Czego szukasz

Rynek pracy. Jakie są prognozy przyszłości?

W ciągu zaledwie roku rynek pracy w Polsce uległ dużej transformacji. Wciąż jesteśmy w fazie zmiany i niepewność będzie towarzyszyć nam jeszcze przez dłuższy czas. Eksperci jednak zadają sobie już teraz pytania, co konkretnie się zmieni po pandemii, jakie są perspektywy dla firm i pracowników, co nas czeka w 2021 roku i w kolejnych latach? – Raport OLX Praca “Prognozy przyszłości. Know how 2021”.

Rynek pracy. Jakie są prognozy przyszłości?

W ciągu zaledwie roku rynek pracy w Polsce uległ dużej transformacji. Wciąż jesteśmy w fazie zmiany i niepewność będzie towarzyszyć nam jeszcze przez dłuższy czas. Eksperci jednak zadają sobie już teraz pytania, co konkretnie się zmieni po pandemii, jakie są perspektywy dla firm i pracowników, co nas czeka w 2021 roku i w kolejnych latach?

OLX stworzył bardzo obszerny raport, który składa się z analizy dotychczasowych trendów, badań wśród pracodawców, zmian, które przyniósł COVID-19 oraz alternatywnych scenariuszy przyszłości.

Poniżej podsumowanie wybranych wniosków z raportu.

Rekrutacja

W pierwszej fazie pandemii firmy bardzo ostrożnie podejmowały wszelkie decyzje, związane z rekrutacją. Pracodawcy szukali przede wszystkim możliwości redukcji wydatków i sposobów na zapobieganie ewentualnym zwolnieniom. W późniejszym czasie jednak sytuacja nieco się ustabilizowała. W raporcie OLX Praca prawie 50% badanych firm twierdzi, że szukała w ostatnim roku nowych pracowników, z czego 40% to nowe rekrutacje, nieplanowane przed pandemią. Zmienił się też charakter prowadzenia procesów rekrutacyjnych. Co ciekawe jednak, tylko 7% firm zadeklarowało, że rekrutowało pracowników wyłącznie zdalnie. 44% stosowało formę hybrydową, a aż 49% szukało pracowników w tradycyjny sposób i proponowało spotkania bezpośrednie.

Przeczytaj także: Rekrutacja online. Jak się do niej przygotować?

Najwięcej pracowników szukano do działów administracji, księgowości, kadr, HR, produkcji i pracowników fizycznych. Większość pracodawców (60%) jednak twierdzi, że pandemia znacząco utrudniła znalezienie właściwych kandydatów.

Pierwszą fazę pandemii cechował wzrost liczby aplikacji, ale za to spadek ich jakości. Aplikacje były często niedopasowane do wymagań, związanych z danym stanowiskiem. W kolejnych miesiącach jednak liczba aplikacji spadła, ale też znacząco zmniejszyła się liczba wartościowych kandydatów, dostępnych na rynku. Być może wynikało to z niepokojów, związanych z rozwojem sytuacji w trakcie pandemii i potrzebą stabilizacji finansowej. Priorytetem stało się poczucie bezpieczeństwa, co przełożyło się również na konkretne postawy wśród pracowników i kandydatów:

  • Przywiązywanie większej wagi do stabilności zatrudnienia (umowy o pracę, docenianie firm, które chroniły pracowników przed redukcjami).
  • Obawy przed zmianą pracy.
  • Wzrost lojalności wobec firm, którym udało się uniknąć redukcji lub prowadziły je z „ludzką twarzą”.
  • Wzrost znaczenia modelu poleceń pracodawcy.

Praca zdalna

Pandemia przyspieszyła to, co miało być wdrażane latami. Praca zdalna stała się podstawą funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Okazało się, że ten sposób działania w większości przypadków nie pogorszył procesów w firmach (tak twierdzi aż 96% badanych). Natomiast pracownicy wciąż wskazują na pewne problemy, związane z dostępem do sprzętu, Internetu, do zasobów, dostępnych w biurze. Dodatkowo 23% badanych twierdzi, że nie ma warunków pracy w domu.

Przeczytaj także: Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej – ułatwienie czy ograniczenie?

Jakie zjawiska ulegną nasileniu?

Raport OLX Praca wymienia m.in. następujące trendy.:

  • cyfryzacja, digitalizacja, automatyzacja procesów (82% badanych),
  • tworzenie warunków do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników (80%),
  • rozwój pracy zdalnej (77 %),
  • zwiększona elastyczność związana z miejscem i godzinami pracy (77%),
  • wzrośnie popyt na pracowników wysoko wyspecjalizowanych (64%).

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Kompetencje przyszłości

Jakie kompetencje wśród pracowników będą cenione najbardziej, według badanych firm? Przede wszystkim umiejętność współpracy, odporność na stres, samorozwój, umiejętność zarządzania czasem, kreatywność, zdolności interpersonalne i komunikacyjne, empatia, zdolności adaptacyjne, umiejętność pracy z nowymi technologiami.

Jeszcze przed pandemią eksperci przewidywali wzrost znaczenia kompetencji miękkich, ale ostatni rok sprawił, że ta potrzeba uległa znacznemu nasileniu. Niezwykle istotne jest więc rozwijanie inteligencji emocjonalnej, empatii, umiejętności budowania relacji.

Drugi trend – również sygnalizowany jeszcze przed 2020 r., to umiejętność szybkiego uczenia się. Według raportu nowe rozwiązania i narzędzia będą krótkoterminowe i szybko zostaną wyparte przez kolejne nowości.

Trzecim ważnym czynnikiem jest spadek zapotrzebowania na wykonawców prostych, powtarzalnych czynności. Długoterminowo oznacza to zastępowanie złożonych czynności
pracą automatów i robotów.

Work-life balance?

Co ciekawe, według badanych, pojęcie równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym ulegnie redefinicji. Work-life balance będzie polegać na elastycznym przenikaniu się dwóch światów – z zachowaniem odpowiedniej równowagi. W ostatnich miesiącach bardzo często pracownicy musieli godzić obowiązki zawodowe i domowe w jednym czasie, co skutkowało trudnościami w zdefiniowaniu godzin pracy “od – do”. W przyszłości to się pogłębi – stopniowo będzie zanikać sztywny, godzinowy system pracy na korzyść zadaniowego modelu i elastycznego czasu pracy. Lekcją, którą wciąż mamy do odrobienia jest zadbanie o granice, odpoczynek i harmonię w tych nowych warunkach.

Przygotuj się do zmian

W raporcie można przeczytać również 4 scenariusze przyszłości, opracowane z FutureS Thinking Group: firmą Zuzanny Skalskiej – 360Inspiration oraz studiem strategiczno-projektowym Greenhat Innovation. Warto je poznać, by przygotować się na niepewność jutra.

To, co jest wspólne dla wyników raportu OLX i dotyczy każdego ze scenariuszy, to praca hybrydowa, wsparcie pracowników w obszarze zdrowia i ich dobrostanu psychicznego, konieczność dokształcania się, wykorzystywanie potencjału pracowników 50+, elastyczne formy pracy, wzrost roli kobiet na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych. Istotna jest również zwinność oraz realizowanie misji. Nie unikniemy również oczywiście digitalizacji, cyfryzacji i automatyzacji.

Więcej informacji i pełna treść raportu:

praca.olx.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie