Czego szukasz

Z dziećmi w świat? Czemu nie! – 7 zasad udanych podróży z dziećmi

Marzą Ci się dalekie podróże z dziećmi? Eskapady po bezdrożach Polski? Wyprawy pełne przygód? Codziennie w głowie układasz ambitne trasy, kartkujesz atlas z nadzieją, że kiedyś, może… jak dzieci podrosną spełnisz swój sen. Boczy podróże z dziećmi pod pachą to dobry pomysł? Tak! Jak najbardziej. Bez stresu, pośpiechu, nadmiaru bagaży. Wystarczy chcieć. Wielu rodziców już się o tym przekonało. Możesz ich spotkać np. w Klubie Nomadów – społeczności podróżujących rodzin.

Podróże z dziećmi

Podróże z dziećmi

Podróżujących rodziców jest coraz więcej. W Internecie bez trudu można wyszukać historie rodzin, które po prostu spakowały się w plecaki i wyruszyły razem szukać przygód. Podróże z dziećmi u boku, czasem nawet kilkumiesięcznymi. Wariaci? Zapaleńcy? Herosi? Nic z tych rzeczy. Żeby przemierzać świat z dziećmi, trzeba się do tego po prostu dobrze przygotować.

1. Trasa

Na początku pojawia się pytanie – dokąd wybrać się w podróż z dziećmi? To zależy. Jeśli do tej pory podróże na własną rękę nie były Ci bliskie, lepiej sprawdzić swoje możliwości na (w miarę) znanym terenie. W Polsce też można przeżyć ciekawe przygody, podziwiać piękne widoki, poznać niesamowitych ludzi. Wystarczy tylko chcieć.

Na osoby, które wiedzą już co nieco o podróżowaniu czeka Europa i cały świat. Im bliżej, tym większe szanse na udogodnienia i standardy do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Ale brak przewijaków, standardowych gniazdek, słoiczków czy pampersów w każdym sklepie nie powinien zrażać. Dzieci mieszkają na całym świecie, więc ich rodzice też muszą sobie jakoś tam radzić. Warto podpytać – jak. Podpatrzone rozwiązania często potem przydają się w normalnym życiu.

2. Czas

Przeglądając kalendarz warto zadać sobie pytanie o pogodę. Łatwiej podbijać świat nie męcząc się w ekstremalnych temperaturach. Dobrze jest też nie wstrzelić się w lokalny sezon urlopowy. Choć niestety nie zawsze się da. W najgorszym razie warto przygotować się na tłok. W ramach rekompensaty na podróżujące rodziny czekać będzie wiele sezonowych atrakcji.

Generalnie z dziećmi podróżuje się w nieco innym tempie niż samemu. W podróżowaniu całą rodziną czas w ogóle jest problematyczny. Doba ma jedynie dwadzieścia cztery godziny, a apetytów na to, co chcielibyście przeżyć, zobaczyć jest tyle, co członków rodzinnej wyprawy. Ale zamiast zgrzytać zębami, wspominając jak to było za czasów bezdzietnych, czy na siłę realizować wakacyjny grafik, lepiej dostrzec plusy takiej sytuacji – masz czas NAPRAWDĘ poznać dane miejsce.

3. Bagaż

Wszystko zależy czym przemierzasz świat. Zawsze warto założyć najtrudniejszą sytuację – kiedy cały dobytek nosisz na własnych plecach. Nawet w takiej sytuacji podróże z dziećmi jest jak najbardziej możliwe. I to bez wielkich wyrzeczeń. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na przygotowanie komfortowej listy bagażu dla całej rodziny.

Czasem warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania jakie oferują producenci asortymentu turystycznego, choć pomysłowi rodzice znajdą z pewnością własne sposoby na zminimalizowanie objętości bagażu. W zasadzie nie potrzeba zbyt dużych nakładów finansowych, żeby spakować czteroosobową rodzinę w dwa plecaki, w sumie 140 litrów. Doświadczenie takiego pakowania pozwoli Ci spojrzeć na nowo na to, co jest naprawdę konieczne do funkcjonowania z dziećmi.

4. Zasady

Z doświadczenia podróżujących rodziców wynika, że w podróży dzieci funkcjonują lepiej niż w domu. Mają tyle atrakcji, że nie mają, kiedy się nudzić, zasypiają, kiedy im tylko na to pozwolić, jedzą więcej i bardziej rozmaicie niż na co dzień. Tak na prawdę, żeby były szczęśliwe muszą mieć jedno – poczucie bezpieczeństwa.

W podróży z dziećmi może wydarzyć się wszystko: zmieniają się godziny snu, przebiegu dnia, miejsca, ludzie, języki. Ale każde dziecko ma to COŚ, co jest dla niego naprawdę ważne. Dla niektórych jest to na przykład pora posiłku. I nieważne, czy na obiad będzie zupa, baton, czy płatki błyskawiczne. Coś być musi. Są dzieci, dla których pory snu są niezwykle ważne. Ale spać można wszędzie: w wózku, chuście czy nosidle. Wystarczy im zapewnić to minimum poczucia bezpieczeństwa, żeby zapewnić sobie samym możliwość poznawania świata, bez histerii i zbędnych stresów.

Warto jest też zawczasu omówić rodzinnie zasady postępowania w możliwych sytuacjach trudnych, a nawet je przećwiczyć.

5. Luz

Podróżujemy dla przyjemności. Warto o tym pamiętać wybierając się w podróż z dziećmi. Potrzeba przyjemności dotyczy wszystkich – zarówno starszych jak i młodszych. Nie ma sensu się napinać, gnać na złamanie karku, żeby „zaliczać” kolejne atrakcje, realizować wyśrubowany grafik. Nie jest też rozsądne naginanie programu tylko do potrzeb dzieci.

Sfrustrowany rodzic to nie najlepszy kompan na wyjeździe. Dobrze jest więc tak zaplanować czas, żeby zagwarantować każdemu z rodzinnej ekipy możliwość zrealizowania własnej przyjemności.

Poza tym warto pamiętać, że rodzinna wyprawa to jeden z niewielu momentów w życiu współczesnych rodzin, kiedy naprawdę mogą być razem. Dobrze jest to wykorzystać, dając sobie możliwość cieszenia się tą możliwością.

6. Budżet

Rodzinne wyprawy nie muszą być kosztowne. Wszystko zależy, dokąd i w jaki sposób zamierzasz się przemieszczać, gdzie chcesz nocować, jeść, co chcesz zwiedzać. Nie da się ukryć – podróże z dziećmi we czwórkę jest droższe niż wyjazd dla dwojga. Warto więc poszukać możliwych promocji na przejazdy, tanich, budżetowych rozwiązań na zwiedzanie.

Pomocne mogą być portale jak np. couchsurfing, oferujące nie tylko darmowe noclegi, ale również możliwość poznania danego miejsca z własnym, lokalnym przewodnikiem.

Warto jest też zastanowić się nad priorytetami – co naprawdę jest ważne podczas wspólnego wyjazdu? Z czego możecie zrezygnować, a za co warto zapłacić nawet więcej.

Przeczytaj także: 7 zasad udanej, górskiej wycieczki z dzieckiem

7. Bezpieczeństwo

– Ale czy tam będzie bezpiecznie? – to chyba najczęściej zadawane pytanie przez rodziców, którzy w ogóle zastanawiają się nad podróżami z dziećmi. I nie chodzi tylko o podróże do krajów Trzeciego Świata, ale nawet wyjazdy kilkaset kilometrów od domu. Wypadki czy choroby mogą zdarzyć się wszędzie. Podejmując decyzję o wyjeździe, warto zastanowić się nad ryzykiem, jakie może się z tym wiązać i.… kierując się zdrowym rozsądkiem starać się je zminimalizować.

Podstawa to szczepienia, dobre ubezpieczenie i rekonesans możliwych rozwiązań na miejscu. I nie należy się kierować tylko dobrem dziecka – niesprawni, schorowani rodzice niewiele mogą zdziałać.

O rodzinnym podróżowaniu można by mówić wiele. Jednak najlepiej przekonuje czyjeś doświadczenie. Dlatego zanim spakujesz rodzinę i wyruszysz w drogę warto poszukać, wymienić się informacjami z tymi, którzy podróżują całymi rodzinami nawet na koniec świata. Żeby umożliwić taką wymianę doświadczeń powstał Klub Nomadów – społeczność podróżujących rodziców. Podczas comiesięcznych spotkań lub za pośrednictwem Internetu, wzajemnie się inspirują, wspierają, podpowiadają możliwe rozwiązania czy trasy, jakie warto przemierzyć razem z dziećmi.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Multimedialni twórcy, wszechstronni producenci, kreatywni pasjonaci. Tak, w wielkim skrócie, można opisać osoby wywodzące się z Niezależnej Grupy Filmowej “nicKram & friends”, na bazie której powstała firma realizacyjno-producencka nicKram multimedia.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie