Czego szukasz

Dobry Start na nowych zasadach – co musisz wiedzieć i wniosek do pobrania

„Dobry Start” to program rządowy będący wsparciem dla rodzin i inwestycją w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Już od 1 lipca 2021 r. rusza nabór wniosków TYLKO drogą elektroniczną.

Program rządowy Dobry Start

O świadczenie „Dobry Start” mogą raz w roku wnioskować rodzice uczących się w szkole dzieci, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Rodzice dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. To wsparcie dla 4,6 miliona uczniów.

Warto wspomnieć, że od 1 sierpnia 2019 roku, wsparcie z programu przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Świadczenie natomiast nie przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkoli oraz tym, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w oddziałach zerówek, zarówno w szkole jaki i przedszkolu.

Dobry Start na nowych zasadach

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że świadczenie Dobry start, potocznie określane jako 300 plus, będzie od roku szkolnego 2021/2022 przyznawane i wypłacane przez ZUS. Dotychczas odpowiadały za to gminy i powiaty. Ponadto pieniądze będą przekazywane jedynie bezgotówkowo na konto bankowe.

Zmianie ulega proces składania wniosków. Będzie można je składać TYLKO drogą elektroniczną już od 1 lipca 2021 roku do 30 listopada 2021.

Przyjęty przez rząd projekt zakłada, że świadczenie Dobry start, potocznie określane jako 300 plus, będzie od roku szkolnego 2021/2022 przyznawane i wypłacane przez ZUS. Dotychczas odpowiadały za to gminy i powiaty. Ponadto pieniądze będą przekazywane jedynie bezgotówkowo na konto bankowe.

Przeczytaj także: Bon turystyczny 500 plus na wakacje dla dzieci

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek może złożyć jedno z rodziców, matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Natomiast wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wniosek można złożyć w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Przeczytaj także: Ulgi i świadczenia dla rodziców

Gdzie i kiedy można złożyć wniosek?

Podobnie jak w przypadku programu „Rodzina 500 plus”, wnioski w ramach programu Dobry Start będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje. Zatem możemy to zrobić w takich instytucjach jak urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inną, właściwą dla miejsca zamieszkania jednostkę organizacyjną. W przypadku powiatów świadczenia te będą realizowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Wniosek o świadczenie Dobry Start można składać TYLKO online od 1 lipca przez Portal informacyjno-usługowy [email protected], przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Ważne informacja! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Wnioski złożone w lipcu i sierpniu to gwarancja, że rodziny otrzymają wyprawkę nie później niż 30 września. Wnioski złożone później, czyli w kolejnych miesiącach, będą rozpatrywane przez gminy i również będą wypłacane środki w przeciągu maksymalnie 2 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.mrpips.gov.pl/DobryStart

Wzór wniosku o świadczenie dobry start

Przeczytaj także: Jak uzyskać świadczenia 300+, 500+ i 1000+?

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcie: Storyblocks.com

Załączniki

  • pdf SDS_1Zv3_2
    Wielkość pliku: 104 KB
  • pdf 1
    Wielkość pliku: 122 KB
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie