Czego szukasz

Jakie zmiany czekają program 500 plus?

Podobno we flagowym programie obecnego rządu Rodzina 500 plus, zmiany mają być wyłącznie kosmetyczne, ale podejrzewam, że wiele osób z niepokojem śledzi dzisiaj internet.
Jakie niespodzianki nas czekają i co może się zmienić?

dwoje małych dzieci przed domem bawi się dużym, czerwonym, drewnianym samochodem

Rząd od początku zapewniał, że przeprowadzi gruntowny przegląd programu 500 plus po upływie roku od jego wprowadzenia. Już na samym początku działania programu poprawiono wiele błędnych zapisów lub uzupełniono braki, które wychodziły w tzw “praniu”.

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone zmiany, które według ministerstwa muszą mieć miejsce, ze względu na lepszą efektywność programu.

Co się zmieni?

Jedną z informacji, która obiegła ostatnio internet jest, że spadła liczba wniosków o 500 plus. To zmiana mająca być efektem lepszej sytuacji na rynku pracy, wyższych wynagrodzeń, a co za tym idzie, mniejszej ilości osób mających uprawnienia do otrzymywania pieniędzy z programu 500 plus na pierwsze dziecko.

Planowane zmiany mają dotyczyć osób żyjących w związkach nieformalnych, które wychowują samotnie dziecko. Bardzo często przy składaniu wniosku dochodzi w tych przypadkach do celowego nie ujawniania dochodów partnera, dzięki czemu kwalifikują się do otrzymywania pieniędzy z programu. Po zmianach samotna mama lub ojciec będą musieli ustalić wysokość alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Jeśli tego nie zrobią, wniosek o ustalenie wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko zostanie odrzucony. Czy to się sprawdzi?

Według rządu doprecyzowania wymaga również sytuacja opieki naprzemiennej. Gdy rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem, a mają dziecko z poprzedniego związku, nie może zdarzyć się, że pierwsze dziecko z kolejnego związku, będzie przez system uznawane jako drugie w rodzinie. W takich sytuacjach ma być brane pod uwagę kryterium dochodowe rodziców.

Zaniżanie dochodu

To kolejny sprytny zabieg, który sprawił, że wiele osób mogło pobierać pieniądze z programu, można powiedzieć “nielegalnie”. Nagminne stało się celowe zwalnianie z pracy, by zatrudnić się w niej ponownie, oczywiście za niższą stawkę wynagrodzenia. Po zmianach w programie, takie osoby miałyby nie otrzymywać świadczeń.

W planach jest również wprowadzenie jednego stałego okresu składania wniosków, zarówno dla świadczeń rodzinnych, jak i wychowawczych.

Zmiany dotyczyć mają również osób prowadzących własną działalność i rozliczających się z fiskusem ryczałtowo. Często dochodziło do zaniżania dochodów lub wręcz informacji o ich braku. Stąd pomysł rządu na stosowanie prostej zasady – skoro firma ma przychód, muszą być i dochody.

Natomiast jeśli chodzi o progi dochodowe, te mają być weryfikowane co dwa lata, czyli dopiero w 2018 r.

Kiedy należy ponownie składać wnioski?

Wnioski składane od kwietnia ubiegłego roku wygasają z końcem września 2017 r. W związku z tym chcąc otrzymać wypłatę świadczenia w październiku, rodzice już z początkiem sierpnia 2017 r. muszą zacząć składać wnioski. Wtedy uda im się uniknąć wstrzymania wypłaty świadczenia na miesiąc. Jeśli jednak ktoś nie zdąży złożyć wniosku, dostanie w listopadzie wypłatę świadczenia z wyrównaniem za październik. Zatem nic nam nie przepada.

W tym roku przy składaniu wniosków będą brane pod uwagę dochody z 2016 r. Dla przypomnienia w roku ubiegłym przyznawano świadczenia w oparciu o zarobki z 2014 r. W związku z tym, że w ostatnim czasie rynek pracy w Polsce odnotował wzrost pensji, wiele rodzin może już nie kwalifikować się do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Jak drogą możemy składać wnioski?

Mamy do wyboru wiele opcji. Możemy składać wnioski w urzędzie gminy, w większości placówek banku, które prowadzą bankowość internetową lub drogą elektroniczną (system [email protected], profil zaufany ePUAP lub portal usług elektronicznych ZUS), a także listem poleconym.

Zródło:

www.superbiz.pl

www.dziennikzachodni.pl

www.tvn24bis.pl

www.wyborcza.pl

Zdjęcie: Pixabay.com

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie