Czego szukasz

Pieczenie ciast na zamówienie – biznes w 5 krokach

Pieczenie ciast to Twoja pasja? Potrafisz przygotować najpiękniejszy tort? A może spod Twoich rąk wychodzi najlepsza szarlotka w mieście? Spełniając tylko kilka wymagań możesz zacząć zarabiać i poprowadzić swoją domową cukiernię. Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku i jak poradzić sobie z sanepidem.

Pieczenie ciast na zamówienie to coraz bardziej popularny pomysł na mały biznes. Jeśli masz podstawowe zdolności artystyczne to z ciasta i masy cukrowej możesz wyczarować cuda. Torty w stylu angielskim są nadal  bardzo popularne, a co za tym idzie dość drogie – za kilogram tortu cukiernie życzą sobie od 50 do nawet 100 złotych. Natomiast domowe ciasta i ciasteczka są obecnie na wagę złota. Własna słodka produkcja zdaje się być więc idealnym pomysłem na biznes dla mam z zacięciem cukierniczym.

1. Badanie rynku i biznesplan

Otwierając każdy interes warto zorientować się czy w pobliżu znajdują się potencjalni klienci oraz spróbować rozpoznać ich potrzeby. Pomóc w tym może na przykład przeszukanie internetu w celu sprawdzenia ile cukierni w pobliżu oferuje podobne usługi. Jeśli na lokalnym rynku istnieje już ich nadmiar, może należy zainteresować się pieczeniem ciast dla pobliskich kawiarni lub na specjalne okazje na przykład śluby, komunie i chrzty.

Biznesplan jest kluczem do sukcesu. Po badaniu rynku pora zastanowić się jakie koszty musisz ponieść, aby otworzyć własną domową cukiernię. Dobrze, abyś pamiętała o wydatkach stałych, jak również o cenie zakupu produktów, akcesoriów do pieczenia itd. Na początku warto też zainwestować w drobną reklamę, później gdy zdobędziesz już zaufanych klientów nie musisz się już o to, aż tak, martwić. Nic nie sprzedaje się tak dobrze jak pyszne, domowe słodkości z naturalnych składników.

2. Gdzie znaleźć dofinansowanie?

Jeśli przeraża Cię początkowy wkład finansowy, który jest niezbędny do otworzenia własnego biznesu poszukaj dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Oferują je programy unijne, które wdrażane są często na przykład w Urzędach Pracy. Korzystając z takiej pomocy, możesz jednorazowo otrzymać na prowadzenie działalności nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, często w formie pożyczek bezzwrotnych.

3. Zalegalizowanie działalności gospodarczej

Abyś mogła legalnie piec oraz sprzedawać swoje wyroby konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej. Można to zrobić w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Jest do na szczęście dość łatwa sprawa i wymaga jedynie wypełnienia kilku formularzy. Najlepiej w tej kwestii poradzić się księgowego, który pomoże przebrnąć na początku przez procedurę związaną z rejestracją, a później będzie zajmował się stroną finansową i rozliczeniową Twojego przedsięwzięcia.

Musisz pamiętać również, aby zgłosić do ZUS, iż otwierasz działalność gospodarczą oraz z tego tytułu odprowadzać składki. Jeśli domowa cukiernia będzie Twoim jedynym źródłem dochodu prawdopodobnie przez 2 lata będziesz musiała opłacać jedynie potocznie zwany „mały ZUS” to znaczy, że będziesz mogła opłacać składki na preferencyjnych zasadach.

Przeczytaj także: 12 pomysłów, jak założyć biznes bez pieniędzy

4. Wymogi sanepidu

Prowadząc każdą działalność gospodarczą związaną z gastronomią należy spełniać warunki dotyczące wytwórstwa oraz wprowadzania do obrotu ogólnego żywności. Zawarte one są w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004 z późn. zm.).

Natomiast szczegółowe wymogi przy prowadzeniu działalności gospodarczej w warunkach domowych znajdują się w Wytycznych Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej. Nie są one na szczęście niemożliwe do spełnienia.

Wiele zależy od pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej właściwej dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Wystarczy udać się do sanepidu lub nawet skontaktować się telefonicznie czy e-mailowo, a wiele wątpliwości zostanie rozwianych. Pracownicy stacji między innymi pomagają w dostosowaniu do wymogów kuchni domowej, w której będzie odbywała się produkcja oraz wpisują zakład do rejestru. Należy spodziewać się później również kontroli, których częstotliwość będzie zależała od oceny poziomu ryzyka związanego z produkowaną żywnością.

Chcąc zadbać o higieniczność swoich wyrobów należy pamiętać między innymi o zagrożeniach wynikających z:

  • zanieczyszczenia środków spożywczych w wyniku typowych czynności domowych (typowe czynności domowe obejmują przede wszystkim konsumpcję posiłków, przygotowanie żywności do konsumpcji, a także sortowanie, mycie, suszenie, prasowanie i składanie ubrań),
  • niewłaściwej higieny,
  • obecności niepożądanych osób, zwierząt lub szkodników w obszarach produkcyjnych,
  • zbyt małej powierzchni produkcyjnej,
  • zbioru, przetwórstwa i/lub obróbki żywności przez osoby chore na choroby zakaźne lub manifestujące takie objawy,
  • przewijania/karmienia dzieci na powierzchniach produkcyjnych,
  • niewłaściwego zastosowania środków chemicznych itd.

Nie spełniasz warunków sanepidu? Możesz spróbować inaczej

Natomiast, gdy nie masz odpowiednich warunków na rozpoczęcie słodkiej produkcji u siebie w domu, istnieje jeszcze możliwość, dzięki której w inny sposób możesz spełnić swoje marzenie o własnym biznesie. Rozwiązaniem staje się podnajęcie lokalu lub części lokalu, który już jest dostosowany do prowadzenia działalności gastronomicznej (na przykład podnajmujesz część lokalu, w którym jest kawiarnia, lodziarnia, cukiernia, restauracja i w nim prowadzisz swoją działalność). Wtedy maleją koszty doprowadzenia danej lokalizacji do stanu, w którym będzie ona spełniała wszystkie wymogi sanepidu. Warto jednak rozeznać się i wybrać odpowiedniego wynajmującego nam lokal, z nim to bowiem będziesz musiała współpracować między innymi przy okazji wpisu naszego zakładu do rejestru Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Należy również pamiętać o tym, iż pracownicy sanepidu dbają i przypominają o zgłaszaniu pojazdów jakimi przewożony jest gotowy produkt do klientów. Trzeba zadbać o odpowiednie warunki przewozu między innymi o stosowne pojemniki na żywność.

W przypadku gdy pieczenie ciast i tortów chcesz oferować u klienta w domu (klient dostarcza Ci produkty, zapewnia odpowiednie warunki oraz nie wprowadza do dalszego obrotu gotowego wyrobu), zobligowana jesteś jedynie do posiadania książeczki sanitarno-epidemiologicznej. W takim wypadku rozliczasz się z klientem na podstawie umowy o dzieło.

Przeczytaj także: 10 najczęstszych błędów początkujących przedsiębiorców

5. Szkolenia i kursy

Pamiętaj, abyś nie osiadała na laurach. Chcąc podnieść konkurencyjność swojej małej firmy powinnaś doskonalić swoje umiejętności oraz uczyć się nowych technik. Ważne też, abyś była po prostu twórcza i kreatywna.

Jeśli nie chcesz pracować na etacie, ale stworzyć coś własnego, niepowtarzalnego, a przy tym masz odrobinę zacięcia (które się przyda przy przebrnięciu przez spełnienie wymogów sanepidu) oraz pasję, którą chciałabyś podzielić się ze światem warto postawić na jedną kartę i spróbować. Pieczenie ciast na zlecenie to biznes z przyszłością. Nie ma nic lepszego niż pachnąca, krucha, domowa szarlotka.

Zdjęcia: Pixabay

W trosce o rzetelność przekazywanych Wam informacji artykuł został zaktualizowany przez autorkę we wrześniu 2019 r.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama rozrabiającej Bianki. Ukończyła studia na kierunku filologii polskiej oraz dziennikarstwa, ma doświadczenie w sprzedaży, w realizowaniu projektów finansowanych ze środków UE. W wolnym czasie piecze torty i ozdabia je masą cukrową, łowi ryby i zbiera grzyby.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie