Czego szukasz

Jakie zmiany czekają program 500 plus?

Podobno we flagowym programie obecnego rządu Rodzina 500 plus, zmiany mają być wyłącznie kosmetyczne, ale podejrzewam, że wiele osób z niepokojem śledzi dzisiaj internet.
Jakie niespodzianki nas czekają i co może się zmienić?

  • Ewa Moskalik - Pieper - 19/05/2017
dwoje małych dzieci przed domem bawi się dużym, czerwonym, drewnianym samochodem

Rząd od początku zapewniał, że przeprowadzi gruntowny przegląd programu 500 plus po upływie roku od jego wprowadzenia. Już na samym początku działania programu poprawiono wiele błędnych zapisów lub uzupełniono braki, które wychodziły w tzw “praniu”.

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone zmiany, które według ministerstwa muszą mieć miejsce, ze względu na lepszą efektywność programu.

Co się zmieni?

Jedną z informacji, która obiegła ostatnio internet jest, że spadła liczba wniosków o 500 plus. To zmiana mająca być efektem lepszej sytuacji na rynku pracy, wyższych wynagrodzeń, a co za tym idzie, mniejszej ilości osób mających uprawnienia do otrzymywania pieniędzy z programu 500 plus na pierwsze dziecko.

Planowane zmiany mają dotyczyć osób żyjących w związkach nieformalnych, które wychowują samotnie dziecko. Bardzo często przy składaniu wniosku dochodzi w tych przypadkach do celowego nie ujawniania dochodów partnera, dzięki czemu kwalifikują się do otrzymywania pieniędzy z programu. Po zmianach samotna mama lub ojciec będą musieli ustalić wysokość alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Jeśli tego nie zrobią, wniosek o ustalenie wypłaty 500 plus na pierwsze dziecko zostanie odrzucony. Czy to się sprawdzi?

Według rządu doprecyzowania wymaga również sytuacja opieki naprzemiennej. Gdy rodzice dzielą się opieką nad dzieckiem, a mają dziecko z poprzedniego związku, nie może zdarzyć się, że pierwsze dziecko z kolejnego związku, będzie przez system uznawane jako drugie w rodzinie. W takich sytuacjach ma być brane pod uwagę kryterium dochodowe rodziców.

Zaniżanie dochodu

To kolejny sprytny zabieg, który sprawił, że wiele osób mogło pobierać pieniądze z programu, można powiedzieć “nielegalnie”. Nagminne stało się celowe zwalnianie z pracy, by zatrudnić się w niej ponownie, oczywiście za niższą stawkę wynagrodzenia. Po zmianach w programie, takie osoby miałyby nie otrzymywać świadczeń.

W planach jest również wprowadzenie jednego stałego okresu składania wniosków, zarówno dla świadczeń rodzinnych, jak i wychowawczych.

Zmiany dotyczyć mają również osób prowadzących własną działalność i rozliczających się z fiskusem ryczałtowo. Często dochodziło do zaniżania dochodów lub wręcz informacji o ich braku. Stąd pomysł rządu na stosowanie prostej zasady – skoro firma ma przychód, muszą być i dochody.

Natomiast jeśli chodzi o progi dochodowe, te mają być weryfikowane co dwa lata, czyli dopiero w 2018 r.

Kiedy należy ponownie składać wnioski?

Wnioski składane od kwietnia ubiegłego roku wygasają z końcem września 2017 r. W związku z tym chcąc otrzymać wypłatę świadczenia w październiku, rodzice już z początkiem sierpnia 2017 r. muszą zacząć składać wnioski. Wtedy uda im się uniknąć wstrzymania wypłaty świadczenia na miesiąc. Jeśli jednak ktoś nie zdąży złożyć wniosku, dostanie w listopadzie wypłatę świadczenia z wyrównaniem za październik. Zatem nic nam nie przepada.

W tym roku przy składaniu wniosków będą brane pod uwagę dochody z 2016 r. Dla przypomnienia w roku ubiegłym przyznawano świadczenia w oparciu o zarobki z 2014 r. W związku z tym, że w ostatnim czasie rynek pracy w Polsce odnotował wzrost pensji, wiele rodzin może już nie kwalifikować się do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Jak drogą możemy składać wnioski?

Mamy do wyboru wiele opcji. Możemy składać wnioski w urzędzie gminy, w większości placówek banku, które prowadzą bankowość internetową lub drogą elektroniczną (system [email protected], profil zaufany ePUAP lub portal usług elektronicznych ZUS), a także listem poleconym.

Zródło:

www.superbiz.pl

www.dziennikzachodni.pl

www.tvn24bis.pl

www.wyborcza.pl

Zdjęcie: Pixabay.com

 

 

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bezpłatne porady prawne dla mam – zgłoś się już teraz!

Potrzebujesz porady prawnej? Masz pytanie prawne, na które nie znasz odpowiedzi? Zgłoś się na bezpłatne porady prawne dla mam! Możesz skorzystać z porady telefonicznej lub przyjść na spotkanie w kancelarii. Naszymi ekspertami są prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Szczurek Szewczyk – Stępień Szkutnik. Zgłoś się już teraz, bo konsultacje potrwają tylko do 13 kwietnia 2018.
  • Agnieszka Kumorek - 03/04/2018

Bezpłatne porady prawne dla mam!

Często dostajemy od Was maile z prośbą o poradę prawną. Nie mogłyśmy przejść wobec tego obojętnie, dlatego poprosiłyśmy ekspertów o pomoc.

Zostali nimi prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Szczurek Szewczyk-Stępień Szkutnik, którzy zgodzili się pomóc odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Bezpłatnie. Z czego bardzo się cieszymy 🙂

Zakres porad i formy konsultacji

Zakres konsultacji obejmować będzie wszystkie dziedziny prawa, a szczególnie:

  • prawo rodzinne
  • sferę prawną związaną z rozpoczęciem prowadzenia przez mamy własnej działalności gospodarczej
  • prawo cywilne
  • oraz prawo pracy

Konsultacje będą miały formę telefoniczną lub spotkań w biurze kancelarii w Krakowie.

Kiedy można zadzwonić na bezpłatną infolinię prawną dla mam?

Dyżury Kancelarii potrwają od 3 do 13 kwietnia 2018 roku. 

Konsultacje telefoniczne

Od poniedziałku do czwartku (oprócz poniedziałku 2.04) 3.04 – 5.04 i 9.04-12.04 w godzinach 16:00 – 18:00

Konsultacje osobiste

W piątki 6.04 i 13.04  w godzinach 15:00 – 18:00

Ważne! Liczba konsultacji jest ograniczona.

Jak można skorzystać z porad prawnych?

Najpierw, co najmniej dzień przed planowaną rozmową lub spotkaniem wypełnij formularz, w którym krótko (kilka zdań) przedstaw opis sprawy i problematycznego zagadnienia. To bardzo ważne – bez wcześniejszego zgłoszenia prawnicy nie będą mogli odpowiedzieć na Twoje pytania.

Następnie:

  • w przypadku konsultacji telefonicznej:

Osoby zainteresowane mogą dzwonić w godzinach od 16:00 do 18:00.

Czas jednej rozmowy szacujemy na około 20 minut, tak aby jak największa liczba osób mogła z nich skorzystać. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze wypełnienie formularza i streszczenie, czego dotyczyć będzie porada.

Numer infolinii to: 606 429 070

  • w przypadku konsultacji osobistej w biurze kancelarii:

W dwa kolejne piątki (tj. 6 i 13 kwietnia) odbywać się będą konsultacje osobiste w biurze kancelarii. Godziny przeznaczone na spotkania – od 15:00 do 18:00.

Konieczne jest wcześniejsze wypełnienie formularza, podanie w nim swojego numeru telefonu oraz opisanie krótko podstawowych informacji: czego sprawa dotyczy, na czym polega problem, co dotychczas się działo i na jakim etapie jest sprawa – w kilku zdaniach, bez szczegółów.

Oddzwonimy do Ciebie i ustalimy godzinę spotkania w kancelarii.

Pamiętaj, że liczy się kolejność zgłoszeń, a liczba osób, które mogą skorzystać z porady prawnej jest ograniczona! 

Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Szczurek Szewczyk-Stępień Szkutnik

Prawnicy Kancelaria Adwokacka Szczurek Szewczyk-Stępień Szkutnik

Adwokat Joanna Szewczyk-Stępień

Absolwentka kierunku prawo na UJ w Krakowie.  Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym i gospodarczym. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych i alimentacyjnych. Angażuje się w skomplikowaną tematykę poświęconą relacjom rodzic – dziecko (prowadzi blog www.egzekucjakontaktow.pl, dotyczący wykonywania kontaktów rodziców z małoletnimi dziećmi).

Adwokat Karol Szczurek

Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada doświadczenie w reprezentowaniu osób fizycznych i przedsiębiorców w sporach sądowych. Szczególne miejsce w jego działalności zawodowej zajmuje postępowanie administracyjne, któremu poświęca się reprezentując klientów kancelarii zarówno przed organami administracji publicznej oraz sądami administracyjnymi.

Adwokat Maciej Szkutnik

Absolwent studiów prawniczych w Lublinie. Specjalizuje się w prawie cywilnym i gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki nieruchomości. Reprezentuje osoby fizyczne i prawne w procesach sądowych i postępowaniach przed organami administracji publicznej. Ponadto prowadzi bieżącą obsługę prawną podmiotów gospodarczych, w tym również podmiotów prowadzących transgraniczną działalność gospodarczą.

Kancelaria Adwokacka Szczurek Szewczyk – Stępień Szkutnik  jest butikową kancelarią ukierunkowaną na świadczenie usług prawnych zarówno dla pojedynczych jednostek, jak i wysoce rozwiniętych podmiotów. Asystują, doradzają i działają w imieniu osób fizycznych dochodzących swoich praw, kreatywnych jednostek pragnących podzielić się ze światem swoją wizją oraz firm szukających nowych rozwiązań i dróg rozwoju.

logo kancelarii adwokackiej szczurek szewczyk-stępień szkutnik

Wierzymy, że prawo ma stanowić narzędzie wzmacniające pozycję naszych Klientów, a nie problem spędzający im sen z powiek.

Zapraszamy!

Zdjęcie tytułowe: Storyblocks.com
Zdjęcie w treści: własność Kancelaria Adwokacka Szczurek Szewczyk – Stępień Szkutnik

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbatki w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.
Podyskutuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czy warto pracować w dużych firmach i korporacjach?

Od lat wiele mówi się na temat dużych firm i korporacji. Nie do końca pochlebne opinie spowodowały, że wiele ludzi, zwłaszcza tych dopiero budujących własne doświadczenie zawodowe, rezygnuje z aplikacji na oferowane stanowiska. Choć nie da się ukryć, że praca w takich miejscach jest dość specyficzna, to może mieć także swoje zalety.
  • Alicja Zielińska - 02/04/2018
pracownicy korporacji w trakcie spotkania

Zalety pracy w dużych firmach

Zatrudnienie w dużej firmie gwarantuje przede wszystkim stabilizację. W tego typu miejscach praktykuje się zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę, co wiąże się z większym komfortem.

Co więcej, firmy takie jak Bridgestone Poznań oferują swojemu personelowi pakiet atrakcyjnych świadczeń, m.in. pakiet medyczny dla pracowników i członków ich rodzin, dofinansowanie na różnego rodzaju imprezy sportowe oraz pakiet usług telekomunikacyjnych.

Oprócz tego w korporacjach często organizowane są imprezy i spotkania dla pracowników i ich najbliższych, dzięki czemu mogą się oni łatwiej integrować i poznawać.

Praca w dużej firmie to też szansa na zdobycie wartościowego punktu w CV nie tylko dla osób zdobywających pierwsze doświadczenie zawodowe, ale także dla tych, którzy już je mają.

Wady pracy w dużych firmach

Trudno jednoznacznie określić, jakie są wady pracy w dużych firmach. Ich występowanie w dużej mierze zależy od polityki prowadzonej względem pracownika i specyfiki danego miejsca.

Niemniej jednak większość osób, które pracowały w korporacjach czy większych przedsiębiorstwach narzeka na pracę pod presją czasu oraz rywalizację między pracownikami. Dla wielu problemem może być też anonimowość – w firmie zatrudniającej 1000 pracowników trudno znać się ze wszystkimi.

Praca w dużej firmie – dla kogo?

Wiele poszukujących pracy zadaje sobie pytanie: gdzie lepiej aplikować – do niewielkiej firmy czy do międzynarodowego przedsiębiorstwa? W takich przypadkach kluczem są indywidualne preferencje.

Jedni lepiej czują się w dużych zespołach, drudzy poszukują mniejszych grup, gdzie łatwiej o nawiązanie pierwszych kontaktów.

Nie da się jednak ukryć, że w korporacjach zdecydowanie lepiej czują się osoby nastawione nie tylko na wysokie zarobki, ale także liczące na stały rozwój zawodowy i liczne szkolenia, które pomagają piąć się po szczeblach awansu zawodowego.

W firmach o mniejszym znaczeniu na rynku te kwestie również są możliwe, ale ze względu na liczne ograniczenia, dużo trudniejsze do zrealizowania.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Podyskutuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×