Czego szukasz

Gdzie spędzić niezapomniane wakacje w Polsce?

Przyzwyczajeni do tego, że możemy jechać, gdzie się nam żywnie podoba, nagle jesteśmy zmuszeni do ograniczenia naszych wypraw do kierunków krajowych. Co prawda granice się otwierają, ale… w niektórych krajach sytuacja dopiero się normuje, w innych jeszcze obowiązuje kwarantanna. Wakacje 2020 w Polsce to najlepszy wybór dla wielu z nas. To dobra okazja, żeby odkryć kraj na nowo i zabrać nasze maluchy na niezapomniane wakacje. A w Polsce magicznych miejsc nie brakuje. Często leżą poza głównymi szlakami turystycznymi. Bajkowe lasy, dzikie rzeki, przepiękne szlaki górskie czy tajemnicze ruiny zamków – to wszystko mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Przyzwyczajeni do tego, że możemy jechać, gdzie się nam żywnie podoba, nagle jesteśmy zmuszeni do ograniczenia naszych wypraw do kierunków krajowych. Co prawda granice się otwierają, ale… w niektórych krajach sytuacja dopiero się normuje, w innych jeszcze obowiązuje kwarantanna.

Wakacje 2020 w Polsce to najlepszy wybór dla wielu z nas. To dobra okazja, żeby odkryć kraj na nowo i zabrać nasze maluchy na niezapomniane wakacje. A w Polsce magicznych miejsc nie brakuje. Często leżą poza głównymi szlakami turystycznymi. Bajkowe lasy, dzikie rzeki, przepiękne szlaki górskie czy tajemnicze ruiny zamków – to wszystko mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Wakacje nad rzeką

Okolice rzek to fantastyczne trasy rowerowe dla całej rodziny, stanowiska do obserwacji zwierząt i ptaków. Nad Biebrzą można na przykład spotkać łosie. Z kolei mieszkańcem Parku Narodowego Ujścia Warty jest jeleń, a oprócz niego oczywiście bobry i wydry. Ale rzeki mogą być także pretekstem do odkryć kulturalnych – tak jest w przypadku Bugu i szlaku „Wielokulturowy Nurt Bugu”.

Przeczytaj także: Bon turystyczny 500 plus na wakacje dla dzieci

Wakacje w kajaku

Spływ to gwarancja fantastycznej przygody dla dzieci już kilkuletnich. Wybór rzek, na których organizowane są spływy mamy ogromny: Czarna Hańcza, Krutynia, Drawa, Wda, Rospuda czy dla bardziej zaawansowanych Brda. Nie zapominając o spływie Dunajcem. Możliwości mamy także sporo – od spływów kilkugodzinnych do weekendowych czy tygodniowych. W przypadku spływów kilkudniowych logistykę możemy oddać w ręce wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się transportem naszych bagaży i noclegami.

Wakacje z duchami

Nie trzeba jechać nad Loarę, żeby zwiedzić piękne zamki i pałace czy do Szkocji, żeby podziwiać niesamowite ruiny. Wystarczy wybrać się na Dolny Śląsk, gdzie mamy ponad 120 zamków w różnym stanie.

Kolejne „zamkowe” regiony to Śląsk oraz Jura ze swoim Szlakiem Orlich Gniazd. A co powiecie na nocleg w zamku? Oferta hoteli w zamkach jest całkiem spora, m.in. w Rynie, w Lublińcu, Wałbrzychu czy Gniewie. A prawdziwe Wakacje z Duchami mamy zagwarantowane w pałacu w Mosznej.

Przeczytaj także: Wakacje 2020. Jak mogą wyglądać i jak je zaplanować?

Skarby Polski – Puszcze

Kolejny skarb naszego kraju, o który czasem, niestety, musimy walczyć, to Puszcze i bory. Zaczynając od Królowej Puszcz z fantastyczną ścieżką przyrodniczą w Białowieży przez mniej znane i równie ciekawe. Tylko niektóre z nich to na przykład Lasy Janowskie w Puszczy Solskiej – z kilkoma rezerwatami, nazywane małymi Mazurami w Kotlinie Sandomierskiej.

Kolejne ciekawe lasy to Puszcza Biała nad Bugiem, Puszcza Drawska czy Puszcza Piska z Parkiem Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Nie zapominajmy o rezerwatach – to prawdziwe klejnoty. Jest ich 1500 w całej Polsce!

Praktycznie więc, gdzie byśmy nie pojechali, możemy znaleźć fantastyczne miejsce na ciekawą wycieczkę. Wystarczy rzucić okiem na kilka przykładów, jak Rezerwat Buczyna nad Słupią, Rezerwat Bukowa Góra na Roztoczu, Rezerwat Cisy Staropolskie, nazywany Cisowym Borem w Borach Tucholskich czy Rezerwat Smoleń w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje nad jeziorem

Wakacje nad jeziorem to klasyk. Może zamiast szukać noclegów nad tymi najbardziej obleganymi, warto zdecydować się na miejsca położone trochę na uboczu. Taki prawdziwy odpoczynek od cywilizacji. A co z atrakcjami dla dzieci? Jak za dawnych lat – ryby, grzyby, jagody, łapanie żab, pływanie łódką po jeziorze i wieczorne ognisko – to wielka frajda dla dzieci mieszkających w mieście. Urocze miejsca na mapie Polski to m.in. Dolina Pięciu Jezior na Pojezierzu Drawskim, kaszubskie Wdzydze czy Suwalszczyzna.

Przeczytaj także: 5 wskazówek na udane podróże z małym dzieckiem i przedszkolakiem

Na górskich szlakach

Na szczęście nasze góry to nie tylko Tatry czy Bieszczady, gdzie tłumy są większe niż na molo w Sopocie. Idealne do wędrówek z dziećmi piękne widoki, znajdziecie m.in. na szlakach na Sokolicę w Pieninach czy Babią Górę w Beskidzie Żywieckim. Cudowne krajobrazy i fajne ścieżki pedagogiczne dolinami potoków, oferują także Gorce. W Beskidzie Sądeckim zachwycają okolice Poprackiego Parku Krajobrazowego. Źródła Wisły czy wodospady w Dolinie Białej Wisełki – to tylko niektóre atrakcje Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Z kolei w Magurskim Parku Narodowym możemy podziwiać piękne cerkwie.

Wakacje w Polsce mogą być magiczne i niezapomniane. Trzeba tylko zejść z popularnych szlaków, poszperać w Internecie i poszukać miejsc z duszą, autentycznych i niezadeptanych jeszcze przez tłumy turystów.

Przeczytaj także: Magiczne wakacje w Polsce szlakiem Parków Narodowych

Zdjęcia: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie