ZAINSPIRUJ SIĘ
Dyrektywa unijna „work-life balance”. Czy będą dwa miesiące urlopu wyłącznie dla ojców?
- Klaudia Urban
- 15 grudnia 2021
- 4 MIN. CZYTANIA
Dyrektywa unijna „work-life balance”
Dnia 20 czerwca 2019 została przyjęta Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158, zwana powszechnie Dyrektywą unijną „work-life balance”. Regulacje zawarte w tym dokumencie, obowiązują wszystkie kraje członkowskie i muszą zostać przez nie wprowadzone do dnia 2 sierpnia 2022 roku. Zaproponowane zmiany dotyczą przede wszystkim uprawnień rodziców do korzystania z urlopów związanych z wychowywaniem dzieci, ale znajdują się tam też zagadnienia dotyczące praw pracowniczych w ogóle.
Przeczytaj także: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dopłaty do żłobków – dla kogo i na jakich zasadach?
Korzyści dla wszystkich
Tworząc przepisy, skoncentrowano się na obecnej sytuacji rodziców na rynku pracy w kontekście polityki równościowej. Duże znaczenie ma tutaj coraz częściej podkreślane prawo ojca do uczestnictwa w wychowaniu i opiece nad dzieckiem, a także korzyści dla dziecka wynikające z kontaktu z rodzicami obojga płci. Zmiany mają na celu zachęcić mężczyzn do korzystania z ich uprawnień.
Nowe przepisy zostały stworzone tak, aby pomóc rodzicom zachować równowagę między obszarem zawodowym i rodzinnym. W dalszej perspektywie, proponowane rozwiązania mają na celu wyrównanie szans na rynku pracy, a także zmniejszanie luki płacowej między kobietami i mężczyznami.
Inicjatorzy zwracają też uwagę na korzyści dla pracodawców, którzy zyskają bardziej zróżnicowaną pulę talentów oraz na fakt, że zachowujący równowagę work-life balance pracownicy, są po prostu szczęśliwsi i bardziej zmotywowani do pracy. Natomiast z punku widzenia Państwa, korzyścią może okazać się zminimalizowanie efektów kryzysu demograficznego.
Jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce?
W Polsce ojcowie formalnie mogą korzystać z kilku urlopów przysługujących im w związku z posiadaniem dziecka. W 2010 roku wprowadzono urlop ojcowski. Obecnie wynosi on 2 tygodnie, przysługuje wyłącznie tacie i należy z niego skorzystać do 2 urodzin dziecka. Może być wykorzystany niezależnie od sytuacji zawodowej matki dziecka. Z roku na rok korzysta z niego coraz więcej ojców.
Ponadto tata w Polsce może skorzystać z:
- części urlopu macierzyńskiego. Trwa on 20 tygodni z czego 14 jest dedykowanych wyłącznie matce, a 6 kolejnych tygodni może wykorzystać także ojciec dziecka,
- urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, którym rodzice mogą dzielić się wg własnych potrzeb,
- urlopu wychowawczego (bezpłatnego urlopu trwającego maksymalnie 36 miesięcy).
Przeczytaj także: Zasiłek opiekuńczy. Poznaj nowe wytyczne ZUS!
Jakie zmiany wprowadza Dyrektywa Unijna „work-life balance”?
Wiele z proponowanych rozwiązań funkcjonuje już w polskim kodeksie pracy. Część z nich nawet w bardziej korzystnej i rozbudowanej formie, niż ta proponowana w nowych przepisach unijnych. Kluczowym elementem, który ma znaczenie dla polskich rodziców, jest wprowadzenie dwumiesięcznego urlopu dla każdego z rodziców. Tego urlopu nie można przenieść na drugiego rodzica. W praktyce oznacza to, że dwa miesiące przysługujące ojcu dziecka będą do wykorzystania wyłącznie przez niego i w razie niewykorzystania przepadną. Przepis ten dotyczy wyłącznie pracowników etatowych.
Co jeszcze? Nowym elementem będzie tzw. „urlop opiekuńczy” w wymiarze 5 dni roboczych, który będzie można wykorzystać w celu zajęcia się nad krewnym wymagającym opieki (niekoniecznie dzieckiem). Dyrektywa wprowadza także prawo do czasu wolnego od pracy z powodu tzw. siły wyższej, wymagającej obecności pracownika, (np. nagła choroba, wypadek).
Przeczytaj także: #TataNaUrlopie – obowiązki „rodzinno-domowe” należy dzielić między siebie
Mniej urlopu dla matki czy dodatkowe dwa miesiące dla ojca?
Nie ma jeszcze decyzji, co do ostatecznego kształtu, jaki przyjmie urlop rodzicielski w Polsce w 2022 roku. po planowanych zmianach. Bardzo możliwe, że nowe zasady zaczną obowiązywać, np. dopiero od 1 stycznia 2023 r. To mogłoby służyć większej przejrzystości przepisów i byłoby bardziej zrozumiałe dla samych rodziców. Wciąż nie wiemy jak ustawodawca dostosuje krajowe zasady do regulacji UE. Najbardziej prawdopodobne są dwa scenariusze. Jeden zakłada skrócenie zsumowanego urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, który w praktyce zwykle wykorzystywały kobiety, z 12 miesięcy do 10 miesięcy i przeznaczenie 2 miesięcy wyłącznie dla taty.
Drugi scenariusz zakłada wydłużenie urlopu o 2 miesiące, więc łącznie mielibyśmy 14 miesięcy urlopu, z czego dwa zarezerwowane dla ojca. Na ostateczną wersję przepisów musimy jeszcze poczekać, jednak z pewnością będziemy z uwagą śledzić działania rządu w tej sprawie.
W naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicomznajdziesz firmy, które z powodzeniem wspierają pracowników. Zapraszamy do zapoznania się z pełnąBazą Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.
Zdjęcie: 123 rf