Czego szukasz

Rynek pracy. Jakie są prognozy przyszłości?

W ciągu zaledwie roku rynek pracy w Polsce uległ dużej transformacji. Wciąż jesteśmy w fazie zmiany i niepewność będzie towarzyszyć nam jeszcze przez dłuższy czas. Eksperci jednak zadają sobie już teraz pytania, co konkretnie się zmieni po pandemii, jakie są perspektywy dla firm i pracowników, co nas czeka w 2021 roku i w kolejnych latach? – Raport OLX Praca “Prognozy przyszłości. Know how 2021”.

Rynek pracy. Jakie są prognozy przyszłości?

W ciągu zaledwie roku rynek pracy w Polsce uległ dużej transformacji. Wciąż jesteśmy w fazie zmiany i niepewność będzie towarzyszyć nam jeszcze przez dłuższy czas. Eksperci jednak zadają sobie już teraz pytania, co konkretnie się zmieni po pandemii, jakie są perspektywy dla firm i pracowników, co nas czeka w 2021 roku i w kolejnych latach?

OLX stworzył bardzo obszerny raport, który składa się z analizy dotychczasowych trendów, badań wśród pracodawców, zmian, które przyniósł COVID-19 oraz alternatywnych scenariuszy przyszłości.

Poniżej podsumowanie wybranych wniosków z raportu.

Rekrutacja

W pierwszej fazie pandemii firmy bardzo ostrożnie podejmowały wszelkie decyzje, związane z rekrutacją. Pracodawcy szukali przede wszystkim możliwości redukcji wydatków i sposobów na zapobieganie ewentualnym zwolnieniom. W późniejszym czasie jednak sytuacja nieco się ustabilizowała. W raporcie OLX Praca prawie 50% badanych firm twierdzi, że szukała w ostatnim roku nowych pracowników, z czego 40% to nowe rekrutacje, nieplanowane przed pandemią. Zmienił się też charakter prowadzenia procesów rekrutacyjnych. Co ciekawe jednak, tylko 7% firm zadeklarowało, że rekrutowało pracowników wyłącznie zdalnie. 44% stosowało formę hybrydową, a aż 49% szukało pracowników w tradycyjny sposób i proponowało spotkania bezpośrednie.

Przeczytaj także: Rekrutacja online. Jak się do niej przygotować?

Najwięcej pracowników szukano do działów administracji, księgowości, kadr, HR, produkcji i pracowników fizycznych. Większość pracodawców (60%) jednak twierdzi, że pandemia znacząco utrudniła znalezienie właściwych kandydatów.

Pierwszą fazę pandemii cechował wzrost liczby aplikacji, ale za to spadek ich jakości. Aplikacje były często niedopasowane do wymagań, związanych z danym stanowiskiem. W kolejnych miesiącach jednak liczba aplikacji spadła, ale też znacząco zmniejszyła się liczba wartościowych kandydatów, dostępnych na rynku. Być może wynikało to z niepokojów, związanych z rozwojem sytuacji w trakcie pandemii i potrzebą stabilizacji finansowej. Priorytetem stało się poczucie bezpieczeństwa, co przełożyło się również na konkretne postawy wśród pracowników i kandydatów:

  • Przywiązywanie większej wagi do stabilności zatrudnienia (umowy o pracę, docenianie firm, które chroniły pracowników przed redukcjami).
  • Obawy przed zmianą pracy.
  • Wzrost lojalności wobec firm, którym udało się uniknąć redukcji lub prowadziły je z „ludzką twarzą”.
  • Wzrost znaczenia modelu poleceń pracodawcy.

Praca zdalna

Pandemia przyspieszyła to, co miało być wdrażane latami. Praca zdalna stała się podstawą funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Okazało się, że ten sposób działania w większości przypadków nie pogorszył procesów w firmach (tak twierdzi aż 96% badanych). Natomiast pracownicy wciąż wskazują na pewne problemy, związane z dostępem do sprzętu, Internetu, do zasobów, dostępnych w biurze. Dodatkowo 23% badanych twierdzi, że nie ma warunków pracy w domu.

Przeczytaj także: Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej – ułatwienie czy ograniczenie?

Jakie zjawiska ulegną nasileniu?

Raport OLX Praca wymienia m.in. następujące trendy.:

  • cyfryzacja, digitalizacja, automatyzacja procesów (82% badanych),
  • tworzenie warunków do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników (80%),
  • rozwój pracy zdalnej (77 %),
  • zwiększona elastyczność związana z miejscem i godzinami pracy (77%),
  • wzrośnie popyt na pracowników wysoko wyspecjalizowanych (64%).

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Kompetencje przyszłości

Jakie kompetencje wśród pracowników będą cenione najbardziej, według badanych firm? Przede wszystkim umiejętność współpracy, odporność na stres, samorozwój, umiejętność zarządzania czasem, kreatywność, zdolności interpersonalne i komunikacyjne, empatia, zdolności adaptacyjne, umiejętność pracy z nowymi technologiami.

Jeszcze przed pandemią eksperci przewidywali wzrost znaczenia kompetencji miękkich, ale ostatni rok sprawił, że ta potrzeba uległa znacznemu nasileniu. Niezwykle istotne jest więc rozwijanie inteligencji emocjonalnej, empatii, umiejętności budowania relacji.

Drugi trend – również sygnalizowany jeszcze przed 2020 r., to umiejętność szybkiego uczenia się. Według raportu nowe rozwiązania i narzędzia będą krótkoterminowe i szybko zostaną wyparte przez kolejne nowości.

Trzecim ważnym czynnikiem jest spadek zapotrzebowania na wykonawców prostych, powtarzalnych czynności. Długoterminowo oznacza to zastępowanie złożonych czynności
pracą automatów i robotów.

Work-life balance?

Co ciekawe, według badanych, pojęcie równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym ulegnie redefinicji. Work-life balance będzie polegać na elastycznym przenikaniu się dwóch światów – z zachowaniem odpowiedniej równowagi. W ostatnich miesiącach bardzo często pracownicy musieli godzić obowiązki zawodowe i domowe w jednym czasie, co skutkowało trudnościami w zdefiniowaniu godzin pracy “od – do”. W przyszłości to się pogłębi – stopniowo będzie zanikać sztywny, godzinowy system pracy na korzyść zadaniowego modelu i elastycznego czasu pracy. Lekcją, którą wciąż mamy do odrobienia jest zadbanie o granice, odpoczynek i harmonię w tych nowych warunkach.

Przygotuj się do zmian

W raporcie można przeczytać również 4 scenariusze przyszłości, opracowane z FutureS Thinking Group: firmą Zuzanny Skalskiej – 360Inspiration oraz studiem strategiczno-projektowym Greenhat Innovation. Warto je poznać, by przygotować się na niepewność jutra.

To, co jest wspólne dla wyników raportu OLX i dotyczy każdego ze scenariuszy, to praca hybrydowa, wsparcie pracowników w obszarze zdrowia i ich dobrostanu psychicznego, konieczność dokształcania się, wykorzystywanie potencjału pracowników 50+, elastyczne formy pracy, wzrost roli kobiet na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych. Istotna jest również zwinność oraz realizowanie misji. Nie unikniemy również oczywiście digitalizacji, cyfryzacji i automatyzacji.

Więcej informacji i pełna treść raportu:

praca.olx.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Praca i macierzyństwo – jaki zawód wybrać?

Wiele mam szuka możliwości pracy zdalnej, która pozwoliłaby jednocześnie na opiekę nad dzieckiem w domu. Znalezienie pracy idealnej z elastycznym grafikiem to duże wyzwanie. Podpowiadamy, w jakiej branży warto szukać, a następnie jak się zorganizować, żeby skutecznie połączyć macierzyństwo z obowiązkami zawodowymi.
mama siedzi na podłodze z laptopem na kolanach obok bawi się dziecko

Praca i macierzyństwo – jaki zawód wybrać?

Praca i jednoczesna opieka nad dzieckiem to nie lada wyzwanie. Przyjęcie zlecenia, choćby na część etatu, wpływa jednak pozytywnie na nastrój i poczucie samorealizacji mamy. Jednym z prostszych pomysłów może okazać się opieka nad dzieckiem, najlepiej w podobnym wieku do własnej pociechy. Brzdące będą miały towarzystwo, a mama dodatkowy zarobek.

Inny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym to pieczenie ciast na zamówienie. Jeśli lubisz gotować i eksperymentować w kuchni, dlaczego by nie przerodzić tego w własną działalność? Możesz przygotowywać piękne torty na zamówienie albo catering na wydarzenia i eventy. Rozważ również założenie bloga o kulinariach, żeby dzielić się pomysłami na przepisy z innymi mamami. Wykorzystaj to, w czym jesteś dobra, a następnie stwórz sklep internetowy i sprzedawaj swoje rękodzieło: biżuterię, obrazy, kosze upominkowe.

Niektóre mamy decydują się na założenie bloga, często o charakterze parentingowym. Konkurencja w branży jest jednak dość spora. Równie ciężko rozpocząć działalność w zakresie marketingu online, na przykład jako copywriterka. Autorów tekstów jest w sieci dużo, dlatego zarobki początkowo mogą wydawać się bardzo niskie. Istnieją jednak liczne portale dla freelancerów, na których codziennie pojawiają się oferty związane z tłumaczeniami lub copywritingiem, jak na przykład Useme, Freelanceria, Fiverr, czy Freelancer.

Wystarczy założyć profil i aplikować na wybrane zlecenia. Do pracy potrzebny będzie jedynie laptop i dobre połączenie z Internetem, można też zainstalować usługę VPN, która zapewni dostęp do zagranicznych witryn bez względu na blokadę krajową i dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Po zakończeniu pracy zarówno freelancer jak i klient wystawiają sobie opinie – w miarę zbierania pozytywnych komentarzy, zarobki rosną.

Jak efektywnie zorganizować dzień pracy?

Najważniejszy krok to umiejętne przygotowanie miejsca pracy, zwłaszcza jeśli wybierzesz pracę o charakterze biurowym. Nie zawsze będzie możliwość przeznaczenia całego pokoju, ale powinien to być chociaż spokojny kącik. W przypadku starszych dzieci trzeba będzie wytłumaczyć im, że w tym konkretnym miejscu mama pracuje i nie można jej przeszkadzać kiedy tam przebywa. Powinno to być miejsce dobrze oświetlone, niedaleko od wtyczki do ładowania komputera.

Harmonogram zależeć zapewne będzie od wieku dziecka i specyfiki pracy. Najwygodniej – w miarę możliwości – ustalić stałe godziny i na ten czas zaplanować dziecku zajęcia. Twórz listy zadań i odhaczaj zrealizowane pozycje. Możesz skorzystać z dostępnych aplikacji mobilnych, które pomogą zorganizować home office.

LastPass to świetny generator i menedżer haseł – nie trzeba wymyślać długich i skomplikowanych haseł do każdej witryny – wystarczy zapamiętać jedno hasło główne, a system sam i bezpiecznie wprowadzi je w polu logowania. Alegra to aplikacja księgowa dla mikro i małych przedsiębiorstw, która bardzo pomaga w uporządkowaniu finansów, a Tasks organizuje dzień pracy pod kątem liczby zadań do wykonania. Trello pozwala na tworzenie wirtualnych notatek w formie tablic do zapamiętania oraz na dodawanie zdjęć i plików.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Jak szukać pracy w czasie pandemii? 5 kroków

Koronawirus nagle zmienił rzeczywistość, niespodziewanie wiele z nas zostało zmuszonych do aktywnego poszukiwania nowej pracy. Warto podkreślić hasło - aktywnego, ponieważ wejście na popularny portal z ogłoszeniami od pracodawców i kliknięcie w przycisk aplikuj, dziś nie jest wystarczające. Jeszcze kilka miesięcy temu zdecydowanie byłoby to właściwe, dziś musimy zrobić coś więcej. Uwaga! Będzie to wymagało poświęcenia czasu oraz zaangażowania.
młoda kobieta siedzi przed ekranem monitora i szuka pracy

Jak szukać pracy w czasie pandemii?

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, dzięki którym staniecie się bardziej widoczne dla potencjalnych pracodawców, jednocześnie zwiększając swoje szanse na otrzymanie nowej, wymarzonej oferty pracy w tym trudnym czasie. Sytuacja ta wywołuje stres, ale zdecydowanie jest do opanowania.

1. Odwiedź co najmniej kilka miejsc publikujących oferty pracy

Przeanalizuj portale, które publikują ogłoszenia o pracę. Sprawdź, w jakich miejscach można znaleźć interesujące Cię oferty, nie skupiaj się wyłącznie na jednym czy dwóch portalach, które są wszystkim znane. Zajrzyj również na portale, które są skierowane do osób związanych z konkretnymi branżami np. HR, IT, TSL. Użytkownicy Linkedin mogą skorzystać z zakładki OFERTY PRACY, dostaniecie tu również propozycje ofert w oparciu o Wasz profil zawodowy.

Co więcej, agencje pracy często publikują ogłoszenia wyłącznie na swoich stronach, warto więc zajrzeć na te strony bezpośrednio. Twoja aktywność nie może się zakończyć na przesłaniu CV.

Przeczytaj także: Zawody po kryzysie – kto będzie miał pracę?

2. Pokaż, że jesteś zmotywowana – zbuduj relacje

Przesłałaś już CV? Świetnie! Teraz czas na nawiązanie kontaktu z przedstawicielami firm, do których aplikowałaś. Niemal 100% firm posiada swoje strony internetowe, dzięki czemu kontakt z nimi jest bardzo łatwy. Nic prostszego, niż wykonanie telefonu i po krótkim przedstawieniu dopytanie, czy CV dotarło lub po prostu czy proces jest w dalszym ciągu aktualny. Informacja na temat tego, czy rekrutacja jest prowadzona lub czy została wstrzymana jest bardzo ważna. Jeśli rzeczywiście tak będzie, skup się na miejscach, gdzie procesy są kontynuowane.

Jeśli nie jesteś fanką rozmów telefonicznych z nieznanymi osobami, sprawdź kontakt do osoby odpowiedzialnej za procesy rekrutacyjne i wyślij maila lub wiadomość poprzez Linkedin do osoby, która odpowiada za obszar związany z pozyskiwaniem talentów.

Co zyskasz kontaktując się bezpośrednio? Przede wszystkim zaprezentujesz się jako osoba zmotywowana i zdeterminowana, aby dołączyć właśnie do tej konkretnie, a nie innej przypadkowej organizacji. Nawet jeśli w tym momencie nie uda Ci się zdobyć wymarzonego stanowiska, zostawisz po sobie ślad w postaci pozytywnego wrażenia i zwiększysz szansę na kontakt w przyszłości. To bardzo częsta praktyka, aby powracać do kandydatów z wcześniejszych procesów, którzy wyróżnili się na tle innych osób.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

3. Znajdź interesujących Cię pracodawców i nawiąż z nimi kontakt

Jakie firmy z lokalnego rynku wydają Ci się szczególnie atrakcyjnymi pracodawcami? Uwielbiasz ich produkty? Jesteś przekonana, że świadczą usługi na wysokim poziomie? Twoi znajomi pracowali w tej firmie i rekomendują ją? Nic prostszego, wystarczy wziąć telefon i skontaktować się z nimi, nawet jeśli aktualnie nie znalazłaś w sieci informacji o otwartej rekrutacji. Przed rozmową zastanów się jaka jest Twoja motywacja, daj argumenty, pokaż dlaczego warto z Tobą kontynuować rozmowę. Kto wie może akurat szukają kogoś z kompetencjami podobnymi do tych które posiadasz!

Przeczytaj też: Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

4. Rozwiń sieć kontaktów i odśwież znajomości

Poczta pantoflowa ma dużą moc, dlatego warto wśród rodziny, znajomych, byłych współpracowników podzielić się informacją, że aktualnie poszukujesz pracy. Koniecznie poproś, aby takie osoby dały Ci znać, jeśli zauważą nowe oferty w obszarze, który Cię interesuje.

Daj znać Twojej sieci kontaktów na Linkedin, jeśli zgodzą się udostępnić Twój post, będzie widoczny dla większej liczby osób. Wykorzystaj fakt, jeśli w przeszłości kontaktował się z Tobą jakikolwiek rekruter. Nawet jeśli nie byłaś zainteresowana zmianą pracy, odśwież kontakt i wróć do rekrutera z informacją, że to dobry moment, aby porozmawiać o ewentualnych zmianach.

5. Daj sobie czas na wybór najlepszej drogi rozwoju

Pozwól sobie na chwilę wytchnienia i zastanowienia. Postaraj się wyciągnąć wnioski i choć jeden pozytyw z zaistniałej sytuacji. Dokładnie przeanalizuj, w którym kierunku chcesz się rozwijać, jaka rola jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. To dobry moment, aby zastanowić się nad rozwojem nowych czy dotychczas zdobytych umiejętności. Jeśli w przeszłości rozważałaś zmianę branży, to może jest to dobry moment, aby dołączyć do firm aktualnie prężnie działających. np. FMCG, IT, logistyka, branża medyczna czy budowlana.

Konsekwencje związane z pojawieniem się COVID-19 sprawiły, że kryzys pojawił się w wielu branżach. Nie jest to dobry moment, aby wysłać CV i czekać na kontakt. Zauważcie, że wiele osób może znajdować się w podobnym momencie i ich schemat działania będzie zgodny z zasadą “wysłać – czekać”. Wyjdźcie z inicjatywą, zróbcie coś ponad standard i uwierzcie w siebie, a na pewno zostaniecie zauważone na rynku pracy.

Życzę Wam powodzenia w poszukiwaniach Waszego wymarzonego miejsca pracy!

Przeczytaj też: Szukasz pracy? Sprawdź, jak zmienił się rynek zatrudnienia w okresie pandemii

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Psycholog biznesu, łącząca sprzedaż z rekrutacją. Obecnie pracuje w agencji doradztwa personalnego, jako konsultant 360, łącząc kandydatów z potencjalnymi pracodawcami. Jednocześnie wykorzystuje swoje doświadczenie zdobyte w sprzedaży powierzchni reklamowych. Prywatnie mama Maksia wierząca, że macierzyństwo i rozwój zawodowy to świetnie połączenie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×