Czego szukasz

Zasiłek opiekuńczy. Poznaj nowe wytyczne ZUS!

Pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna wymusza na dyrektorach szkół i przedszkoli konieczność organizacji zajęć w formie hybrydowej. W związku z czym, coraz więcej dzieci zostaje w domach, bez formalnego zamknięcia placówki. Do tej pory przepisy nie dawały możliwości pobrania z ZUS-u zasiłku na dzieci pozostające w domu tylko ze względu na naukę zdalną. Na szczęście ZUS zapowiedział korzystne zmiany interpretacji przepisów. Sprawdź, w jakiej sytuacji przysługuje świadczenie opiekuńcze na dziecko!

Zasiłek opiekuńczy - Covid-19 a nauczanie zdalne

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?

Ze względu na sytuację epidemiologiczną rząd wprowadził możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego z powodu kwarantanny oraz zamknięcia placówki. W ubiegłym roku szkolnym przez wiele miesięcy dzieci w całym kraju uczyły się w domu. Dlatego bez problemu można było ustalić komu wspomniany zasiłek przysługuje. Od września nie ma rozporządzenia wprowadzającego formalne przejście na naukę zdalną, natomiast coraz więcej szkół wprowadza system hybrydowy.

Przeczytaj także: Co to jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Nowa interpretacja przepisów

Obecnie dyrektorzy wprowadzają naukę zdalną tylko w oddziałach, w których nastąpiła styczność z osobą zakażoną. Jednocześnie taka sytuacja nie oznacza nałożenia kwarantanny na wszystkich uczniów. Dlatego też nie każdy rodzic w tej sytuacji mógł ubiegać się o zasiłek.

Przykładowo nasze dziecko było nieobecne w szkole, gdy jego koledzy mieli styczność z osobą chorą na Covid-19. Nie zostało ono objęte nadzorem sanepidu, a jednocześnie nie może uczyć się stacjonarnie. Dlatego jak podaje PAP, rzecznik prasowy ZUS poinformował o rozszerzeniu wypłacania zasiłku opiekuńczego na dzieci, które pozostają w domu wyłącznie z powodu nauki zdalnej. „W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną za zamknięcie placówki należy uważać także naukę zdalną, np. jednej klasy lub grupy przedszkolnej. Nie musi dojść do zawieszenia zajęć w całej szkole, przedszkolu czy żłobku, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy.” – powiedział Paweł Żebrowski.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zgodnie z nową interpretacją przepisów, rodzic może ubiegać się o zasiłek na zdrowe dziecko do lat 8, które musiałoby pozostać w domu bez opieki. Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% wynagrodzenia i żeby go otrzymać należy wypełnić oświadczenie dla pracodawcy. Wzór takiego oświadczenia znajduje się na stronie gov.pl.

Przeczytaj także: Co zmieni się w Nowym Roku w przepisach dotyczących zasiłków?

Źródło: ZUS: zasiłek opiekuńczy przysługuje także w razie zamknięcia klasy lub grupy przedszkolnej | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie