Czego szukasz

Czy spokojne poranki są możliwe? Zorganizuj 3 kluczowe obszary Twojego domu

Nie będę Cię zachęcała do wstawania 30 minut przed domownikami, by ogarnąć rzeczywistość przed pełnym rozpoczęciem rodzinnego dnia. Domyślam się, że Twój poprzedni dzień był i tak wystarczająco długi, by przedkładać sprawną organizację nad odpoczynek i dobry sen. Podzielę się natomiast z Tobą wskazówkami organizacyjnymi domowego wnętrza, których wdrożenie pozwoli Ci cieszyć się efektem długofalowego porządku, ograniczy stres związany z porannymi przygotowaniami, a nawet pomoże cieszyć się dłuższym snem czy chwilą na czytanie książki.

spokojne poranki mama z dziećmi je śniadanie

Czy spokojne poranki są możliwe?

Najintensywniej używane obszary domu każdego poranka to najczęściej kuchnia, przedpokój i szafa. Co możesz zrobić w tych pomieszczeniach, by rano nie biegać w poszukiwaniu kluczy do samochodu, by dzieci wiedziały, którą kurtkę założyć, a w kuchni nie czekał na Was po powrocie do domu blat z rzeczami po śniadaniu? Przejdźmy do konkretów.

Przedpokój

Jeśli co rano wędrujesz wśród rozstawionych na podłodze butów lub przekładasz kurtkę za kurtką, by wyciągnąć tę, której akurat potrzebujesz, to sygnał, że organizacja tego miejsca zdecydowanie wesprze Cię we sprawniejszym wychodzeniu z domu.

  • Ogranicz ilość odzieży wierzchniej w garderobie otwartej lub na haczykach. Trzymaj w niej po jednym komplecie odzieży wyjściowej dla domownika. Resztę rzeczy schowaj do szafy. Dzięki temu rano nawet będąc w biegu chwycisz kurtkę i jesteś gotowa do wyjścia, a dzieci nie będą pytały o to, którą kurtkę założyć.
  • Podobną zasadę zastosuj do butów – jedną parę obuwia na domownika przechowuj na podłodze lub półce, resztę w szafce.
  • Gdy zorganizujesz w ten sposób przedpokój, zyskasz miejsce na to, by przygotować torebkę czy plecak dzieci na następny dzień. Rano tylko je zabierzecie i wyjdziecie spokojnie z domu, nie biegając w poszukiwaniu worka z akcesoriami na zajęcia sportowe lub wracając po niego z samochodu.

Szafa i garderoba

Ile razy odchodziłaś od szafy rozdrażniona myślami „Znów nie mam co na siebie włożyć” ? Szafa to jedno z tych miejsc, które odwiedzamy codziennie. I nie ma znaczenia czy pracujemy w domu czy wychodzimy do biura. Każdego dnia wyjmujemy i wkładamy do niej ubrania.

  • Zrób dokładną selekcję ubrań. Nie pozostawiaj w szafie sentymentów. Patrz w przyszłość, a nie oglądaj się na to jak wyglądała przeszłość. Lepiej mieć w szafie 20 sztuk ubrań, które lubisz, odpowiadają Ci fasonem i kolorystyką, niż 100 kompletnie niepasujących do siebie i do Ciebie. Podziel je na dwie grupy: do pozostawienia, do wyprowadzenia z domu.
  • Rozważ czy układ szafy wspiera Cię w dobrym i wygodnym przechowywaniu ubrań. Jeśli wolisz wieszać, zadbaj o większą ilość wieszaków. Jeśli preferujesz składanie ubrań, dodaj kolejne półki. Pamiętaj, że organizacja szafy nie zaczyna się od zakupów pojemników i innych akcesoriów. W pierwszej kolejności rozważ jakie rozwiązanie się u Ciebie sprawdza, a jakie nie.
  • Przygotuj na kolejny dzień cały zestaw – od ubrań, po dodatki (pasek, torebkę, biżuterię). Gdy masz uporządkowaną i zorganizowaną szafę zajmie Ci to wieczorem 2 minuty. Zaoszczędzony czas przeznaczysz rano na lekturę książki, dłuższe spanie czy wyjście z kawą na balkon. Z wieczornego przygotowywania zestawów ubraniowych stwórz rytuał i włącz do niego dzieci, by dla siebie wybierały ubranka.

Przeczytaj także: Porządkuj z głową! 5 wskazówek na spokojny i świadomy decluttering

Kuchnia

Rano w kuchni potrzebne są wolny blat, by przygotować sprawnie śniadanie oraz pusta zmywarka, by odłożyć do niej naczynia po posiłku.

  • Te rzeczy, które stoją teraz na blacie, a są rzadko używane, schowaj do szafki. Rozważ czy rzadko używany toster nie lepiej raz wyciągnąć z szafki, by codziennie cieszyć się większą i wygodniejszą powierzchnią roboczą.
  • Nie wiem jak Ty, ale ja nie lubię gromadzić brudnych naczyń w zlewie. Kończąc pracę myślę o tym, że muszę opróżnić zmywarkę i wyczyścić blat. Odkąd ustawiłam cykle mycia naczyń w zmywarce tak, by opróżniać ją przed kolacją i mieć wolne miejsce na naczynia ze śniadania, ogarnianie porannych posiłków stało się łatwiejsze. Ta zmiana tak mi ułatwiła organizację i rano mogę nastawić zmywarkę i nie wracam do domu z myślą o bałaganie.

Takie domowe porządki nie muszą zajmować Ci całych godzin. Podziel pracę na etapy i uprość ją. Uporządkowanie przedpokoju może Ci zająć zdecydowanie mniej czasu niż sądzisz. Nie rozmyślaj czy porządkowanie rozpoczniesz od dobrego obszaru, czy przeprowadzisz je we właściwej kolejności, a wszystko będzie idealnie zorganizowane. Po prostu zacznij działać. Szybko zauważysz efekty. Najpierw w postaci przestronniejszego i wygodniejszego domu, a następnie w mniejszej dawce porannego stresu, spokojniejszych wyjść i przyjemniejszych powrotów.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka mentalna i declutterka. Uczy jak zrobić porządek raz a dobrze, pokazuje jak go sprytnie utrzymać, by później móc zająć się tym, co najważniejsze. Od kolekcjonowania przedmiotów zdecydowanie bardziej woli tworzyć albumy wspomnień. Twórczyni bloga www.spokojnemomenty.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie