Czego szukasz

Te przekonania hamują rozwój Twojego biznesu!

Jeśli prowadząc swój własny biznes, pracujesz więcej niż osiem godzin dziennie na etacie, zawalasz weekendy, nie robisz sobie urlopu, nie świętujesz, coraz rzadziej widujesz przyjaciół i rodzinę, to zastanów się jakie wzorce wyniosłaś z domu. Sprawdź jakie przekonania mogą hamować rozwój Twojego biznesu!

kobieta w okularach z długopisem

Może całe dzieciństwo słyszałaś, że ojciec ciężko pracuje na utrzymanie rodziny, że matka musi wziąć nadgodziny, żebyście mogli pojechać na wakacje, że stryj prowadzi biznes i dlatego całe dni przesiaduje w firmie. Wtedy niezależnie od dochodów, zawsze możesz czuć niedosyt, mieć coś do zrobienia, bez czego Twoim zdaniem biznes się zawali i kierować swoje siły nawet tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To przekonania, które mogą skutecznie hamować rozwój Twojego biznesu.

Czasem nawet im więcej pracujesz, tym słabsze masz wyniki, bo pracujesz dużo niezależnie od efektów. Ciężka praca jest na czubku Twojego nosa i przysłania Ci rzeczywiste możliwości innego poukładania własnego życia i biznesu. Sprawdź jakie jeszcze przekonania mogą Cię ograniczać!

Przeczytaj także: 12 błędów początkującego przedsiębiorcy, których można uniknąć

Ograniczające przekonania

Ograniczające przekonania to głosy, które wybrzmiewają w Twojej głowie, które zatruwają Ci codzienność, opóźniają w podejmowaniu ważnych decyzji, hamują rozwój, zatrzymują w biegu, a przede wszystkim pochłaniają mnóstwo cennej energii, którą można wykorzystać do budowania, tworzenia, ulepszania.

Biorą się z tego, co często słyszałaś lub słyszysz w swoim środowisku w określonych sytuacjach, z typowego sposobu reagowania Twojego otoczenia – kiedyś lub teraz – na te sytuacje. Im częstszy masz kontakt z tym samym zachowaniem w tych samych okolicznościach, tym głębiej i silniej zapadają w Tobie przekonania, że tak właśnie funkcjonuje świat, taka a nie inna jesteś, taki a nie inny masz wpływ (na ogół ograniczony lub żaden).

Kiedy rozmawiam z początkującymi przedsiębiorcami, bardzo często wybrzmiewają blokujące ich w działaniu przekonania na temat biznesu. Ogrom takich przekonań da się zauważyć na biznesowych forach internetowych. Są to stwierdzenia typu:

 • w biznesie trzeba dużo i ciężko pracować,
 • biznes wymaga poświęceń,
 • w życiu i w biznesie jest coś za coś,
 • jak prowadzisz biznes, to jesteś bogata (a jak tego po tobie nie widać, tzn. że słaby ten biznes),
 • trzeba mieć znajomości/ plecy/ układy/ dojścia, bez tego nie da się prowadzić biznesu,
 • jak ci się nie wiedzie w biznesie, tzn. że jesteś słaba/ przegrana/ leniwa/ frajerka/ …
 • ci, co prowadzą biznes są nieuczciwi; zarabiają, bo robią przekręty.

Wspieranie vs konkurowanie

Takie schematy myślenia i działania częściej da się zauważyć w środowiskach mocno konkurujących, gdzie pierwsze skrzypce gra rywalizacja, a nie wzajemne wspieranie się. Bywa jednak, że i osoby bardziej uważne na potrzeby swoje i swojego otoczenia wcale, nie są wolne od tego typu podszeptów umysłu.

Na ogół zależy im na dobrostanie bliskich i to jest główne źródło motywacji do prowadzenia biznesu, ale nie zawsze jest to biznes, który stanowi przeciwieństwo tego, co wybrzmiewa z powyższych komunikatów. Zatem, nawet jeśli Twoja działalność wynika z pasji, z potrzeby ulepszania świata, to żeby spełniała ona Twoje oczekiwania, zweryfikuj, czy wszystkie Twoje przekonania na temat prowadzenia biznesu na pewno Ci w tym pomagają.

Przeczytaj także: Podstawy prowadzenia biznesu online

Dobrze czyli źle

Niestety są też przekonania pozytywnie brzmiące, które jednak mogą Cię rozleniwiać, opóźniać, bagatelizować całe przedsięwzięcie. Brzmią one mniej więcej tak:

 • jestem w czepku urodzona/ mam w życiu szczęście,
 • biznes z pasji polega na tym, że zajmuję się tylko moją pasją, a reszta jakoś się zrobi,
 • mam swój biznes, po to by mieć dużo czasu/ pieniędzy na przyjemności,
 • wystarczy, że… (założę firmę/ zbuduję stronę internetową/…) a klienci sami będą do mnie przychodzić,
 • prowadzenie biznesu, to czysta przyjemność, sam się kręci, nie wymaga żadnego wysiłku,
 • jak tylko poznam złotą zasadę prowadzenia biznesu, to odniosę sukces.

Nie możesz więc powiedzieć, że jesteś całkowicie wolna od ograniczających Cię przekonań, zwłaszcza jeśli myślisz, że w Twojej głowie gości tylko szczęście, a tymczasem Twój biznes utknął w martwym punkcie.

Co z tym zrobić?

Po pierwsze uświadom sobie, które z tych przekonań mieszkają w Tobie, od jak dawna i na ile chcesz je zmienić. Może przecież być tak, że to samo przekonanie kogoś wstrzymuje, a Ciebie motywuje. Warto więc na początek zrobić sobie taką wyliczankę za i przeciw, czyli co mi to przekonanie daje, a co odbiera.

Potem wybierz tylko jedno z nich i pracuj tylko z tym jednym. Postaraj się delikatnie zmienić jego treść, dopuścić inną możliwość, np. zamiast ” trzeba dużo i ciężko pracować „, powiedzieć sobie, że ” czasem trzeba dużo i ciężko pracować ” albo, że ” trzeba dużo i ciężko pracować ale … można robić sobie długie wakacje”, albo że ” można dużo i ciężko pracować „.

Kształt nowego przekonania zależy od Ciebie, ważne, żebyś czuła się z nim dobrze, żeby było Twoje. Kiedy to nowe przekonanie zagości w Tobie wypierając poprzednie, możesz próbować zmienić je jeszcze bardziej, aż etapami osiągniesz stan oczekiwany np. „mogę pracować mało i zarabiać dużo”. Dopiero potem zabierz się za pracę nad kolejnym przekonaniem.

Nie próbuj zmienić wszystkich na raz, bo będzie to zbyt trudne i nie osiągniesz zamierzonego rezultatu. A to rezultaty będą Twoją największą motywacją do pracy nad kolejnymi przekonaniami. Największe zmiany zajdą w Twoim sposobie podchodzenia do spraw, co przyniesie realne, pozytywne zmiany w prowadzonym przez Ciebie biznesie. Jakiś czas to potrwa, zanim je zauważysz, ale kiedy już uświadomisz je sobie, poczujesz ogromną satysfakcję.

Przeczytaj także: 16 podpowiedzi, co możesz zrobić dla swojego biznesu bez wychodzenia z domu?

Sięgnij po wsparcie

Do pracy z przekonaniami psycholodzy i coachowie mają odpowiednie techniki, wtedy zmiany postępują nieco szybciej. Jeśli więc poczujesz, że Twój przypadek jest zbyt trudny na samodzielną pracę, albo jeśli chcesz dobrze przyjrzeć się swoim przekonaniom, temu, jaki mają wpływ na Twoje działania, śmiało sięgnij po pomoc. Samo uświadomienie sobie swoich ograniczeń, zaobserwowanie ich, już bardzo dużo daje, zatem – jakkolwiek podejdziesz do tego tematu. No i warto zrobić coś dla siebie!
Powodzenia! 🙂

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Coach przedsiębiorczych, mentorka start’upów, menedżerka e-biznesów z ponad 15-letnim doświadczeniem. Uczy początkujących przedsiębiorców skutecznego działania we współczesnym – dynamicznym i cyfrowym świecie. Pomaga zmienić wizję w realny, prosperujący biznes. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek, książek i kultury francuskiej.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie