poszukiwanie tego, czego potrzebują dla siebie na tym etapie życia, na którym są i poprzez sięgnięcie po to.
Dobry plan do świetny początek drogi do tego, by być uśmiechniętą i zadowoloną z życia mamą. I takiej mamy życzę wszystkim dzieciom.
Przeczytaj także: Tylko 7 kroków do zbudowania pewności siebie
Zdjęcie: Pixabay.com