Czego szukasz

7 wskazówek na to, jak przygotować dom na wakacyjny wyjazd

Pewnie niejednokrotnie słyszałaś o potędze checklisty, zwanej także listą kontrolną. Nie tylko pomaga ona w lepszej organizacji pracy czy domu, ale i uwalnia Twoją głowę. Sprawdza się ona w czynnościach powtarzalnych, takich jak: pakowanie walizki wakacyjnej, porządki lub zakupy. Przeczytaj jak zrobić taką checklistę do przygotowania domu na wakacyjny wyjazd.

jak przygotować dom na wakacyjny wyjazd

Być może obiecujesz sobie co roku, że sporządzisz taką listę z rzeczami do załatwienia w domu przed Twoim urlopem. Nie chcesz już pamiętać i sprawdzać na chwilę przed zamknięciem drzwi czy podlałaś kwiaty, wyłączyłaś telewizor. Jeśli właśnie nad taką listą pracujesz, to doskonale się składa. Poniżej znajdziesz listę kluczowych czynności, które pomogą Ci spokojnie wyjechać na wakacyjny odpoczynek. Pozwoli ona nie martwić się, tym że np. w łazience zalega pranie. Zerknij na punkty poniżej, mam nadzieję, że znajdziesz nich inspirację do opracowania własnego planu spokojnych przygotowań do wyjazdu.

Oto wskazówki, które pomogą Ci zadbać o dom na czas Twojego urlopu oraz pomogą odsunąć znane myśli „Chyba o czymś zapomniałam”.

1. Zadbaj o sprzęty

Nie bez powodu ten punkt jest na pierwszym miejscu. Często lista rzeczy sprzętów AGD i elektroniki, które posiadamy w naszych domach bywa długa – komputery, dekodery, sprzęt nagłaśniający, lodówka, ekspres do kawy i pewnie jeszcze wiele innych sprzętów, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Czasem wystarczy drobna przerwa w dostawie prądu, by sprzęt uległ awarii. Ponieważ jednak nie będzie Cię na miejscu i nie zareagujesz od razu, warto podjąć drobne działania zabezpieczające wartościowe akcesoria na czas wyjazdu. Co konkretnie możesz zrobić?

  • te sprzęty, które możesz, odłącz z zasilania (najwygodniejszym byłoby całkowite odłączenie energii elektrycznej, jednak pamiętaj o sprzętach, które będą działały pod Twoją nieobecność, przykładowo lodówka czy alarm)
  • w sprzętach typu pralka, suszarka zostaw otwarte drzwiczki i wysunięte pojemniki na detergenty, by był dostęp do powietrza w tym dłuższym czasie nieużywania (dzięki temu sprzęt nie zajdzie nieprzyjemnym zapachem)
  • wylej ze sprzętów wodę, przykładowo ze zbiornika w suszarce automatycznej czy ekspresu do kawy
  • jeśli sprzęt będzie działał w czasie Twojego urlopu, sprawdź w instrukcji czy możliwe jest przełączenie go na tryb wakacyjny (tryb ten ma mniejsze zużycie energii elektrycznej) 
  • sprawdź warunki ubezpieczenia, a jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim agentem  

2. Zakręć główny zawór wody

Jeśli żaden ze sprzętów nie potrzebuje pobierać wody, by móc sprawnie działać (niektóre modele lodówek), zakręć główny zawór wody. 

3. Zrób kwiatom kąpiel

Kwiaty potrzebują dostępu do światła dziennego i wody. Przed wyjazdem możesz włożyć je do wanny lub kabiny prysznicowej i polać delikatnie wodą. Lepiej nie zostawiać ich w tych miejscach, ponieważ wysychająca woda, zabarwiona ziemią zostawi trudne do usunięcia plamy. Jeśli zależy Ci, aby kwiaty miały dostęp do wody, rozważ kupno kul nawadniających lub wstaw je do większych misek lub pojemników i nalej do nich niewielką ilość wody. 

Jeśli posiadasz w swoim domu lub mieszkaniu rolety (zewnętrzne i wewnętrzne) pamiętaj, że rośliny będą potrzebowały dostępu do światła. Kilka dni poradzą sobie w ciemności, ale już dłuższy czas w ciemności może odbić się na ich kondycji.

4. Opróżnij kosze na pranie

Są dwie szkoły prania wakacyjnego – jedna mówi „opróżnij kosz z praniem przed wyjazdem”, a druga „nie zajmuj się praniem przed urlopem, wypierzesz wszystkie ubrania po urlopie”. Wybór należy do Ciebie. Zależy on głównie od tego:

  • ile posiadasz ubrań i czy po powrocie z urlopu będziesz mieć co na siebie włożyć przez kilka dni
  • jak długo chcesz robić powakacyjne pranie, jeśli chcesz je skończyć jak najszybciej, to pomoże Ci w tym opróżnienie kosza na pranie przed wyjazdem.

Przeczytaj także: Wskazówki na spokojne pakowanie walizki na wyjazd dziecka

5. Wynieś śmieci z wszystkich koszy

Nie ma znaczenia, ile masz tych koszy i co do nich wyrzucasz, po prostu opróżnij je przed wyjazdem. Dzięki temu zobaczysz czy na ich nie ma zabrudzeń, które mogą być przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu w całym mieszkaniu. 

6. Nie ściel łóżek

Jeśli za tym nie przepadasz, to dzień Twojego wyjazdu na urlop jest właśnie tym dniem, kiedy ścielenie łóżek możesz spokojnie odpuścić. To będzie czas, kiedy łóżko i pościele się przewietrzą. Nie przykrywaj ich narzutami ani kocami. Możesz je zostawić w nieładzie, a z materaca dodatkowo zdjąć pokrowiec i prześcieradło (chyba, że powrót do domu będziesz miała w nocy, to prześcieradło zostaw założone, szkoda wtedy tracić czas na porządki).

7. Zrób w lodówce niewielki zapas jedzenia 

Jedną z najczęstszych myśli, z jakimi wracamy z wakacji jest ta o zrobieniu zakupów zaraz po powrocie. Jeszcze nie wyjechaliśmy, a już robimy listy. By jak najdłużej cieszyć się wakacyjnym czasem przy okazji ostatnich zakupów przed urlopem, zrób większe zapasy podstawowych produktów. Sporo rzeczy możesz zamrozić, a przy reszcie sprawdź czy termin ważności będzie przypadał po Twoim powrocie. 

Życzę Ci kolekcji wspomnień w czasie wakacyjnych urlopów i jak najmniej myśli związanych z przygotowaniem domu na czas Twojej nieobecności. 

Zdjęcie: Pexels.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka mentalna i declutterka. Uczy jak zrobić porządek raz a dobrze, pokazuje jak go sprytnie utrzymać, by później móc zająć się tym, co najważniejsze. Od kolekcjonowania przedmiotów zdecydowanie bardziej woli tworzyć albumy wspomnień. Twórczyni bloga www.spokojnemomenty.pl

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie