Czego szukasz

Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom jako odpowiedź na wyzwania rynku pracy

Jedną z inicjatyw, z której jako organizacja od lat wspierająca kobiety jesteśmy dumni, jest stworzenie pierwszej w Polsce Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom, o której już niejednokrotnie pisaliśmy. Ale Baza to dopiero początek i wstęp do dalszych działań. Firmy, które znajdują się w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom zaprosiliśmy do wymiany doświadczeń w ramach pierwszej w Polsce Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Jaki był efekt pilotażowych działań i co dalej? Przeczytaj!

Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom jako odpowiedź na wyzwania rynku pracy

Sieć Pracodawców Przyjaznych Rodzicom to unikalny na rynku koncept, pozwalający na wymianę wiedzy i doświadczeń w obszarze Rodzinnej Odpowiedzialności Biznesu (CFR)*. To cykliczne spotkania online, podczas których zapraszamy reprezentantów firm do dzielenia się wiedzą, dyskusji oraz wypracowywania rozwiązań, które poprawią relacje z pracownikami będącymi rodzicami.

Cele Sieci PPR

Zainteresowanie tym tematem mamy wpisane w nasze DNA. Misją Fundacji Mamo Pracuj jest aktywne rozwiązywanie problemów z powrotem na rynek pracy kobiet po urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, wychowawczych. Nie zapominając o wyzwaniach związanych z łączeniem życia rodzinnego i zawodowego.

Mając na uwadze nowe trendy na rynku pracy i zmianę podejścia do benefitów (na co niewątpliwie miała wpływ pandemia), angażujemy firmy będące w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Chcemy wzmocnić nasz przekaz (wspólny głos organizacji jest bardziej słyszalny) i zachęcić do wymiany doświadczeń, jednocześnie inspirując do dalszych działań.

Mówimy głośno i szeroko o najlepszych praktykach wspierania pracowników (w tym rodziców). Promujemy pracodawców przyjaznych rodzicom, wyznaczając standardy działań i mając realny wpływ na zmianę postrzegania rodziców na rynku pracy.

Korzyści z udziału w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Udział w Sieci przynosi wiele korzyści firmom w niej zrzeszonym. Należą do nich:

  • Wzmocnienie wizerunku pracodawcy dbającego o wellbeing różnych grup pracowników,
  • Promocja firm zrzeszonych w Sieci,
  • Rozwój i nabycie nowej wiedzy w zakresie wspierania różnych grup pracowników,
  • Wymiana doświadczeń, inspiracja do realizacji nowych projektów,
  • Wsparcie firm we wdrażaniu dobrych praktyk przez ekspertów z Fundacji Mamo Pracuj,
  • Spotkania z inspirującymi gośćmi, prezentacja najnowszych badań związanych z tematem.

Raport Najlepsze Praktyki Wspierania Pracujących Rodziców

Jednym z pierwszych wspólnych działań Sieci było stworzenie kompleksowego przeglądu najlepszych praktyk wspierania pracujących rodziców. Przegląd dostępnych rozwiązań wzbogacony został o komentarze ekspertów, analizy i co najważniejsze, doświadczenia pracodawców zrzeszonych w Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Dodatkowo ten sposób promujemy organizacje zaangażowane w działalność Sieci i Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

Pobierz raport!

Raport jest źródłem wiedzy i inspiracji do budowania organizacji, w której każdy z pracowników, bez względu na sytuację zawodową czy prywatną, będzie czuł się traktowany ze zrozumieniem i szacunkiem.

baner z grafiką z raportu najlepszych praktyk wspierania pracujących rodziców

Już wkrótce dostępna będzie wersja anglojęzyczna raportu.

Zapraszamy do lektury raportu i do kontaktu w sprawie włączenia się w działalność Bazy i Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

grafika z danymi osoby do kontaktu

* Jak pokazują badania (Badanie dotyczące CFR – Rodzinnej Odpowiedzialności Biznesu, koordynowanego globalnie przez IESE Business School University od Navarra, pzeprowadzonego w Polsce przez Fundację Humanites), wprowadzenie rozwiązań w zakresie CFR w firmie, a co za tym idzie budowanie środowiska sprzyjającego integracji życia zawodowego i rodzinnego, sprawia, że pracownik czuje się bardziej doceniany i akceptowany. Dzięki temu ma możliwość prowadzenia zdrowszego trybu życia, chętniej się angażuje i rozwija w innych obszarach związanych z pracą zawodową. CFR ma w związku z tym znaczący wpływ na wydajność firmy. Zadowolenie pracowników przekłada się na wyższe zaangażowanie, motywację do pracy i osiąganie celów stawianych przez organizację. Pracownicy zadowoleni z pracy są także mniej skłonni do zmiany pracy. To z kolei zapewnia trwałość zespołów i zmniejsza koszty związane z rekrutacją i wdrażaniem nowych pracowników. Ważnym aspektem w przypadku działań na w obszarze CFR jest dążenie do wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie