Czego szukasz

Wiosenne porządkowanie czas zacząć! 5 etapów spokojnego declutteringu

Mamy ją! Wiosna. To dzięki niej częściej niż przez ostatnie miesiące do okien wpadają promienie słońca. My czujemy się wypoczęci i naładowani pozytywną energią. Odważniej i śmielej patrzymy na wyzwania i podejmujemy się zmian, również tych związanych z domowym wnętrzem. Nie ma idealnego czasu na generalne porządki. Wiosna jest jednak jednym z lepszych terminów na przejrzenie każdego zakamarka w domu, usunięcia nadmiaru przedmiotów, wprowadzenia do wnętrza większej estetyki i funkcjonalności. Gotowa na wiosenne porządki?

Sprzątająca kobieta wiosenne porządki

Wiosenne porządki

Decyzja i co dalej? – zapytasz. Możesz od razu przejść do działania, a możesz także zatrzymać się na chwilę i sporządzić plan. Nie musi on być rozbudowany, tworzony godzinami. Wystarczające będzie, gdy ustalisz kto, co, gdzie i jak ma uporządkować. Pomoże Ci to utrzymać motywację oraz nada kierunek działaniu.

Decluttering ma cały wachlarz strategii porządkowania. Warto przy wyborze tej jednej kierować się swoimi potrzebami, możliwościami oraz wielkością porządkowanego obszaru. Wybrana raz, nie oznacza, że nie może być zmieniona. Testuj i poszukuj rozwiązania optymalnego. Niezależnie od wybranej strategii, istnieje sprawdzona i usprawniająca pracę kolejność działania. Przy niej każdy następny etap będzie konsekwencją wcześniejszego, co zabezpieczy porządkowany obszar przed większym chaosem.

Etap 1: Wybierz obszar

Możesz porządkować pomieszczeniami, kategoriami przedmiotów, pojedynczymi obszarami (półka, komoda). Pomyśl o wyborze miejsca o najmniejszym stopniu zastawienia rzeczami. Uporządkujesz je znacznie sprawniej niż szafę lub pokój dziecięcy oraz szybciej poznasz tempo pracy, ocenisz czy wolisz mniejsze lub większe obszary porządkowania, ustalisz jednorazowy czas trwania prac.

Obszary wybrane do generalnego uporządkowania zapisz na kartce, następnie wykreślaj te, którymi już się zajęłaś. Zwłaszcza jeśli decluttering planujesz przeprowadzać w dłuższym horyzoncie czasu taka lista kontrolna odciąży Twoją głowę od pamiętania, w którym miejscu zakończyłaś pracę.

Etap 2: Ustal termin

Gdy podejmiesz decyzję o declutteringu koniecznie zapisz datę jego rozpoczęcia w kalendarzu. Obok niej dodaj notatkę o obszarze Twojego domu, którym zajmiesz się w pierwszej kolejności. Będzie ona pełniła ważną rolę w poziomie Twojej motywacji, między innymi dlatego, że pozwoli Ci uniknąć zbędnego zastanawiania się od czego zacząć, gdy nadejdzie dzień głównych prac.

Porządkuj z głową! 5 wskazówek na spokojny i świadomy decluttering

Etap 3: Wyprowadź się

Czy wiesz ile masz rzeczy i gdzie one się znajdują? Metoda „wyprowadź się” pomoże znaleźć odpowiedzi na te pytania, a w szczególności dowiedzieć się dlaczego masz zdublowane przedmioty, do jakiej kategorii one należą, jaka jest przestrzeń, którą planujesz zorganizować. Dodatkowo przez to, że opróżnisz półki, będziesz mogła je dokładnie wyczyścić z kurzu.

Metoda „wyprowadź się” polega na wyjęciu z porządkowanego miejsca wszystkich przedmiotów. Jeśli porządkujesz kuchnię, wystaw przedmioty na stół, do sąsiedniego pomieszczenia lub na centralną część podłogi, a jeśli usuwasz nadmiar ubrań w szafie stojącej w sypialni, rozłóż je na łóżku. Następnie wyczyść pustą przestrzeń, przyjrzyj się jej oceniając jak chciałabyś, aby wyglądała po organizacji i powrocie przedmiotów.

Etap 4: Przeprowadź selekcję

Decluttering nie oznacza przekładania przedmiotów z jednego miejsca na drugie czy wkładania ich w organizery. To selekcja przedmiotów w podziale na dwie grupy oraz decyzje o ich dalszych losach. W pierwszej grupie są przedmioty, które decydujesz się pozostawić, korzystasz z nich regularnie, są sprawne, mają dla Ciebie wartość pamiątkową. Drugą grupę natomiast stanowią rzeczy, które chcesz wyprowadzić z domu.

W procesie decyzyjnym o przydzieleniu przedmiotu do konkretnej grupy pomocne mogą być pytania, czy:

  • używasz tej rzeczy regularnie?
  • ta rzecz jest Ci potrzebna, piękna lub ma wartość sentymentalną?
  • posiadasz inną rzecz, która pełni taką samą funkcję?
  • lubisz tę rzecz?
  • korzystanie z tej rzeczy czyni Twoją pracę łatwiejszą, przyjemniejszą, oszczędza Twój czas?

Etap 5: Zorganizuj się

Naczelna zasada organizacji declutteringu brzmi: najpierw selekcja przedmiotów, później organizacja. Ta kolejność prac będzie miała także wpływ na Twoje decyzje zakupowe. Dzięki niej dowiesz się dokładnie ile i jakich akcesoriów organizacyjnych potrzebujesz. W ten sposób unikniesz zakupów nietrafionych lub nadmiarowych, które później będziesz zwracać do sklepów lub zostaną w Twoim domu i będą początkiem ponownego tworzenia się nadmiaru.

Wprowadź więc do szafek rzeczy, które zdecydowałaś, że pozostaną w domu. Te, których chcesz się pozbyć, umieść w pudełku i zdecyduj jakie będą dalsze ich losy: oddasz, sprzedasz, przerobisz, w ostateczności wyrzucisz. Na tym etapie nie potrzebujesz posiadać wszystkich systemów do przechowywania. Wykorzystaj te, które już masz. Po zakończeniu organizacji zdecyduj czy chcesz je wymienić czy uzupełnić.

Znając już etapy declutteringu, śmiało działaj. Życzę Ci wiele radości w generalnym porządkowaniu i tworzeniu domowego wnętrza z Twoich marzeń.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka mentalna i declutterka. Uczy jak zrobić porządek raz a dobrze, pokazuje jak go sprytnie utrzymać, by później móc zająć się tym, co najważniejsze. Od kolekcjonowania przedmiotów zdecydowanie bardziej woli tworzyć albumy wspomnień. Twórczyni bloga www.spokojnemomenty.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie