Czego szukasz

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dopłaty do żłobków – dla kogo i na jakich zasadach?

W ramach programu „Polski Ład” z początkiem października została podpisana Uchwała o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Nowe przepisy wprowadzające dodatkowe świadczenia rodzinne, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Przeczytaj komu i na jakich zasadach będzie przysługiwać ministerialne wsparcie. Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi dopłaty do żłobków.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - ustawa wchodzi w życie 1 stycznia

Dla kogo świadczenie z programu Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Nowe świadczenie zostało uchwalone w ramach ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Przysługiwać będzie rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko, w wieku od 12 miesięcy do 3 lat. Dotyczy to także rodzin, w których pierwsze dziecko jest pełnoletnie lub nie mieszka z rodzicem posiadającym prawa rodzicielskie. Świadczenie to będzie nieopodatkowane. Jego przyznanie zaś, będzie niezależne od dochodu rodziny.

Jaka będzie wysokość i forma wypłacanego świadczenia?

Kwota pełnego świadczenia, które można otrzymać na jedno dziecko wynosi 12 tysięcy. Do wyboru będą dwie opcje. Pierwsza to wypłacanie świadczenia w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy. Druga to wypłacanie przez 24 miesiące po 500 zł. Długość okresu otrzymywania wypłaty świadczenia, a co za tym idzie jego wysokość, wskaże wnioskodawca.

Przeczytaj także: Zasiłek opiekuńczy. Poznaj nowe wytyczne ZUS!

Świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego a 500 plus

Podobnie jak w przypadku „500+”, nowe świadczenie nie będzie miało żadnego wpływu na możliwość pobierania innych przysługujących zasiłków. Również kwota otrzymana z tego tytułu nie zostanie wliczona do kryterium dochodowego rodziny.

Od kiedy zostanie wypłacone świadczenie i w jaki sposób należy się o nie ubiegać?

Wypłacanie środków z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rozpocznie się 1 stycznia 2022 roku, a świadczenie to będzie przyznawał i wypłacał ZUS na wniosek rodziców. Możliwość składania wniosków dostępna będzie wyłącznie za pośrednictwem bankowości elektronicznej, PUE ZUS lub portalu Emp@tia (tak jak w przypadku świadczenia „500+”).

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Kto skorzysta z tak zwanego „400+”?

W ramach Ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym jest możliwość ubiegania się o 400 zł dofinansowania na pokrycie opieki dla dzieci nieobjętych rodzinnym kapitałem. Dofinansowanie to będzie przysługiwać na dziecko, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego albo jest objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.

Wypłacanie dofinansowania do żłobków – na jakiej zasadzie?

Zmiany dofinansowania opieki na małe dziecko mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r. Podobnie jak przy świadczeniu opiekuńczym rodzic musi złożyć wniosek elektroniczny do ZUS, który będzie przyznawał dofinansowania.
W odróżnieniu od świadczenia RKO pieniądze nie będą wpływać na konto wnioskującego, lecz podmiotu sprawującego opiekę nad dzieckiem. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 400 zł, natomiast nie może ona przewyższać opłaty za pobyt (bez uwzględnienia wyżywienia). Z tego powodu możliwe jest, że Samorządy, by skorzystać z ministerialnych funduszy przysługujących rodzicom podniosą czesne.

Przeczytaj także: Co zmieni się w Nowym Roku w przepisach dotyczących zasiłków?

Źródło:

rp.pl
gov.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie