Czego szukasz

Jakie zmiany czekają program 500 plus?

Podobno we flagowym programie obecnego rządu Rodzina 500 plus, zmiany mają być wyłącznie kosmetyczne, ale podejrzewam, że wiele osób z niepokojem śledzi dzisiaj internet.
Jakie niespodzianki nas czekają i co może się zmienić?

 • Ewa Moskalik - Pieper - 19/05/2017
dwoje małych dzieci przed domem bawi się dużym, czerwonym, drewnianym samochodem

Rząd od początku zapewniał, że przeprowadzi gruntowny przegląd programu 500 plus po upływie roku od jego wprowadzenia. Już na samym początku działania programu poprawiono wiele błędnych zapisów lub uzupełniono braki, które wychodziły w tzw “praniu”.

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone zmiany, które według ministerstwa muszą mieć miejsce, ze względu na lepszą efektywność programu.

Co się zmieni?

Jedną z informacji, która obiegła ostatnio internet jest, że spadła liczba wniosków o 500 plus. To zmiana mająca być efektem lepszej sytuacji na rynku pracy, wyższych wynagrodzeń, a co za tym idzie, mniejszej ilości osób mających uprawnienia do otrzymywania pieniędzy z programu 500 plus na pierwsze dziecko.

Planowane zmiany mają dotyczyć osób żyjących w związkach nieformalnych, które wychowują samotnie dziecko. Bardzo często przy składaniu wniosku dochodzi w tych przypadkach do celowego nie ujawniania dochodów partnera, dzięki czemu kwalifikują się do otrzymywania pieniędzy z programu. Po zmianach samotna mama lub ojciec będą musieli ustalić wysokość alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Jeśli tego nie zrobią, wniosek o ustalenie wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko zostanie odrzucony. Czy to się sprawdzi?

Według rządu doprecyzowania wymaga również sytuacja opieki naprzemiennej. Gdy rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem, a mają dziecko z poprzedniego związku, nie może zdarzyć się, że pierwsze dziecko z kolejnego związku, będzie przez system uznawane jako drugie w rodzinie. W takich sytuacjach ma być brane pod uwagę kryterium dochodowe rodziców.

Zaniżanie dochodu

To kolejny sprytny zabieg, który sprawił, że wiele osób mogło pobierać pieniądze z programu, można powiedzieć “nielegalnie”. Nagminne stało się celowe zwalnianie z pracy, by zatrudnić się w niej ponownie, oczywiście za niższą stawkę wynagrodzenia. Po zmianach w programie, takie osoby miałyby nie otrzymywać świadczeń.

W planach jest również wprowadzenie jednego stałego okresu składania wniosków, zarówno dla świadczeń rodzinnych, jak i wychowawczych.

Zmiany dotyczyć mają również osób prowadzących własną działalność i rozliczających się z fiskusem ryczałtowo. Często dochodziło do zaniżania dochodów lub wręcz informacji o ich braku. Stąd pomysł rządu na stosowanie prostej zasady – skoro firma ma przychód, muszą być i dochody.

Natomiast jeśli chodzi o progi dochodowe, te mają być weryfikowane co dwa lata, czyli dopiero w 2018 r.

Kiedy należy ponownie składać wnioski?

Wnioski składane od kwietnia ubiegłego roku wygasają z końcem września 2017 r. W związku z tym chcąc otrzymać wypłatę świadczenia w październiku, rodzice już z początkiem sierpnia 2017 r. muszą zacząć składać wnioski. Wtedy uda im się uniknąć wstrzymania wypłaty świadczenia na miesiąc. Jeśli jednak ktoś nie zdąży złożyć wniosku, dostanie w listopadzie wypłatę świadczenia z wyrównaniem za październik. Zatem nic nam nie przepada.

W tym roku przy składaniu wniosków będą brane pod uwagę dochody z 2016 r. Dla przypomnienia w roku ubiegłym przyznawano świadczenia w oparciu o zarobki z 2014 r. W związku z tym, że w ostatnim czasie rynek pracy w Polsce odnotował wzrost pensji, wiele rodzin może już nie kwalifikować się do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Jak drogą możemy składać wnioski?

Mamy do wyboru wiele opcji. Możemy składać wnioski w urzędzie gminy, w większości placówek banku, które prowadzą bankowość internetową lub drogą elektroniczną (system [email protected], profil zaufany ePUAP lub portal usług elektronicznych ZUS), a także listem poleconym.

Zródło:

www.superbiz.pl

www.dziennikzachodni.pl

www.tvn24bis.pl

www.wyborcza.pl

Zdjęcie: Pixabay.com

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj

Mama robi kurs wirtualnej asystentki – czyli o tym, jak pracować nie wychodząc z domu

Albo wychodząc i pracując tam gdzie chcesz :) Cieszy mnie myśl, że mogę jechać w ukochany Beskid zabierając laptopa i robić to co lubię, a potem pójść z dziećmi w góry - Czy możliwa jest praca zdalna jeśli nie jesteś grafikiem, programistą ani blogerką? Oczywiście!
 • Ewa Wczelik - 12/08/2019
kobieta pracuje z domu na laptopie

Dylematy mamy i taty

Końcówka urlopu macierzyńskiego plus Przedszkolak na pokładzie. Pojawiają się pierwsze pytania i dylematy. Wracać do pracy? Zostawić Mrówkę z… tylko z kim? Niania? Żłobek?!

Żłobek odpada na starcie – nie jestem przekonana do tego typu opieki. Szukam “cioci” na etat. Robię research, trzeba sprawdzić jakie obecnie panują stawki. Szybka kalkulacja i niemały szok – braknie pensji! Nawet na waciki nie zostanie… Co teraz? Wieczorna rozmowa z mężem. Biała kartka: zaczynamy wypisywać plusy i minusy. Wreszcie jest decyzja! Mama idzie na wychowawczy.

Kamień z serca. Najgorszy jest brak decyzji, a tu jeden wieczór i już jest. Uff… Ale i tysiące myśli bombardują mi głowę. Czy aby na pewno finansowo damy radę? Czy pojedziemy na wakacje w przyszłym roku? Czy będę musiała przerwać treningi? A jeśli nam braknie na podstawowe rzeczy?

Może udałoby się znaleźć pracę, którą mogę wykonywać z domu? Taką, gdzie sama ustalę co będę robić i ile godzin na to poświęcę. Dzięki której nie będzie problemem zająć się chorym Przedszkolakiem gdy będzie taka potrzeba. Po naszym pierwszym sezonie przedszkolnym wiem, że tamtejsze prezenty to nie tylko laurki, ale i glut po kostki. Katar potrafi przerodzić się w istną walkę pod hasłem “oby tylko nie opadło na oskrzela” itd.

Kurs na szerokie wody – czyli jak znalazłam kurs wirtualnej asystentki

Pierwsza myśl: chyba nie ma takiej pracy, którą mogłabym wykonywać tylko zdalnie. Nie jestem grafikiem, programistą, blogerką itp. Zaczynam ponownie przeszukiwać internet i trafiam na informację: kurs wirtualnej asystentki na mamopracuj.pl. Czytam z wypiekami na twarzy. Nie muszę być programistą, ani grafikiem. Uff. Trochę rzeczy już potrafię. Rozmową z drugą połówką – wchodzimy w to. Idę na kurs – nie wychodząc! 🙂

Pierwsza lekcja z mentorką daje dużo nadziei. Dziewczyny współkursantki – fantastyczne. Jest moc! Lekcje odbywają się dwa razy w tygodniu wieczorami. Nawet kiedy moja Mrówka Z. się obudzi i w te pędy biegnę, by ją ululać, to nasze wirtualne spotkania są nagrywane i mogę do nich wrócić, kiedy tylko mam taką możliwość. Oprócz lekcji codziennie komunikujemy się na ​slacku​. Wymieniamy się wrażeniami, dzielimy naszymi pracami oczekując nie tylko konstruktywnej krytyki, ale i wsparcia czy pochwały. Czuję, że nabieram wiatru w żagle. Poznaję nowe rzeczy. Chłonę, ile tylko mój zmęczony i niewyspany mózg przyjmie 🙂 Idzie nowe!

Praca zdalna na końcu świata

Pisząc ten wpis jestem w “Chacie na końcu świata” w Beskidzie Niskim. Mrówka Z. drzemie w wózku, Przedszkolak ze swym najlepszym Tatą odkrywa dziką roślinność i robactwo wszelkiej maści, a ja? Ja siedzę w chacie na werandzie z kubkiem herbaty i laptopem na kolanach. Delektuję się zapachem lasu, trawy i kwiatów. Słucham jak świergolą ptaszki, odganiam upierdliwe muchy i podnosząc wzrok znad ekranu cieszę się widokiem gór. Spoglądam z ciekawością na krążącego po niebie myszołowa.

Można być realną mamą – zajmującą się dzieckiem i wirtualną asystentką, która rozwija się zawodowo.

Tak wyobrażam sobie moją przyszłą pracę: robię to co chcę i lubię, tam gdzie chcę – oczywiście jeśli tylko mam dostęp do internetu 🙂 Cieszy mnie myśl, że mogę jechać w ukochany Beskid zabierając laptopa i robić to, co lubię zawodowo, a potem pójść z dziećmi w góry. Cieszę się na myśl, że będę z Mrówką Z., że będę mogła lepiej zająć się Przedszkolakiem, jeśli zostanie w domu. Czuję po prostu wolność. Wcześniej drżałam na samą myśl, że jedno czy drugie dziecko choruje, a ja muszę powiedzieć szefowi, że znowu (!) mnie nie będzie przez dwa tygodnie… To już za mną, a kolejne wyzwania przede mną.

Ok, ale WA to nie cukiereczki, górki, ptaszki itd. To jest praca. Tak samo wartościowa jak etat, do której również trzeba się przygotowywać, doszkalać, pracować nad sobą i marką. Nawet więcej: jesteś sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. W którą stronę popłyniesz, taki cel osiągniesz. A zadbany okręt pomoże dobić do celu.

Chcesz poznać inne historie kobiet, które odmieniły swoje życie zawodowe? Przczytaj:

Powodzenia!

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Wczelik
Zawodowo wirtualna asystentka w twojaprawareka.pl. Swoją pracą pomaga przedsiębiorcom odzyskać ważny dla nich czas, aby mogli skupić się na swoim sukcesie. Prywatnie żona przewodnika beskidzkiego, mama dwojga małych odkrywców pragnąca pokazać im świat. Choć w biegu, łapie wolne chwile zaczytując się w literaturze z okresu II wojny światowej, smakuje w kuchni indyjskiej, a bywa że i coś "zaszyje" na maszynie do szycia. Najbardziej odpoczywa w Beskidzie Niskim.

Docenianie w pracy jest dla Ciebie ważne? Powiedz o tym pracodawcom! Wypełnij ankietę

Czy docenianie Twoich wysiłków i rozwoju działa na Ciebie motywująco? Czy daje Ci poczucie spełnienia i szczęścia? Czy fakt, że jesteś doceniana w pracy jest dla Ciebie ważny? A czy Ty sama doceniasz swoich przełożonych czy pracowników? Wypełnij ankietę i wygraj nagrody >>>
 • Dominika Wassermann - 12/08/2019
Indeks_doceniania _troje uśmiechniętych ludzi

Docenianie – jak wielka jest według Ciebie jego siła?

Chyba każdy z nas lubi czuć się docenionym, mieć poczucie, że to co robi jest ważne i potrzebne. W wielu miejscach pracy standardem są już kwartalne czy roczne rozmowy z przełożonym, w czasie których dostajemy informację zwrotną na temat wykonywanej przez nas pracy. Częstą praktyką jest też regularne chwalenie pracowników za perfekcyjnie wypełnione obowiązki. Niestety niektórzy pracodawcy, czy managerowie zapominają o tym prostym, acz ważnym aspekcie. Docenianie – czy jest dla Ciebie istotne?

Weź udział w badaniu na temat doceniania – Twoja opinia ma znaczenie!

Serdecznie zapraszamy Cię do wzięcia udziału w badaniu i wyrażeniu swojej opinii na temat jakim jest docenianie.

 • Czy dla Ciebie docenianie jest istotnym elementem pracy?
 • Czy ma wpływ na Twoją pracę?
 • Czy docenianie daje Ci poczucie spełnienie i szczęścia?
 • Czy dostajesz feedback od razu, czy w czasie tzw. rozmowy rocznej?
 • Czy sam/a doceniasz współpracowników i kierownictwo?

Opowiedz o tym! Weź udział w drugiej edycji badania przeprowadzanego przez @Preeshare, AmRest i @HRM Institute.

Badanie jest anonimowe, a biorąc w nim udział można wygrać super nagrody:

 • 1 x Kindle Paperwhite,
 • 5 x zestaw: kawa + kubek Starbucks + zaproszenie do kawiarni,
 • 10 x książka biznesowa,
 • 10 x voucher do Empik-u o wartości 50zł.

Zapraszamy!

Zdjęcie: indeksdoceniania.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail