Czego szukasz

Ograniczenia w wypłacie macierzyńskiego. Nowy pomysł ZUS

Możemy zauważyć, że w Polsce z każdym rokiem rodzi się coraz mniej dzieci. Demografia, według rządu jest obecnie jednym z najistotniejszych wyzwań społecznych. Niedawno pojawił się projekt Strategii Demograficznej 2040, w której rząd chce likwidować bariery zniechęcające Polaków do zakładania rodziny. Jednocześnie pojawił się nowy, antydemograficzny projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wymierzony wprost w kobiety, mający na celu ograniczenie prawa do świadczeń macierzyńskich.

Kobieta spaceruje z wózkiem

Ograniczenia w wypłacie macierzyńskiego – nowy pomysł ZUS

ZUS proponuje tak zwany okres wyczekiwania przy wypłacie zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że zasiłek nie będzie mógł być przyznawany zaraz po urodzeniu dziecka, jeżeli umowa o pracę została podpisana tuż przed porodem. Projekt zakłada wyeliminowanie sytuacji kiedy kobieta zatrudnia się fikcyjnie, by później przejść na świadczenia ZUS. Na ten moment nie określono ile miałby wynosić okres wyczekiwania.

Przeczytaj także: Czy to prawda, że ZUS prowadzi nagonkę na przedsiębiorcze mamy?

– Szczegółowo kontroluje zwłaszcza zatrudnienie ciężarnych Polek. Bo uważa, że być może zatrudniłyśmy się tylko po to, by wyłudzić w czasie ciąży świadczenie z ubezpieczenia społecznego. Sprawdza wysokość składek. Jestem prawniczką, która ma dwójkę małych dzieci. Od roku jestem nękana przez ZUS. Przeszłam już kilka kontroli. Jedna z nich zakończyła się sprawą w sądzie. – tłumaczyła w Wyborczej Katarzyna Nabożna-Motała, prawniczka i działaczka Ruchu Społecznego Kobiety na DG kontra ZUS.

Przeczytaj także: Jak pracować na urlopie macierzyńskim i nie stracić zasiłku?

ZUS kontroluje kobiety na macierzyńskim

Sprawa jest na etapie konsultacji z przedsiębiorcami. Nie jest jeszcze wiadomo czy projekt wejdzie w życie. Jednak to nie pierwsze przedsięwzięcie wymierzone w ciężarne kobiety i młode matki. ZUS niejednokrotnie przeprowadzał już kontrole, sprawdzając miejsca pracy, a także miejsca pobytu w trakcie zwolnień lekarskich.

– ZUS od dłuższego czasu prowadzi działania antydemograficzne. Obserwuję to po sobie, jak i po kobietach, którym pomagam w sporach z ZUS-em. Zdecydowałabym się na kolejne dziecko, gdyby nie działania ZUS-u. Takie wypowiedzi słyszę też od moich klientek. ZUS kastruje kobiety i pozbawia ich poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w tak ważnym okresie jak macierzyństwo – mówi prawniczka.

Przeczytaj także: Wszystko co musisz wiedzieć o urlopach macierzyńskich!

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zdjęcie: Canva

Źródło: wyborcza.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama bliźniaków, studentka pedagogiki, żona. W wolnych chwilach poświęca się wszystkiemu co kreatywne, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie