Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

5 wskazówek na udane podróże z małym dzieckiem i przedszkolakiem

  • Kasia Myślicka
  • 22 lipca 2018
  • 5 MIN. CZYTANIA
podróże z małym dzieckiem i przedszkolakiem
Temat podróży z dziećmi jest zawsze aktualny, niezależnie od pory roku. Osoby bezdzietne twierdzą, że z dziećmi nic ciekawego nie da się robić. Z kolei wielu rodziców jest zdania, że podróże z dziećmi są stresujące i wcale nie sprawiają im wiele frajdy. I gdy mówię, że wcale tak nie musi być, patrzą na mnie z pobłażaniem. Co więc sprawia, że jedni spędzają świetnie czas z dziećmi, a inni nie? Czy podróże z małym dzieckiem muszą być stresujące? Czy można cieszyć się wspólnie spędzanym czasem, ale także realizować swoje pasje? Wszystko zależy od naszego nastawienia.

Sposób na wychowanie ciekawych świata dzieci, lubiących zmiany, nowe miejsca i zwiedzanie jest tylko jeden – rozpocząć podróżowanie i wyjścia z dziećmi jak najwcześniej. Trudno wymagać od siedmiolatka, który wcześniej nie jeździł na bliższe czy dalsze wyprawy, by kochał całym sercem kilkugodzinne chodzenie po nieznanym mieście i zwiedzanie muzeów, czy wędrówki po górach. Dzieci przyzwyczajają się do takiego czy innego sposobu spędzenia wolnego czasu od pierwszych lat życia. I często przejmują pasje rodziców – narty, nurkowanie, rowery czy podróżowanie właśnie…

Wyjazdy z małymi dziećmi

Elastyczność i podróże w rytmie slow – to podstawa sukcesu przy wyjazdach z dziećmi. Lubimy podróżować, ale nie lubimy się stresować. Jak mówi mój partner, w naszym wieku już nic nie musimy – nie muszę zaliczyć wszyskich must see na trasie czy odwiedzić wszystkich muzeów…

Przy bliźniakach tym bardziej włącza się hamulec i podejście, że mniej znaczy więcej. Mniej stresu to więcej miłych chwil i wspaniałych wspomnień. Kierunki podróży dobieramy do wieku i możliwości naszych dzieci, a w trakcie wyjazdu staramy się być elastyczni.

1. Sprawdzone kierunki na wakacje z dziećmi w wieku 2-5 lat

Najbardziej sprawdzają się u nas regiony, gdzie można zwiedzać małe miasta i miasteczka. Nasza Prowansja, Toskania, Normandia, hiszpańska Galicja – to idealne kierunki na wakacje z małymi dziećmi. Każdy z tych regionów ma mnóstwo miejsc do odwiedzenia. Najczęściej wybieramy niewielkie miejscowości, które mają coś ciekawego – zamek czy jego ruiny, pozostałości rzymskie, latarnie morskie. Jeśli do tego dodamy plażę, na której można spędzić popołudnie, to więcej dzieciom do szczęścia już nie trzeba.

Przeczytaj także: Za co pokochałyśmy Magiczne Ogrody? I Ty też powinnaś!

2. Wycieczki w góry z przedszkolakiem

Na dłuższe trasy spacerowe rozpoczęliśmy chodzić, gdy dzieci miały około 4,5 lat. Oczywiście wybieramy trasy rodzinne – około 5-6 kilometrów. Na górze zawsze robimy sobie piknik. Często po zakończeniu wycieczki idziemy na basen – to taki bonus, bo nasze dzieciaki mają bzika na punkcie wody i to je bardzo motywuje. Inny sprawdzony sposób na udaną wycieczkę w góry to wyprawa w towarzystwie innych rodzin z dziećmi w podobnym wieku.

3. Zwiedzanie miast z małym dzieckiem

Duże miasta łatwo zwiedza się z niemowlakami, które mają długie drzemki. Później przychodzi wiek pierwszych kroków, który lepiej spędzać na łonie przyrody i w kameralnych miasteczkach. Do tzw. city breaks wróciliśmy, gdy dzieci miały 4 lata i mamy pozytywne doświadczenia, ale tylko dlatego, że wcześniej robiliśmy mnóstwo wycieczek i nasze dzieci przemierzają długie kilometry na nogach. Zawsze jednak staramy się w plan dnia wpisać atrakcje dla dzieci – rejs statkiem, karuzele, park, lody.

4. Wybór noclegu

Gdy wybieramy się w dłuższą podróż z dziećmi, najwygodniej jest nam zatrzymywać się w apartamentach czy agroturystykach z dostępem do kuchni. Stołowanie się na mieście przez cały wyjazd może być uciążliwe.

Po całym dniu atrakcji dzieci są po prostu zmęczone i ciąganie ich po restauracjach nie ma sensu. Agroturystyki lubię za to, że zazwyczaj mają ogród i plac zabaw dla maluchów. Na południu Europy często mają także basen.

Przeczytaj także: 10 rzeczy, które warto zrobić z dziećmi w wakacje

5. Podróże unplugged

Jestem zawziętą przeciwniczką tabletów i smartfonów u dzieci w wieku przedszkolnym. Pomimo agresywnych kampanii producentów nie dam sobie wmówić, że edukacyjne aplikacje wspomagają rozwój dzieci. Specjaliści i psycholodzy twierdzą, że te narzędzia sprawiają, że dzieci nie mają cierpliwości, nie potrafią czekać czy po prosu się nudzić. Na zawołanie mają przecież rozrywkę.

My podróżując mamy zawsze w plecaku flamastry, kredki, kartki i kolorowanki. Ten zestaw sprawdza się w samochodzie, samolocie i w restauracji. Jeśli jedziemy samochodem, nie ma problemu żeby wrzucić dodatkową torbę z książkami. Dzieci pakują także swoje ulubione zabawki do małych plecaczków.

Dosyć trudno zapanować nad dwójką maluchów było tylko w okresie 3 lat. Jednak przetrwaliśmy ten czas zaciskając zęby i redukując do minimum czas w restauracjach i innych miejscach, gdzie od dzieci wymagane jest odpowiednie zachowanie. Teraz naprawdę dzieci potrafią zająć się same sobą bez tabletu. A podróżujemy dużo i często chodzimy do restauracji. Bez wręczania dzieciom telefonów. Kawałek papieru i kilka kredek wystarczą.

Co nam daje rodzinne podróżowanie?

To czas, w którym jesteśmy dla siebie. Nie rozpraszają nas codzienne obowiązki – praca, domowa logistyka, przedszkole, prace domowe. Razem poznajemy nowe miejsca, odpoczywamy, zachwycamy się krajobrazem, oglądamy zachody słońca. Innymi słowy pokazujemy dzieciom świat, a to jest jeden z najpiękniejszych aspektów rodzicielstwa.

[FM_form id=”7″]

Przeczytaj także: 101 pomysłów na wakacje dla każdego

Zdjęcie: Kasia Myślicka

Zobacz więcej

artykuł
Kalendarz dni wolnych w roku szkolnym 2024/2025
  • Kasia Myślicka
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Dobry Start
  • Kasia Myślicka
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Kasia Myślicka
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Kąpiel maluszka
  • Kasia Myślicka
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
dziecko przy oknie
  • Kasia Myślicka
  • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content