Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

O zawodach, w których znajdziesz pracę w 2022 roku

  • Edyta Kapanowska
  • 11 stycznia 2022
  • 5 MIN. CZYTANIA
zawody w których znajdziesz prace w 2022
Czy w 2022 roku łatwo będzie znaleźć pracę? Które branże będą przeżywać swój rozkwit, a które z nich będą się zmagać z największym niedoborem pracowników? W jakich branżach będzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie, a które zawody znajdują się na top-liście najbardziej pożądanych? Oto nasze prognozy.

Branże, w których będą zatrudniać

Raport Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia przewiduje, że w I kwartale 2022 roku największe zapotrzebowanie na nowych pracowników zaobserwuje się w następujących sektorach: budownictwo, produkcja przemysłowa, IT, szeroko rozumiane finanse i nieruchomości, przemysł wydobywczy i energetyka.

Co ciekawe – zwiększenie zatrudnienia pracowników w nadchodzącym kwartale przewidują pracodawcy reprezentujący również inne branże. Szczególnie intensywne pozyskiwanie kadry planują firmy reprezentujące budownictwo i produkcję przemysłową, z prognozami netto zatrudnienia na poziomie +39%.

Zawody, w których znajdziesz prace w 2022
Źródło: Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia. Raport z badania ManpowerGroup. Dane dla I kwartału 2022 roku

Automatyzacja procesów biznesowych i co z niej wynika

Największy deficyt pracowników będzie odczuwalny w branży IT i telekomunikacji. To specjaliści z tego obszaru są w tym momencie tymi najbardziej pożądanymi i poszukiwanymi na rynku pracy.

Według Raportu firmy Awareson Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022 zarobki pracowników IT rosną w niespotykanym dotąd tempie. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku brakuje 500-600 tysięcy specjalistów IT, a znalezienie eksperta może trwać nawet pół roku, dalszy wzrost stawek jest nieunikniony.

Raport wskazuje, że w 2022 roku najtrudniej będzie zdobyć pracowników najwyższej klasy – architektów i seniorów. W sytuacji ich niedoboru w cenie będą nieco mniej doświadczeni pracownicy, którzy szybko się uczą, są samodzielni i odpowiedzialni.

W czołówce poszukiwanych w 2022 r. kandydatów wymienia się full-stack i front-end developerów, inżynierów DevOps, a także ekspertów z obszaru technologii chmurowych, rozwiązań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Głównym powodem zapotrzebowania na tych specjalistów jest oczywiście automatyzacja procesów biznesowych.

Przeczytaj także: „To niemożliwe, żeby ktoś na tym zarabiał” – a jednak! 10 najbardziej nietypowych zawodów i ofert pracy

Analiza danych kluczem do sukcesu

„Najbliższe lata będą stały pod znakiem dalszego szybkiego rozwoju rozwiązań chmurowych, szczególnie z obszaru aplikacji Cloud-Native oraz Data Science” – komentuje dla Awareson Sebastian Fyda, Cloud Solutions Architect. I tu pojawia się zawód nazwany przez Harvard Business Review mianem „najseksowniejszego zawodu XXI wieku”.

Analityk big data / Data scientist – bo o nim mowa – to osoba posiadająca rozległą wiedzę z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki. Jego działania skupiają się na analizie danych i sugerowaniu na ich podstawie określonych decyzji i rozwiązań. W dobie ogromnych ilości danych gromadzonych przez firmy, analiza tych danych może mieć kluczowy wpływ na rozwój biznesu.

Życie na „onlajnie”

Handel internetowy, czyli e-commerce to branża, która w ostatnim czasie – głównie ze względu na pandemię – przeżywa swój rozkwit. Jak wynika z raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2021”, już 77 proc. Polaków (użytkowników Internetu) robi zakupy online. Przy obecnej dynamice wzrostu e-commerce pojawiają się trendy, które mają wpływ nie tylko na doświadczenia konsumentów. To także zapotrzebowanie na profesjonalistów związanych z e-handlem i e-usługami. Co więcej – wraz z rozwojem trendów powstają nowe specjalizacje, a zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru jest coraz większe.

[FM_form id=”5″]

Finanse i logistyka mają się dobrze

W czołówce pożądanych pracowników będą w 2022 r. księgowi i finansiści, w tym specjaliści od analizy i controllingu, oraz eksperci od prawa podatkowego oraz analitycy finansowi.

Problemów ze znalezieniem pracy nie będą również miały osoby pracujące na stanowiskach związanych z planowaniem popytu, transportu i koordynacją dostaw. Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko w transporcie, ale również budownictwie, motoryzacji, elektronice czy też energetyce. Logistyk znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż. Pracodawcy nadal będą też konkurować o kierowców i magazynierów.

Przeczytaj także: Kompetencje jutra, czyli czego będzie wymagała rzeczywistość od nas samych i naszych dzieci

Wellbeing w centrum uwagi

Jednym z najbardziej odczuwalnych efektów pandemii jest pogorszenie dobrostanu psychicznego milionów ludzi na całym świecie, co skutkuje większą ilością ofert dla psychologów i psychiatrów. Wciąż jest też spory niedobór lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i masażystów oraz opiekunów osób starszych.

Z prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że nie zabraknie również miejsc pracy w zawodach z poniższych branż:

  • Budownictwo: betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze, dekarze, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, robotnicy budowlani.
  • Produkcja przemysłowa: elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy i mechanicy, spawacze, ślusarze.
  • Transport: kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników.
  • Usługi: kucharze, piekarze.
  • Nauczyciele praktycznej nauki zawodu.

I chyba warto pod koniec podkreślić, że „na rynek pracy należy patrzeć szeroko, nie skupiać się tylko na najbardziej „elitarnych” zawodach. Póki co, życiowy komfort zapewniają nam osoby pracujące na takich stanowiskach jak kurier, kierowca czy też kasjer, a nie np. analityk Big Data.”

Owocnych poszukiwań i przemyślanych decyzji zawodowych w 2022 roku życzy redakcja portalu Mamo Pracuj. 🙂

Przeczytaj także: Jaka praca do mnie pasuje? Przydatne wskazówki i cenne porady

Zdjęcie: Canva

Źródła:
pap-mediaroom.pl
interviewme.pl
strefabiznesu.pl
rp.pl
manpowergroup.pl

barometrzawodow.pl
przemyslprzyszlosci.gov.pl
bluemedia.pl

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content