Czego szukasz

Czy rośnie strach przed emeryturą?

Emerytury po nowemu to wiele pytań u przyszłych emerytów, zwłaszcza osób, którym niewiele brakuje do obniżonego niedawno wieku emerytalnego. Początkowo duży entuzjazm wzbudził fakt, że nie ma już konieczności pracowania do 67 roku życia. Jego impet nieco opadł kiedy okazało się, że wcześniejsza emerytura to także mniejsze środki, na jakie można liczyć.

Pusty portfel

Dane pokazują, że niemal co trzecia osoba, która nabywa uprawnienia do świadczenia emerytalnego nie decyduje się go pobierać. Spora część po prostu nie przerywa zatrudnienia, inni pozostają przy wypłatach, należących im się na przykład z tytułu renty.

Dane ZUS, dotyczące składanych wniosków emerytalnych pokazują ciekawe zjawiska, które już zostały uznane za nowe trendy wśród seniorów. Znacząco wzrósł odsetek tych, którym świadczenia nie są wypłacane. Wynosi on obecnie 30 proc., podczas gdy jeszcze w zeszłym roku wynosił 18 proc. To w dużej mierze osoby, które składając wniosek o emeryturę nie zwolnili się, co jest warunkiem koniecznym.

Dla nich dłuższy staż będzie oznaczać, że emerytury po nowemu nie uszczuplą znacząco ich dochodów. Sporo odmów to także efekt źle wypełnionych wniosków lub pobierania świadczenia z innego tytułu, które można utracić po przejściu na emeryturę.

Wysokość świadczeń

Niższy wiek emerytalny to spadek wysokości świadczeń. Emerytura po nowemu dla kobiety w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosła 1609 zł, w obecnym było to już 1549 zł. Z kolei męska to 2570 zł i była o 102 zł niższa niż wyliczona w ostatnim kwartale 2017 r.

Sporo wniosków składały osoby, kończące wiek ustawowy, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Działo się tak zwłaszcza w IV kwartale 2017 r., gdy granica wieku została obniżona. Każdy dodatkowy rok pracy powoduje, że emerytura rośnie o 8 proc. Emerytura po nowemu oznacza, że świadczenia są stosunkowo niskie, więc wiele osób nie ma więc motywacji do ich pobierania.

Obawy pracodawców

Strach przed wcześniejszą emeryturą to również problem pracodawcy. Obniżka wieku emerytalnego przy rosnących problemach kadrowych to utrata nieraz najbardziej wartościowych pracowników z doświadczeniem i ogromną wiedzą.

Pracodawcy starają się być optymistami, tylko 13,4 proc. spośród nich przyznało, że ich firma odczuła negatywne skutki odejść z pracy po obniżeniu wieku emerytalnego. Ponad 85 proc. na razie nie widzi złych skutków reformy. Najmocniej odbiło się to na branży produkcyjnej, najmniej dla podmiotów z sektora publicznego.

Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że w następnych latach w wiek emerytalny wejdą roczniki z wyżu powojennego. Wówczas masowe odejścia na emeryturę mogą mocno wpłynąć na rynek pracy, pogłębiając deficyt wśród doświadczonych fachowców.

Emerytura po nowemu to nie tylko strach i obawa przed nieznanym. To także wiele możliwości dodatkowego oszczędzania, które warto wziąć pod uwagę. Na stronach między innymi PZU można znaleźć wszelkie niezbędne informacje o nadchodzących zmianach i z czym to się wiąże.

Warto wiedzieć, że PPK, które będzie powszechnym planem systematycznego oszczędzania, ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. Środki odkładane na emeryturę, będą pochodziły z 3 źródeł: od pracownika, pracodawcy oraz od Państwa (w formie dodatkowych dopłat).

Chcesz poznać dodatkowe możliwości oszczędzania na emeryturę i być na bieżąco ze zmianami w systemie emerytalnym? Wiedzieć, jak dokładnie będą funkcjonowały PPK? Zapraszamy na stronę emerytura.pzu.pl.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie