Czego szukasz

Jakie certyfikaty językowe najbardziej przydają się w pracy?

Osoby dorosłe planujące podejście do oficjalnego egzaminu językowego, często zastanawiają się jaki certyfikat przyniesie im potencjalnie najwięcej korzyści? Z pomocą przychodzi nasz ekspert od szkoleń językowych dla firm – Eklektika – Language Means Business, która przygotowała dla Was kompendium wiedzy na temat certyfikatów z najczęściej poszukiwanych języków na rynku pracy.

certyfikaty językowe

Po co pracownikom certyfikaty językowe?


O tym, że certyfikaty językowe zwiększają szansę na otrzymanie oferty pracy na wymarzonym stanowisku pisaliśmy już w poprzednim artykule. Informacja o poziomie językowym zawarta w CV daje jasny komunikat potencjalnemu pracodawcy, czy kandydat odnajdzie się w międzynarodowej organizacji lub czy może wykonywać zadania wymagające kontaktu z klientem z zagranicy.

Certyfikat na wysokim poziomie, czyli przynajmniej B2, to cenna pozycja w życiorysie, którą warto posiadać. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co oznaczają symbole A1, B2 czy C1, zapraszamy do poprzedniego artykułu. Przeglądając zasoby internetowe, można natrafić na wiele instytucji, które oferują egzaminy i certyfikaty potwierdzające poziom językowy. Czasem mnogość opcji może przyprawiać o zawrót głowy. Dodatkowo, egzaminy językowe nie należą do najtańszych, a już samo przygotowanie się do nich wiąże się z dużą inwestycją. I wówczas nasuwa się pytanie: który certyfikat przyda mi się najbardziej?

Niniejszy artykuł powstał właśnie po to, aby pomóc Ci w podjęciu tej decyzji. Poniżej znajdziesz informacje na temat najważniejszych certyfikatów językowych z najpopularniejszych języków obcych, tj. angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego i rosyjskiego.

Przeczytaj także: Jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej w języku obcym?

Przegląd najważniejszych certyfikatów językowych

Język angielski

Cieszący się największą popularnością język angielski stał się niemalże podstawowym wymaganiem w większości czołowych firm i instytucji. Kandydaci, którzy się nim posługują, mogą poświadczyć swój poziom certyfikatami językowymi z języka ogólnego i języka biznesowego.

Egzaminy Cambridge – język ogólny

Brytyjska instytucja Cambridge Assessment English od lat przeprowadza egzaminy na wszystkich stopniach zaawansowania. Otrzymanie certyfikatu ma miejsce po podejściu do egzaminu pisemnego i egzaminu ustnego i uzyskaniu wyniku pozytywnego z obu części.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej egzaminom na poziomie B2, C1 i C2.

  • B2 First (dawniej FCE) – certyfikat potwierdza umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie średniozaawansowanym. Osoby, które go posiadają potrafią swobodne porozumiewanie się po angielsku (w mowie i piśmie).

Koszt egzaminu: około 650 złotych

  • C1 Advanced (dawniej CAE) – zdaniu egzaminu na tym poziomie oznacza, że dana osoba opanowała zaawansowane umiejętności językowe, dzięki czemu może płynnie i pewnie posługiwać się angielskim we wszystkich sytuacjach życiowych i zawodowych na poziomie C1.

Koszt egzaminu: około 670-700 złotych

  • C2 Proficiency (dawniej CPE) – jest egzaminem na najwyższym poziomie, czyli C2. Osoby, które zdały obydwie części egzaminu znają nie tylko zaawansowane słownictwo ogólne, ale również język akademicki i specjalistyczny.

Koszt egzaminu: około 700-750 złotych

Egzaminy Cambridge – język biznesowy

Poza językiem ogólnym instytucja Cambridge Assessment English organizuje sesje egzaminacyjne z języka biznesowego. Po zdaniu dwóch części egzaminu (pisemny i ustny), otrzymujemy Business English Certificate. W związku z tym, że osoby egzaminowane muszą poznać słownictwo biznesowe, zwroty i wyrażenia używane w różnych sytuacjach zawodowych oraz umieć posługiwać się językiem mówionym podczas spotkań i w środowisku pracy, aby zdać egzamin, informacja o posiadaniu certyfikatu BEC jest niezwykle cenną informacją dla pracodawcy. Dostępne są trzy poziomy zaawansowania.

  • BEC Preliminary (średniozaawansowany – B1) – certyfikat o najniższym stopniu zaawansowania, poświadczający umiejętność posługiwania się językiem angielskim na poziomie B1. Zdanie egzaminu oznacza, że potrafimy porozumiewać się w języku angielskim na co dzień w pracy w dobrym, lecz ograniczonym stopniu.

Koszt egzaminu: około 400 złotych

  • BEC Vantage (średniozaawansowany wyższy – B2) – poza poświadczeniem znajomości języka biznesu na poziomie B2, zdanie egzaminu równa się ze zdobyciem umiejętności swobodnej komunikacji w międzynarodowym środowisku w pracy.

Koszt egzaminu: około 600-670 złotych

  • BEC Higher (zaawansowany – C1) – jest to najwyższy poziom języka biznesowego, jaki przewiduje instytut Cambridge Assessment English. Posiadający certyfikat władają specjalistycznym językiem angielskim w zaawansowanym stopniu.

Koszt egzaminu: około 750 złotych

W związku z tym, że pracodawcy najczęściej wymagają od kandydatów znajomości języka przynajmniej na poziomie B2, zaleca się podejść do BEC Vantage lub BEC Higher.

Język biznesu znacznie różni się od języka ogólnego w zakresie słownictwa, a także tematów, które poruszane są podczas egzaminów ustnych i oczywiście w środowisku pracy. Jeżeli tematyka biznesowa nie jest jeszcze Twoją mocną stroną, możesz skorzystać np. z kursu Angielski dla biznesu na platformie, dzięki któremu skutecznie podniesiesz swoje kompetencje językowe w biznesie.

Przeczytaj także: [01] Jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem?

Egzaminy TOEIC

Alternatywą dla certyfikatów z języka biznesu Cambridge jest z pewnością Test of English for International Communication (TOEIC), który potwierdza znajomość języka angielskiego w środowisku pracy. Znacznie różni się on od egzaminów Cambridge, nie tylko strukturą testu, ale również sposobem wyznaczania poziomu, a także ceną.

Egzamin TOEIC ma dwa rodzaje – każdy możemy zdawać osobno i za każdy otrzymamy certyfikat.

  • TOEIC Listening and Reading – test określa poziom zaawansowania od poziomu A1 do C1 (według poziomów Rady Europy) i sprawdza umiejętność rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych z uwzględnieniem słownictwa typowego dla międzynarodowego środowiska pracy.
  • TOEIC Speaking and Writing – test określa poziom zaawansowania od poziomu A1 do C1 (według poziomów Rady Europy) i sprawdza umiejętność mówienia i pisania w języku angielskim. Tematy zadań bazują na typowych sytuacjach w międzynarodowym środowisku pracy.

Ilość zdobytych punktów przekłada się na określony w certyfikacie poziom językowy. Nierzadko zdarza się, że nasze umiejętności pasywne, czyli czytanie i słuchanie, przewyższają umiejętności aktywne, czyli mówienie i pisanie, dlatego zdanie obu części najdokładniej określi nasze pełne kompetencje językowe.

Egzamin TOEIC to egzamin, którego nie można “oblać”. 🙂 Otrzymany wynik punktowy określi bowiem nasz poziom językowy (A1-C1). Należy jednak pamiętać, że minimalny poziom języka angielskiego, którym warto się pochwalić w CV to B1, a pożądany przez pracodawców to z pewnością B2 i wyżej.

Koszt egzaminu: ok. 350 złotych za każdą część

Egzamin IELTS

Testy IELTS sprawdzają wszystkie umiejętności językowe, tj. słuchanie, czytanie, pisanie, mówienie w zakresie języka angielskiego. Poleca się go szczególnie osobom, które szukają pracy lub chcą rozpocząć studia w krajach anglojęzycznych.

Wynik określany jest w punktach od 1 do 9, przy czym 9 to poziom najwyższy. Poniżej znajduje się porównanie wyników IELTS z klasyfikacją stosowaną przez Radę Europy:

  • 2.5-3.5 punktów – poziom A2
  • 4.0-5.0 punktów – poziom B1
  • 5.5-6.5 punktów – poziom B2
  • 7.0-8.0 punktów – poziom C1
  • 8.5-9.0 punktów – poziom C2

Koszt egzaminu: około 750-800 złotych

Warto pamiętać, że wszystkie certyfikaty Cambridge są wydawane bezterminowo, natomiast twórcy zarówno TOEIC i IELTS uznali, że pracodawcy powinni uznawać podane certyfikaty jedynie przez 2 lata od ich otrzymaniu. Po tym okresie należy ponownie podejść do testu, ponieważ ze względu na upływ czasu, zdolności językowe mogą ulec zmianie.

Przeczytaj także: Jak napisać dobre CV w 9 krokach?

Język niemiecki

Niezmiennie od lat niemiecki cieszy się dużą popularnością wśród osób uczących się języków obcych. Poniżej prezentujemy listę popularnych i cenionych przez pracodawców certyfikatów poświadczających znajomość niemieckiego.

Egzaminy Goethe – język ogólny

Instytut Goethe kilka razy w roku przeprowadza sesje egzaminacyjne składające się z części pisemnej i ustnej. Egzamin można zdać na wszystkich poziomach zaawansowania, co prowadzi do zdobycia odpowiedniego certyfikatu:

  • Goethe-Zertifikat A1 – Koszt egzaminu: około 300 złotych
  • Goethe-Zertifikat A2 – Koszt egzaminu: około 320 złotych
  • Goethe-Zertifikat B1 – Koszt egzaminu: około 510 złotych
  • Goethe-Zertifikat B2 – Koszt egzaminu: około 590 złotych
  • Goethe-Zertifikat C1 – Koszt egzaminu: około 650 złotych
  • Goethe-Zertifikat C2 – Koszt egzaminu: około 830 złotych

Warto pamiętać, żeby przy zapisywaniu się na egzamin wybrać jego odpowiedni rodzaj i poziom. Dostępne są bowiem wersje dla młodzieży i osób dorosłych, które różnią się znacznie treścią.

Egzaminy ÖSD – język ogólny

Austriackim odpowiednikiem egzaminów Goethe są egzaminy ÖSD. Sesje egzaminacyjne obejmują sprawdzenie wszystkich kompetencji językowych, tj. słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Analogicznie do certyfikatów Goethe, austriacka organizacja umożliwia zdanie egzaminu na wszystkich poziomach językowych. Wyróżniamy więc:

ÖSD Zertifikat A1 – Koszt egzaminu: około 95 euro
ÖSD Zertifikat A2 – Koszt egzaminu: około 110 euro
ÖSD Zertifikat B1 – Koszt egzaminu: około 125 euro
ÖSD Zertifikat B2 – Koszt egzaminu: około 146 euro
ÖSD Zertifikat C1 – Koszt egzaminu: około 160 euro
ÖSD Zertifikat C2 – Koszt egzaminu: około 245 euro

Pamiętajmy również o tym, że na egzaminach ÖSD sprawdzana jest ogólna znajomość języka niemieckiego używanego w krajach niemieckojęzycznych, a nie wyłącznie odmiany austriackiej.

Egzamin TELC Deutsch

Językowa organizacja z Frankfurtu przeprowadza egzaminy językowe z 10 różnych języków, w tym właśnie z niemieckiego. Instytucja posługuje się klasyfikacją Rady Europy. Podczas egzaminów sprawdzane są umiejętności mówienia, słuchania, czytania i pisania. Można uzyskać certyfikaty na poziomach od A1 do C2.

Zertifikat Deutsch für den Beruf – język biznesowy

Dla osób ubiegających się o stanowiska pracy z wymaganym językiem niemieckim na pewno polecamy podejście do egzaminu sprawdzający znajomość języka używanego w sytuacjach związanych z pracą zawodową. Dzięki wspólnym wysiłkom Goethe-Institut i telc GmbH jest to możliwe.

Egzamin jest dostępny jedynie na poziomie B2 i jest to uniwersalne narzędzie, które sprawdza umiejętność skutecznego posługiwania się językiem niemieckim w środowisku pracy. Zdobycie Zertifikat Deutsch für den Beruf (ZDfB) następuje po zdaniu części pisemnej i ustnej egzaminu. Do egzaminu można podejść w Goethe Institut.

Koszt egzaminu: około 240 złotych

Wszystkie certyfikaty wydawane przez Goethe Institut, telc GmbH i Österreich Institut są bezterminowe.

Hiszpański

Język hiszpański już od paru lat bije rekordy popularności w Polsce. Szkoły językowe proponują kursy na różnych poziomach zaawansowania. Kursanci mogą poświadczyć swoje umiejętności adekwatnymi certyfikatami po złożeniu jednego z poniższych egzaminów z wynikiem pozytywnym.

Egzaminy DELE

Bez wątpienia egzaminy DELE organizowane przez Instytut Cervantesa cieszą się największą popularnością wśród obcokrajowców posługujących się językiem hiszpańskim, którzy chcą poświadczyć swój poziom. Analogicznie do poprzednich egzaminów, również DELE proponuje klasyfikację rekomendowaną przez Radę Europy:

  • Diploma de Español Nivel A1 (Dyplom z Języka Hiszpańskiego Poziom A1). Koszt egzaminu: około 360 zł
  • Diploma de Español Nivel A2 (Dyplom z Języka Hiszpańskiego Poziom A2). Koszt egzaminu: około 430 zł
  • Diploma de Español Nivel B1 (Dyplom z Języka Hiszpańskiego Poziom B1). Koszt egzaminu: około 520 zł
  • Diploma de Español Nivel B2 (Dyplom z Języka Hiszpańskiego Poziom B2). Koszt egzaminu: około 600 zł
  • Diploma de Español Nivel C1 (Dyplom z Języka Hiszpańskiego Poziom C1). Koszt egzaminu: około 630 zł
  • Diploma de Español Nivel C2 (Dyplom z Języka Hiszpańskiego Poziom C2). Koszt egzaminu: około 640 zł

Egzaminy sprawdzają wszystkie umiejętności językowe, a zadania na każdym poziomie mogą znacznie się od siebie różnić. Dobrą wiadomością jest to, że egzaminy DELE nie tracą ważności. Innymi słowy – raz zdany certyfikat poświadcza nasze kompetencje językowe przez całe życie. Oczywiście warto stale używać języka, aby nasz poziom nie uległ pogorszeniu. Egzaminy przeprowadzane są przez placówki Instytutu Cervantesa działające w Warszawie i w Krakowie.

Egzaminy SIELE

Drugą propozycją w przypadku języka hiszpańskiego są egzaminy SIELE, które sprawdzają umiejętności językowe na poziomach A1, A2, B1, B2 i C zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Podobnie jak DELE, do egzaminu SIELE można podejść w oddziałach Instytutu Cervantesa.

Warto pamiętać, że istnieją dwie istotne różnice pomiędzy egzaminami DELE i SIELE. O ile DELE nie traci ważności, SIELE jest ważny tylko przez dwa lata. Niemniej wyniki egzaminu otrzymujemy w relatywnie krótkim czasie. Kolejna różnica dotyczy struktury testu. Osoby, które przystępują do egzaminu SIELE mogą podejść do całego egzaminu (słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie) lub wybrać tylko część kompetencji, które są sprawdzić, co umożliwia ocenę wybranych sprawności językowych.

Koszty egzaminu:
Pełny egzamin SIELE kosztuje ok. 155 euro.
Moduł rozumienie z tekstu i rozumienie ze słuchu – ok. 55 euro
Moduł rozumienie ze słuchu i wypowiedź pisemna – ok. 75 euro
Moduł rozumienie ze słuchu i część ustna – ok. 100 euro
Moduł ustny – ok. 75 euro

Examen Certificado de Español de los Negocios

Certyfikat poświadczający znajomość hiszpańskiego języka biznesowego można zdobyć podchodząc do egzaminu organizowanego przez Cámara Oficial de Comercio, Industria y Servicios de Madrid. Do egzaminu podchodzi się po zakończeniu kursu, którego koszt wynosi 140 euro.

Instytucja przewiduje egzaminy na poziomach B2, C1 i C2. Każdy z nich obejmuje część pisemną i część ustną. Podchodzący do egzaminu, muszą znać hiszpańską terminologię biznesową i zaawansowane struktury gramatyczne.

Francuski

Osoby francuskojęzyczne mogą poświadczyć swoją znajomość języka ogólnego i specjalistycznego, podchodząc do jednego z poniżej wymienionych egzaminów.

Egzaminy DELF i DALF

Certyfikaty językowe DELF lub DALF wydawane są przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej, a egzaminy sprawdzają znajomość czterech podstawowych umiejętności: rozumienie tekstu, rozumienie ze słuchu, pisanie i mówienie. W zależności od poziomu językowego należy podejść do odpowiedniego egzaminu.

DELF – Diplôme d’études de langue française – sprawdza znajomość języka francuskiego na poziomach od A1 do B2. Wyróżniamy zatem:

  • DELF A1 – Koszt egzaminu: około 190 zł
  • DELF A2 – Koszt egzaminu: około 250 zł
  • DELF B1 – Koszt egzaminu: około 330 zł
  • DELF B2 – Koszt egzaminu: około 410 zł

DALF – Diplôme approfondi de langue française – sprawdza znajomość języka francuskiego na poziomach od C1 do C2. Wyróżniamy zatem:

  • DALF C1 – Koszt egzaminu: około 520 zł
  • DALF C2 – Koszt egzaminu: około 550 zł

Do egzaminów można podejść na przykład w Institut Francais z oddziałami w Krakowie i Warszawie. Certyfikaty są bezterminowe.

Egzaminy DFP AFFAIRES

Swoją znajomość języka biznesowego można potwierdzić podchodząc do egzaminu i otrzymując Diplômes de français professionnel AFFAIRES, który potwierdzają zaawansowane kwalifikacje językowe z zakresu życia zawodowego. Egzaminy składają się z części ustnej i pisemnej. Dyplomy wydaje Paryską Izbę Przemysłowo Handlową i to w jej siedzibie można podejść do egzaminu.

Należy pamiętać, że warunkiem do przystąpienia do egzaminu C1 jest zdanie egzaminu na poziomie B2, a podejście do egzaminu C2 uzależnione jest od pomyślnego zdania egzaminu C1.

  • DFP AFFAIRES B2
  • DFP AFFAIRES C1
  • DFP AFFAIRES C2

Wysokość opłat za egzaminy jest ustalana przez ośrodki egzaminacyjne przeprowadzające egzaminy np. Institut Francais.

Włoski

Języka włoskiego uczy się wiele Polek i Polaków, do nauki którego zachęca nie tylko brzmienie, ale również wiele ciekawych ofert pracy z tym językiem. Przyjrzyjmy się zatem, jaki egzamin można zdać, aby potwierdzić naszą znajomość.

Egzaminy CELI

CELI czyli Certificazione della Conoscenza della Lingua Italiana poświadcza znajomość języka włoskiego i obejmuje 6 poziomów:

  • CELI Impatto – A1 Koszt egzaminu: około 300-400 złotych
  • CELI 1 – A2 Koszt egzaminu: około 300-400 złotych
  • CELI 2 – B1 Koszt egzaminu: około 300-400 złotych
  • CELI 3 – B2 Koszt egzaminu: około 300-400 złotych
  • CELI 4 – C1 Koszt egzaminu: około 500-600 złotych
  • CELI 5 – C2 Koszt egzaminu: około 500-600 złotych

Dokumenty są wydawane bezterminowo i potwierdzają kolejno znajomość języka włoskiego na poziomie od A1 do C2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Egzaminy sprawdzają umiejętność czytania, pisania, słuchania i mówienia na wybranym poziomie.

Listę ośrodków z uprawnieniami do organizacji CELI w Polsce można odnaleźć na stronie organizatora, czyli Uniwersytetu dla Obcokrajowców w Perugii.

Egzaminy CILS

Organizowane przez Uniwersytet w Sienie sesje egzaminacyjne prowadzą do zdobycia CILS, czyli Certificazione di Italiano come Lingua Straniera. Klasyfikacja różni się nieco od CELTA, gdyż w przypadku CILS mamy do czynienia z 2 poziomami wstępnymi (A1 i A2) i poziomami właściwymi (od B1 do C2).

Poziomy wstępne:
CILS A1 – Koszt egzaminu: około 200 złotych
CILS A2 – Koszt egzaminu: około 300 złotych

Poziomy właściwe:
CILS Uno (B1) – Koszt egzaminu: około 350-400 złotych
CILS Due (B2) – Koszt egzaminu: około 400 złotych
CILS Tre (C1) – Koszt egzaminu: około 500 złotych
CILS Quattro (C2) – Koszt egzaminu: około 550 złotych

Certyfikat nie traci ważności. Listę ośrodków, w których można podejść do egzaminu CELI w Polsce można odnaleźć tej stronie.

Egzamin DALC

Analogicznie do egzaminów z poprzedniej opisanych języków, również osoby posługujące się w zaawansowanym stopniu włoskim językiem biznesowym mogą poświadczyć swoją umiejętność swobodnej komunikacji w sytuacjach zawodowych.

W tym celu powstał DALC czyli Diploma Avanzato di Lingua Italiana Commerciale, który poświadcza bardzo dobrą znajomość języka biznesu na poziomie C1.

Egzamin jest dostępny w dwóch wariantach – C1 lub B1. Osoby, które nie posługują się językiem włoskim na poziomie C1 mogą podejść do egzaminu na poziomie B1 i uzyskać Diploma Commerciale di Lingua Italiana, niemniej pracodawcy najczęściej szukają osób, o znajomości języka na przynajmniej B2.

Informacje na temat ceny egzaminu oraz ośrodka egzaminującego można otrzymać kontaktując się bezpośrednio z organizatorem, czyli z L’Accademia Italiana di Lingua z Florencji.

Rosyjski

Znajomość języka rosyjskiego na pewno będzie ogromnym atutem w środowisku zawodowym. Poniżej znajdują się informacje o najbardziej popularnym egzaminie właśnie z tego języka.

Egzaminy TRKI

Honorowany na całym świecie TRKI (TORFL – ТРКИ) jest egzaminem państwowym Federacji Rosyjskiej, który można zdawać na 6 poziomach. Każdy z nich odpowiada podany w nawiasie poziom według klasyfikacji Rady Europy.

  • TRKI Poziom elementarny (A1) – Koszt egzaminu: około 440 złotych
  • TRKI Poziom podstawowy (A2) – Koszt egzaminu: około 480 złotych
  • TRKI 1 – Pierwszy poziom certyfikacji (B1) – Koszt egzaminu: około 540 złotych
  • TRKI 2 – Drugi poziom certyfikacyjny (B2) – Koszt egzaminu: około 620 złotych
  • TRKI 3 – Trzeci poziom certyfikacyjny (C1) – Koszt egzaminu: około 640 złotych
  • TRKI 4 – Czwarty poziom certyfikacyjny (C2) – Koszt egzaminu: około 750 złotych

Ponadto istnieje również TRKI o profilu ekonomicznym, który potwierdza bardzo dobrą znajomość języka biznesowego i umiejętności swobodnej komunikacji w środowisku pracy. Egzamin można zdawać na trzech poziomach: B2, C1 i C2.

Certyfikaty szkół językowych – czy warto?

Kursanci szkół językowych nierzadko otrzymują pod koniec roku szkolnego zaświadczenia lub certyfikaty z informacją o poziomie od instytucji, w której brali udział w kursach. Czy takie poświadczenia mogą być alternatywą dla wyżej wymienionych certyfikatów?

Stopień zaawansowania deklarowany na certyfikatach wydawanych przez szkołę językową jest przede wszystkim informacją dla kursanta na temat poczynionego postępu oraz umiejętności nabytych podczas kursu, które mogą pomóc w wyborze egzaminu zewnętrznego, do którego należy podejść, aby formalnie zweryfikować i poświadczyć swój poziom.

A czy nie wystarczy suplement do dyplomu?

Absolwenci szkół wyższych w Polsce mogą odnaleźć w suplementach do dyplomu informację o uzyskaniu poziomu B2 z języka nowożytnego. Kandydaci często traktują ten dokument jako alternatywę dla certyfikatów językowych. Czy słusznie?

O ile znaczna część absolwentów rzeczywiście osiąga poziom B2, uczęszczają na lektorat podczas studiów, o tyle znów nie jest to najlepsze rozwiązanie z co najmniej dwóch powodów.

Po pierwsze uczelnie różnią się poziomem i niejednokrotnie kompetencje absolwentów tego samego kierunku, ale dwóch innych uniwersytetów mogą nie być sobie równe. Po drugie umiejętności kandydatów, którzy ukończyli studia i nie mieli kontaktu z językiem przez dłuższy czas, również podlegają zmianie i nierzadko może się okazać, że należy poświęcić wiele czasu, aby znów płynnie władać językiem.

Podczas audytów językowych realizowanych w Eklektice, często spotykamy się z pracownikami lub kandydatami, których poziom zaawansowania uległ znacznemu obniżeniu po długiej przerwie i braku regularnego kontaktu z językiem. Również z tego względu warto podejść do testu poziomującego, aby dowiedzieć się, czy deklarowany poziom odpowiada Twoim umiejętnościom oraz do jakiego egzaminu zewnętrznego najlepiej podejść, aby potwierdzić swoją znajomość języka.

Podsumowanie

Certyfikaty językowe są bez dwóch zdań cenną pozycją w CV. Bez względu na wybrany egzamin, potencjalny pracodawca będzie miał konkretną informację o posiadanych przez Ciebie umiejętnościach językowych. Z pewnością certyfikaty z języka biznesu przydadzą się w środowisku pracy, natomiast jeżeli Twój poziom nie jest jeszcze dostateczny, warto najpierw rzetelnie się do niego przygotować na zajęciach indywidualnych z lektorem lub biorąc udział w kursie, natomiast jeżeli jeszcze nie znasz swojego poziomu, to warto najpierw go sprawdzić. Taka informacja pomoże Ci zdecydować, w jaki egzamin najlepiej zainwestować swój czas i pieniądze.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Lektor języka obcego i metodyk w szkole językowej Eklektika - Language Means Business - specjalizującej się w szkoleniach językowych dla branży IT i eCommerce.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie