Czego szukasz

Baza Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Jak dołączyć i dlaczego warto?

Docenienie i promowanie odpowiedzialnych pracodawców, otwartych na elastyczne formy pracy oraz wspierających pracujących rodziców – to jeden z dwóch głównych celów stworzenia naszej Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. Drugi, to oczywiście chęć pokazania pracodawców, którzy dbają o work-life balance. Bo właśnie dla nich warto pracować! Nasza Baza stała się miejscem skupiającym organizacje, które wyznaczają i wdrażają standardy wspierania rodziców w miejscu pracy. Co trzeba zrobić, aby znaleźć się Bazie i dlaczego warto?

Baza Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Baza Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Baza Pracodawców Przyjaznych Rodzicom to koncept, którego głównym celem jest zgromadzenie w jednym miejscu firm, których działania można określić jako przyjazne pracującym rodzicom. Promowanie tych firm, pokazywanie przewagi konkurencyjnej na rynku pracy i wskazywanie najlepszych rozwiązań, które wspierają pracujących rodziców, w tym miejscu zapewne padną pytania: Po co to wszystko? Czy warto? Co nam to da? Odpowiadamy: oczywiście, że warto 🙂 .

Polityka przyjazności rodzinie przyczynia się do:

  • Lepszego samopoczucia pracowników, ich dzieci i innych bliskich, którymi się opiekują,
  • Większego udziału w rynku pracy osób pełniących obowiązki związane z opieką,
  • Zmniejszenie dyskryminacji związanej z opieką,
  • Zwiększenia wydajność i zaangażowania w miejscu pracy,
  • Lepszych wyników w zakresie równouprawnienia płci,
  • Bezpiecznej i sprzyjającej integracji kultury miejsca pracy.

Warto nadmienić, że ten aspekt zyskał na znaczeniu w ostatnim czasie. Okres pandemii znacząco utrudnił łączenie pracy z obowiązkami rodzinnymi, uwypuklając problemy pracujących rodziców ze zdwojoną siłą. Równocześnie sprawił, że w wielu organizacjach temat rozwiązań ułatwiających pracę rodzicom, stał się kwestią kluczową dla zapewnienia ciągłości pracy organizacji. Pracodawcy, którzy wyszli naprzeciw potrzebom tej grupy pracowników, z pewnością zauważają, że bycie pracodawcą przyjaznym po prostu się opłaca.

„Szczęśliwy pracownik to najlepszy pracownik” – Agnieszka Czmyr – Kaczanowska, koordynatorka Sieci i Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Firmy zrzeszone w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Coraz więcej firm dołącza do Bazy, aby pokazać w jaki sposób dba o swoich pracowników, także rodziców. Pełna lista zawsze dostępna jest pod adresem: www.pracodawcaprzyjaznyrodzicom.pl

grafika z Bazą Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

Jak dołączyć do Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom?

W celu stworzenia profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom konieczne jest pozytywne przejście krótkiego, odpłatnego badania audytowego i wskazanie, w jaki sposób firma wspiera pracujące mamy i pracujących rodziców. Badanie kończy się raportem podsumowujących wraz z rekomendacjami.

Wraz z wpisem do Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom, pracodawca zyskuje możliwość publikowania ofert pracy, a także planujemy wspólnie pakiet działań wizerunkowych. Pracodawcy Przyjaźni Rodzicom otrzymują certyfikat i korzystają z Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

logotyp Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom


Certyfikacja i jej rola

Certyfikacja (czyli proces oceny zgodności z pewnymi założeniami) jest ważnym elementem całego konceptu. Zapewnia bowiem pracodawcom punkt odniesienia w postaci wytycznych dotyczących najlepszych praktyk oraz planu działania mającego na celu stworzenie kultury organizacyjnej przyjaznej rodzinie.

Co zapewnia certyfikacja?

1. Rozpoznawalność (możliwość posługiwania się logo Pracodawcy Przyjaznego Pracującym Rodzicom)

2. Punkt odniesienia (możliwość porównania z innymi organizacjami i wdrożenia najlepszych rozwiązań)

3. Inkluzywność

4. Atrakcyjność (zaistnienie w świadomości kandydatów i pracowników jako pracodawca, który dba o dobrostan swoich pracowników)

Baza, jak i organizacje w niej zrzeszone, są promowane dodatkowo w kanałach portalu www.mamopracuj.pl i Fundacji, w tym konferencjach branżowych. Każda z firm otrzymuje od nas certyfikat. Poświadcza on przynależność do Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom oraz identyfikujący ich organizację jako Pracodawcę Przyjaznego Rodzicom.

Skorzystaj z naszej wiedzy i pobierz Raport: Najlepsze praktyki wspierania pracujących rodziców, opracowany w ramach działań Sieci Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.

baner z grafiką z raportu najlepszych praktyk wspierania pracujących rodziców

Jeśli Ty również chcesz dołączyć do Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i wyznaczać standardy wspierania rodziców w miejscu pracy, skontaktuj się z nami.

Bycie pracodawcą przyjaznym rodzicom po prostu się opłaca!

grafika dane osoby do kontaktu

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama Wojtusia. Miłośniczka wędrówek górskich i rowerowych (zwłaszcza tych dalekich); uwielbiająca śpiew i taniec, mająca słabość do włoskiej kuchni. Ceni czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Z wykształcenia polonistka, doradczyni zawodowa i spec od employer brandingu. Marzy jej się rynek pracy bez stereotypów i uprzedzeń.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie