Czego szukasz

Jak uzyskać świadczenia 300+, 500+ i 1000+?

Świadczenie 500+ obowiązuje od dłuższego czasu i wiele już na ten temat wiadomo. Nieco inaczej ma się sprawa ze świadczeniami 300+ oraz 1000+. W tym opracowaniu opowiem o tym, komu i spełnieniu jakich warunków dane dodatkowe środki się należą i w jakim terminie można się o nie ubiegać?

świadczenie  300+ 500+ i 1000+

Jak uzyskać świadczenia 300+, 500+ i 1000+?

Świadczenie 1000+

W przypadku kwoty 1000 zł możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami świadczeń:

  • jednorazową zapomogą z tytułu urodzenia dziecka lub
  • świadczeniem rodzicielskim wypłacanym osobom bez prawa do zasiłku macierzyńskiego, przez okres 52 tygodni.

Skupmy się teraz na pierwszej formie wsparcia, czyli jednorazowym zastrzyku gotówki w kwocie 1000 zł, określanym jako becikowe. Dodatkowe środki przysługują matce lub ojcu dziecka z tytułu urodzenia się dziecka, pod warunkiem że dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Jeśli wniosek zostanie złożony po terminie, nie będzie rozpatrywany, czyli nie będzie opcji uzyskania go.

Drugie świadczenie, często nazywane kosiniakowym, jest wypłacane w wysokości 1000 zł przez okres 52 tygodni. Jest świadczeniem dla matki lub ojca dziecka np. z tytułu urodzenia dziecka, jeśli nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Świadczenie rodzicielskie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego rodziny i jest wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie.
Aby otrzymać te środki trzeba w odpowiedniej jednostce złożyć wniosek o wypłatę tego świadczenia oraz akt urodzenia dziecka w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka.

Ulgi i świadczenia dla rodziców, czyli ile dostaniesz na dziecko w 2022

Świadczenie 500+

Rodzice mogą liczyć też na kolejne wsparcie w wysokości 500+. To świadczenie wychowawcze wynosi 500 złotych miesięcznie na dziecko i jest wypłacane do dnia ukończenia 18-go roku życia. 500+ jest nieopodatkowane i nie wpisuje się go do PIT-u rocznego.

Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą nowe zasady dotyczące 500 plus. Obsługę świadczenia przejmie ZUS, a wnioski i wypłaty będą odbywały się jedynie drogą elektroniczną.

Zatem od 1 stycznia wniosek o przyznanie 500 plus złożymy jedynie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia. Samo świadczenie będzie wypłacane jedynie bezgotówkowo. W tym celu we wniosku trzeba będzie wskazać numer rachunku bankowego.

Świadczenie 300+

Na koniec kilka słów w temacie nowego świadczenia Dobry Start 300+, które obowiązuje od 1 lipca 2018 roku. Wsparcie to polega na przyznaniu raz w roku świadczenia w wysokości 300 zł. Przyznawane jest na każde dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od wysokości dochodów uzyskiwanych przez rodzinę.

Wniosek o przyznanie świadczenia Dobry start można od tego roku składać TYLKO elektronicznie, a obsługą w pełni zautomatyzowanego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaznacza, że rodzice, którzy do tej pory składali wnioski o świadczenie „Dobry Start” poprzez bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz system Empatia nie odczują żadnej zmiany, ponieważ z ich perspektywy składanie wniosków odbędzie się dokładnie w takim samym trybie.

Jak składać wnioski o 300 + ?

Wszyscy rodzice od 1 lipca mogą, tak jak w ubiegłych latach, składać wnioski online:

  • przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia
  • przez bankowość elektroniczną
  • przez portal PUE ZUS.

Wypłaty świadczeń 300+ zostaną dokonane w terminie do:

  • 30 września 2021 r., jeśli wniosek ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami zostanie złożony w lipcu lub sierpniu,
  • 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, gdy wnioski z dokumentami zostaną złożone od września do listopada 2021r.

Jak widać w zależności od wieku dziecka czy sytuacji finansowej rodziny, można starać się o różne, dodatkowe środki. Warto mieć tego świadomość i z tych dofinansowań korzystać.

Informacje dodatkowe

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Księgowa z wieloletnim doświadczeniem, która prowadzi swoje biuro online.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie