Czego szukasz

Jak wrócić na rynek pracy po przerwie – 6 kroków do wymarzonej pracy!

Właśnie postanowiłaś, że po przerwie chcesz wrócić na rynek pracy. Brawo Ty! To dobry moment – na początku roku jest nieco więcej ofert pracy i jeśli dobrze się do tego przygotujesz, uda Ci się. Możesz znaleźć pracę, która zapewni Ci nie tylko wynagrodzenie, ale także wiele satysfakcji. Zobacz, jak to zrobić.

Kobieta myśli o powrocie do pracy po przerwie

6 kroków do wymarzonej pracy

Zacznij od tych 6 kroków, aby mądrze zaplanować działania i już wkrótce cieszyć się wymarzoną pracą.

Krok 1. Zastanów się, na czym stoisz?

To moment na odpowiedź na kilka kluczowych pytań: jak długą przerwę masz za sobą (ile miesięcy, ile lat), z czym wiąże się ten czas (urodziłaś dziecko, szukasz pracy po urlopie rodzicielskim, potrzebowałaś czasu na podratowanie zdrowia). Czego w tym czasie się nauczyłaś? I nie chodzi tutaj tylko kursy i studia (choć te są mile widziane), ale także o tzw. kompetencje miękkie, jak kreatywność, zarządzanie czasem czy praca w grupie. Zastanów się jak nazwać te nowe umiejętności.

Krok 2. Odpowiedz na pytanie: jakiej pracy potrzebuję?

To zadanie, które warto odrobić, zanim zaczniesz poszukiwania. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i unikniesz wielu rozczarowań. Pomogą Ci odpowiedzi na pytania: ile godzin dziennie możesz pracować? Ile czasu możesz przeznaczyć na dojazdy? Czy szukasz pracy w swoim zawodzie, a może zmieniasz branżę? A może potrzebujesz elastyczności albo pracy zdalnej? Zastanów się, jakiej pracy potrzebujesz.

Krok 3. Co masz do zaoferowania?

Chwila prawdy odnośnie swoich kompetencji jest niezbędna, aby przygotować plan powrotu. Inaczej zabierzesz się za szukanie pracy jako specjalistka z dużym doświadczeniem zawodowym, nieco inaczej jako osoba znająca języki obce, a jeszcze inaczej będąc na początku drogi zawodowej. Spróbuj określić swoje kompetencje myśląc o konkretnych branżach, a nawet firmach. To pomoże Ci zawęzić obszar poszukiwań.

Krok 4. Dowiedz się, jak szukać pracy na nowym rynku pracy

W Internecie znajdziesz wiele ofert pracy, ale jak wybrać te, na które warto aplikować? I czy warto wysyłać setki takich samych CV w nadziei, że ktoś odpowie? Stop. Teraz pracy szuka się inaczej.

Wybierz kilka firm (na początek 5 do 10), dla których chcesz pracować; firm w których Twoje umiejętności będą przydatne, które oferują benefity jakich potrzebujesz i mają siedzibę w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Na ich ofertach pracy skup swoją uwagę.

Dowiedz się jak najwięcej o każdej z nich i przygotuj pod ich kątem dokumenty aplikacyjne.

Krok 5. Przygotuj swoje CV i zadbaj o profile w social mediach

Tworzenie dobrego CV nie jest łatwe. Zanim klikniesz „wyślij” upewnij się, że rekruter znajdzie w nim odpowiedzi na najważniejsze pytania: jakie masz doświadczenie zawodowe, czym się zajmowałaś na poprzednim stanowisku, i które z Twoich kompetencji najlepiej pasują do danego stanowiska? Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest tzw. CV kompetencyjne tworzone pod konkretne oferty, na które chcesz aplikować. Pamiętaj, że wielu rekruterów przejrzy Twoje profile w social mediach (LinkedIn i Facebook), żeby bliżej Cię poznać, zanim zaproponuje spotkanie.

Krok 6. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Każdorazowo wysyłając CV w odpowiedzi na ofertę pracy, czy to poprzez portale z ofertami pracy, czy korzystając ze stron karierowych pracodawców, zapisuj sobie, na jakie stanowisko aplikujesz i do jakiej firmy. Jeśli właśnie otrzymałaś/łeś zaproszenie na rozmowę, dobrze się do niej przygotuj i pamiętaj, że rekruterowi także zależy na znalezieniu pracownika.

Tekst powstał we współpracy z Talenti. Zapraszamy na Talenti.pl!

Powodzenia!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie