Czego szukasz

Dobry start, co musisz wiedzieć i kiedy składa się wniosek na tzw. 300+

„Dobry Start” to program rządowy będący wsparciem dla rodzin i inwestycją w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Już od 1 lipca 2023 r. rusza nabór wniosków TYLKO drogą elektroniczną.

dobry start

Program rządowy Dobry Start

O świadczenie „Dobry Start” mogą raz w roku wnioskować rodzice uczących się w szkole dzieci, aż do ukończenia 20 lat. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Warto wspomnieć, że od 1 sierpnia 2019 roku, wsparcie z programu przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Świadczeni nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkoli oraz tym, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne tzw. „zerówek”.

Dobry Start już drugi rok na nowych zasadach

Świadczenie Dobry start, od roku szkolnego 2021/2022 jest przyznawane i wypłacane przez ZUS. Wcześniej odpowiadały za to gminy i powiaty. Ponadto pieniądze są przekazywane jedynie bezgotówkowo na konto bankowe.

W ubiegłym roku zmianie uległ proces składania wniosków. Obecnie można je składać TYLKO drogą elektroniczną już od 1 lipca 2023 roku do 30 listopada 2024.

Przeczytaj także: Bon turystyczny 500 plus na wakacje dla dzieci

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć jedno z rodziców, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka.

Natomiast wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa:

  • rodzic zastępczy,
  • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
  • dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+. Jest to urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Przeczytaj także: Ulgi i świadczenia dla rodziców

Gdzie i kiedy można złożyć wniosek?

Podobnie jak w przypadku programu „Rodzina 500 plus”, wnioski w ramach programu Dobry Start będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje. Zatem możemy to zrobić w takich instytucjach jak urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną, właściwą dla miejsca zamieszkania jednostkę organizacyjną. W przypadku powiatów świadczenia te będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Wniosek o świadczenie Dobry Start można składać TYLKO online od 1 lipca przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Ważne informacja! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Wnioski złożone w lipcu i sierpniu to gwarancja, że rodziny otrzymają wyprawkę nie później niż 30 września. Wnioski złożone później, czyli w kolejnych miesiącach, będą rozpatrywane przez gminy i również będą wypłacane środki w przeciągu maksymalnie 2 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.mrpips.gov.pl/DobryStart

Wzór wniosku o świadczenie dobry start

Przeczytaj także: Jak uzyskać świadczenia 300+, 500+ i 1000+?

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcie: Pixabay.com

Załączniki

  • pdf SDS_1Zv3_2
    Wielkość pliku: 104 KB
  • pdf 1
    Wielkość pliku: 122 KB
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie