ZAINSPIRUJ SIĘ
Święto pracy – święto mamy? Nadeszła nowa era benefitów
- Basia Man
- 30 kwietnia 2024
- 3 MIN. CZYTANIA
Nowe oczekiwania pracowników
Badanie przeprowadzone przez Pracuj.pl ujawnia, że aż 57% pracowników ceni sobie przede wszystkim atrakcyjne wynagrodzenie, natomiast 41% stabilność zatrudnienia. Jednak to nie jedyny aspekt, na który zwracają uwagę współcześni pracownicy, szczególnie rodzice powracający na rynek pracy. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że wsparcie dla rodziców może być kluczowe w przyciąganiu i zatrzymywaniu wartościowych pracowników.
Benefity dla rodziców
Pracujący rodzice szczególnie doceniają możliwość godzenia pracy z życiem rodzinnym. Zgodnie z badaniem, 11% pracowników może przyprowadzać swoje dzieci do biura, gdzie czeka na nie profesjonalna opieka. Tego rodzaju inicjatywy są nie tylko wygodne, ale również zmniejszają stres związany z powrotem do pracy po przerwie związanej z urlopem macierzyńskim. Pozwalając na łagodniejsze przejście między byciem w domu a obowiązkami zawodowymi.
Ponadto, elastyczne godziny pracy, które już teraz funkcjonują w 20% miejsc pracy, dają rodzicom możliwość lepszego dostosowania obowiązków zawodowych do życia rodzinnego. Sporym ułatwieniem dla rodziców (choć nie tylko dla nich) może być także skrócenie standardowego czasu pracy. Obecnie zaledwie 1 na 5 badanych (21%) spotkało się z czterodniowym tygodniem pracy, a 1 na 10 obecnie może skorzystać z takiej możliwości. Niemal tyle samo (22%) słyszało o siedmiogodzinnym dniu pracy, a w miejscu zatrudnienia 12% respondentów taki benefit funkcjonuje obecnie. Z elastycznym czasem pracy, ustalanym przez pracownika, spotkało się najwięcej, bo 28% badanych. Zaś 1 na 5 przyznaje, że takie rozwiązanie już teraz funkcjonuje w jego miejscu pracy.
Pracujący rodzice. Kim są i dlaczego warto ich wspierać?
Wsparcie psychologiczne
Jeszcze ważniejszym aspektem, który zyskuje na znaczeniu, jest wsparcie zdrowia psychicznego. 13% pracowników może korzystać z dofinansowanego wsparcia psychologicznego, co jest nieocenione, zwłaszcza w okresie adaptacji do nowych warunków zawodowych po dłuższej przerwie.
Praca zdalna i hybrydowa
Zmiany w strukturze pracy także odgrywają kluczową rolę. Możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej, która jest istotna dla 20% badanych, pozwala na większą elastyczność i ułatwia zarządzanie codziennymi obowiązkami. A to jest szczególnie cenne dla rodziców małych dzieci.
Podczas gdy firmy konkurują o najlepsze talenty, oferując coraz to bardziej kreatywne i przyjazne benefity, rodzice powracający do pracy mogą znaleźć w tych nowościach wsparcie, które pomoże im nie tylko efektywnie wrócić na rynek pracy, ale również zadbać o swoje dobrostan i potrzeby rodziny. Zachęcamy wszystkich rodziców do świadomego poszukiwania pracodawców, którzy rozumieją i odpowiadają na ich zmieniające się potrzeby – jak ich znaleźć?
W naszejBazie Pracodawców Przyjaznym Rodzicom!
Na podstawie: