Czego szukasz

Czas na Twoje mocne strony! Praktyczne wykorzystanie talentów Gallupa®

Słyszałaś o talentach Gallupa ® i przymierzasz się do zrobienia testu, ale nie wiesz jakie realne korzyści może Ci przynieść? Zrobiłaś badanie CliftonStrenghts ® i zastanawiasz się co dalej zrobić z jego wynikami? Przeczytaj historię Malwiny Angerman-Kowalskiej, współautorki książki „Czas na Twoje mocne strony” i dowiedz się jakie korzyści przynosi praca z talentami Gallupa®.

Czas na twoje mocne strony! - dowiedz się więcej o kursoksiążce

O badaniu Gallupa® usłyszałam pierwszy raz w 2017 roku. Miałam wtedy stabilną pracę w jednej z krakowskich korporacji i czekałam na przyjście na świat drugiej córki. Wydawać by się mogło, że moja sytuacja życiowa i zawodowa jest w pełni zabezpieczona. Z jednej strony tak właśnie było. Z drugiej jednak miałam świadomość, że pod koniec urlopu macierzyńskiego czeka mnie poszukiwanie nowej pracy.

Decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia po roku opieki nad dzieckiem podjęłam już na początku ciąży. Była ona wynikiem wcześniejszych doświadczeń. Miesięcy dojazdów do biura, które zajmowały mi około dwóch godzin dziennie. Odwożeniem starszej córki do żłobka od momentu jego otwarcia i wracaniem do domu późnym popołudniem, na kąpiel i kolację.

Czułam, że drugi raz tego nie udźwignę. Przedszkole, żłobek, dojazdy do biura. Paraliżowała mnie myśl o tym, że będę moje dzieci widywała godzinę dziennie. A i w pracy ciężko będzie mi dawać z siebie 100% zamartwiając się kolejnymi infekcjami i nieobecnościami.

Dwa miesiące po urodzeniu córki, temat talentów Gallupa® do mnie powrócił. Postanowiłam wykonać badanie. Początkowo podchodziłam do niego bardzo sceptycznie. Postrzegałam go jako swego rodzaju psychotest. Nie do końca wierzyłam, że może coś w moim życiu zmienić. Uważałam, że nie posiadam żadnych talentów. Jestem matką, której daleko od ideału. Pracuję w korporacji i nie robię nic wyjątkowego.

Przeczytaj także: Jaka praca do mnie pasuje? Przydatne wskazówki i cenne porady

Czas na Twoje mocne strony!

Wyniki badania bardzo mnie rozczarowały. Właśnie tak, rozczarowały. Okazało się, że moimi talentami są cechy, które na co dzień postrzegałam jako swoje największe wady! W jaki sposób zatem mogą one wiązać się z jakimkolwiek talentem?

Postanowiłam zagłębić się w ten temat. Zapoznałam się z treścią personalizowanych raportów, które otrzymałam po badaniu wraz z listą moich talentów. Zaczęłam baczniej obserwować swoje reakcje i zachowania. Okazało się, że faktycznie w codziennych sytuacjach zarówno prywatnych, jak i zawodowych, przejawiam bardzo wiele cech odpowiadających poszczególnym talentom.

Postawiłam sobie za cel, by z pomocą zdobytej dzięki badaniu wiedzy i dalszych obserwacji przekuć moje dotychczasowe wady w mocne strony! Podskórnie czułam, że mam w sobie wszystko co niezbędne, by tej przemiany dokonać.

Odkąd pamiętam z łatwością podejmowałam wszelkie decyzje. Bez względu na to czy dotyczyły błahych wyborów, czy poważniejszych problemów. Nie rozumiałam dlaczego inni ludzie prokrastynują dokonanie wyboru. Dlaczego jest to dla nich trudnością?

Badanie Gallupa - poznaj swoje mocne strony

Dowodzenie

Dzięki badaniu Gallupa® uświadomiłam sobie, że właśnie ta lekkość z jaką jestem w stanie podjąć decyzję jest moją super mocą. Zrozumiałam, że nie każdy posiada umiejętność obiektywnej oceny sytuacji kryzysowej w kilka chwil, a następnie podjęcia decyzji, dzięki której kryzys zostanie zażegnany. Wykorzystując mój talent Dowodzenie® mogę wspierać innych w podjęciu właściwych decyzji.

Komunikatywność

Ważnym odkryciem był dla mnie również talent Komunikatywność®. Miałam świadomość, że bywam „gadułą”. Jednak od zawsze, z zadziwiającą łatwością, przychodziło mi wyjaśnianie moim rozmówcom przeróżnych zawiłości, np. związanych z moimi obowiązkami. Dodatkowo potrafiłam porozumieć się praktycznie z każdym, bez względu na to jakim słownictwem posługiwała się druga osoba, czy w jakiej branży funkcjonowała na co dzień.

Sposób komunikacji podświadomie dobierałam do rozmówcy, starając się używać metafor nawiązujących do jego / jej codzienności. Inaczej rozmawia się z młodą matką, która rozpoczyna przygodę z macierzyństwem. Inaczej z dyrektorem regionalnym, który za wszelką cenę nie chce dopuścić do siebie racjonalnych argumentów, by dołożyć jego pracownikom dodatkowy obowiązek.

Komunikatywność® to moja super moc. Świadomość tego, że nie każdy potrafi w zrozumiały dla wszystkich sposób przekazywać skomplikowane komunikaty, była dla mnie bardzo budująca.

Najlepszy prezent w 2022 roku – zainwestuj w siebie

Strateg

Chciałabym przybliżyć Ci jeszcze jeden z moich talentów. Talent ten bardzo wspiera mnie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Przygotowywanie listy zakupów kategoriami produktów. W takiej kolejności, aby odpowiadała ona poszczególnym alejkom w supermarkecie. Układanie zakupów do siatek od najcięższych do najlżejszych. Wykładanie produktów do lodówki, aby odpowiednie przekąski były w zasięgu ręki dzieci, a dodatkowo zmieściło się w niej wszystko to, co powinno. Umawianie kilku wizyt lekarskich jednego dnia, najlepiej w tej samej placówce. To przykłady z życia osobistego działania talentu Strateg®.

A zawodowo? „Houston mamy problem” – na poczekaniu potrafię przedstawić co najmniej kilka sposobów jego rozwiązania. Wskazać konsekwencje każdego z nich, ale i możliwości jakie za sobą niesie. Do momentu zrobienia badania Gallupa® byłam przekonana, że każdy z moich współpracowników „widzi” mnogość możliwości jakie stoją za każdym naszym wyborem. Nie przypuszczałam, że taka umiejętność jest wyjątkowa. A jednak!

Czas na twoje mocne strony! - książka na licencji Gallupa

Test Gallupa® odmienił moje życie

Moja świadoma praca z talentami Gallupa® trwa od 3 lat. W tym czasie zmieniłam pracę, a następnie pożegnałam się z etatem. Zmieniłam również profil własnej działalności gospodarczej i zajęłam się tym, na czym znam się najlepiej, a czego wcześniej nie doceniałam. Moje córki stają się coraz bardziej samodzielne. Przed nami wybór szkoły dla starszej z nich. A ja, jako kobieta, matka i żona czuję się spełniona. Mam poczucie, że nie jestem beztalenciem za jakie się uważałam. Ba! Posiadam całą plejadę talentów, które wykorzystuję każdego dnia w domu i w pracy.

Być może masz podobne doświadczenia do moich? Jesteś mamą, której zdarza się wątpić we własne super moce? Kobietą, której czasami brakuje wiary w siebie? A może myślisz, że skupiając się na wychowaniu dzieci, Twoje zawodowe aspiracje musisz odłożyć na bok? Albo boisz się powrotu do pracy po długiej nieobecności, bo masz wrażenie, że zapomniałaś w czym jesteś naprawdę dobra?

Wykonanie badania Gallupa® i poznanie swoich talentów, mocnych stron, może być dla Ciebie pierwszym krokiem, kołem zamachowym do świadomego rozwoju osobistego, a także zawodowego. Poznaj swoje naturalne schematy działania i korzystaj z nich intencjonalnie, by osiągać cele, które są dla ciebie najważniejsze.

Przeczytaj także: O zawodach, w których znajdziesz pracę w 2022 roku

Kursoksiążka „Czas na twoje mocne strony” ma pomóc zrozumieć, czym są talenty Gallupa® (odkrywane w badaniu CliftonStrengths®), jak je interpretować, jak z nimi pracować oraz pomóc w odkrywaniu siebie i wzmacnianiu swoich mocnych stron. Dzięki podwójnej perspektywie i temu, że talenty autorów znacząco się różnią, przekonasz się, że nie ma podziału na lepsze i gorsze, są tylko te, których do tej pory nie wykorzystywałaś. Każdy z nas ma jakąś supermoc, wystarczy ją odkryć i pomóc jej się rozwijać!

Książkę można kupić w sklepie online paniswojegoczasu.pl oraz w Przestrzeni Pełnej Czasu w Warszawie i Krakowie.

Zdjęcia: Magdalena Mizera

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Tańcząca z papierami archiwistka, która kocha to, czego większość ludzi nienawidzi: ogarniać papiery. Autorka e-booka: Ogarnij papiery, w którym uczy jak efektywnie porządkować i przechowywać dokumenty. Pokazuje, że to nie musi być ani straszne, ani nudne. Członkini Gangu PSC. Prywatnie zafascynowana talentami Gallupa ®.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie