Czego szukasz

Dress code – jak ubrać się do pracy nie tracąc fortuny?

Jak Cię widzą, tak Ci płacą! Czy tego chcesz, czy nie, ludzie nieustannie oceniają Cię nie tylko w oparciu o prezentowane przez Ciebie umiejętności, kompetencje i doświadczenie, ale także Twój wygląd. Dziś podpowiem Ci, jak niewielkim nakładem kosztów zbudować garderobę, która będzie Cię wspierać w rozwoju, niezależnie od tego, na jakim stanowisku pracujesz. Zapraszam!

  • Justyna Kowalcze - 27/02/2020
kobieta kupuje ubrania do pracy

Dress code

Niezależnie od tego, czy pracujesz w lokalnym biurze czy w międzynarodowej korporacji, powinnaś się dobrze prezentować. Stąd tak ważne jest, szczególnie, gdy myślisz o awansie, byś przestrzegała obowiązującego w firmie dress code’u.

Co ubrać do pracy?

W kwestii wizerunku zawodowego nie zostawiaj miejsca na działanie przypadku, szczególnie gdy masz ograniczony budżet. Głęboki namysł nad tym, jaki wizerunek potrzebujesz stworzyć i w jaki sposób to zrobić, znacznie ułatwi Ci proces kompletowania garderoby oraz oszczędzi stylowych wpadek.

Ustal dress code

Na sam początek ustal, jaki rodzaj dress code’u obowiązuje Cię w miejscu pracy. Jeśli istnieją jakiekolwiek oficjalne wytyczne, dokładnie się z nimi zapoznaj. Wewnętrzne dokumenty mogą określać preferowaną kolorystykę, dozwoloną ilość biżuterii czy sposób upięcia włosów. Prawdopodobnie jednak czeka Cię niespodzianka: brak jakichkolwiek ustaleń względem wyglądu pracownika! Czy to oznacza, że możesz ubierać się, jak tylko Ci się podoba? Nic bardziej mylnego! Jeśli nikt nie określił poziomu dress code’u, przyjmij, że jest to tzw. codzienna elegancja, czyli smart casual.

Dlaczego dress code jest ważny?

Krok drugi w budowaniu funkcjonalnej garderoby do pracy, to refleksja nad wrażeniem, jakie powinnaś lub chcesz sprawiać. Istnieją trzy elementy profesjonalnego wizerunku: autorytet, przystępność i indywidualizm. W zależności od zajmowanego stanowiska rozkładaj akcenty tak, by w pierwszej kolejności podkreślić najważniejszy w Twoim zawodzie aspekt.

Jesteś radczynią prawną w dużej firmie? Skup się na uwypukleniu swojego autorytetu i noś elegancką odzież w stonowanych kolorach. Pracujesz w przedszkolu? Buduj wizerunek przystępnej osoby w oparciu o miłe dla oka kolory i miękkie materiały. Jesteś członkinią kreatywnego zespołu? Nie bój się podkreślać indywidualizmu, stawiając na odważne fasony i oryginalne połączania kolorystyczne.

Znajdź najkorzystniejsze fasony

Niezwykle pomocne będzie ustalenie, w jakich fasonach spodni, spódnic, bluzek, sukienek i żakietów najlepiej się prezentujesz. Świadomość, co działa w Twoim przypadku, a czego absolutnie powinnaś unikać, nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić czas oraz pieniądze, ale też ułatwi tworzenie satysfakcjonujących zestawów. Dress code dress codem, ale chodzi też przecież o to, byś czuła się i wyglądała atrakcyjnie, budując w ten sposób pewność siebie, prawda?

Stwórz spójną paletę kolorystyczną

Pomyśl, w jakich kolorach Ci do twarzy lub skorzystaj z profesjonalnego doboru. Wybierz dwa lub trzy odcienie bazowe oraz kilka towarzyszących, idealnie zgranych z bazą. Dzięki temu prostemu zabiegowi w Twojej szafie zapanuje harmonia, wszystko będzie do siebie pasowało, a Ty nie będziesz potrzebowała wielu ubrań, by zawsze dobrze wyglądać.

Zrób listę zakupów

Ustaliłaś wymagania pracodawcy oraz własne potrzeby? Czas na stworzenie listy zakupów. Gdy spiszesz, czego naprawdę potrzebujesz, łatwiej będzie Ci kontrolować wydatki w sklepie. Nie obejdzie się bez żakietu, spódnicy ołówkowej lub o linii A, spodni w kant, prostej sukienki, kilku bluzek, T-shirtów i topów, cienkich sweterków (mogą być rozpinane kardigany) oraz eleganckich butów i torebki. (link do artykułu o 5 elementach?)

Jeśli charakter Twojej pracy na to pozwala, kup też klasyczne granatowe dżinsy, marynarkę i cygaretki w ciekawym kolorze, ładne buty na płaskiej podeszwie. Nie zapominaj o dodatkach, dzięki którym codziennie stworzysz ciekawe stylizacje, bez konieczności powiększania garderoby.

Przeczytaj także: Jak działa siła dodatków!

Kupuj z głową

W czasie zakupów nie kieruj się wyłącznie ceną, lecz pilnuj także jakości. Stawiaj na dobrze skrojone i starannie uszyte ubrania, w których po prostu będziesz się lepiej prezentować. W miarę możliwości unikaj nieprzewiewnego poliestru oraz łatwo mechacącego się akrylu. Sprawdź, czy odzież, którą masz zamiar kupić, nie mnie się zbytnio.

Ekstrawagancji powiedz nie

Kompletując garderobę do pracy, nie daj się ponieść fantazji. Ekscentryczne, bogato zdobione, krzykliwe, mocno wydekoltowane czy epatujące seksapilem ubrania zostaw na sklepowych wieszakach. Szukaj raczej uniwersalnych elementów, dających się łatwo zestawiać, stosownych na każdą okazję, jaka może mieścić się w zakresie Twoich obowiązków.

Tak przygotowana, śmiało możesz ruszać do pracy! W stosownym stroju nie będziesz tracić energii na rozważanie, czy aby na pewno dobrze wyglądasz. A wrażenie, że masz wszystko pod kontrolą, może się okazać bezcenne, gdy zdecydujesz się ubiegać o awans lub podwyżkę. Powodzenia!

Zdjęcia i grafiki: Justyna Kowalcze

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Justyna Kowalcze
Kolorowa stylistka osobista. Jej misją nie jest moda, są nią kobiety. Pragnie, by akceptowały swoje ciała i czuły się pięknie każdego dnia. Dlatego pracuje nad powierzonym wizerunkiem tak długo, aż zobaczy blask radości w oczach klientki. Prywatnie mama Hani i Marysi oraz żona Michała, zakręcona na punkcie książek, gór i podróży.

Gdzie zaczyna się równość kobiet i mężczyzn?

160 godzin - tyle czasu miesięcznie, wg statystyk kobiety spędzają na swoim "drugim etacie", czyli wykonując obowiązki domowe. Z okazji Dnia Matki, Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na naszych - kobiet, matek - barkach, spoczywa większość domowych obowiązków. I przekonuje, że nie będzie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami w sferze publicznej bez równości w domu.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 29/05/2020
partnerzy razem sprzątają

Równość zaczyna się w domu

Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale też inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

W naszym społeczeństwie nadal wszystko co związane z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi jest głównym obowiązkiem kobiet – matek. Pomimo iż tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn ulega przemianom, to wciąż jednak dominuje nierówny podział obowiązków domowych, który wielu kobietom ogranicza możliwość rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno – politycznym.

Centrum Praw Kobiet z okazji Dnia Matki zorganizowało kampanię, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami domowymi. Kampania ma zwrócić uwagę na to, iż pomimo znaczącego awansu społecznego, kobiety nadal są głównym „beneficjentem” obowiązków domowych i to na nich przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność za sprzątanie, pranie, gotowanie oraz opieką nad innymi, wymagającymi tego członkami rodziny (dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi).

W tym obszarze, postęp jest bardzo powolny, dlatego swoją CPK swoją kampanią „Równość zaczyna się w domu” chce zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji i delegowaniu większej ilości obowiązków na partnerów, a do mężczyzn zaapelować o przejęcie większej odpowiedzialności za dom i obowiązki z nim związane.

Partnerski model rodziny w Polsce

Z badań CBOS wynika, że praca na rzecz domu nadal nie jest postrzegana jako praca, a polski model rodziny, oparty na zawodowej pracy obojga partnerów, przebiega bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków domowych. Statystki nie są optymistyczne, bo według nich tylko 2% mężczyzn wykonuje pranie, a 4% samodzielnie robi porządki.

Odkurzacz – bolid Formuły 1

Od strony wizualnej kampania to pomysł krakowskiej agencji Dziadek do Orzechów. Przyciągać uwagę panów mają groteskowe i absurdalne obrazy: fikcyjny odkurzacz – bolid Formuły 1, czy męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa, albo ważący 55 kilogramów mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem.

Rewolucje domowe

Kampania wystartowała 26 maja w Dzień Matki, bo to właśnie kobiety, które mają dzieci są najbardziej obciążone obowiązkami domowymi. „Słychać w naszym kraju narzekania i to nie tylko ze strony prawicowych polityków, że w Polsce rodzi się mało dzieci. Może to właśnie w nierównym podziale obowiązków domowych i wychowawczych tkwi tajemnica niskiej dzietności kobiet. Kobiety mają coraz większe aspiracje zawodowe i chcą prawdziwego, a nie deklaratywnego partnerstwa w rodzinie. Nadszedł zatem czas na REWOLUCJE DOMOWE”.

Zdjęcie: 123 rf

Źródło:

cpk.org.pl

cpk.org.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Powrót do biura! Szukamy idealnej sukienki do pracy

Niezależnie od tego, gdzie wychodzimy, chcemy pięknie i kobieco wyglądać. A co może być bardziej kobiecą częścią garderoby, niż doskonale skrojona sukienka? Sprawdźmy, jakie sukienki będą najlepsze, kiedy szykujemy stylizację biurową.
  • Zofia Kowalska - 28/05/2020
młoda kobieta w sukience w drodze do biura

Nie jest tajemnicą, że w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad dotyczących stroju. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać nudno i bezbarwnie. Jest wiele pięknych sukienek, nawet tych klasycznych, w których będziemy prezentować się wspaniale.

Zasady stroju w biurze

W pracy zawsze musimy wyglądać profesjonalnie i elegancko. Absolutnie nie wchodzą w grę głębokie wycięcia i mini. Postawiłybyśmy siebie w złym świetle i nawet jeśli wyglądamy w sukience świetnie, w pracy będzie ona nietaktem i narażamy się na nieprzyjemności.

Nasz strój ma szczególne znaczenie, jeśli nasze stanowisko pracy wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z klientami lub partnerami biznesowymi.

W wielu firmach panuje sztywny dress code, co oznacza, że wolno nam nosić tylko gładkie ubrania lub z bardzo delikatnym wzorem w takich kolorach jak czarny, szary, czy granatowy. W części firm nieco się od tego odchodzi, co nie znaczy, że wolno nam nosić to, co chcemy. Jaskrawe kolorowy, błyszczące zdobienia i wycięcia powinnyśmy odłożyć na bok.

Wybierając sukienki do pracy, musimy również pamiętać o wygodzie. Każdego dnia w pracy spędzamy wiele godzin, warto więc postawić na coś, co nie będzie nas uwierać, czy drapać nawet po dłuższym czasie.

Jakie sukienki będą idealne?

Wiemy już, czego unikać, teraz pora pokazać, co będzie warte uwagi. Zastanawiając się nad długością, z pewnością bezpiecznym wyborem będzie sukienka o długości midi lub za kolana. Przykładem odpowiednich strojów o tej długości są sukienki do pracy Quiosque. Powinnyśmy pamiętać, że o ile sukienka do kolan lub za kolana będzie raczej uniwersalnym wyborem, po który każda z nas może sięgnąć bez obaw, o tyle midi już niekoniecznie. Midi jest specyficzną długością, która optycznie skraca nogi. Jeśli jesteśmy niskie, musimy uważać, by nie zaburzyć swoich proporcji.

Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest obecność rękawów i dekolt. Sukienki na ramiączkach niech zostaną w szafie i czekają na wyjście z przyjaciółmi. Do pracy sięgajmy po sukienki z krótkim lub długim rękawem i z dekoltem w łódkę albo mniej wyciętym okrągłym, lub w serek. Jeżeli natomiast chodzi o krój, mamy dość spory wybór. Bez obaw możemy włożyć sukienkę rozkloszowaną, trapezową i ołówkową.

Oczywiście to, że sukienki te są w pracy dozwolone, nie znaczy jeszcze, że możemy od razu ruszyć szturmem do sklepów. Najpierw zastanówmy się, jaki posiadamy typ figury, bo nie każda sylwetka wygląda dobrze w każdym fasonie.

Gdzie kupić sukienkę do pracy?

To, że na pierwszy rzut oka sukienka spełnia wymogi formalne względem stroju służbowego, nie znaczy jeszcze, że będzie idealna. Nie zapominajmy o tym, że w pracy musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a już szczególnie podczas ważnych spotkań biznesowych. Co za tym idzie, musimy wybierać tylko te modele, które są z wysokiej jakości tkanin, które podniosą nasz prestiż.

Sukienki biznesowe powinny być z materiałów dobrej klasy, dzięki czemu będą ładnie się prezentować przez długi czas. Wystarczy do nich dodać buty na obcasie i skromną biżuterię i będziemy wyglądać doskonale. Mało tego to za pomocą zmiany dodatków możemy uzyskać stylizację, która będzie odpowiednia również na rodzinne przyjęcie lub kolację.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail