Czego szukasz

Długoterminowy plan oszczędzania na przyszłość dziecka

Rodzice robią naprawdę dużo, aby zapewnić swoim dzieciom właściwą edukację, czy pomoc w realizacji ich marzeń i pragnień. Część z nich wymaga dodatkowych nakładów finansowych, zwłaszcza, gdy dzieci zaczynają wymarzone studia, albo gdy rodzice zechcą im sfinansować zakup samochodu, czy mieszkania.

Takie marzenia mogą być zdecydowanie prostsze w realizacji przy odpowiednim wsparciu finansowym. Wsparcie rodziców oznacza inwestowanie w przyszłość dzieci, bez względu na to, czy ich pragnieniem są studia na prestiżowym uniwersytecie, czy chęć posiadania własnej kawalerki. Zrealizowanie tych marzeń wymaga włożenia sporego kapitału, dlatego coraz częściej w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć ubezpieczenia na życie, które pozwalają na oszczędzanie. Polisy takie łączą w sobie dwie funkcje – to ochrona  życia oraz plan oszczędzania długoterminowego, który pozwala rodzicom oszczędzać np. z myślą o przyszłości dziecka. Dla rodziców, oszczędzających z myślą o sfinansowaniu edukacji dzieci, dużym ułatwieniem może być także sam sposób wypłaty zgromadzonego kapitału, który może być wypłacony jednorazowo albo w kilku transzach o jednakowej wysokości, co pozwala na regularne wspieranie planów dziecka.

Polisa ubezpieczeniowa, to polisa na życie, mająca na celu ochronę życia i zdrowia osoby ubezpieczonej, zaś zakres ubezpieczenia bywa poszerzany w ramach umów dodatkowych. Nawet wtedy, gdy ubezpieczony rodzic nie może samodzielnie opłacać planu finansowego, a jest objęty dodatkową umową przejęcia opłacania składki w ramach polisy, sam plan finansowy może być nadal realizowany, bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie na siebie regularne opłacanie składek. W przypadku wypłaty świadczenia z tytułu polisy z planem długoterminowego oszczędzania, ubezpieczone dziecko korzysta także z tego, że środki pochodzące z ubezpieczenia nie są – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa – dodatkowo opodatkowane podatkiem od zysków kapitałowych. Plany oszczędzania są najczęściej powiązane z ubezpieczeniem na życie, które wraz z możliwościami dodatkowych umów ubezpieczenia chroni ubezpieczonego na wypadek zajścia różnych zdarzeń losowych. Zakres umów dodatkowych pozwala na ubezpieczenie i finansowe wsparcie w przypadku ponoszenia kosztów rehabilitacji, czy zachorowania. W przypadku niektórych polis ubezpieczeniowych o charakterze posagowym można rozpocząć oszczędzanie z myślą o przyszłości dziecka, które ma zaledwie 3 miesiące. Pozwala to na zaoszczędzenie zaplanowanej kwoty, którą w dokładnie określonym momencie dziecko dostanie otrzyma. Dzień wejścia w życie umowy dodatkowej musi być zbieżny z dniem płatności składki.

Zdjęcie: www.freeimages.com/profile/spali

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie