Czego szukasz

7 powodów, dla których warto słuchać podcastów

Pierwszy raz przeczytałam o czymś takim jak podcast jakieś 4 lata temu na amerykańskim blogu. Wydawało mi się, że to jest coś, czego słuchają osoby regularnie biegające. Ja jedynie “biegałam” po domu pomiędzy trójką dzieci… Byłam podejrzliwa…

Kobieta na spacerze, słucha podcastów - słuchawki na uszach

Co to właściwie jest podcast?

Podcast to audycja radiowa dostępna przez internet na żądanie, której możesz słuchać kiedy chcesz i gdzie chcesz. Najbardziej efektywne jest słuchanie podcastów przez aplikację w telefonie (Podcasty dla iPhone’a, PodcastAddict dla Androida), a tematyka audycji obejmuje chyba wszystkie dziedziny życia – od edukacji dla dzieci po biznes, rozwój osobisty, inwestycje i motoryzację.

Zmieniłam zdanie na temat podcastów, gdy zrozumiałam jak wiele mogę zyskać słuchając ich:

1. Efektywne wykorzystanie czasu

Zawsze starałam się wykorzystywać czas jak najlepiej, a od kiedy jestem mamą, mam go jeszcze mniej! Robienie dwóch wartościowych rzeczy jednocześnie? Tak, poproszę!

Słucham w czasie gotowania, sprzątania i spacerów. Dzięki temu nie mam poczucia zmarnowanego czasu, a do wszelkiej nudnej pracy podchodzę z większym entuzjazmem. Dłuższa jazda samochodem? Pociągiem? Podcasty umilą również podróż!

2. Kopalnia wiedzy

Wyszukaj sobie podcast w swojej dziedzinie, a prasując możesz podnosić swoje zawodowe kwalifikacje lub całkowicie zmienić karierę. Słuchanie podcastów i przerabianie kursów online sprawiło, że z farmaceutki w ciągu kilku lat stałam się specjalistką od kursów online.

3. Zwiększenie motywacji i wiary we własne siły

Jeśli wokół siebie masz osoby, które nawet nieświadomie ściągają Cię w dół w Twoich dążeniach (“Kochanie, obawiam się, że to Ci się nie uda”), to podcasty mogą pomóc! Słuchanie wywiadów z osobami, które osiągnęły w życiu coś pomimo trudności, podnosi motywację jak mało co. Dowiesz się, że inni mieli podobne problemy, zobaczysz jak sobie z nimi poradzili. Możesz uczyć się na ich błędach i przekonać się, że Ty też możesz osiągnąć swój cel!

4. Podcasty są darmowe

Podcast jest trochę jak darmowy audiobook albo kurs online w wersji audio. Ogrom wiedzy dostępny na wyciągnięcie ręki. Darmowy, ale bardzo wartościowy. Chyba nie muszę już nic dodawać? To jak dodatkowe kursy czy nawet studia podyplomowe kompletnie bezpłatnie.

5. Słuchając czujesz się, jakbyś brała udział w rozmowie

Lub przynajmniej przysłuchiwała się tuż obok! Jest to niesamowite i wręcz intymne spotkanie z osobami występującymi w podcaście. Dzięki wsłuchiwaniu się w ich głos, emocje czy historie czujemy, jakbyśmy byli znajomymi. Poznajesz też te osoby z zupełnie innej strony.

6. Skłaniają do ruchu

To się u mnie świetnie sprawdziło! Nie jestem typem sportowca, nie cierpię biegania, ale bardzo lubię spacerować. Na początku głupio mi było “tylko chodzić”, ale brałam komórkę i słuchawki, wrzucałam sobie podcast i na tym się skupiałam. Kocham uczyć się nowych rzeczy i wręcz nie mogę się doczekać, aż wyjdę na mój codzienny spacer z podcastem. Zdobyłam nową wiedzę i czuję się lepiej, bo robię też coś dla swojego zdrowia. Ruch dodaje mi też cierpliwości i energii do codziennych obowiązków mamy (i właścicielki biznesu).

7. Pozwalają podszkolić język obcy

Możesz słuchać podcastów po polsku, specjalnych podcastów uczących języków obcych lub po prostu podcastów w swojej ulubionej tematyce, ale np. po angielsku. Fantastyczne lekcje brane z radością!

Zacznij słuchać podcastów

Aby ułatwić poznawanie podcastów i pomóc uporać się z technicznymi sprawami słuchania podcastów przez aplikację w komórce postanowiliśmy zorganizować 7-dniowe wyzwanie “W ruchu słucham podcastów”. Organizatorami są Marta Baczewska-Golik, Łukasz Jachowicz, Marek Jankowski, Michał Jaworski, Borys Kozielski, Dawid Maron, Monika Sacewicz, Maciej Stachowiak i ja, Ariadna Wiczling.

Wyzwanie będzie się odbywało w grupie facebookowej (darmowy dostęp, nie trzeba się zapisywać, należy tylko kliknąć “dołącz”). W tej grupie będziemy się dzielić tym, czego akurat danego dnia słuchaliśmy na spacerze czy biegu (aby Was zachęcić do odrobiny zdrowego ruchu!). Będziemy wrzucać zdjęcia (niekoniecznie selfie) z hasztagiem #słuchampodcastów. Będą też filmiki instruktażowe pokazujące jak najefektywniej słuchać podcastów.

Wyzwanie ma służyć promocji idei podcastingu, nie konkretnych podcastów. i zaczyna się 1 sierpnia. Dołącz już dziś. Kliknij: https://www.facebook.com/groups/wruchusluchampodcastow/

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Autorka Kursu Online w 30 Dni i darmowego podcastu (radia internetowego) Po Nitce Ariadny dla przedsiębiorczych kobiet z biznesem online. Pokazuje kobietom, że biznes online i technologia nie są takie trudne i że każda z nich również może mieć dobrze zarabiający biznes online. Prywatnie mama trójki dzieci pracująca ze swojego domowego biura.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie