Czego szukasz

Krótkie medytacje dla zabieganej mamy – jak zadbać o swój dobrostan?

Gdybym zapytała Cię, czy wiesz, czym jest medytacja, z pewnością odpowiesz, że tak. Niemal każda z nas orientuje się, że jest to ciche wgłębianie się w swoje myśli, do którego dochodzi podczas przyjmowania określonej pozycji. Gdybym jednak zapytała, czy próbowałaś kiedyś medytować, prawdopodobnie ze śmiechem zaprzeczysz. A to oznacza, że naprawdę dużo tracisz! Przeczytaj, dlaczego medytacje są tak wskazane między innymi zabieganym mamom, podrzucam Ci również kilka ciekawych, darmowych medytacji z YouTube.

Kobieta medytuje w okolicznościach przyrody

Medytacja – dlaczego właśnie Ty powinnaś ją wypróbować?

Z pewnością zgodzisz się ze stwierdzeniem, że posiadanie dzieci to wspaniała przygoda. Już od pierwszego dnia życia tego szkraba (bądź szkrabów) kochasz go najbardziej na świecie. Jeśli jest niemowlęciem – z pewnością uwielbiasz wąchać jego skórę i całować stópki. Jeśli to przedszkolak – na pewno codziennie bawi Cię swoimi komicznymi tekstami. A jeśli to już uczeń – zapewne czujesz dumę, gdy staje się coraz bardziej samodzielny.

Z drugiej strony… bywasz zmęczona, prawda? To naturalne, bo w dniu, w którym stałaś się mamą, spadło na Ciebie około miliona nowych obowiązków, spadła na Ciebie odpowiedzialność, zniknął czas „tylko dla siebie”, za to pojawiły się rozstępy i zmęczenie. Prawdopodobnie są dni, w których masz już naprawdę dość i najchętniej wyjechałabyś na bezludną wyspę. Takie, gdy masz wyrzuty sumienia, bo zbyt dużo krzyczysz albo takie, w które po prostu chce Ci się płakać.

I właśnie dlatego tak bardzo polecam Ci medytację. To sposób wyciszenie i pokonanie stresu. Taka mała chwila dla siebie, która jest – wbrew pozorom, o wiele bardziej relaksująca, niż obejrzenie nowego odcinka serialu. Dzięki medytacjom będziesz kładła się spać z uśmiechem na ustach, znajdziesz w sobie pokłady cierpliwości, a przede wszystkim – polubisz siebie i to dokładnie taką, jaką w tym momencie jesteś.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

To co, spróbujemy?

Jeśli masz ochotę na odrobinę spokoju i relaksu w swoim zabieganym życiu, to mam dla Ciebie kilka linków. Prowadzą do darmowych medytacji prowadzonych przez Małgorzatę Mostowską – znaną w sieci instruktorkę jogi, nazywaną w komentarzach „dobrem narodowym”. 🙂

Medytacja na Trudny Czas

Świetna medytacja dla początkujących mam. Idealna w chwilach kryzysu, momentach przeciążenia fizycznego i umysłowego, w chwilach złości albo smutku. To zaledwie 16 minut, które sprawią, że poczujesz się o wiele lepiej i docenisz to, co masz w swoim życiu:

youtube.com

Medytacja Uzdrawiająca

Jeśli brakuje Ci czasu na zadbanie o swój umysł i ciało, czujesz się „zaniedbana” emocjonalnie, masz wrażenie, że Twoje potrzeby nie są ważne – to sięgnij po Medytację Uzdrawiającą. Łagodne, mądre słowa prowadzącej sprawią, że poczujesz się zaopiekowana, ważna i spokojna:

youtube.com

Medytacja Odpuszczania

Czy przejmujesz się czasami rzeczami i sytuacjami, na które nie masz wpływu? Czy drażni Cię, że czasem nie możesz sobie czegoś darować, przestać myśleć o sprawach, których nie możesz już zmienić? Wracasz myślami do konfliktów, trudnych wydarzeń?

A może często słyszysz: „Odpuść, odpocznij, przestań już” w kontekście prowadzenia domu? Czy sama jesteś czasem na siebie zła, że nie masz czasu dla siebie, bo marnujesz czas choćby na prasowanie kuchennych ściereczek czy mycie okien co tydzień?

Jeśli tak – zacznij praktykować Medytację Odpuszczania. To niespełna 14-minutowy filmik, który pozwoli Ci poczuć ulgę:

youtube.com

Medytacja Miłości

Fantastyczna medytacja dla każdej mamy, która ma sobie sporo do zarzucenia – zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym oraz emocjonalnym.

Czy nie byłoby miło poczuć miłość do siebie samej? Czy masz ochotę – dla odmiany – pobyć dla siebie dobra? Jeśli tak, koniecznie wypróbuj:

youtube.com

Medytacja prowadzona w 5 minut – Reset dla Umysłu

Gdyby z całego YouTube wybrać najbardziej wyciszający i relaksujący filmik, to z całą pewnością byłby to 5-minutowy „Reset dla Umysłu”. To medytacja dla początkujących i zaawansowanych. Działa doraźnie i szybko, przyjemnie redukując wszystkie negatywne emocje. Bardzo, ale to bardzo Ci go polecam:

youtube.com

Wieczorna Medytacja na Sen

Na koniec coś dla mam, które z powodu napięcia, stresu i nadmiaru obowiązków mają problemy z wieczornym wyciszeniem. Od dzisiaj przed udaniem się do łóżka (albo już w nim) stosuj Wieczorną Medytację na Sen, a prawdopodobnie zaczniesz spać mocniej, głębiej i spokojniej:

youtube.com

Jak medytować? Co jest Ci potrzebne?

Pamiętaj, że do medytacji potrzebujesz tylko dwóch rzeczy: chwili (dosłownie kilku lub kilkunastu minut) tylko dla siebie i ustronnego miejsca. Nie musisz niczego wiedzieć, umieć przyjmować odpowiedniej pozycji, nie potrzebujesz odpowiedniego stroju. Ty, ciepły głos z YouTube i wolna chwila – to naprawdę w zupełności wystarczy.

Przeczytaj także: 10 porannych czynności, które odmienią Twoje życie

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie