ZAINSPIRUJ SIĘ
Czy mogę pracować na urlopie rodzicielskim?
- Aneta Szczycińska
- 25 października 2019
- 2 MIN. CZYTANIA
Pytanie od Czytelniczki
Jestem na urlopie rodzicielskim i chcę podjąć pracę na umowę zlecenie u innego pracodawcy. Czy w związku z tym zasiłek zostanie mi pomniejszony? (wynosi aktualnie 60%). Czy mam obowiązek poinformować pracodawcę, który udzielił mi urlopu o podjęciu pracy na umowę zlecenie? Jeśli tak to kiedy i w jakiej formie?
Pozdrawiam, Hania
Odpowiedź prawnika
Przepisy nie ograniczają podejmowania w trakcie urlopu rodzicielskiego pracy na innej podstawie niż umowa o pracę, (np. na umowę o dzieło lub umowę zlecenie). O fakcie tym należy poinformować dotychczasowego pracodawcę. Należy też pamiętać o podstawowym celu, dla którego udzielany jest urlop, tj. sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem.
Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej w trakcie przebywania na urlopie rodzicielskim nie pozbawi pracownika prawa do zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje zgodnie z treścią podania złożonego u pracodawcy przed rozpoczęciem urlopu. Powinno ono jednak mieć niewielki wymiar i obejmować takie zadania, które nie wyłączą możliwości osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem.
Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie może nosić cech stosunku pracy, z których najważniejszą jest tzw. podporządkowanie pracownicze (służbowe) – w przypadku zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej.
[FM_form id=”6″]
Dodatkowo
Można łączyć urlop rodzicielski z pracą (w wymiarze nie większym niż 1/2 etatu). W tej sytuacji pracownik, (potrzebny jest wniosek pracownika) może wykonywać tę samą pracę i na takich samych warunkach jak przed urlopem, jednakże w niższym wymiarze. Jeżeli pracownik łączy urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy, to nadal pobiera zasiłek macierzyński jednak jest on odpowiednio zmniejszony, a w pozostałym zakresie przysługuje pracownikowi wynagrodzenie za pracę.
Podstawa prawna: art. 29, art. 186[7] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94, ze zm.).
Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.
Zajrzyj jeszcze do naszego kompendium wiedzy na temat urlopu wychowawczego.
Zdjęcie: 123 rf