ZAINSPIRUJ SIĘ
Jaka praca do mnie pasuje? Przydatne wskazówki i cenne porady
- Karolina Wojtaś
- 1 grudnia 2021
- 4 MIN. CZYTANIA
Jaka praca do mnie pasuje?
Wiele osób męczy się na niedobranych do ich cech osobowości posadach. Przykładem może być introwertyk, który pracuje w dziale obsługi klienta w dużym markecie. Albo ekstrawertyk zatrudniony w laboratorium – dla obu każdy dzień pracy będzie źródłem nudy lub dyskomfortu. W związku z czym żaden z nich nie będzie się w takiej pracy rozwijał.
Aby uniknąć podobnego scenariusza, warto dokładnie zaplanować swoją ścieżkę zawodową. Wziąć pod uwagę nie tylko potencjalne zarobki czy np. zakres obowiązków, ale również własne cechy osobowości. Krótko mówiąc – należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka praca do mnie pasuje.
Jak rozpoznać własne predyspozycje?
Wbrew pozorom określenie własnych predyspozycji zawodowych czy cech osobowości wcale nie jest proste. Jeśli i Ty nie wiesz, czym chcesz się zajmować (albo wiesz, czego już nie chcesz robić, ale nie masz pomysłu na zmianę) – odpowiedz sobie na poniższe pytania, a może to da Ci odpowiedź na pytanie: jaka praca do mnie pasuje.
Przeczytaj także: Poznaj 10 najbardziej nietypowych zawodów i ofert pracy!
Jesteś humanistką czy masz umysł ścisły?
Wyobraź sobie, że musisz coś narysować, napisać wierszyk, przeczytać powieść, stworzyć recenzję książki, wymyślić przebranie na Halloween, naprawić odkurzacz, wytłumaczyć komuś zasady obliczania ułamków oraz skręcić meble na podstawie instrukcji.
Wyobrażenie sobie każdej z tych czynności zapewne wywołało w Tobie jakieś uczucia. Na przykład na samą myśl o napisaniu wierszyka przewróciłaś oczami, za to z chęcią zabrałabyś się za rozkręcanie odkurzacza. Te uczucia to ważna wskazówka dotycząca Twoich preferencji. Humaniści lubią czytać i tworzyć, osoby o ścisłym umyśle wolą liczyć i podejmować „techniczne” wyzwania. Zawody odpowiednie dla tych pierwszych to np. politolog, redaktor, copywriter, terapeuta, pracownik obsługi klienta, specjalista od PR itp. Osoba z umysłem ścisłym lepiej będzie czuła się w zawodzie lekarza, chemika czy np. księgowego.
Jesteś ekstrawertyczką czy introwertyczką?
Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, jesteś otwarta, cechujesz się dużym poczuciem humoru i łatwo nawiązujesz kontakty, to oznacza, że jesteś ekstrawertyczką. Świetnie odnajdziesz się we wszystkich zawodach, w których liczy się kontakt z drugim człowiekiem – jak nauczyciel, sekretarka, rejestratorka w przychodni medycznej, ekspedientka, kelnerka itp. Jeśli natomiast wolisz pracować w ciszy i skupieniu, a kontakty z innymi rozpraszają Cię i męczą, możesz odnaleźć się zawodzie copywritera pracującego zdalnie, korektora, programisty czy tłumacza.
Jakie są Twoje mocne strony?
Każdy z nas ma swoje mocne strony. Jeśli nie potrafisz ich u siebie znaleźć, przypomnij sobie, za co chwalą Cię inni albo w jakich sytuacjach wracają się do Ciebie z prośbą o pomoc. Może jesteś „tą od dokumentów” w swojej rodzinie? Dzieci przybiegają tylko do Ciebie, gdy trzeba zaplanować kreatywną pracę? A może wszyscy chwalą Twoje wypieki lub proszą o porady, gdy przytrafiają się im problemy w relacjach z innymi? W odpowiedziach szukaj swoich mocnych stron.
[FM_form id=”7″]
Jaki styl życia zawodowego wydaje Ci się atrakcyjny?
Wyobraź sobie trzy różne dni pracy: pierwszego dnia spędzasz osiem godzin przed komputerem, drugiego pięć godzin pieczesz ciasta, dwie robisz zakupy, a jedną sprzątasz, natomiast trzeciego dnia przez sześć godzin rozmawiasz z ludźmi, a potem przez dwie wypełniasz dokumentację. Który dzień wydaje Ci się najbardziej atrakcyjny?
Jeśli pierwszy, to powinnaś szukać biurowej pracy – np. w marketingu, grafice czy programowaniu. Wybrałaś drugi? Jesteś typem „rzemieślnika”, który musisz widzieć efekty swojej pracy – mogłabyś pracować np. jako dekoratorka wnętrz albo piec torty i ciasta na zamówienie. Jeśli natomiast najbardziej spodobał Ci się dzień trzeci, być może idealny dla Ciebie zawód to nauczyciel czy agent nieruchomości.
Czy jesteś osobą empatyczną, zainteresowaną losem innych?
To ostatnie ważne pytanie, które powinnaś sobie zadać. Czy uwielbiasz pomagać innym, czy może jednak emocje i problemy obcych ludzi są dla Ciebie zbyt przytłaczające albo nużące? Jeśli to pierwsze, rozważ zawody takie jak psycholog, pracownik socjalny, opiekun medyczny, nauczyciel, kosmetyczka czy doradca zawodowy. Jeśli to drugie, poszukaj pracy, w której nie ma potrzeby wchodzenia w tak bliskie relacje.
Przeczytaj także: Kompetencje jutra, czyli czego będzie wymagała rzeczywistość od nas samych i naszych dzieci
Zdjęcie: Canva