Czego szukasz

Wskazówki na spokojne pakowanie walizki na wyjazd dziecka

Pakowanie walizki na rodzinny wakacyjny wyjazd potrafi przyprawić o zawrót głowy, a co dopiero pakowanie na samodzielny wyjazd dziecka. Czy spokojne przygotowania do wyjazdów wakacyjnych dzieci są możliwe? Jak to zaplanować? Kiedy i co zrobić, by nie było za wcześnie lub za późno? Podam Ci kilka wskazówek organizacyjnych, które pomogą zaoszczędzić stres i wprowadzą odrobinę wytchnienia w cały ten proces.

walizki

1. Zacznij od zakupów

Jeśli wiesz, że potrzebujesz kupić dziecku nowe ubrania lub obuwie, zaplanuj zakupy odpowiednio wcześniej. Z jednej strony Ty potrzebujesz chwili na wypranie ubrań. Z drugiej natomiast – warto dać dziecku czas na poznanie nowych rzeczy oraz założenie ich raz czy dwa. Dzięki temu, że dziecko pozna nowe ubrania, będzie się czuło bardziej komfortowo na wyjeździe i nie będzie się musiało zastanawiać, która koszulka jest jego i czy wszystko zapakowało do walizki wracając do domu.

2. Przygotujcie razem rzeczy do zapakowania

Przygotowania warto robić razem z dzieckiem. W zależności od wieku dziecka może ono przygotować wszystkie rzeczy samodzielnie lub ze wsparciem listy, którą wspólnie opracujecie. Jeśli pakujesz na wyjazd mniejsze dziecko rzeczy z szafy wyjmijcie razem.

Ubrania i akcesoria można rozłożyć na podłodze lub większym blacie. Dzięki temu, że rzeczy będą w zasięgu wzroku, dziecko będzie miało szansę na zapamiętanie zawartości walizki i nie będzie ona stanowiła zaskoczenia dla dziecka w czasie wyjazdu.

Wystarczające będzie, gdy naszykujecie rzeczy na 4-5 dni przed terminem wyjazdu.

3. Wybierz odpowiednią walizkę

Z pewnością dziecko będzie miało wsparcie przy włożeniu lub wyjęciu walizki lub plecaka z autokaru. Jeśli natomiast będzie podróżowało pociągiem lub miało do pokonania większy dystans pieszo, przenoszenie całego ciężaru walizki będzie spoczywało na dziecku. Warto zwrócić więc uwagę na rozmiar i ciężar bagażu, ale również na ilość rzeczy do zapakowania (ubrania sporo ważą).

Przydatny będzie w czasie wyjazdu plecak na podręczne rzeczy typu kurtka przeciwdeszczowa, bidon z wodą czy przekąska. Warto, by był rozmiarem dopasowany do dziecka. Zadbaj o to, by wszystkie rzeczy do zabrania zapakować do tych dwóch bagaży – walizki i plecaka. Przy większej ilości bagażu dziecku może być trudniej w czasie przemieszczania się.

4. Ergonomiczne pakowanie walizki

Im prostsza jest organizacja walizki, tym wygodniejsze jej używanie przez dziecko w miejscu wakacji. Dobrze sprawdzi się rolowanie ubrań oraz pakowanie ich kategoriami. Zestawy odzieży są o tyle trudniejsze na samodzielnych wyjazdach dziecka, że szybko ulegają zdekompletowaniu, raz potrzebna jest tylko koszulka, innym razem – skarpety. Gdy jeden zestaw jest wybrakowany, szybko to samo stanie się z pozostałymi.

Niezależnie jakim systemem zapakujecie walizkę, ustalcie go razem z dzieckiem. Dobrym momentem na zapakowanie się będzie dzień poprzedzający wyjazd.

Przeczytaj także: 5 sprawdzonych pomysłów na spokojne wakacje z dziećmi

5. Spakuj worki bawełniane i foliowe

Ubrania pakujcie do worków materiałowych (sprawdzą się te z dziurkami, bo będzie widać ich zawartość), a buty oraz kosmetyki do worków foliowych. Włóżcie do walizki jeden większy worek bawełniany z przeznaczeniem na brudne ubrania. Ten typ worka będzie lepszym wyborem niż worek foliowy, w którym ubrania nabiorą nieprzyjemnego zapachu, którego ciężko będzie się pozbyć. W worku bawełnianym natomiast odzież ma dostęp do świeżego powietrza, dzięki czemu nie nabierze ona ewentualnej pleśni czy trudnych zapachów.

6. Oznacz ubrania

Rozważ dwa razy jaki typ oznaczenia chcesz zastosować. Jednym z najpopularniejszych oznaczeń jest to imienne. Niesie ono jednak za sobą ryzyko, że obca osoba łatwiej nawiąże kontakt z dzieckiem znając jego imię. Na rynku znajdziecie sporo alternatyw dla oznaczeń imiennych. Mogą to być naszywki z ulubionymi postaciami z bajek, oznaczenie markerem na metce lub zrobienie pętelki z nitki w tym samym kolorze na każdym elemencie garderoby.

7. Podpisz bagaż

Różne mogą być losy walizki. Wystarczy, że będą dwa bagaże bardzo do siebie podobne i dzieci się nimi przypadkowo wymienią. By ominąć etap czasochłonnych poszukiwań lub oczekiwania na kontakt ze strony rodziców dziecka, które posiada Waszą walizkę, włóż do niej w dwa różne miejsca kartki z numerem telefonu do Ciebie. Dzięki temu dasz szansę na szybsze odnalezienie się bagażu.

8. Przygotuj ważne dokumenty i akcesoria

Przygotuj dziecku komplet dokumentów, jeśli jest taka potrzeba. Warto pamiętać o zapakowaniu np. zaświadczeń o alergiach, dokumentacji związanej z chorobą przewlekłą, karcie szczepień czy rozpisce z harmonogramem przyjmowania leków. Ważne, by były to kserokopie (na wypadek zgubienia się) dokumentów, zabezpieczone woreczkiem strunowym.

9. Zapakuj ulubiony gadżet

Ustal z dzieckiem czy będzie chciało zabrać na wyjazd ulubioną przytulankę, książkę czy małą zabawkę, które będą mu przypomniały o domu i umilą pierwsze noce poza domem. Nie zajmie ona dużo miejsca w walizce, a może pomóc dziecku w zaaklimatyzowaniu się w miejscu pobytu.

Jeśli jest to jeden z pierwszych wyjazdów Twojego dziecka fajnym sposobem na oswojenie tematu samodzielnych wakacji będą wspólne rozmowy oraz czytanie książek o tej tematyce. To pomoże dziecku poznać proces od etapu przygotowań rzeczy, przez pakowanie, po pobyt w miejscu wakacyjnym, a z każdym kolejnym wyjazdem będziecie nabierać sprawności oraz pewności w pakowaniu. Wasze doświadczenia, ilości ubrań, potrzebne akcesoria, rzeczy, które się na wyjeździe nie sprawdziły, spisujcie na kartce. Możecie ją zawiesić w szafie dziecka, dzięki temu Wasze przygotowania za rok będą jeszcze spokojniejsze.

Udanego pakowania oraz wspaniałych wakacyjnych chwil!

Zdjęcie: Pexels.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka mentalna i declutterka. Uczy jak zrobić porządek raz a dobrze, pokazuje jak go sprytnie utrzymać, by później móc zająć się tym, co najważniejsze. Od kolekcjonowania przedmiotów zdecydowanie bardziej woli tworzyć albumy wspomnień. Twórczyni bloga www.spokojnemomenty.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie