Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Tata na urlopie rodzicielskim: Jakie są trendy ojcostwa w Polsce?

  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 maja 2024
  • 4 MIN. CZYTANIA
tata z córką na urlopie rodzicielskim
Wraz z wprowadzeniem dyrektywy dotyczącej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, coraz więcej ojców decyduje się na skorzystanie z urlopów rodzicielskich. Wzrost jest zauważalny, w 2023 roku już 19 tysięcy ojców wybrało tę opcję, w porównaniu do 3,7 tysiąca rok wcześniej. To zdecydowanie pozytywny trend, jednak wciąż zaledwie tylko 7 procent uprawnionych mężczyzn korzysta z tego rodzaju urlopów.

Tata na urlopie rodzicielskim

Przez lata zaledwie kilka procent ojców korzystało z urlopu rodzicielskiego, co oznaczało, że rocznie tylko cztery tysiące Polaków decydowało się na tę formę opieki nad dzieckiem. Sytuacja w widoczny sposób zaczęła zmieniać się dopiero w ostatnich miesiącach, czyli po wprowadzeniu tzw. dyrektywy work-life balance, co poskutkowało wzrostem tej liczby do siedmiu procent, tj. prawie dwudziestu tysięcy ojców.

Andrzej Kubisiak widzi w tym korzyści nie tylko jako ojciec i mąż, ale także jako analityk. – Tam, gdzie ojcowie się angażują, w tym pierwszym roku życia dzieci, to kobiety w mniejszym stopniu dotyka później luka płacowa, a więc dyskryminacja, jeżeli chodzi o wynagrodzenia – mówi zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Równość na rynku pracy zaczyna się w domu

Niestety nadal to głównie mamy angażują się w opiekę nad dziećmi, co pokazują wskaźniki zaangażowania pracujących rodziców. Konsekwencje finansowe związane z opieką nad dziećmi często ciążą kobietom przez całe życie.

Nowy wymiar urlopu rodzicielskiego

Macierzyństwo wypycha kobiety z rynku pracy, a im więcej kobieta ma dzieci, tym rzadziej jest zatrudniona. – Żeby wesprzeć kobiety, warto zachęcać mężczyzn do większego zaangażowania w obowiązki rodzinne, co później będzie się przekładało na równość w zatrudnieniu – tłumaczy Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan. Będzie się to także przekładało na równość emerytalną. Tata na rodzicielskim to szansa na większą emeryturę dla mamy.

Podział urlopów rodzicielskich jest kluczowym narzędziem w budowaniu równych szans. Aby te zmiany przyniosły oczekiwane efekty, niezbędna jest kontynuacja edukacji rodziców, pracodawców oraz organizacji wspierających rodziców w zrozumieniu nowego prawa i korzyści, jakie niesie dla wszystkich zainteresowanych. Nowe regulacje mają na celu wspieranie kobiet na rynku pracy poprzez zwiększenie zaangażowania mężczyzn w opiekę nad dziećmi.

Rynek pracy przyjazny rodzicom

Przez ponad dwanaście lat Fundacja Mamo Pracuj aktywnie przyczynia się do transformacji rynku pracy na bardziej sprzyjający kobietom, matkom i rodzicom. Poprzez promowanie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom oraz udostępnianie ofert pracy dedykowanych mamom, nasza Fundacja dąży do wsparcia kobiet w ich powrotach do zatrudnienia, jednocześnie pomagając pracodawcom pozyskiwać zaangażowane i lojalne pracowniczki.

Dyrektywa unijna „work-life balance”. Czy będą dwa miesiące urlopu wyłącznie dla ojców?

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że równość na rynku pracy zaczyna się w domu. To dzięki partnerskiemu podziałowi obowiązków, w tym oczywiście dzieleniu się opieką nad dziećmi, takie zjawiska jak np. kara za macierzyństwo (trudniejszy powrót na rynek pracy dla mam oraz przyznawanie niższych wynagrodzeń niż mężczyznom i bezdzietnym kobietom) czy luka płacowa będą zanikać. Rola mężczyzn jest tu ogromna i cieszy to, że coraz więcej ojców decyduje się na skorzystanie z dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego dedykowanego wyłącznie dla nich. Tendencja ta nie jest wysoka, ale stale rośnie. Co ważne, dając kobietom – mamom przestrzeń do rozwoju, zarówno w obszarze rodzicielskim, jak i zawodowym wzmacniamy w nich poczucie własnej wartości i sprawstwa. Działamy na rzecz równych szans na rynku pracy. To nadal obszar do rozwoju dla nas wszystkich, czyli partnerów w związkach, pracodawców, społeczeństwa. Naszymi działaniami, jako Fundacji pokazujemy, że jest to możliwe i że warto to robić.” – mówi Anna Łabno-Kucharska z Fundacji Mamo Pracuj.

Źródło:

fakty.tvn24.pl
onet.pl

Zobacz więcej

artykuł
chłopiec spacer las
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 12 MIN. CZYTANIA
artykuł
Ewa Moskalik Pieper
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
mata joga kobieta
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
bezsenność
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
Stroje kąpielowe
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
ulgi i świadczenia dla rodziców
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
urlop w zimie
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 4 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content