Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

10 książek, które wspierają rozwój osobisty

 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 24 kwietnia 2020
 • 7 MIN. CZYTANIA
książki, które wspierają rozwój osobisty

10 książek, które wspierają rozwój osobisty

Może psychologia to Twoje hobby i od dawna stawiasz na rozwój osobisty i duchowy. Wtedy wiele z tych pozycji nie będzie dla Ciebie nowością. Ale może właśnie poszukujesz książki, która przeprowadzi Cię przez ten trudny okres i pomoże lepiej poznać i zrozumieć siebie. Oto lista 10 książek, które wspierają rozwój osobisty:

1.”Biegnąca z wilkami”, Clarissa Pinkola Estes

To nie jest lektura na raz. To jedna z tych pozycji, w których podkreślasz, zaznaczasz i zakreślasz ważne zdania. Książka, do której będziesz wracać, zwłaszcza w chwilach, kiedy życie nas sprawdza. Każdy powrót do niej to nowe odkrycia. Z kolejnym czytaniem znajdujesz w niej coś nowego. W zależności od punktu, w którym aktualnie jesteś. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa dla kobiet, które lepiej chcą poznać siebie.

2. „Dary niedoskonałości. Jak przestać się przejmować, tym kim powinniśmy być, i zaakceptować to, kim jesteśmy”, Brene Brown

Poniekąd tytuł, ale przede wszystkim zawartość książki sprawia, że myśli się o niej właśnie w kategoriach daru dla tych z nas, którzy od dawna walczą z fałszywymi przekonaniami na swój temat. Brene Brown namawia nas do rezygnowania z perfekcjonizmu i do odwagi bycia sobą. W książce znajdziemy 10 rozdziałów, a każdy z nich jest wskazówką jak zacząć żyć autentycznie, w zgodzie ze sobą, pamiętając, że nie zawsze musimy być wspaniali i lubiani. “Co stanowi większe ryzyko? czy rezygnacja z tego, co pomyślą ludzie, czy z tego, co sami czujemy, w co wierzymy, kim jesteśmy?”

3. „Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę?”, Julia Cameron

Książka, która pomaga odkrywać własne talenty. Przecież każdy z nas je posiada. Czasem tylko zbyt głęboko skrywane lub jeszcze nieodkryte. Julia Cameron podzieliła się z nami metodą, która pozwoliła jej samej pozbyć się twórczej blokady. Jej duchowe warsztaty pomogły wielu artystom odblokować się i wyzwolić twórczy potencjał. Julia Cameron wierzy, że twórczość jest naszą prawdziwą naturą i nigdy nie jest za późno, by rozwijać się twórczo, niezależnie od tego czy to będzie dla kogoś ścieżka kariery, hobby czy tylko spełnione marzenie.

4. „Jak być dobrym dla siebie”, dr Kristin Neff

Kristin Neff bada istotę samouwielbienia, a jej książka „Jak być dobrym dla siebie” to sprawdzone sposoby jak zostać najlepszą wersją samego siebie. Nie ulegając presji otoczenia i nie poddając się standardom z góry narzuconym przez media społecznościowe. Autorka zwraca uwagę na to, że „łatwiej jest nam dostrzec swoje słabości, niż docenić to, czym możemy się pochwalić. […] Istnieje wiele powodów, dla których pozytywne myślenie o sobie jest trudniejsze, niż nam się wydaje. Większość z nich ma swoje źródło w lęku„. Dlatego autorka opracowała program nauczania samowspółczucia, który pomoże być nam dobrym również dla siebie.

10 książek, które odbudują Twój związek

5. „Mimo lęku”, Susan Jeffers

Jak przekształcić towarzyszący nam często lęk w siłę i wiarę w siebie? Czy jest to możliwe? Przecież to lęk właśnie hamuje nas podjęciem decyzji, przed zaangażowaniem, przed zmianą. Lęk kojarzy nam się ze słabością, więc jak może być naszą siłą? Susan Jeffers pokazuje metody, które pomogą nam oswoić lęki, poznać ich przyczyny i sprawić, aby stały się naszym sprzymierzeńcem, aby stały się naszą siłą. Susan Jeffers powtarza, że za każdym razem, gdy mierzymy się czymś nowym, co zmusza nas by sobie “dać radę” nasza pewność siebie i poczucie wartości wzrastają. Przekonujemy się o tym, że możemy przeżyć, niezależnie od tego co się zdarzy. “Bezpieczeństwo nie polega na tym, że coś się ma, lecz na tym, że człowiek umie sobie radzić w różnych sytuacjach”.

6. „Pełna wiara w siebie„, dr Robert Anthony

We wstępie książki dr Roberta Anthony przeczytamy, że naszym największym odkryciem jest to, że poprzez zmianę nastawienia w nas samych możemy zmienić otaczającą nas rzeczywistość, że mamy wpływ na wiele aspektów naszego życia. A jedną z rzeczy, niezbędnych do tego by stać się osobą pełną wiary w siebie, jest spełnianie własnych potrzeb. Jak to się ma do nas kobiet – mam, które często przedkładamy sprawy najbliższych nad swoje. Książka dr Roberta Anthony uczy szacunku do samego siebie, daje do ręki gotowe rozwiązania, dzięki którym możemy zbudować własne życie na nowo. Jedno czego potrzebujesz zanim zaczniesz lekturę tej książki, to gotowość na zmianę.

7. „Poszukaj w sobie”, Chade-Meng Tan

Chade-Meng Tan, inżynier z firmy Google, który przyczynił się do udoskonalenia pierwszej mobilnej wyszukiwarki Google opracował również program szkoleniowy „Poszukaj w sobie”. – „To Twój osobisty poradnik, który nauczy cię tego, jak wzmocnić produktywność i kreatywność, jak sprawić, aby wykonywana praca nabrała większego znaczenia i abyś doświadczał w życiu głębokiego spokoju, kochał innych i był szczęśliwy”. Książka w lekki i przystępny sposób tłumaczy podstawy inteligencji emocjonalnej i praktyki uważności.

8. „Potęga teraźniejszości”, Eckhart Tolle

“Jesteś tu, aby mógł się ziścić boski plan wszechświata. Jesteś aż tak ważny!”
“Potęga teraźniejszości” to pozycja obowiązkowa, bo tak naprawdę każdy z nas chce osiągnąć wewnętrzny konstans, czuć harmonię i żyć w zgodzie z samym sobą. Czytając książkę Eckharta Tolle można odnieść wrażenie, że oto wkraczasz na ścieżkę rozwoju duchowego, która odkrywając stopniowo swoje meandry prowadzi do … samego siebie. – “Nie mogę ci oznajmić żadnej prawdy duchowej, której gdzieś głęboko w sobie wcześniej byś nie znał”.

9. „Siedem zasad udanego małżeństwa”, John M. Gottman, Nan Silver

Książka oparta na prowadzonej przez wiele lat szczegółowej obserwacji zachowań par małżeńskich. Dzięki temu autor twierdzi, że “wystarczy pięć minut przysłuchiwania się parze, by stwierdzić, czy ich małżeństwo zakończy się rozwodem”. Efektem tych żmudnych badań jest siedem zasad, które przestrzegane przez parę małżeńską, pozwolą uniknąć rozpadu związku, a ponadto stworzyć trwałą i harmonijną relację. Książka zawiera również praktyczne ćwiczenia, które pomogą wydobyć z małżeńskiej relacji to co najcenniejsze.

10. „Wysoko wrażliwi”, Elaine N. Aron

Może Ty też może należysz do tych 15 % populacji ludzkiej, która “cierpi” na wyjątkowo wrażliwy układ nerwowy. Jak często słyszałaś i czułaś, że jesteś “inna”, nieprzystosowana albo słyszałaś, że jesteś zbyt przewrażliwiona. Książka “Wysoko wrażliwi” Elaine N. Aron pozwoliła wielu osobom żyć w zgodzie ze sobą, bez silenia się na bycie takimi jak inni. Pozwoliła uwierzyć, że we wrażliwości tych osób nie ma nic niezwykłego, chyba że weźmiemy pod uwagę drugą stronę medalu. Osoby należące do tej grupy wykazują się kreatywnością, talentami i przenikliwością. Książka zawiera prosty test, dzięki któremu możesz się przekonać, czy należysz do osób wysoko wrażliwych.

A jaką książkę o rozwoju osobistym Ty polecasz?

10 książek, przy których odpoczniesz

Zdjęcie: Ewa Moskalik – Pieper

Zobacz więcej

artykuł
Marcin Wszołek
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
piknik pracownicy Cisco Ogród Doświadczeń
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
chłopiec plaża pierwszy dzien matki
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 4 MIN. CZYTANIA
podcast
Kobiecość siła kobiet
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
nagroda za macierzyństwo
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
projekt #Mocniejsza kobiety gest dłoni stop
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
tata z córką na urlopie rodzicielskim
 • Ewa Moskalik - Pieper
 • 4 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content