Czego szukasz

Pracujący rodzice. Kim są i dlaczego warto ich wspierać?

W toku współpracy z organizacjami, które w swoich wartościach mają wspieranie różnych grup pracowników, zależnie od potrzeb, zebraliśmy szereg rozwiązań, które dedykowane są pracującym rodzicom. Dlaczego tej grupie, a nie innej? Bo jako Fundacja Mamo Pracuj od wielu lat wspieramy kobiety i rodziców w ich rozwoju zawodowym i łączeniu pracy z życiem prywatnym. Co ważne, pracujemy z pracodawcami, którzy są otwarci na zatrudnianie rodziców, realnie wspierając ich w godzeniu dwóch ważnych ról życiowych: roli rodzica i roli pracownika. Efektem tej współpracy jest Raport Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców. Pobieram raport!

rodzina na spacerze raport pracujący rodzice

Kim są pracujący rodzice?

To nie jest grupa w pełni jednorodna. Z pewnością na różnych etapach rodzicielstwa będzie potrzebowała innego rodzaju wsparcia. Jednak świadomość tej złożoności pozwoli na lepsze zrozumienie potrzeb grupy.

Pracujący rodzice to:

  • Zarówno rodzice malutkich dzieci (chorujących kilkanaście razy w roku), jak i rodzice dzieci szkolnych (których lekcje kończą się lub zaczynają np. o 11:00);
  • To też rodzice nastolatków czy już całkiem dorosłych dzieci, którzy często szukają dla siebie nowych dróg rozwoju – mają za sobą kilka/kilkanaście lat doświadczenia zawodowego, więc są świetnymi ekspertkami/ekspertami
  • Kobiety w ciąży i przyszli ojcowie oraz osoby leczące niepłodność;
  • Rodzice adopcyjni;
  • Matki lub ojcowie na urlopach macierzyńskich, tacierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych;
  • Samodzielni rodzice;
  • Matki (i coraz częściej ojcowie) wracający do pracy po dłuższej przerwie.

Pracując nad rozwiązaniami, które chcemy wprowadzać w firmie, warto mieć na uwadze różne grupy i ich specyficzne potrzeby.

Czym jest Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom? Przeczytaj!

Jakie działania podejmują pracujący rodzice w celu zachowania work-life balance?

Niemal wszyscy pracownicy (dokładnie 99 procent osób), którzy pełnią obowiązki opiekuńcze, podejmują różnorakie działania, aby zapewnić sobie możliwość zachowania niezbędnego work–life balance (równowagi praca–życie osobiste). I o ile ta informacja jest właściwie oczywista, o tyle rozwiązania stosowane przez pracowników-rodziców mogą stanowić cenne źródło wiedzy i inspiracji dla polityki benefitów w firmie.

grafika informująca jakie działania podejmują rodzice w kierunku work-life balance

Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców. Pobierz raport!

Dlaczego warto wspierać pracowników-rodziców?

Wśród argumentów przemawiających za wspieraniem pracowników, będących rodzicami, warto wskazać:

  • Wzrost efektywności organizacji, przede wszystkim dzięki wzrostowi zaangażowania pracowników i ich motywacji.
  • Wzrost zaufania, a także lojalność obserwowana jest wśród pracowników otrzymujących zrozumienie i różnego rodzaju wsparcie ze strony pracodawcy.
  • Zadowolenie pracowników z pracy ma wpływ na tzw. employee advocacy i rekomendacje pracowników. A dzięki temu firma może skutecznie przyciągać nowych, wartościowych kandydatów i w efekcie pracowników.

Jak firmy wspierają pracujących rodziców?

W naszym raporcie prezentujemy najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców, stosowane przez różne organizacje w Polsce. I co ważne, pokazujemy przede wszystkim te przykłady, które wykraczają poza rozwiązania prawne określone w Kodeksie pracy. Przestrzeganie ich jest oczywistą zasadą każdego z pracodawców.

Najlepsze praktyki wzmocnione są informacjami, które z firm zrzeszonych w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom takie rozwiązania stosują, a także wskazówkami, jak takie rozwiązania wyglądają w różnych organizacjach. I oczywiście mocno wierzymy, że dzięki tym rozwiązaniom pracownicy łączący na co dzień role zawodowe z rolą rodzica czują się docenieni, bezpieczni, a przede wszystkim ich potrzeby są zauważone.

Zapraszamy do pobrania raportu:

Pobieram raport!

Pracodawco, chcesz się dowiedzieć, w jakich obszarach możemy być dla Ciebie wsparciem?
A może chcesz razem z nami zmieniać rynek, wyznaczając standardy wspierania rodziców w miejscu pracy?

Skontaktuj się z nami!

Artykuł powstał na postawie treści opublikowanych w Raporcie Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie