ZAINSPIRUJ SIĘ
Od stycznia 2022 roku ważne zmiany w 500 plus. O czym musisz pamiętać?
- Ewa Moskalik - Pieper
- 7 lutego 2022
- 3 MIN. CZYTANIA
Jakie ważne zmiany wchodzą d stycznia 2022 w 500 plus?
Według nowych przepisów stopniowo wypłatę świadczenia będzie przejmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast obsługę spraw dotyczących prawa do świadczeń za okresy sprzed 1 stycznia 2022 roku nadal realizować będą dotychczasowe organy.
„Pragnę podkreślić, że zmiany nie dotyczą warunków przysługiwania świadczenia polskim rodzinom. Istota programu „Rodzina 500+” pozostaje ta sama. Jest on nadal powszechny, a ze wsparcia mogą skorzystać wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziny” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Za przejęciem programu 500 plus przez ZUS przemawiało, iż zdaniem ustawodawców, obsługując np. Bon Turystyczny, ZUS potwierdził, że dysponuje zapleczem informatycznym i kadrowym. Ponadto wzmocni to również możliwość kontroli nad prawidłowością przyznawania prawa do świadczenia. Bazy danych i rejestry ZUS-u usprawnią identyfikację nienależnie pobranych świadczeń oraz zostanie skrócony okres, przez który państwo może dochodzić zwrotu nienależnie pobranych świadczeń nawet do 2 z (obecnych) 10 lat.
Wniosek 500 plus tylko przez internet
Od 1 lutego 2022 roku, ruszył nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2022 r. Od Wnioski można składać jedynie drogą elektroniczną przez:
- Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- bankowość elektroniczną,
- portal Emp@tia.
„Dostosowujemy program „Rodzina 500+” do oczekiwań i potrzeb rodziców. Nasze doświadczenie pokazuje, że zdecydowana większość wniosków i tak składana jest online” – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. „Oczywiście, rodzice, którzy potrzebują pomocy w złożeniu wniosku elektronicznie, mogą liczyć na wsparcie” – dodała.
Jednostki ZUS zostały tak przygotowane, aby zainteresowany złożeniem wniosku klient mógł go wypełnić w placówce korzystając z pomocy pracownika ZUS-u.
Ponadto od lutego mają się pojawić dodatkowe, mobilne punkty składania wniosków w innych placówkach/urzędach (np. Poczta, KRUS) w celu dotarcia do lokalnych środowisk, służąc rodzinom pomocą zarówno w założeniu profilu na PUE ZUS, jak i w wypełnieniu i wysłaniu wniosku przez Internet. Ma to pomóc osobom, które nie radzą sobie z obsługą sieci i urządzeń umożliwiających złożenie wniosku.
Wypłata 500 plus tylko na rachunek bankowy
Dotychczas można było sobie wybrać formę wypłaty świadczenia 500+. Nowelizacja ustawy ujednolica formę wypłaty na bezgotówkową, czyli wyłącznie przelewem na rachunek bankowy. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że jednak większa ilość świadczeń już teraz była dokonywana przelewem, ale również dlatego, że koszty obsługi innych form wypłaty są zbyt duże w stosunku do liczby osób, które z nich korzystają.
Źródło:
Zdjęcie: Pixabay.com