Czego szukasz

Co zmieni się w Nowym Roku w przepisach dotyczących zasiłków?

Wraz z Nowym Rokiem, będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące wypłacania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Co zmieni się od stycznia 2022 roku? Czy wprowadzone zmiany będą dla nas korzystne? Postaramy się wyjaśnić na czym będą polegać zmiany w przepisach dotyczących zasiłków.

Zasiłek chorobowy - dla kogo zmiany?

Nowy sposób liczenia okresu chorobowego

Podstawowa zmiana dotyczy maksymalnego okresu zasiłku chorobowego i choć nadal będzie on wynosił 182 dni, zmieni się jego sposób naliczania. Według obecnie obowiązujących przepisów półroczny limit oddzielnie liczymy na każdą jednostkę chorobową. Jeśli więc L4 ma różne kody chorobowe możemy chorować dłużej. Od przyszłego roku limit ten będzie obejmował wszystkie dni abstynencji chorobowej bez względu na ich powód, jeżeli przerwa między nimi będzie krótsza niż 60 dni. Wymagana przerwa 60 dni nie będzie obowiązywała kobiet, których kolejne L4 wystawione zostanie z powodu ciąży. Niestety w odwrotnej sytuacji (najpierw niezdolność do pracy z powodu ciąży, następnie z innej przyczyny), oba okresy chorobowe będą się sumować.

Krótszy okres zasiłkowy po wygaśnięciu umowy

Zmieni się również okres wypłacania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Dziś, jeżeli umowa o pracę wygaśnie, gdy chorujemy mamy prawo pobierać zasiłek przez 182 dni. W znowelizowanej ustawie okres ten został skrócony o połowę, czyli do 91 dni.

Przeczytaj także: Co to jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje?

Wyższy zasiłek za pobyt w szpitalu

Następna zmiana przy wypłacie „chorobowego” dotyczy wysokości zasiłku przysługującego za pobyt w szpitalu. Obecnie wynosi on 70% podstawy, a od stycznia 2022 r. będzie wyższy o 10%. Tym samym zasiłek chorobowy wyrówna się i bez względu na to, czy będziemy chorować w domu, czy w szpitalu otrzymamy 80% wysokości podstawy.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Korzystne zmiany

Nowe przepisy znoszą także obowiązek przeliczania podstawy wypłacanego zasiłku, jeżeli pomiędzy kolejnymi L4 nie upłynął jeszcze miesiąc.

Ostatnia zmiana związana z zasiłkiem to miłe zaskoczenie. W przeciwieństwie do obecnych przepisów, zasiłek zostanie wypłacony pomimo spóźnienia w opłaceniu składki chorobowej.

Przeczytaj także: Jak pracować na urlopie macierzyńskim i nie stracić zasiłku?

Zasiłek macierzyński, a śmierć pracodawcy

Zmiana w wypłacie zasiłku macierzyńskiego będzie dotyczyła możliwości otrzymania go pomimo ustania ubezpieczenia z powodu śmierci pracodawcy. Natomiast w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę ciężarnej, której pracodawca zmarł otrzyma ona do dnia porodu zasiłek w wysokości macierzyńskiego.

Źródło:

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie