Czego szukasz

Porządkuj z głową! 5 wskazówek na spokojny i świadomy decluttering

Podjęłaś decyzję o gruntownych porządkach. Być może jest to postanowienie noworoczne, którego w tym roku obiecałaś sobie dotrzymać. Jednak jak zrobić generalny porządek, jak pogodzić go z innymi obowiązkami, jaką kolejność działań wybrać? Z odpowiedzią przyjdzie znalezienie powodu porządkowania i określenie kontekstu działania.

Decluttering - porządkuj z głową

Świadomy decluttering

Być może marzysz o czasie, który przeznaczysz na powrót do pasji lub 15 minut późniejszą pobudkę. Może marzysz o fajnym domu, wygodnym, nie obciążającym w sprzątanie. Zapisz swoje marzenie, które masz w sobie. Niech towarzyszy Ci przez cały czas porządkowania, również w momentach zwątpienia i niższej motywacji.

Marzenie jakie piękne, by nie było, a Ty jaka ambitna, to potrzebujesz planu działania. Odpowiedz:

 • jaki jest cel – ograniczenie nadmiaru, wprowadzenie czystości,
 • które przestrzenie chcesz uporządkować – wszystkie czy wybrane,
 • w jakim czasie chcesz działać – kiedy zaczynasz i kończysz całość prac,
 • po czym poznasz, że osiągnęłaś cel – mniej rzeczy, brak poszukiwań kluczy.

Plan może być krótki, ale konkretny, by nadawał kierunek i przybliżał do realizacji marzenia.

Punkt startowy

Warto wiedzieć z jakiego punktu startujesz. Ta świadomość w kolejnych etapach pomoże Ci identyfikować i budować nawyki wspierające utrzymanie porządku. W jej ustaleniu pomogą pytania:

 • co dla Ciebie oznacza porządek?
 • jaką do tej pory miałaś relację z porządkiem?
 • co Ci przeszkadza w obecnym stanie porządku?

Możesz pomyśleć, że najprościej byłoby ruszyć z bloków i zacząć działać. Nie chcesz chyba jednak za rok powtarzać generalnego porządkowania. Porządek zaczyna się w głowie. Im bardziej szczegółowo rozłożysz obecny bałagan na czynniki, tym będziesz bardziej przygotowana do utrzymania wyniku Twojej pracy i wyeliminujesz kolejne wielkie akcje porządkowania.

Decluttering drogą do spokoju w domu i głowie

Wsparcie

Być może zdecydujesz się na przeprowadzenie porządkowania w weekend. Rozważ czy nie dodać jednego dnia, piątku lub poniedziałku, by mieć chwilę dla siebie w trakcie i po skończonej pracy. Wydłużony weekend jest wystarczający, by oczyścić z nadmiaru rzeczy mieszkanie lub mniejszy dom.

Powierzchnie powyżej 150 metrów kwadratowych mogą wymagać większej ilości czasu. Choć nie ma reguły. Zależy to od zakresu prac, tempa, ale i od wsparcia. Rąk do pracy może być dwa razy więcej niż domowników. Prace można podzielić adekwatnie do umiejętności, wieku, kondycji fizycznej. Na czas pracy pomyśl także o posiłkach, których samodzielne przygotowywanie w tym czasie może skutecznie wytrącić z rytmu. Co możesz zrobić?

 • przygotować numer telefonu do lokalu, który dostarczy posiłki,
 • korzystać z dań gotowych ze sklepu,
 • mieć w termosie ulubiony napój i gotowe przekąski w zasięgu ręki na cały dzień pracy.

Z generalnym porządkowaniem jest jak z domino. Jedna oczyszczona przestrzeń zachęca do zajęcia się kolejną. Łatwo wtedy zapomnieć o nawodnieniu i posileniu się. Przygotuj ten obszar wcześniej, najchętniej delegując.

Przeczytaj także: Na co nie pozwala nam lęk przed oceną?

Katalog form odpoczynku

Idealnie byłoby, gdyby wszystkie obowiązki zostawić na czas porządkowania i zająć się tylko nim. Pewnie niewielu z nas ma takie warunki do działania. Dlatego ważne jest, byś w tym okresie wytężonego wysiłku zadbała o siebie.

Nie mam tutaj na myśli przedsięwzięć o skomplikowanym stopniu logistycznym, które dokładałyby tylko zadań do i tak już licznej grupy. Zachęcam raczej do drobnych przyjemności, z których korzystanie nie będzie wymagało dodatkowego wysiłku oraz będzie możliwe w warunkach domowych.

Pamiętaj, że ważna jest równowaga. Potrzebują odpocząć ciało (spacery, drzemka) i mózg (czytanie, spotkania). Zapisz wybrane przez Ciebie formy odpoczynku i powieś kartkę w widocznym miejscu, by przypominała Ci o regeneracji.

Decluttering – porządkowanie bez chaosu

Wyobrażasz sobie funkcjonowanie w kuchni, gdy wyciągniesz z szafek sprzęty, akcesoria i artykuły spożywcze i nie dokończysz porządkowania? Nie będziesz mogła wejść, przygotować posiłku, nie wspomnę już o bieżącym sprzątaniu.

Sekwencja działań, która pomaga nie wprowadzać dodatkowego chaosu do domowego wnętrza to:

 • wyprowadź się: wystaw zawartość porządkowanej przestrzeni na większą powierzchnię (podłoga, stół),
 • zrób selekcję: podejmij decyzję, które rzeczy będą opuszczały dom, a które zostaną,
 • wyczyść mebel: usuń kurz i inne zanieczyszczenia,
 • wprowadź się: włóż do szafek rzeczy, które nadal są potrzebne.

Kluczem jest dopasowanie ilości przedmiotów wyjmowanych z szafek do posiadanej wolnej powierzchni. Masz tu do wyboru strategię odgracania pomieszczenia na raz lub w mniejszych częściach kolejno po sobie, przykładowo najpierw szafa, później komoda i regał.

Selekcja przedmiotów

Ten etap to największe wyzwanie. W czasie porządkowania przyjdzie Ci podjąć decyzję o dalszych losach każdej posiadanej rzeczy. Rzeczy możesz zakwalifikować do jednej z grup: zostawiam, sprzedaję, oddaję, przerabiam, wyrzucam. Nie ma w sztuce generalnego porządkowania wytycznych ile rzeczy ma być wyprowadzone z domu, a ile ma pozostać. Czasem są to proporcje 60:40, a czasem 20:80. Bez liczenia podejmuj kolejne decyzje oceniając czy:

 • faktycznie korzystasz z danej rzeczy,
 • przynosi Ci ona radość w użytkowaniu.

Stosując te dwa pytania podejmiesz zdecydowaną większość decyzji. Pozostaną przedmioty zdekompletowane, przeterminowane, uszkodzone, a tych możesz się pozbyć bez żadnych sentymentów.

Życzę Ci wiele radości w generalnym porządkowaniu i trzymam za Ciebie kciuki!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka mentalna i declutterka. Uczy jak zrobić porządek raz a dobrze, pokazuje jak go sprytnie utrzymać, by później móc zająć się tym, co najważniejsze. Od kolekcjonowania przedmiotów zdecydowanie bardziej woli tworzyć albumy wspomnień. Twórczyni bloga www.spokojnemomenty.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie